Kierowco zwolnij, daruj ropusze życie
Dodane przez j23 dnia Kwiecień 07 2018 20:25:22
Każdego roku na drogach wokół Wlenia ginie setki ropuch. Wbrew obiegowym opiniom jak widać na zdjęciach są to bardzo pożyteczne i sympatyczne stworzenia.

Kierowco zwolni, daruj ropusze życie.


Rozszerzona zawartość newsa
Ropucha Szara żyje nawet 40 lat.  Wbrew obiegowym opiniom, jak widać na zdjęciach jest bardzo sympatycznym stworzeniem. Jej okres godowy przypada na kwiecień.  Każdego roku ropuchy wracają  do tego samego zbiornika wodnego na rozród. Potrafią go odnaleźć z odległości nawet 4,5 km.  Bardzo często ich tradycyjne trasy wędrówek przecinają drogi. Giną wówczas masowo pod kołami samochodów.

W gminie Wleń są dwa takie miejsca. Jedno pomiędzy Nielestnem, a Czernicą i drugie za  Łupkami Górnymi, jadąc w kierunku Lwówka Śląskiego. Liczna zabitych ropuch sięga tam dziesiątek, jeżeli nie setek osobników. 

Samice które dotrą do wody składają jaja, od 3000 do 10 000 w postaci dwóch sznurów o długości 4,5 m każdy.  Ropucha jest bardzo pożytecznym zwierzęciem ze względu na zjadanie dużych ilości szkodników upraw w tym ślimaków, jest również jednym z nielicznych zwierząt zjadających stonkę ziemniaczaną.  Zjada również pszczoły i osy gdyż jest niewrażliwa na ich jad. W Polsce podlega całkowitej ochronie.

Kierowco zwolni, daruj ropusze życie.

ZOBACZ GALERIĘMIEJSCE WYSTĘPOWANIA ROPUCH:  CZERNICA - NIELESTNOMIEJSCE WYSTĘPOWANIA ROPUCH:  ŁUPKI - LWÓWEK ŚLĄŚKI
Zdjęcia zostały wykonane w okolicy Nielestna
Andrzej Jaśkiewicz