Remont wieży ratusza w 1993 roku.
Dodane przez j23 dnia Listopad 22 2009 11:12:47
Po pożarze w 1813 roku na wleńskim rynku wzniesiono prosty, dwukondygnacyjny budynek ratusza z wieżą w formie sygnaturki z zegarem. Po ok 170 latach rozebrano zniszczona przez upływ czasu konstrukcję i w 1993 roku na dachu umieszczono nową zrekonstruowaną wieżę.


Rozszerzona zawartość newsa

18 sierpnia 1813 roku między wojskami rosyjskimi a armią napoleońską doszło do bitwy o przeprawę mostową na Bobrze. W wyniku ostrzału artyleryjskiego wybuchł gwałtowny pożar, który zniszczył większość ówczesnej zabudowy Wlenia. Władze Pruskie bardzo szybko przystąpiły do odbudowy miasteczka. Nie zmieniono przy tym jego wcześniejszego założenia urbanistycznego.
 Centrum miasta nadal stanowił kwadratowy rynek na środku którego wzniesiono prosty dwukondygnacyjny ratusz. Budynek nakryto dwuspadowym dachem, na którym umieszczono wieżę w formie sygnaturki z zegarem.

Przez lata budynek poza siedzibą władz miejskich pełnił bardzo różne funkcje. Przed wojną była tam między innymi restauracja. A po wojnie posterunek Milicji Obywatelskiej i areszt. W 1992 roku mocno już zniszczoną konstrukcję wieży ratusza rozebrano. Nowa wieża wykonana przez Zakład Ogólnobudowlany nieżyjącego już Pana Szymona Jaśkiewicza 30 grudnia 1993 roku została przetransportowana  na wleński rynek i za pomocą specjalnie sprowadzonego w tym celu dźwigu ponownie ustawiona na dachu ratusza.


WIĘCEJ ZDJĘĆ