wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
DEKLARACJA = BUBEL = KOMPROMITACJA RADY MIASTA !
MiejskieW połowie lutego wchodzą w życie  uchwały Gminy Wleń dotyczące wysokości stawek za wywóz nieczystości. Wiąże się to dla mieszkańców z koniecznością złożenia w terminie do 28 lutego „deklaracji”. Jednak  analizując zapisy uchwały jak i wzór deklaracji mam wątpliwości co do możliwości  wypełnienia tego dokumentu w sposób pozwalający na prawidłowe wyliczenie wysokości opłaty. W mojej ocenie jest to BUBEL który należy jak najszybciej zmienić!

Rada Miasta  podjęła  uchwałę różnicującą wysokość opłat w zależności od ilości osób w gospodarstwie. Jedna osoba będzie płaciła 12 zł, dwie-trzy osoby 30 zł, cztery i więcej 50 zł.
Wysokość opłaty miesięcznej dla nieruchomości (domu lub mieszkania) wyliczy urzędnik na podstawie danych zawartych w złożonej przez właściciela DEKLARACJI.

I tutaj pojawia się problem.

W części "E" DEKLARACJI" w pozycji „WYMIAR OPŁAT ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI. Właściciel ma obowiązek podać jedynie liczbę mieszkańców zamieszkujących nieruchomość. Brak jest natomiast rubryki w której należy wpisać liczbę gospodarstw oraz ilość osób w poszczególnych gospodarstwach  domowych. NA JEDNEJ NIERUCHOMOŚCI MOŻNA  BOWIEM PROWADZIĆ KILKA GOSPODARSTW !

Na przykład wysokość opłaty dla nieruchomości zamieszkanej przez 20 osób prowadzących  5 gospodarstw domowych będzie wynosiła -  50 zł !

Równie  nielogiczna i w praktyce niewykonalna jest dalsza część

"E" DEKLARACJI" Wysokość miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn gospodarstw domowych prowadzonych na nieruchomości oraz stawki opłaty ustalonej w drodze odrębnej uchwały rady miasta i gminy”.

Na przykładzie:
W nieruchomości której właścicielem jest Jan Kowalski, zamieszkuje on oraz jego syn i synowa z wnukiem, razem 4 osoby. Prowadzą (na jednej nieruchomości) dwa odrębne gospodarstwa domowe. Zgodnie z deklaracją wysokość opłaty za wywóz śmieci jest to iloczyn gospodarstw domowych i stawki przyjętej przez Radę Miasta. Urzędnik wyliczając opłatę powinien pomnożyć liczbę gospodarstw, w tym przypadku 2 przez stawkę opłaty dla  gospodarstwa. Nie może jednak zastosować jednakowej  stawki dla obu gospodarstw ponieważ uchwała rady gminy  różnicuje opłaty w zależności od ilości osób w gospodarstwie!

TEN PUNKT DEKLARACJI JEST NIEWYKONALNY!

I na koniec o tym jak bardzo niechlujnie stanowione jest prawo może świadczyć §2 pkt.3 Uchwały Rady Miasta który mówi „ Ilość gospodarstw domowych prowadzonych na nieruchomości ustalona będzie na podstawie deklaracji składanej przez właściciela nieruchomości  na której zamieszkują mieszkańcy” punkt ten jak już wspomniałem nie ma żadnego odniesienia we wzorze DEKLARACJI przyjętej przez tą samą radę miasta w odrębnej uchwale. (
Brak jest rubryki w której należy wpisać liczbę gospodarstw oraz ilość osób w poszczególnych gospodarstwach  domowych.)

Przepisy prawa szczególnie te dotyczące spraw finansowych powinny być jasno i precyzyjne sformułowane w sposób zrozumiały dla mieszkańców. W mojej opinii, w tym wypadku Rada Miasta uchwaliła gniota prawnego na dodatek w praktyce niewykonalnego. Swoją opinie na ten temat  przedstawiłem w Urzędzie Gminy i jak na razie czekam na wyjaśnienia.

ANDRZEJ JAŚKIEWICZKILKA OBJAŚNIEŃ:
- Opłata będzie wyliczana nie dla gospodarstwa domowego a dla każdej nieruchomości będącej odrębna własnością. Czyli prościej dla domu mieszkalnego lub mieszkania. Opłata będzie obciążała właściciela tej nieruchomości. To na właścicielu spoczywa obowiązek wypełnienia DEKLARACJI
- Na jednej nieruchomości (domu lub w mieszkaniu) można prowadzić kilka odrębnych gospodarstw domowych.
- Gospodarstwo domowe – według definicji GUS to
zespół osób spokrewnionych lub niespokrewnionych, mieszkających razem i wspólnie utrzymujących się. Jeżeli jakakolwiek osoba w tym mieszkaniu utrzymuje się oddzielnie, osoba taka tworzy odrębne jednoosobowe gospodarstwo domowe. Grupa osób niespokrewnionych, mieszkających razem, może tworzyć jedno wieloosobowe gospodarstwo domowe, jeśli wspólnie utrzymują się lub kilka gospodarstw jednoosobowych. Gospodarstwa domowe tworzą osoby mieszkające stale lub przebywające czasowo w mieszkaniach.

- W opisie przyjęto stawki przy selektywnej zbiórce odpadów.

