Po dwóch latach starań Wleń ma swoją patronkę – Świętą Jadwigę Śląską.
Dodane przez j23 dnia Października 15 2018 06:49:38
O dwóch latach starań Wleń ma swoją patronkę – Świętą Jadwigę Śląską. Inicjatorem nadania miastu patronatu był proboszcz tutejszej parafii, ksiądz Krzysztof Madej. To po jego zabiegach, we wrześniu 2016 roku Rada Miasta i Gminy Wleń podjęła uchwałę, w której wyraziła prośbę i życzenie, aby Święta Jadwiga została Patronką miasta.

Rozszerzona zawartość newsa
Po dwóch latach starań Wleń ma swoją patronkę – Świętą Jadwigę Śląską. Inicjatorem nadania miastu patronatu był proboszcz tutejszej parafii, ksiądz Krzysztof Madej. To po jego zabiegach, we wrześniu 2016 roku Rada Miasta i Gminy Wleń podjęła uchwałę, w której wyraziła prośbę i życzenie, aby Święta Jadwiga została Patronką miasta.

„Tradycją w Polsce jest patronat świętych nad miejscowościami, szczególnie gdy jest on oparty na historycznych powiązaniach. Święta Jadwiga Śląska była związana z terenem miasta Wleń. Urodzona ok. 1174 roku na zamku Andechs w Niemczech , na Śląski przybyła w latach 1186 – 90. W I połowie XIII w. wleński zamek wielokrotnie gościł księżną Jadwigę wraz z małżonkiem księciem Henrykiem Brodatym. Położona na wzgórzu warownia uchodziła za ulubioną rezydencję księżnej, która schodziła do osady leżącej u podnóża Góry Zamkowej, aby zajmować się ubogimi mieszkańcami. W 1214 r. Wleń otrzymał prawa miejskie z rąk Henryka Brodatego, a w 1217 r. z inicjatywy Św. Jadwigi Śląskiej powstał kościół Św. Mikołaja. Księżną Jadwigę cechowała przede wszystkim gotowość niesienia pomocy biednym, ubogim i potrzebującym. Dostrzegając niedolę poddanych, zakładała liczne instytucje charytatywne, wspierała materialnie budowę klasztorów i świątyń. Dawała przykład religijności całemu ludowi Śląska. Została kanonizowana w 1267 r. Święta Jadwiga jako patronka Śląska, Polski, patronka chrześcijańskich rodzin i małżeństw, patronka pojednania i twórczej współpracy między narodami, patronka budujących się kościołów, stała się też patronką wyboru papieża Jana Pawła II (16.10.1978 r.). Postać Świętej Jadwigi cieszy się uznaniem i szacunkiem nie tylko wśród ludu polskiego na Śląsku, również w wielu parafiach naszego kraju oraz poza jego granicami. Jej postać niesie uniwersalne wartości: życzliwość dla innych, wrażliwość na zło, dobroć, niesienie pomocy innym, szczodrość, poszanowania dla rodziny, pracowitość, które są godne naśladowania we współczesnym świecie. Miejsca we Wleniu związane ze Świętą Jadwigą Śląską to: kościół Św. Jadwigi w Łupkach, ścieżka Św. Jadwigi wraz z legendarnym kamieniem odpoczynku, relikwie Św. Jadwigi, figura Św. Jadwigi oraz witraż Św. Jadwigi w kościele we Wleniu, a także, od 2003 r. Zespół Szkół imienia Św. Jadwigi Śląskiej. W związku z powyższym proponujemy, aby patronem miasta Wleń została Święta Jadwiga Śląska”. – czytamy w uzasadnieniu Uchwały.

