ŚCIEŻKA ROWEROWA CZY TOROWISKO?
Dodane przez j23 dnia Sierpień 29 2018 22:19:49

Dwa lata temu na wleninfo, w kontekście stopniowo zamierającego ruchu na linii kolejowej łączącej Jelenią Górę ze Lwówkiem Śląskim pisałem o wykorzystaniu starych torowisk do budowy ścieżek rowerowych dających im nowe życie. Tą drogą poszedł wójt gminy Warta Bolesławiecka.Pierwszy etap inwestycji to cztery kilometry drogi która docelowo ma połączyć Zamek Grodziec z Zamkiem Kliczków.

Rozszerzona zawartość newsa

Dwa lata temu na wleninfo, w kontekście stopniowo zamierającego ruchu na linii kolejowej łączącej Jelenią Górę ze Lwówkiem Śląskim pisałem o wykorzystaniu starych torowisk do budowy ścieżek rowerowych dających im nowe życie.
Przykładem takiego wykorzystania infrastruktury kolejowej może być część linii nr 284 łączącej Lwówek Śląski z Gryfowem. Przewozy pasażerskie na tym odcinku ustały w 1983 roku. Odcinek Lwówek Śląski - Lubomierz został rozebrany w 1996 roku, a teren przekazany tutejszym samorządom, które w 2000 roku zainicjowały budowę asfaltowej ścieżki rowerowej. Obecnie opracowywane są projekty przedłożenia tej drogi w kierunku Gryfowa.

W gminie Wleń mimo że władze od lat z uporem walczą o remont linii kolejowej ruch na niej zupełnie zupełnie ustał, w torowisko ulega powolnej degradacji.

Zupełnie inaczej i moim zdanie z ogromną korzyścią dla mieszkańców do nieczynnej linii kolejowej podszedł włodarz gminy Warta Bolesławiecka. Zamiast tracić czas na wojenki na starym torowisku wybudował 4 kilometry ścieżki rowerowej.

Tak wyjaśniał swoją decyzję wójt Mirosław Haniszewski  w wywiadzie dla Muzycznego Radia. -  Był kiedyś taki pomysł żeby bezwzględnie utrzymać linię kolejową łączącą Bolesławiec z Raciborowicami ponieważ tam mogłaby powstać cementownia. Ze względu na to, że budowa cementowni odsunęła się w bliżej nieokreśloną przyszłość postanowiliśmy, że teraz wykorzystamy dla naszych mieszkańców torowisko jako element podbudowy ścieżki rowerowej. Ścieżka rowerowa wybudowana na byłym torowisku gwarantuje ogromne bezpieczeństwo dla korzystających  z rowerów i pieszych. Mówił wójt dla Muzycznego Radia.

Pierwszy etap inwestycji to cztery kilometry drogi która docelowo ma połączyć Zamek Grodziec z Zamkiem Kliczków.

Tymczasem we Wleniu od czterech lat trwa walka burmistrza, najpierw o utrzymanie, a teraz przywrócenie ruchu pociągów na trasie Jelenia Góra - Lwówek Śląski. Wlenianie walczą o kolej żelazną która niczym w XIX wieku ma stać się dla Wlenia oknem na świat i motorem postępu wprowadzając gminę w XXI wiek i jak na razie mogą jedynie pozazdrościć mieszkańcom Warty korzystających z pięknych tras rowerowych.ŚCIEŻKA ROWEROWA W PŁAWNEJ TOROWISKO W OKOLICY NIELESTNA.Andrzej Jaśkiewicz