OKALECZONE DRZEWO - Czy to było potrzebne?
Dodane przez j23 dnia Października 25 2013 21:36:46
Część mieszkańców Pl. Boh. Nysy jest oburzona tym co zobaczyła dzisiaj za ogrodzeniem placu zabaw obok OKSIT- u. Rosnąca tam od wielu lat wierzba została w bestialski i bezsensowny sposób ogołocona z gałęzi.
Rozszerzona zawartość newsa
Część mieszkańców Pl. Boh. Nysy jest oburzona tym co zobaczyła dzisiaj za ogrodzeniem placu zabaw obok OKSIT- u. Rosnąca tam od wielu lat wierzba została w bestialski i bezsensowny sposób ogołocona z gałęzi.  Nieszczęsne drzewo było jedynym zielonym akcentem na skwerku, urozmaicało monotonną przestrzeń między blokami i zasłaniało mało estetyczny ciąg komórek.
Egzekucji dokonało OSP Wleń, na polecenie KZOM - jak tłumaczyli strażacy.


 Prawidłowo wykonane
cięcia w koronie wierzby
Obowiązkiem posiadacza terenu ( w tym przypadku gminy) jest utrzymywanie we właściwym stanie drzew i krzewów rosnących na terenie nieruchomości będących w jego posiadaniu. Wszelkie zabiegi oraz cięcia pielęgnacyjne (korekcyjne), techniczne drzew i krzewów posiadacz terenu winien przeprowadzić we własnym zakresie, pod warunkiem, że będą one wykonane zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Jeśli właściciel drzew nie posiada odpowiednich kwalifikacji, winien zlecić te prace fachowcom. Wszelkie cięcia w koronach drzew muszą mieć uzasadnienie. Prace w tym zakresie należy prowadzić w sposób profesjonalny, aby nie dopuścić do zniszczenia drzew.Komentarz:

Wokół świetlicy i placu zabaw w Marczowie powstało wysokie na prawie dwa metry ogrodzenie. Jedynym logicznym uzasadnieniem jest to, że bawiącym się dzieciom mogły zagrażać wściekłe zmutowane zające. Najwyraźniej taką samą logiką kierowali się  ludzie którzy zdecydowali o okaleczeniu wierzby. Sugerując się ich słowami można dojść do wniosku, że we Wleniu dzieciom zagrażały krwiożercze witki Salix alba L.'Tristis.  A może wytłumaczenie jest bardziej prozaiczne. Idzie zima i trzeba gromadzić drewno na opał?
A.Jaśkiewicz