wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieZaczarowane fisharmonie
Johannes Titz, urodzony 5 kwietnia 1844 roku w Marczowie nad Bobrem – legendarny budowniczy jednej z najsłynniejszych na świecie fisharmonii artystycznych - zdaje się być obecnie bardzo zapomnianą postacią, mimo że zalicza się do najbardziej wszechstronnych talentów naszego regionu. Jako człowiek Fin de Siecle w pełnym tego słowa znaczeniu, długo szukał swojego miejsca w życiu. Wykształcony jako nauczyciel, początkowo pracował w szkole gminnej, ale zrezygnował z tego zawodu i został myśliwym, potem rusznikarzem. Próbował swoich sił jako podróżnik i fotograf, produkował też puszki a potem zegarki. Został nauczycielem muzyki i w końcu zajął się produkcją instrumentów. Na przełomie wieków budował pianina w stylowym warsztacie urządzonym w pomieszczeniach wynajętych od producenta chust w Lwówku Śląskim. Przełomem w jego karierze było spotkanie drugiego, podobnego mu człowieka o wszechstronnych zainteresowaniach.

www.wleninfo.plWilhelm Rohrbeck – ziemianin i przedsiębiorca pochodzący z Tempelhoff pod Berlinem, osiadły w pałacu na włościach rycerskich Kleppelsdorf za mostem do Wlenia był także podróżnikiem, miłośnikiem przyrody, mecenasem sztuki i wielkim koneserem muzyki. Za radą największych berlińskich autorytetów muzycznych zakupił za pośrednictwem domu muzycznego Carl Simon, francuską fisharmonię artystyczną Viktora Mustela. W czasie bardzo długiego transportu, źle zabezpieczony instrument uległ poważnemu uszkodzeniu. Wilhelm powierzył naprawę kosztownego instrumentu, który wciąż jeszcze był wart wiele tysięcy złotych marek, producentowi pianin – Titzowi.

www.wleninfo.plJohannes Titz zafascynowany tym jedynym w swoim rodzaju instrumentem, będącym kombinacją fortepianu i fisharmonii, nie tylko naprawił instrument, ale także wprowadził do niego swoje ulepszenia. Efekt był na tyle znaczący, że instrument zyskał całkiem nowe, mocniejsze brzmienie przypominające bardzo dźwięk organów. Wilhelm zaprezentował Carlowi Simonowi dzieło, Titza, co zaowocowało zamówieniami z domu muzycznego na te instrumenty i powstaniem najsłynniejszej na Świecie fabryki fisharmonii artystycznych Titza. Carl Simon zagwarantował Titzowi kupno wszystkich instrumentów, które on wyprodukuje. Od 1903 roku Titz budował, co roku sześć do siedmiu instrumentów, które nie trafiały na szeroki rynek, ale zarezerwowane były dla koneserów i artystów. Jego fisharmonię posiadał sam, Sigfrid Karg-Elert. Na tej fisharmonii tworzył swoje dzieła a także koncertował. Był największym w historii znawcą tego instrumentu i na ten właśnie instrument napisał blisko 200 kompozycji dedykując Madrygał opus 42 Titzowi. W roku 2002 Johannes Michel nagrał płytę z utworami Elerta granymi właśnie na fisharmonii Titza.

Od 1911 roku w budowie fisharmonii asystował Titzowi zięć Martin Schlag pochodzący z rodziny Heinricha Schlaga ze Świdnicy – znanego budowniczego organów. Johannes Titz zmarł w 1925 roku. Po jego śmierci Martin kontynuował budowę fisharmonii aż do 1944 roku.

www.wleninfo.pl

Fisharmonia jest instrumentem muzycznym z grupy idiofonów dętych, klawiszowych ze stroikami przelotowymi. Wspominana kombinacja fortepianu i fisharmonii w instrumentach Mustela i Titza nie oznacza hybrydy – takie instrumenty też były produkowane – a jedynie polegała na zastosowaniu w fisharmonii mechanizmu zbliżonego konstrukcyjnie do mechaniki fortepianowej. Jego działanie polega na uderzaniu języczka przez ofilcowany młoteczek pod wpływem nacisku na klawisz. Efekt brzmieniowy jest zbliżony do barwy i charakteru dźwięku fortepianu lub klawesynu.

W ostatnim okresie Pałac Książęcy we Wleniu wzbogacił się o piękną secesyjną fisharmonię. Nie jest to niestety instrument będący dziełem Johannesa Titza.


Artykuł napisany na podstawie fragmentu „Heimatbuch Des Kreises Lowenberg in Schlesien” (tłumaczyła Pani mgr Dorota Kujawa), opisu Johannesa Michela z jego płyty oraz opisów otrzymanych od Pana dr Janusza Musialika z Akademii Muzycznej w Białymstoku.

Zdjęcia: http://www.harmonium.ch/
Materiał nadesłany przez Pana Sławomira Osieckiego

www.wleninfo.pl

www.wleninfo.pl

www.wleninfo.pl

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Nick:3 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 0% [Żadnych głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 Głos]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]

Biblioteka poleca...
Shoutbox
Nick:

Wiadomość:
1 + 4:
Pomoc

Table 'aa39593_portal.ep_shoutbox' doesn't existTable 'aa39593_portal.ep_shoutbox' doesn't existTable 'aa39593_portal.ep_shoutbox' doesn't exist
Brak postów.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
O G Ł O S Z E N I A
darmowe ogłoszenia
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

XX Memoriał Uliczny im. Michała Fludra
XX Memoriał Uliczny im. Michała Fludra
XX Memoriał Uliczny im. Michała Fludra


j2369 weeks
Administrator337 weeks
tender337 weeks
jasiek338 weeks
admin339 weeks
gisia340 weeks
jordan341 weeks
enisia341 weeks
lekul341 weeks
Maskonp341 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12137189 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.