wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
38 zł - TYLE W PRZYSZŁYM ROKU ZAPŁACIMY ZA WYWÓZ ŚMIECI
MiejskieZ dniem 1 stycznia 2012 roku weszła  w życie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku. Od tego dnia gminy mają 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. 1 lipca 2013 roku – nowy system musi zacząć  funkcjonować -  gminy zaczną pobierać opłaty i w zamian zapewnią świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości.

Dla mieszkańca gminy oznacza to brak umów, które do tej pory musiał podpisywać z przedsiębiorcami odbierającymi jego śmieci. Teraz zrobi to za niego gmina. Gmina zorganizuje i wskaże punkty odbioru odpadów wielkogabarytowych (pralek, lodówek, starych mebli itp). Mieszkańcy natomiast będą wnosili  opłaty zgodnie z jedną, wyznaczona w drodze uchwały Rady Miasta stawką. I ten punkt budzi najwięcej emocji.

Opłatę Rada może określić na podstawie czterech kryteriów. Każdy sposób określenia płatności ma swoje wady i zalety.

1. Opłata według ilości zużytej wody.
Zalety:
- ilość zużytej wody przekłada się na ilość osób zamieszkujących nieruchomość, a więc opłata może odzwierciedlać faktyczną ilość śmieci powstających w mieszkaniu;
- łatwe ustalenie ilości zużytej wody - jeżeli mieszkanie ma licznik - i tym samym prosta kontrola.
Wady:
- trzeba będzie co roku składać w gminie deklarację dotyczącą zużytej wody;
- problem z rozliczaniem nieruchomości nie posiadających liczników lub posiadających własne źródło wody.

2. Opłata według powierzchni mieszkania
Zalety:
- powierzchnia jest niezmienna i nie trzeba co roku składać deklaracji;
- prosta kontrola, bo urząd ma dane dotyczące powierzchni nieruchomości.
Wady:
- gospodarstwo jednoosobowe zapłaci tyle samo co rodzina wieloosobowa.

3. Jedna stawka dla wszystkich nieruchomości tzw. ryczałt
Zalety:
- proste wyliczenie średniej stawki;
- nie trzeba weryfikować danych podawanych przez mieszkańców.
Wady:
- ta metoda nie zapewnia wyliczenia opłaty proporcjonalnej do ilości wytworzonych odpadów;
- gospodarstwo jednoosobowe zapłaci tyle samo co rodzina wieloosobowa.

4. Opłata według liczby mieszkańców zajmujących nieruchomość.
Zalety:
- zgodna z zasadą, że kto produkuje śmieci ten płaci;
- metoda zrozumiała dla mieszkańców odbierana jako najbardziej sprawiedliwa.
Wady:
- trudności z weryfikacją liczby osób zajmujących daną nieruchomość. Problem będzie narastał wraz ze zniesieniem obowiązku meldunkowego od 2014 roku;
- liczba osób faktycznie przebywających w mieszkaniu już obecnie często nie odzwierciedla osób w nim zameldowanych.

Rada Miasta i Gminy  na posiedzeniu wspólnym wszystkich komisji zaaprobowała wersję przedstawioną przez burmistrza Bogdana Mościckiego, przewidującą jedną stawkę dla wszystkich nieruchomości.

Jeżeli projekt zostanie przyjęty każde gospodarstwo domowe będzie wnosiło za wywóz nieczystości jedną, taką samą dla wszystkich opłatę – 38 zł. Będzie to oznaczało, że niezależnie od ilości osób zamieszkujących mieszkanie, wszyscy zapłacą tyle samo. Na przykład samotna emerytka lub rencistka i dobrze prosperujące gospodarstwo agroturystyczne zapłacą taką samą kwotę 38 zł.