Fot. archiw. 2016 r. wleninfo.pl

Patron, czyli opiekun to ktoś, kto się opiekuje, ktoś, kto czuwa nad nami zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym – mówił podczas uroczystej sesji Rady Miasta w 2016 roku ksiądz proboszcz. – Patron to ten, który oręduje za nami u pana Boga. Patronów mają nie tylko osoby, ale również grupy społeczne, zawodowe, państwa i miasta. Cieszą się tym samym opieką świętych. My pragniemy, aby święta Jadwiga, która jest związana historycznie z Wleniem z ziemią wleńską stała się patronką naszego miasta. To wydarzenie wpisze się w Rok Jadwiżański, który rozpoczął się 16 października tego roku i potrwa do 16 października roku przyszłego, a jest on związany z 750- leciem ogłoszenia bulli kanonizacyjnej świętej Jadwigi Śląskiej. Patronat miasta jest związany z oficjalną decyzją, którą podejmuje Stolica Apostolska w związku z tym zostało przeze mnie skierowane pismo do księdza biskupa, ponieważ on jest władny dalej przekazać naszą prośbę – wyjaśniał procedurę przyjęcia patronatu ksiądz Krzysztof Madej. Motywem przewodnim tej decyzji jest historycznie potwierdzona obecność świętej Jadwigi we Wleniu. Od wielu lat święta Jadwiga odbiera kult od mieszkańców Wlenia, który w ostatnich latach szczególnie mocno się rozwinął. Pisał ksiądz proboszcz w liście do biskupa legnickiego. W odpowiedzi ksiądz Biskup Zbigniew Kiernikowski  informował, że z radością przyjął wiadomość o inicjatywie przyjętej przez mieszkańców i władze miasta zmierzające do ustanowienia świętej Jadwigi Śląskiej patronką lokalnej społeczności we Wleniu. Objął również patronat honorowy nad przygotowaniem do tej uroczystości. Wniosek za pośrednictwem biskupa trafił do Watykanu i rok później, w grudniu 2017 roku Watykan wydał zgodę.

Cały proces dochodzenia do tego momentu, był jednak zdecydowanie dłuższy, o czym w dniu dzisiejszym podczas krótkiej konferencji przybliżającej postać świętej mówił pochodzący z Wlenia ksiądz Tomasz Bunikowski, który przypomniał, iż takim pierwszym elementem przywołania do świadomości mieszkańców św. Jadwigi i jej zasług była zorganizowana w 2001 roku konferencja popularnonaukowa. Następnie z inicjatywy wleńskich nauczycieli wyszedł projekt, by święta stała się patronką szkoły. Mieszkańcy w głosowaniu wsparli ten pomysł i od  17 października 2003 roku św. Jadwiga patronuje wleńskiej szkole. W 2006 roku powstała ścieżka Świętej Jadwigi prowadząca do szkoły na wleński zamek, a właściwie to tamtejszego kościółka, który również jest pod wezwaniem św. Jadwigi. Na ok. 2-kilometrowej trasie znajduje się 6 piaskowcowych kamieniami z tablicami przypominającymi żywot Świętej Jadwigi. Od dnia powstania ścieżki w niedzielę (około 16 października, dnia wspomnienia świętej) uczniowie wraz z rodzicami i pedagogami przemierzają trasę z wleńskiej szkoły do małego kościółka położonego na górze zamkowej, gdzie modlili się w intencji świętej. Po drodze zatrzymywali się przy głazach, przypominali jej życie, jej uczynki, jej pobyty we wleńskim zamku i legendy o jej spacerach do Wlenia.


W tym roku chyba po raz pierwszy Wlenianie nie przemierzyli tej trasy. Wprawdzie po uroczystej sesji Rady Miejskiej, podczas której wysłuchaliśmy wykładu na temat świętej ulicami miasta przeszedł barwny pochód, jednak przemarsz był mocno skrócony – od ośrodka kultury, przez rynek do kościoła, w którym odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył Biskup Zbigniew Kiernikowski.
Po mszy na placu przed szkołą został zorganizowany tradycyjny festyn Jadwiżański.MAREK DRAL - LWOWECKI.INFO