wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnie



Kliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
KOMU BIJE DZWON?
MiejskieKościół protestancki/ewangelicki został ufundowany w 1741 roku. Pierwsza celebracja odbyła na wleńskim rynku, potem na piętrze w ratuszu aż w 1752 wybudowano kościół. Na początku protestantom nie wolno było posiadać własnych dzwonów. Używano więc dzwonów katolickich do 1845 roku, kiedy to zbudowano drewnianą wieżę i zamontowano na niej 3 nowe dzwony z brązu. Inauguracja wieży odbyła się 19 czerwca 1845 roku.
 
O utracie 2 dzwonów w czasie I Wojny Światowej pisałam obszerniej w artykule –
„Ewangelickie dzwony kościelne w katolickiej dzwonnicy

Do dzisiaj nie znalazłam informacji kiedy konkretnie dwa z trzech dzwonów musiano oddać na I WŚ. Ale bardzo interesująca jest notatka z "Der Bote aus dem Riesengebirge" z 20 lutego 1917, że ze względu na zbliżający się pokój społeczność ewangelicka myślała o zbudowaniu potężnej nowej wieży dla dzwonów. W mojej ocenie wygląda na to, że do tego czasu wszystkie dzwony musiały jeszcze pozostawać w kościele.

O nowych stalowych dzwonach z 1922 również pisałam w poprzednim artykule. Pozostaje więc pytanie co stało się z trzecim, brązowym dzwonem. Znalezienie odpowiedzi na to pytanie stało się moja nową pasją.

Skoro na II Wojnę Światową oddano starsze i dużo cenniejsze dzwony z kościoła katolickiego, pewne jest, że ich los podzielił również młodszy dzwon z brązu z kościoła ewangelickiego. Stalowe dzwony pozostały na dzwonnicy. Nie wiemy kiedy konkretnie dzwon zdjęto z wieży, wiemy jednak, że opuścił Śląsk 24 marca 1942 roku.

Jednak zabranie dzwonu nie koniecznie musiało oznaczać, że został on przetopiony. Dzwon trafił na „cmentarzysko dzwonów” w Hamburgu. Tam dzwony były sortowane i oceniane pod względem wartości historycznej i artystycznej. Te o wyższej wartości były przetapiane w ostatniej kolejności. Nasz dzwon otrzymał kategorię „B” i dzięki niej przetrwał II Wojnę Światową.

Po II Wojnie Światowej, nieprzetopione dzwony oddawano kościołom z których je zabrano. Dzwony pochodzące z terenów utraconych przez Niemcy oddawano w pierwszej kolejności parafiom w miejscowościach do których trafiła ludność wysiedlona. Pozostałe dzwony z tych terenów przydzielano innym kościołom, których dzwony zostały przetopione. Zasadą było, że dzwony z kościołów katolickich trafiały do katolickich a ewangelickie do ewangelickich.
By odnaleźć dzwon skontaktowałam się elektronicznie z „Centralnym Archiwum Ewangelickim” (w Niemczech zwanym EZA - Evangelisches Zentralarchiv) w Berlinie oraz „Niemieckim Archiwum Dzwonów” ”(Deutsches Glockenarchiv), które zostało włączone do „Niemieckiego Muzeum Narodowego” (Germanisches Nationalmuseum) w Norymberdze.

Efektem poszukiwań był kontakt do parafii w Eschwege. Zadzwoniłam tam i umówiłam się na spotkanie, by sprawdzić dzwony na kościelnej wieży.
Z dreszczem emocji szczęśliwie dotarłam do Eschwege. Kościół, w którym bije wleński dzwon jest piękny. Jego najstarsze ściany pochodzą z 1520 roku!  Ogromny kościół i jeszcze większa wieża. Mimo jej wysokości siła emocji pomogła mi szybko pokonać niezliczone schody w górę prowadzące do pięciu dzwonów.
 Zdjęcia nie oddają dobrze piękna tego dzwonu. Z uwagi na miejsce jego zamontowania nie dało się też uchwycić w pełni inskrypcji. Widać jednak, że dzwon ten mimo dość młodego wieku przetrwał wojny z uwagi na jego piękną ornamentykę.

Niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi, kiedy ten dzwon trafił do parafii w Eschwege.

Inskrypcja na dzwonie była opublikowana przez ewangelickiego księdza Borcherta w 1902 roku (jubileusz 150 lecia Kościoła), ale jak zwykle w takich przypadkach – nieściśle. Oto, co odczytałam stojąc wprost przed dzwonem:

Inskrypcja wokół górnej krawędzi:
GEGOSSEN VON CHRISTIAN LUDWIG PUEHLER IN GNADENBERG 1845
(ODLANY PRZEZ CHRISTIANA LUDWIGA PUEHLERA W GNADENBERG 1845)


Po jednej stronie dzwonu:
ERHALT UNS HERRIN DEINERWAHRHEIT.
(TRZYMAJ NAS PANIE W SWOJEJ PRAWDZIE)

Po drugiej stronie dzwonu:
EIGENTHUM DER EVANGELISCHENKIRCHENGEMEINDE ZU LAEHN.ANGESCHAFFT AUS DEREN FREIWILLIGEN BEITRAEGENUND ZUSCHUESSEN DES EVANG. KIRCHENAERARS.
(WŁASNOŚĆ PARAFII EWANGELICKIEJ WE WLENIU. ZAKUPIONY Z DOBROWOLNYCH SKŁADEK I DOTACJI KOŚCIOŁA EWANGELICKIEGO)

 Autorka: Doris Baumert

Heimatbund Kreis Löwenberg e.V.
Stellvertretende Vorsitzende
Doris Baumert
Heiligenstieg 8
37627 Stadtoldendorf
E-Mail: info@doris-baumert.de


Opracowanie: Sławomir Osiecki

Jutro (czwartek 14 lutego 2013 roku) o godzinie 12:30 zabije we Wleniu na dzwonnicy kościoła Świętego Mikołaja, dzwon poświęcony pamięci Dorothei Rohrbeck.









Komentarze
dzwonnik dnia lutego 13 2013 23:21:08
niech oddaja nasz dzwon!!
ludo dnia lutego 14 2013 10:41:37
dzwonnik - jak wiesz jak odzyskać dzwon to może podejmiesz się tej akcji i pomożesz księdzu proboszczowi ściągnąć dzwon do Wlenia??? Na pewno wszyscy będą będą Ci wdzięczni!!!
mieszkaniec dnia lutego 14 2013 21:48:05
Ksiądz jest tak uczciwy i nie chce cudzego. On sam odda ten dzwon tylko KOMU
. dnia lutego 14 2013 21:53:16
Jaki qrna wasz?Dziadek pewnie pasał świnie w PGR w poniemieckim majątku?Albo kury szczać prowadzał.
Sławek Osiecki dnia lutego 16 2013 10:56:55
Przy okazji tego artykułu mamy małą prośbę o informacje. W kościele Świętej Jadwigi był najstarszy dzwon na całym Dolnym Śląsku. Porównywalny do niego wiekiem był jedynie dzwon "Świętosław" z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu z roku około 1300. Dowiedzieliśmy się, że teraz w kościele nie ma żadnego dzwonu. Z dokumentów wynika też, że prawdopodobnie nie został zabrany na II Wojnę Światową. Mamy wiec pytanie - Czy ktoś wie, czy po wojnie był tam dzwon i co ewentualnie mogło się z nim stać? Każda informacja będzie cenna.
Ktosik dnia lutego 16 2013 22:41:28
Panie Osiecki!! Wszyscy wiedza gdzie jest ten dzwon. To tylko pan zadaje głupie pytania.
Dodaj komentarz
Nick:



3 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

III Turniej Piłki Stołowej
III Turniej Piłki Stołowej
III Turniej Piłki Stołowej


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16936376 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.