Jest to jednocześnie sposób najmniej kłopotliwy dla urzędników. Nie trzeba kontrolować i weryfikować danych przedstawianych przez właścicieli nieruchomości. Wszystkich obciąża się taką samą stawką.  
Decyzja według jakich kryteriów i ile zapłacimy za śmieci zapadnie już w najbliższy poniedziałek na sesji Rady Miasta i Gminy.A. Jaśkiewicz


Komentarze
Rockefeller dnia grudnia 07 2012 22:55:22
a czy się martwić ja mam kasę to mogę te 38 zł zapłacić
czart dnia grudnia 07 2012 22:56:21
Kolejna bzdura. Płaci się za tyle ile się zużywa. Każdy ma kontener o określonej pojemności i musi w nim zmieścić swoje śmieci. Jak nie mieści musi mieć większy i za niego zapłacić.
Sama ustawa chora. Dlaczego ludzie, którzy nie potrafią zadbać o dobro gminy mają dyktować kto ma mi wywozić śmieci? Gdzie wolny rynek i demokracja?
I dalej. Gdzie ekonomia? Za dzierżawę sporego pojemnika i cotygodniowy wywóz płacę prawie dwa razy mniej!! Pojemnik nie zawsze jest pełny. Dlaczego teraz mam płacić dwa razy więcej za to samo??
do czart dnia grudnia 07 2012 23:08:23
Bo mieszkasz w gminie wleń?
mmmmmm dnia grudnia 08 2012 08:38:44
Znowu nie tak jak trzeba.Szkoda,że Pan Administrator nie pisze prawdy.To nie wina gminy,że trzeba płacić za śmieci więcej tylko ustawodawcy,ale Pan Jaśnie Panujący na tym portalu tego nie powie a raczej nie napisze,bo najwygodniej zmieszać z błotem burmistrza,radnych i tych którzy są najbliżej.Nie wygląda to przyzwoicie Panie Administratorze.Stronniczość tego portalu jest bardzo widoczna
. dnia grudnia 08 2012 09:09:19
Ten gościu wyżej ma problemy z czytaniem. I powinien chodzić na jakąś terapię i leczyć swoją manię prześladowczą.
Premier dołaczył do krytyków Burmistrza dnia grudnia 08 2012 09:13:49
Pomysł, by opłaty za wywóz śmieci były naliczane od lokalu, niezależnie od tego ile osób w nim mieszka skrytykował premier Donald Tusk. Wyborcy nam tego nie wybaczą - mówił.

Dlaczego emerytka, właścicielka 25-metrowej kawalerki, ma płacić tyle samo, co minister Tomasz Arabski, który mieszka z żoną i czwórką dzieci w dwustumetrowej willi? - pytał szef rząd.
blok dnia grudnia 08 2012 09:44:26
Co ma wielkość mieszkania do ilości śmieci! przynajmniej przestana smieci wywozic do kontenerow blokowych albo palic nimi w piecu, bo w zimie nawet okna nie da sie otworzyc - taki smrod. Burmistrz tej ustawy nie tworzyl, wiec najpierw trzeba posiadac jakos wiedze zanim sie kogos obsmaruje (w nawiasie tez jestem przeciwniczka rzadzacych w gminie Wlen)
do Donalda dnia grudnia 08 2012 09:46:51
co za bezczelność krytykować świetlicowego
Anty K. dnia grudnia 08 2012 11:17:57
Witam
Wpis 27/2012 Śmierdząca sprawa. Śliska jazda. Bałwany w furach. Adwent.
Instrukcja obsługi: Za nim napiszesz, przeczytaj z uwagą, jeśli zdążysz.
Możesz też nie czytać. Jeśli to nie pomogło, nie pisz. Wyjdzie na zdrowie, być może.

