ELEKTROWNIA SŁONECZNA WE WLENIU?
Dodane przez j23 dnia Maja 27 2015 21:31:10
Czy w gminie powstanie elektrownia słoneczna? Wielkim zwolennikiem i zarazem orędownikiem powstania elektrowni w gminie  jest burmistrz Artur Zych - Dzisiaj mamy bardzo dużą szansę, żeby taką elektrownię budować za pięć lat być może takiej szansy nie będzie.
Burmistrz podpisał list intencyjny w sprawie budowy z firmą Polski Solar.

Rozszerzona zawartość newsa
W 2010 roku w naszym regionie również na wleninfo przetoczyła się fala dyskusji o potencjalnych możliwościach powstania elektrowni wiatrowych. Po czterech latach sprawa energii odnawialnej powróciła niczym bumerang.

Według projektu nowej „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku” przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki, w 2020 r. udział odnawialnych źródeł energii ma osiągnąć 15 %, a po kolejnych 10 latach ma być znacznie wyższy. Eksperci szacują, że może to być nawet 20 %.

Duże dotacje jakie na rozwój odnawialnych źródeł energii przekazuje nasze państwo powodują, że firmy zajmujące się produkcją i montażem elektrowni poszukują potencjalnych inwestorów również wśród samorządów. Tym sposobem na terenie gminy Wleń w przeciągu kilku najbliższych lat może powstać elektrownia fotowoltaiczna.

Możliwość budowy i finansowania inwestycji przedstawił na ostatniej sesji przedstawiciel firmy Polski Solar.     
  
Koszt inwestycji około 20 milionów złotych zostałby pokryty w dużej części z dotacji, elektrownia o mocy 2,3 MW zajmowałaby powierzchnię ponad 5 hektarów. Jedną z potencjalnych lokalizacji są okolice Nielestna. Czas pracy instalacji to około 30 lat.
Udział Gminy w przedsięwzięciu wyniósłby 50 %.

Wielkim zwolennikiem i zarazem orędownikiem powstania elektrowni w gminie  jest burmistrz Artur Zych.
- Dzisiaj mamy bardzo dużą szansę, żeby taką elektrownię budować za pięć lat być może takiej szansy nie będzie. Dlatego dzisiaj proponuję zaryzykować stosunkowo niewiele, żeby za kilka lat mieć pieniądze na drogi i wodociągi. Taka inwestycji jeżeli jest odpowiednio zaprojektowana i zlokalizowana nie zaśmieca krajobrazu. Chcemy w fotowoltaikę wyposażyć niektóre budynki gminne. Budynek straży pożarnej, świetlic wiejskich, budynek OKSiT.
Niestety poza Nielestnem Burmistrz nie wskazał innych potencjalnych lokalizacji branych pod uwagę .

Przedstawiciel Polski Solar – Instalacja 40 KW to jest 1500 m2 – to produkcja energii elektrycznej dla piętnastu domostw.

Mimo, że pierwszy krok w kierunku budowy elektrowni został już zrobiony - burmistrz podpisał list intencyjny z firmą Polski Solar, tCo w Bobrze jeszcze sporo wody upłynie zanim do kasy gminy trafią pierwsze zyski, jeżeli w ogóle trafią. Budowa jak na razie nie jest przesądzona. Jeszcze na etapie projektowania należy uzyskać szereg pozwoleń, między innymi z ochrony środowiska. Będzie się to również wiązało ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego.
 
Pozostaje jeszcze aspekt społeczny inwestycji. Nie wszyscy mogą być zadowoleni widząc za oknem zamiast zielonej łąki setki czarnych paneli.


ANDRZEJ JAŚKIEWICZ