Czy pieniądze z UE na świetlice wiejskie w gminie Wleń zostały zmarnowane?
Dodane przez j23 dnia Październik 24 2012 20:13:07
Pieniądze z UE na świetlice zostały zmarnowane – wiejskie obiekty utworzone za unijne dotacje stoją puste. Gmin nie stać na ich utrzymanie. Twierdzą dziennikarze „Gazety prawnej” Jak  sprawa świetlic wiejskich wygląda w gminie Wleń?
Rozszerzona zawartość newsa
Pieniądze z UE na świetlice zostały zmarnowane – wiejskie obiekty utworzone za unijne dotacje stoją puste. Gmin nie stać na ich utrzymanie. Twierdzą dziennikarze „Gazety prawnej” Jak  sprawa świetlic wiejskich wygląda w gminie Wleń?

 "Za pieniądze z unijnych dotacji na wsiach powstało już 1600 świetlic i domów kultury, a także ponad tysiąc obiektów sportowych, placów zabaw i miejsc rekreacji. Organizacje pozarządowe alarmują, że 90 proc. z nich stoi pustych. Gminy skusiły się na łatwo dostępne pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), a teraz mają duży problem. Nie stać ich na utrzymanie obiektów i korzystających z nich instytucji. Na ten cel z PROW mogło pójść nawet 1,3 mld zł, bo na projekt pojedyncza gmina mogła otrzymać do pół miliona złotych.
Zdaniem ekspertów pieniądze zostały zmarnowane. Problem jest tym większy, że gminy dokładały do tych inwestycji własne (lub pożyczone przez banki) pieniądze, a teraz nie mogą ich nawet odzyskać.

 Zdaniem organizacji pozarządowych tak jest w całym kraju. Nie tylko nie ma mowy o wykorzystaniu świetlic na wsi do celów kulturalnych czy rekreacyjnych, ale nawet nie są tam organizowane odpłatnie wesela czy inne imprezy okolicznościowe, które pozwoliłyby gminom pozyskać środki na utrzymanie tych placówek. Samorządy wyremontowanych pomieszczeń nie mogą też przerobić na przedszkole.
Zdaniem Marka Zagórskiego, prezesa Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej znaczna część tych projektów nie powinna w ogóle być realizowana, ponieważ nie miała uzasadnienia ekonomicznego
. Pisze na swoich łamach Gazeta Prawna

 W gminie Wleń w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zmodernizowano i wyremontowano świetlice w Pilchowicach i Niestlenie. Wybudowano od podstaw nową świetlicę w Marczowie. Łącznie na te inwestycje gmina wyłożyła kilkaset tysięcy złotych.

Co ciekawe może się okazać, że w niedalekiej przyszłości w gminie powstaną kolejne tego typu obiekty. Potrzebę powstania świetlic w swoich miejscowościach zgłosili mieszkańcy Bełczyny i radny Zbigniew Lebiedź z Radomic.

 Jednak czy te już istniejące są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem? Czy stały się centrami kultury przyciągającymi młodzież i dorosłych? O organizację działalności świetlic wiejskich zapytaliśmy Burmistrza Bogdana Mościckiego. Z odpowiedzi jaką uzyskaliśmy wynika, że po zainwestowaniu ogromnych środków gmina przestała się interesować tym co w tych obiektach dzieje i praktycznie nie ma wiedzy czy i w jaki sposób są   użytkowane. A po informacje odesłano nas do poszczególnych sołectw.

 Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za wynajem świetlicy gmina (nie sołectwo) może pobierać opłaty jedynie na poziomie kosztów eksploatacyjnych (woda, prąd). Nie może na tego typu usługach zarabiać! Teoretycznie wystarczy uzgodnić termin organizacji dowolnej imprezy: wesela, dyskoteki, zabawy, itp. a Urząd Gminy  ma obowiązek nieodpłatnie świetlicę udostępnić.

 Mimo, że obiekty są  wykorzystywane w minimalnym stopniu, nie adekwatnym do poniesionych nakładów, wpływają i będą w następnych latach wpływały na zwiększenie wydatków bieżących  gminy! (koszty ubezpieczenia, wody, ścieków, prądu, opału, a za parę lat bieżących remontów). 

 
Jeżeli w tym wszystkim uwzględnimy zapaść demograficzną w gminie.Praktyczne wyludnianie się wiosek, dramatyczny spadek urodzin i ogromną  migrację do zamożniejszych miast może się okazać, że najbardziej trafiona inwestycją był zakup płotu i solidnego zamka do nowej pustej świetlicy  w Marczowie.


Ma swoją świetlice Marczów. Mają ja również Łupki.
Świetlicę na miarę swoich możliwości!
Przed świetlicą w Nielestnie wyłożono kostką spory kawałek placu. Niestety nie zdołałem ustalić jakiemu celowi ma służyć ten plac. Chyba, że jest to plac apelowy?!

Andrzej Jaśkiewicz