wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
MIESZKAŃCU! 28 lutego upływa termin składania deklaracji o wysokości opłat za śmieci!
MiejskieNa ostatniej w 2012 roku sesji rada miasta przyjęła pakiet uchwał wprowadzających nowy sposób postępowania z odpadami komunalnymi. Od lipca właścicielem wszystkich wytworzonych odpadów stanie się gmina i to na niej spocznie obowiązek zawarcia umów z firmami zajmującymi się wywozem i utylizacją śmieci. Wiąże się to z nowymi regulacjami odnośnie segregacji i składowania odpadów, a przede wszystkim nowym sposobem naliczania opłat.

 Zgodnie z przyjętą uchwałą mieszkańcy gminy do końca lutego mają obowiązek wypełnić deklaracje i samodzielnie wyliczyć stawki, jakie będą płacili. I nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie drobny szczegół. Na dzień dzisiejszy nikt nie wie jak te deklaracje wypełnić, a proces wdrażania nowego prawa bardziej przypomina triler z niespodziewanymi zwrotami akcji niż proces legislacyjny.

Wszystko zaczęło się na posiedzeniu komisji w trakcie której, radni po niezbyt merytorycznej dyskusji przychylili się do wniosku burmistrza i przyjęli stawkę 38 zł od gospodarstwa domowego. Oczywiście część mieszkańców przyjęła to z pewnym niezadowoleniem. Szczególnie osoby samotne. I w momencie, gdy wydawało się, że wszystko zostało przesądzone z Warszawy nadeszły informacje o poprawce do wchodzącej w życie ustawy.

Poprawka zgłoszona w sejmie przez Senat, jeżeli zostanie przegłosowana, umożliwi łączenie różnych metod naliczania opłat. Nie trzeba być wybitnym znawcą, żeby nie zauważyć, że sama zapowiedz zmiany prawa w trakcie jego wdrażania może tylko pogłębić i tak wywołany jego wprowadzaniem chaos. A znając nasze władze raczej nie należało mieć wątpliwości, że ominie on naszą gminę.

Na ostatniej sesji Burmistrz przedstawił nowy nie konsultowany z radą projekt uchwały z regulacjami, które choć niezgodne z obowiązującą aktualnie ustawą, może będą z nią zgodne po jej nowelizacji. Ostateczną decyzję czy uchwała jest zgodna lub niezgodna z prawem jak wynikało z argumentacji Burmistrza podejmie wojewoda. 
Nasz Włodarz założył zapewne, że niezależnie od tego, co przedstawi radzie i tak zostanie to przegłosowane po jego myśli. I jak zwykle był to strzał w dziesiątkę.

Radni, mimo że początkowo niemal ostentacyjnie nie kryli niezadowolenia i irytacji z powodu lekceważenia ich głosu, tradycyjnie bez większych ceregieli przedstawiony projekt przegłosowali, chyba nie zupełnie zdając sobie sprawę z konsekwencji takiej decyzji.

Generalnie uchwała sprowadza się do tego, że za śmieci zapłacimy zależnie od ilości osób w gospodarstwie domowym. Gospodarstwo jedno osobowe 12 zł miesięcznie, dwu i trzy osobowe 30 zł, a cztero i więcej 50 zł. Zaledwie chwilkę po głosowaniu dobre samopoczucie radnych jak i burmistrza zburzyło jedno banalne pytanie. Po którym niczym w czeskim filmie okazało się, że nikt nic nie wie.

W uchwale, jako kryterium do naliczania opłat przyjęto ilość osób w gospodarstwie domowym. Ale jak policzyć np. dzieci na studiach czy pracujących za granicą albo osoby, które chociaż zameldowane na stałe we Wleniu zamieszkują zupełnie w innych miejscowościach? Radni okazali się zupełnie (bez)radni i nawet nie próbowali wyjaśniać zawiłości prawa, które zaledwie kilka minut wcześniej przyjęli. Niewiele więcej miał do powiedzenia wnioskodawca, czyli burmistrz, który chociaż jak deklarował ustawę przeczytał to z rozbrajającą wręcz szczerością stwierdził, tylko tyle, że - nie wie!!

Wiedzą taką natomiast obowiązkowo będą musieli wykazać się mieszkańcy gminy, którzy do końca lutego muszą wypełnić i złożyć  deklaracje, a którym w przypadku ich niewłaściwego wypełnienia Radni zagrozili odpowiedzialnością karną.

  Nieco groteskowo w tym wszystkim brzmi informacja, że wkrótce rusza kampania informacyjna, którą notabene sfinansują sami mieszkańcy płacąc średnio 5 zł. Koszty jej przeprowadzenia wliczono, bowiem w cenę śmieci.

Przyglądając się sposobowi, w jaki nowe prawo śmieciowe jest wprowadzane w gminie Wleń na razie nie jestem pewien czy to, co obserwuję to dramat, komedia czy farsa.