A.Jaśkiewicz


Komentarze
mieszakniec dnia lutego 07 2013 08:44:59
Panie Andrzeju chciałbym głośno zaprotestować przed notorycznym wytykaniem "jakichś" nieprawidłowości czy to obecnie będącej Radzie Miasta i Gminy we Wleniu czy też bezpośrednio w kierunku samego burmistrza. Tę uchwałę przegłosowali co by nie było nasi przedstawiciele inaczej RADNI. Przed głosowaniem chyba? było posiedzenie komisji?? gdzie sam składający pod obrady(prawdopodobnie burmistrz) taki tekst uchwały skonsultował?? z osobą która opiniuje przygotowany teks inaczej mówiąc (RADCA PRAWNY). Jeśli faktycznie będzie to prawda, iż faktycznie przegłosowano bubel prawny to zastanawia mnie czy został on przyjęty przez p.wojewodę i ogłoszony w dzienniku urzędowym!
Tak czy tak weźmy następny kredyt i zbudujmy świetlicę...
radca pewny dnia lutego 07 2013 09:04:31
Prawo nie zostało tu złamane. To jest bubel zgodny z prawem.
Taki-tam dnia lutego 07 2013 09:13:47
Zwracam się tą drogą o upubliczniena opini radcy prawnego naszej gminy-bo większość samorzadów w naszym kraju zawiesiła pracę nad tym tematem czekając na decyzje senatu RP,która wiele watpliwosci wyjaśniła.Jest poprawiony pierwotny projekt tych regulacji.Za co gmina płaci pieniadze temu panu-wyglada na to że to nie prawnik,ale facet od przyklepywania tego co chce burmistrz.
strzelec dnia lutego 07 2013 14:19:16
ciekawe ze prawo smieciowe ma wejsc w lipcu a radni wlenia jak zwykle chca byc lepsi chyba chca sobie gaze podniesc
easy dnia lutego 07 2013 15:30:40
Panie Andrzeju nie potrzebnie obnaży Panł dzieło naszych Kiepskich.
Ludzie mieszkający w blokach stworzyliby jedno gospodarstwo np 100 osobowe i na mocy tej ustawy płaciliby za wywóz śmieci wszyscy razem jedyne 50 zł.
A tak odwalasz Pan czarną robotę za" naszego" miejskiego prawnika.
Wie ktoś może ile on nas rocznie kosztuje ?
Czytanie ze zrozumieniem dnia lutego 07 2013 16:51:46
Jaja sobie robicie?
Burmistrz z urzędnikami przygotował uchwałę
15 Radnych ją wnikliwie przeczytało, przeanalizowało i zatwierdziło
A tu się okazuje że to jest BUBEL
Skandal!!!
Radny dnia lutego 07 2013 17:55:26
Po CO wy się produkujecie burdel był jest i będzie a oni wszyscy w urzędzie i tak maja was głęboko w dupie
A co z Referendum za odwołaniem Burmistrza panie Janku cos sprawa ucichła jednak nic nie da się zrobić :(
do czytających dnia lutego 08 2013 09:28:36
To nie jaja , tylko rzeczywistość .Wśród naszych radnych, którzy nie zabierają głosu, ale są i tacy, którzy nawet nie czytają materiałów jakie otrzymują , a mają taki obowiązek .
iki dnia lutego 08 2013 14:44:38
Panie profesjonalny burmistrzu, co pan na to? Choć odrobina wstydu?
. dnia lutego 08 2013 20:40:54
Napewno to niepomiernie przesadzone w skali porównanie ale kojarzy mi sie "Sejm Niemy".ankwicze zawsze byli wsrod nas i sa dalej.
do . dnia lutego 09 2013 09:55:38
a może postąpić z nimi tak samo jak z Ankwiczem i będzie spokój, albo chociaż im naświetić jak sie kiedyś obchodzono z takimi osobami
Nie Radny do Radnego dnia lutego 09 2013 21:47:45
Z pierwszym zdaniem zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości tematu.
A wiesz dla czego ?
Bo w stu procentach są pewni, że przy poparciu Radnych - Bezradnych nie ma takiej siły która zabrała by im stołki spod dupy, i niebotyczne pensje
Jeśli chodzi o drugi zdanie to bym z tobą polemizował.
Wszyscy przeciwnicy obecnego burmistrza i sekretarza zdajemy sobie sprawę, że bo blisko dwóch kadencjach ich urzędowania Gmina Wleń stała się pogorzeliskiem Naszego pięknego regionu.
Pan Janek wiedział i widział to już dużo wcześniej.
Dziej wszyscy wiemy, że miał rację.
Nawet!!!
Główny przedstawiciel Nas Mieszkańców, organ stanowiący i kontrolny Gminy - jakim jest Rada Miasta i Gminy.
To nie kto inny jak Oni powinni odwołać obecnego burmistrza.
Może jedynym światełkiem w tym marazmie jest postawa Radnej Pani Eweliny, która jako jedyna przy uchwaleniu budżetu 2013 r. była za odrzuceniem uchwały.
mikolli dnia lutego 11 2013 23:03:20
jaśnie panie może kiedyś Cię wybiorą do rady ( w co wątpię) i będziesz mógł głosować :D wtedy nie będzie żadnych ,bublów, ;D hie hie hie
zbqfad dnia maja 30 2014 13:41:11
MwTMlP <a ***="http://xixgbajywxos.com/">xixgbajywxos</a>, oizfwjmajmrs, [link=http://ytocbevvmgxx.com/]ytocbevvmgxx[/link], http://rfigazmiybzv.com/
Litodbsi dnia czerwca 05 2014 14:30:58
amhs free credit scores from all three bureaus
Dodaj komentarz
Nick:4 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Ostatni trening...
Ostatni trening...
Trening drużyn młodzieżowych...


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16906389 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.