Czy to już ostatnie godziny Ośrodka Zdrowia we Wleniu?
Dodane przez j23 dnia Luty 08 2017 21:59:42
Miał być konkurs ofert,  konsultacje, spotkania z mieszkańcami. Wyszło jak zwykle. Na czwartkowej sesji Rada Miasta rozpatrzy projekt uchwały w praktyce likwidujący  Ośrodek Zdrowia i wprowadzający do Gminy  nowy podmiot który zajmie się ochroną zdrowia  -  SPZOZ Zgorzelec. O komisji na której podobno Rada Miasta uprawniła Artura Zycha do podjęcia decyzji w tej sprawie pisze radny Marek Dral.
Rozszerzona zawartość newsa
Miał być konkurs ofert,  konsultacje, spotkania z mieszkańcami. Wyszło jak zwykle. Na czwartkowej sesji rada Miasta rozpatrzy projekt uchwały w praktyce likwidujący  Ośrodek Zdrowia i wprowadzający do Gminy  nowy podmiot który zajmie się ochroną zdrowia  -  SPZOZ Zgorzelec. O komisji na której podobno Rada Miasta uprawniła Artura Zycha do podjęcia decyzji w tej sprawie pisze radny Marek Dral.

Ośrodek Zdrowia zostanie połączony ze Szpitalem w Zgorzelcu?

– Mamy dzisiaj sytuację taką, że istnieje tu pewne niebezpieczeństwo polegające na tym, iż w przyszłym roku (2017) nasz ośrodek zdrowia po prostu może mieć problemy z funkcjonowaniem ze względu na brak lekarzy. Ja nie ukrywam, że szukam też na różne sposoby, niestety efektu tego nie widać.
– mówił podczas ubiegłorocznego posiedzenia połączonych Komisji Rady Miejskiej Wlenia Burmistrz Artur Zych, który wspomniał, że w sprawie chętnych do pracy rozmawiał także z Polonią na Ukrainie, niestety do pracy we wleńskich warunkach, przy proponowanym wynagrodzeniu chętnych nie ma. Burmistrz podniósł także kwestie problemów z finansowaniem ośrodka oraz braku specjalistów.

 Informacje o problemach ośrodka, w szczególności ze znalezieniem lekarza potwierdził doktor Romaniuk.

 Burmistrz Zych zaproponował trzy teoretycznie możliwe rozwiązania:
Przekształcenie SP ZOZ we Wleniu w spółkę własną, której my będziemy właścicielami;
Przekształcić w spółkę, w której będzie udziałowiec z zewnątrz lub prywatyzacja.
Czwartą opcją wymienioną przez burmistrza było wsparcie finansowe Ośrodka z budżetu Gminy, jednak  burmistrz podkreślił, iż nie jest to takie łatwe ze względu na istniejące prawo.

 Zapytany o zdanie Kierownik SP ZOZ we Wleniu dr Romaniuk korzystnie widział właśnie tę czwartą możliwość, czyli dofinansowania przez Gminę etatu lekarza. Burmistrz Zych wyraźnie sprzeciwił się temu pomysłowi, tłumacząc, że nie jest to dobra propozycja, ponieważ lekarz w każdej chwili może  odejść, a my zostaniemy na przysłowiowym lodzie.

 Radny Marek Dra
l zwrócił uwagę, iż podobnie może być z przekształceniem Ośrodka i jego przejęciem przez prywatną spółkę, która w każdej chwili stwierdzając, że dochody z Wlenia są niewystarczające będzie mogła rozwiązać kontrakt.

 Burmistrz Zych poinformował radnych, iż są chętni na przejęcie wleńskiego ośrodka zdrowia.
Są firmy chętne, które mogłyby tu przyjść, które mogłby przejąć nasz ośrodek, jeżeli chodzi o ścieżkę prywatyzacyjną. Jeżeli chodzi o dofinansowanie i wejście w spółkę na ten temat rozmowy powiedzmy są ciężkie, dlatego, że taka spółka gdzie 51 proc. ma nasza Gmina a resztę ma ktoś, nie jest atrakcyjna dla tych, którzy ewentualnie chcą coś robić.  Mówił Artur Zych.

 Omawiając propozycję przekształcenia SP ZOZ-u we Wleniu Radny Marek Dral zapytał o jej koszty, ile gmina będzie musiała do tego dopłacić?