Andrzej Jaśkiewicz


Komentarze
BRAWO dnia stycznia 08 2013 07:18:33
TAK TRZYMAC NIE PODDAWAC SIĘ OPINII PUBLICZNEJ A JAK SIE NIE SLUCHAJA TO MANDATAMI A POTEM DO PUDLA Z NIMI
WYPELNIONE KOMPUTEROWO, DUZYMI, DRUKOWANYMI LITERAMI, CZARNYM KOLOREM
niki dnia stycznia 08 2013 08:47:18
Niestety niezależnie od tego, co robi państwo, za prawo stanowione lokalnie odpowiada burmistrz i rada. W wielu miejscach w Polsce (m.in. we Lwówku Śląskim) samorządy podjęły decyzje, że w związku z bałaganem prawnym i niejednoznacznością przepisów prawa rady gmin zaprzestają pracy nad tymi dokumentami. W tej sytuacji to wojewoda musi narzucić rozwiązanie i przygotować uchwałę. Ten sposób jest jednocześnie rodzajem protestu przed coraz większym bałaganem prawnym w naszym kraju. Chciałbym także zauważyć fakt, że obecna podwyżka cen wywozu śmieci dla niektórych rodzin może wynosić nawet 450%. Ponieważ we wspólnotach mieszkaniowych cena wywozu rozkładała się na wielu mieszkańców. A za każdego płaciło się niewielkie pieniądze.
Za te podwyżki należy podziękować Platformie Obywatelskiej, ponieważ to ich pomysł.
taki-tam dnia stycznia 08 2013 10:13:35
Suma idiotycznych uchwał "naszej rady" chyba sie wyczerpała.Trzeba sie zastanowić bardzo poważnie,czy istnieje jakakolwiek przesłanka aby można głosować w przyszłych wyborach na któregokolwiek obecnego radnego , biorąc pod uwagę interes gminy?Aby to się zmieniło trzeba zdefiniować jak należy rozumieć interes gminy-czyli nasz interes, bo my wszyscy jesteśmy tej gminy członkami.Byłoby dobrze,aby ten portal tą tematykę przypomniał
czart dnia stycznia 08 2013 13:05:06
Ktoś wie, czy rzeczone deklaracje pobiera się z sieci, czy leżą w urzędzie?
do czarta dnia stycznia 08 2013 14:10:27
Prawdopodobnie zostaną rozniesione przez pracowników gminy aby zaoszczędzić na znaczkach.
. dnia stycznia 08 2013 14:34:15
No, nie wiem czyi to pracownicy już. Dotarło do mnie pismo za potwierdzeniem odbioru ostatnio. Przywiózł je pan jeżdżący niebieskim kangurem z herbem Wlenia na drzwiach, ale na niedbale skserowanym dowodzie doręczenia było logo f-my E*s-P***tex. Dziwna sprawa.
do czart dnia stycznia 08 2013 16:54:11
a zapłaciłeś już za informacje, jak nie to nie przeszkadzaj
pamiętasz kto ostatnio roznosił podatki we Wleniu może ci sami Panowie będą teraz roznosić deklaracje kto wie
Wlenianka dnia stycznia 08 2013 18:36:08
A z jakiego powodu do roznoszenia decyzji podatkowych albo innych formularzy, decyzji nie angażuje się mieszkańców Gminy??? Jakim kluczem wybierani są ludzie do roznoszenia???
dziecko dnia stycznia 08 2013 21:23:23
widzę wielkie poparcie dla rodzin wielodzietnych im nas więcej tym drożej
do dziecko dnia stycznia 09 2013 19:06:11
W Gminie Wleń nikt się z dziećmi nie liczy, przedszkole chcą przenieść do szkoły i zafundować im catering, szkołę w Pilichowicach zamknąć, to co ich obchodza rodziny wielodzietne i ile zapłacą za śmieci.
Zeta dnia stycznia 10 2013 18:28:36
do każdej deklaracji powinno być dołączone objaśnienie
* dnia stycznia 10 2013 20:00:59
Objaśnienia po Polsku i czarno na białym?
:( dnia stycznia 13 2013 14:54:37
ja mam jedno zasadnicze pytanie ...wg ustawy preferencyjne warunki mają osoby ,które śmieci segregują.tzn powinny płacić mniej..tutaj zostali totalnie pominięci WTF???????????
rrjijlfvu dnia maja 30 2014 13:41:42
GKHrIY <a ***="http://gyyzsuzhccfu.com/">gyyzsuzhccfu</a>, enmsbugzxhbd, [link=http://zmztglgoxuxl.com/]zmztglgoxuxl[/link], http://hmdcaswhezav.com/
Hqlttnup dnia czerwca 05 2014 15:18:25
wiadomosci free credit scores from all three bureaus
Dodaj komentarz
Nick:5 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Skrzyżowanie ulicy Wąskiej i Ogrodowej
Skrzyżowanie ulicy Wąskiej i Ogrodowej
Ulewa


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16937989 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.