PSEUDO RENOWACJA ZDEWASTOWANEJ KAPLICZKI!
Dodane przez j23 dnia Grudzień 27 2016 21:59:43
W połowie września została zniszczona jedna z nielicznych na terenie Wlenia, zachowana w dobrym stanie kapliczka. Ufundowana  w 1898 roku została zdewastowana we wrześniu 2016 roku. Niechlujnie posklejane zaprawą cementową  fragmenty dodatkowo zostały pomazane  silikonem. To w jaki sposób została wykonana ta pseudo renowacja tylko pogłębiło dewastację.

Jeszcze raz okazało się , że deklaracje o szacunku do historii tych ziem,   odwoływanie się do dziedzictwa kulturowego które należy zachować i pielęgnować w praktyce okazały się pustymi frazesami bez pokrycia. Niestety większość mieszkańców Wlenia podchodzi do tego z zupełną obojętnością.


Rozszerzona zawartość newsa
W połowie września została zniszczona jedna z nielicznych na terenie Wlenia, zachowana w dobrym stanie kapliczka. Ufundowana  w 1898 r. przez Julienne Baumert, żonę właściciela gospodarstwa na terenie  przedwojennego Arsberg (dzisiejszej ulicy Polnej). Ustalony przez służby porządkowe sprawca tego aktu wandalizmu został zobowiązany przez burmistrza do renowacji zniszczonego kamiennego krzyża. Wówczas pisałem  Renowacja zniszczonych elementów kapliczki wymaga sporej wiedzy fachowej, Tych umiejętności z całą pewnością nie posiada osoba która dopuściła się jej zniszczenia.  Jeżeli naprawa nie zostanie powierzona fachowcom ta kapliczka zostanie zniszczona po raz drugi tym razem za przyzwoleniem urzędników.

Z przykrością muszę stwierdzić, że moje obawy spełniły się w stu procentach. Niechlujnie posklejane zaprawą cementową  fragmenty dodatkowo zostały pomazane  silikonem. To w jaki sposób została wykonana ta pseudo renowacja tylko pogłębiło dewastację.  Jeszcze raz okazało się , że deklaracje o szacunku do historii tych ziem,   odwoływanie się do dziedzictwa kulturowego które należy zachować i pielęgnować w praktyce okazały się pustymi frazesami bez pokrycia. Niestety większość mieszkańców Wlenia podchodzi do tego z zupełną obojętnością.

ANDRZEJ JAŚKIEWICZ