Już wkrótce decyzja w sprawie ujęcia wody w Bystrzycy
Dodane przez j23 dnia Listopada 24 2012 20:57:38
Po blisko miesiącu analiz, kalkulacji, konferencji z producentami urządzeń do uzdatniania wody. Rozpatrzeniu wszystkich możliwych opcji i koncepcji , po głębokim namyśle władze gminy są coraz bliżej podjęcia decyzji w sprawie rozwiązania problemu wody  z arsenem.

Rozszerzona zawartość newsa
Po blisko miesiącu analiz, kalkulacji, konferencji z producentami urządzeń do uzdatniania wody. Rozpatrzeniu wszystkich możliwych opcji i koncepcji , po głębokim namyśle władze gminy są coraz bliżej podjęcia decyzji w sprawie rozwiązania problemu wody  z arsenem (nie mylić z arszenikiem).

-Braliśmy pod uwagę możliwość neutralizacji arsenu, bardziej realny jest chyba jednak powrót do ujęć powierzchniowych, z których w Bystrzycy dostarczano wodę przed oddaniem studni głębinowych. ujawnił portalowi NJ24 burmistrz Bogdan Mościcki.

Oczywiście od pomysłu do jego realizacji musi upłynąć jeszcze trochę wody. A dlaczego  nie powinno się jej używać do celów spożywczych i to niezależnie od tego czy wcześniej jakieś normy dopuszczały taką ewentualność czy nie, możecie państwo przeczytać w informacji  nadesłanej  przez jednego z mieszkańców gminy.

Ponieważ temat jest bardzo ważny w związku z tym info o arsenie:
Generalnie toksyczność arsenu zależy od jego formy chemicznej, stopnia utlenienia oraz przede wszystkim od odporności danego organizmu i rozpuszczalności w mediach biologicznych.
Związki arsenu postrzegane są w większości jako silne trucizny. Ich nadmiar w organizmie powoduje negatywne skutki zdrowotne. W zależności od dawki i czasu oddziaływania wyróżnia się zatrucia ostre, przewlekłe i prowadzące do rozwijania się nowotworów a nawet natychmiastowego zgonu.
Rozpuszczalne związki arsenu łatwiej przyswajane są przez układ pokarmowy, natomiast nierozpuszczalne pyły, na których znajdują się cząstki arsenu, wchłaniane są wraz z powietrzem przez układ oddechowy.
Skutkami ostrego zatrucia arsenem są m.in.:
zmiany skórne, np. swędzenie, wysypka, oparzenia bądź rany,
podrażnienia dróg oddechowych,
zaczerwienienia i łzawienia oczu (zapalenie spojówek),
zmniejszenie apetytu, ostre podrażnienie żołądkowo - jelitowe, skurcze mięśni,
zaburzenie układu krążenia,
łamliwość włosów i paznokci a nawet
śmierć na skutek zapaści, którą spowodować może 0,1 - 0,5 g As(III).
Chroniczne zatrucia, do których dochodzi na skutek przyjmowania niewielkich dawek przez długi czas, arsenem mogą powodować problemy z:
układem oddechowym - perforacje przegrody nosowej, ciągły kaszel, skrócenie oddechu,
skórą - zapalenie skóry, łuszczenie,
układem krążenia - arytmia serca, nadciśnienie, niedokrwienie kończyn, uszkodzenie składników krwi,
układem nerwowym - drgawki, bóle głowy, halucynacje.Nie wszyscy są jednakowo podatni na negatywne oddziaływanie związków arsenu. Grupą najbardziej narażoną są pracownicy zatrudnieni przy piecach hutniczych, przy których stężenie As może wahać się w szerokim zakresie od 0,01 do 68 mgAs/m3. Poza tym duże niebezpieczeństwo zatrucia stwarza woda zawierająca ten pierwiastek. Ludzie spożywający zanieczyszczoną wodę stanowią duży procent ogółu narażonego na zatrucia.
Opracowano na podstawie artykułu w portalu http://www.technologia-wody.pl.




A.Jaśkiewicz