Już nie PL. Bohaterów Nysy ale Plac. Pl. Bohaterów Nysy - czyli masło maślane.
Dodane przez j23 dnia Czerwiec 25 2016 21:15:40

Tego w historii Rady Miasta we Wleniu nie było. Na sesji 25 maja radni odrzucili projekt uchwały autorstwa burmistrza Artura Zycha dotyczący zmiany nazwy ulicy "Pl. Bohaterów Nysy" na "Plac. Plac. Bohaterów Nysy". 

Zmian w nazwie domagało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Urząd Wojewódzki, Urząd Statystyczny, Komisarz Wyborczy.

Po spacyfikowaniu radnych na kolejnej sesji uchwała została przez radę przyjęta i od tygodnia mieszkańcy rynku mieszkają przy ulicy „plac Pl. Bohaterów Nysy”. Cokolwiek miałoby to znaczyć.


Rozszerzona zawartość newsa
Tego w historii Rady Miasta we Wleniu nie było. Na sesji 25 maja radni odrzucili projekt uchwały autorstwa burmistrza Artura Zycha dotyczący zmiany nazwy ulicy "Pl. Bohaterów Nysy" na "Plac. Plac. Bohaterów Nysy".

Uzasadniając potrzebę przyjęcia uchwały burmistrz przekonywał radnych, że zmiana nazwy  wynika jedynie z potrzeby ujednolicenia nazewnictwa i nie niesie żadnych konsekwencji dla mieszkańców.

Burmistrz Artur Zych - Problem polega na tym, że w naszym nazewnictwie występuje wiele nazw: „Ulica Plac Bohaterów Nysy”, „Plac. Plac Bohaterów Nysy”, „Plac Bohaterów Nysy”. I one funkcjonowały w obrocie prawnym. Zwrócono nam uwagę, że tak nie może być, może budzić to wątpliwości, która nazwa jest właściwa. Dla bezsprzecznego użytkowania właściwej nazwy ustaliliśmy, że będzie to Plac. Plac Bohaterów Nysy i w związku z tym, nie powoduje to żadnej zmiany jeżeli chodzi o funkcjonowanie mieszkańców. Nie ma też potrzeby zmiany dowodów osobistych.

Zastępca Burmistrza Piotr Szymański - Problem ten wyszedł przez nowy system i rejestr wyborców. W momencie kiedy sporządzaliśmy ten rejestr były rożne sposoby adresowe i zmuszało nas to do ręcznego sporządzania tego rejestru. Występowały jakieś takie zaszłości gdzie pojawiał się „Plac. Plac Bohaterów Nysy” i „ulica Plac Bohaterów Nysy”. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Urząd Wojewódzki domagało się tej zmiany. Żeby można było rejestr wyborczy jako jednolitą formułę sporządzić.

Ujednolicenia nazewnictwa  domagała się również Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze.

Wyjaśnienia te nie przekonały części radnych z których większość głosowała przeciwko przyjęciu uchwały zmieniającej nazwę. Chociaż decyzja ta miała bardzo różne uzasadnienie.

Radny Jacek Gładysz
- Z przyjemnością zrobię na złość tej pani (Komisarz Wyborczej) która kazała mi pisać ulica Tadeusza Kościuszki bo nie ma takiej ulicy jak Kościuszki.

Zdecydowanym oponentem w tej kwestii był radny Marek DralOd początku byłem przeciw takiej zmianie, nie przekonuje mnie jej zasadność i twierdzenie, że Komisarz Wyborczy na nas (Radnych, Gminie) wymusza taką konieczność. Jak dotąd nazwa ta nikomu nie przeszkadzała. Ponadto z tego co się orientowałem, to w sąsiednich miastach – Lwówek Śl. Jelenia Góra, gdzie również mają „Aleje” i „Place”, jakoś nikt z władz nie planuje zmian ich nazwy. Ponadto zaproponowana zmiana „pl. Pl.” jest nielogiczna.

Po głosowaniu wyraźnie zirytowany Burmistrz Artur Zych prosił o wskazanie właściwej nazwy tej ulicy.

Dwie propozycje zgłosił Marek Dral: „Bohaterów Nysy” i „Plac Bohaterów Nysy”.

W odniesieniu do pierwszej propozycji burmistrz Zych informował, że będzie się to wiązało z kosztem 120 tysięcy złotych, natomiast przy drugiej stwierdził, iż należy sprawdzić taką możliwość. Ponadto burmistrz wyjaśniał, iż wszelkie inne możliwości były przez Urząd badane, jednak na pytanie radnego Drala, jakie są inne możliwe zmiany nazwy, burmistrz Zych nie potrafił udzielić odpowiedzieć.  

Sprawa zmiany nazwy ulicy powróciła w czerwcu. Omawiana była podczas wspólnego posiedzenia Komisji. Burmistrz nie przygotował listy możliwych do przyjęcia  nazw, a po raz kolejny przedstawił odrzucony w głosowaniu na majowej sesji projekt tylko nieco w innym brzmieniu „Plac Pl. Bohaterów Nysy”.

Według radnego Marka Drala burmistrz  przedstawił zupełnie inne uzasadnienie projektu uchwały - Sporym zaskoczeniem dla mnie była zmiana powodu konieczności zmiany nazwy tej ulicy. W maju burmistrz Zych twierdził, iż to Komisarz Wyborczy zaleca nam tę zmianę, tak teraz okazało się, że to  Urząd Statystyczny i jego niedostosowany system informatyczny wymusza na nas zmianę.


Na kolejnej sesji niespodzianki nie było. Projekt burmistrza przeszedł większością głosów.
  Mimo zmiany uzasadnienia radny Jacek Gładysz nadal głosował na złość pani Komisarz Wyborczej.
ANDRZEJ JAŚKIEWICZ