Burmistrz Artur Zych wyjaśnił, iż taka prywatyzacja nie niesie dla nas za sobą żadnych kosztów. – Prywatyzacja nas nic nie kosztuje. Prywatyzacja jest procesem, w którym następuje, jeżeli dalej zakłada się, że będzie to zrobione, że pracownicy zostaną przejęci, to kosztów jakiś nie ma. Jest koszt tylko ogłoszenia
żaden koszt – ogłoszenia przetargu, przygotowania całej dokumentacji, w jaki sposób to przeprowadzić i kosztów dodatkowych nie ma. Koszty pojawiłyby się wtedy, gdy trzeba by było zwalniać ludzi. Wtedy te koszty są  mówił burmistrz Zych.

 Z pomysłu prywatyzacji nie był zadowolony kierownik SP ZOZ we Wleniu doktor Romaniuk, który widzi w pomyśle jakieś plusy, ale także obawy, iż prywatyzacja to pozbycie się nadzoru przez Gminę i mogą wówczas powstawać jakieś dysonanse z interesem tego właściciela a interesem społeczności.

 Radni pytali burmistrza, czy ewentualni oferenci chętni do przejęcia wleńskiego ośrodka zdrowia mogliby zostać zaproszeni na sesję rady, gdzie przedstawiliby swoje pomysły i propozycje. Na co przeczącą odpowiedział burmistrz Zych, argumentując to koniecznością wystartowania w ich Konkursie.

Wszyscy, którzy rozmawiają ze mną mówią o tym, że oni owszem ofertę przedstawią w momencie jakiegoś konkursu, bo Proszę Państwa wiadomo, że oni muszą Konkurs wygrać. Czyli, jeżeli przystąpiliby to muszą jakoś siebie przelicytować. To jest skomplikowana kwestia przygotowania pewnego SIWZ-u, bo to jest bardzo skomplikowana kwestia, potem rozstrzygnięcia takiego. Ale raczej nie spodziewałby się, że ktoś, kto będzie zainteresowany tym, żeby przejąć tutaj ten ośrodek zdrowia i dalej go prowadzić, żeby w ten sposób zrobił. Mówił burmistrz Zych

 Na koniec dyskusji burmistrz Zych poprosił radnych o danie mu zielonego światła do prowadzenia rozmów i poszukiwania rozwiązań. – Proszę Państwa, ja chciałbym przynajmniej, żeby dzisiaj, z tego dzisiejszego spotkania, żebym miał pewność, że Państwo widzą konieczność reakcji, to dla mnie jest bardzo ważne, ponieważ ja szukamy jeszcze jakiś innych rozwiązań. – mówił burmistrz Zych, który poprosił radnych o nieformalne przegłosowanie stanowiska i danie mu upoważnienia rady „żeby przedstawić w najbliższym czasie propozycje, co możemy w tym zakresie zrobić”. Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na prowadzenie przez burmistrz oficjalnych rozmów.


 Już kilka tygodni później Burmistrz jakby zapomniał o tym, co mówił wcześniej, o Konkursach, przetargach, SWIZ-ie i całej reszcie o jawności i konkurencyjności i na sesji przedstawił radnym Panią dyrektor Szpitala w Zgorzelcu i poinformował, że jest ona zainteresowana przejęciem Ośrodka Zdrowia we Wleniu. Na sesji ze strony burmistrza padła także deklaracja konsultacji społecznych, rozmów z mieszkańcami .


 Radny Marek Krzysztof Dral – Jako Radny tej gminy, który żywo interesuje się jej funkcjonowaniem, nic mi nie wiadomo o żadnym Konkursie czy konkurencyjnym przetargu, bynajmniej na wleńskich stronach nic takiego nie ma. Nic mi nie wiadomo o żadnym spotkaniu z mieszkańcami gminy ws. przejęcia ośrodka. A już 7 lutego radni mają wydać opinię, wyrazić zgodę na połączeniu SP ZOZ-u ze zgorzeleckim Szpitalem. Może się mylę, ale odnoszę wrażenie, że cała sprawa była wcześniej ukartowana i czuję się oszukany. Zgadzam się, iż z Ośrodkiem Zdrowia trzeba coś zrobić, ale tylko na zasadach konkurencyjności ofert, wyboru lepszej, a nie brania na chybcika.