Pkt. 1, tutaj nie widzę żadnych problemów. Po prostu każdy musi o to zadbać. Tylko zainteresowani muszą się doinformować, dzisiejsza technika ma wiele rozwiązań. Tylko chcieć.
Pkt. 4 jest najbardziej odpowiedni, tutaj dużo zależy od uczciwości właścicieli mieszkań i posesji. A jak z tym bywa? Od czasu do czasu robię sobie rundkę po okolicach i zawsze się coś przytrafi. Czart. Czekałem i znowu się nie pomyliłem. Dlaczego milczy pani Sołtys Modrzewia? Taka okazja promocji uczciwości by była, a tak chcecie to pozamiatać. Nic z tego. Dlaczego wiTO milczy, jak zaklęte w sprawie nielegalnego wyspiska, które urosło koło działki Czarta? Oczywiste, gdyby zrobił to sekretarz, to uhu, byłaby jazda na całego, że przelałaby się tama. Kolejne wtopy fanów tej stronki, to tylko kwestia czasu. A ja Wam też nie odpuszczę. Dostosowałem się do Waszych metod. Po kolei krzykacze z wiTO będą zaliczać wpadki, które Wam są bardzo nie na rękę i psują Wasz ,,uczciwy i kryształowy,, wizerunek. Aj. Aj. Jeśli zdążyłaś/eś przeczytać, to sukces. Jeśli nie, to poinformuję na sąsiednich portalach. Do skutku. Czart, czy PRW w drodze? Sami doprowadziliście do takich sytuacji, więc zbierajcie żniwo. Kij ma dwa końce. Podsumowanie całego roku wi być może się pojawi.
Pozdrawiam
Anty K. © Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Fantastyczna zima.
czart dnia grudnia 08 2012 12:18:22
Szczerze powiedziawszy to niewiele zrozumiałem z powyższego bełkotu. Jeśli koło mojego domu jest jakieś nielegalne wysypisko to trzeba koniecznie powiadomić odpowiednie służby.
easy dnia grudnia 08 2012 13:44:24
Zgadzam się z czartem - bełkot !
W podobnym tonie pisane są wszelkie ustawy i uchwały w gminie Wleń.
:)
mgh dnia grudnia 08 2012 18:35:52
Ej, ale ta stawka ryczałtowa... Czy kwota 38 zł od nieruchomości wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów wywozu śmieci? Ryczałt charakteryzuje się tym, że wszyscy składamy się po tyle samo na pokrycie całej sumy. Może się okazać, że jeśli ludzie przestaną się pilnować w produkowaniu liczby śmieci, trzeba będzie dopłacać.
kpt. Żbik dnia grudnia 08 2012 20:07:36
Ch***wo ale jednakowo.
zawias. dnia grudnia 09 2012 10:09:28
niektore umysly sa jak ekspres-mkna tak szybko,ze trudno zauwazyc,ze sa puste.Majac to na uwadze,popieram"czarta''.
margo dnia grudnia 09 2012 14:40:09
socjalizm w głowach rządzących naszą gminą trzyma się mocno, nieważne, że propozycja burmistrza niewiele ma wspólnego z rzeczywistością za to wiele z socjalizmem, ważne, że nie będzie miał problemu z rozliczaniem, a przecież właśnie za to bierze wynagrodzenie, za rozwiązywanie problemów w gminie. Kotłownia przy Kościuszki będzie zlikwidowana, nieważne, że ludzie będą mieli problem z ogrzewaniem, ważne że burmistrz nie będzie miał już z nią problemu. Po prostu mistrz rozwiązywania problemów, a raczej przerzucania ich na innych, na tych, którym właśnie miał pomagać je rozwiązywać, bo za to właśnie mieszkańcy gminy mu płacą, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę
Sławek Osiecki dnia grudnia 10 2012 20:03:17
Czart, pewnie to słaba pociecha, ale na mnie ta banda już od dłuższego czasu pisze donosy do wszystkich możliwych instytucji, tak więc nie jesteś sam ;) Swoją droga widać w jakiej są desperacji skoro sięgaja tak podłych metod ;) Widać to nowa generacja "dżentelmenów". Ale jak pisze ten Troll - kij ma dwa końce.
? dnia grudnia 11 2012 17:10:49
?
do czart i półki dnia grudnia 21 2012 13:03:38
Nie rżnijcie głupa. Na stronie Modrzewia są foty z prac przy stawach.
Tacy jesteście uczciwi! Kto tutaj bełkocze?
28.2012
Dodaj komentarz
Nick:5 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Urodziny Gołębiarki
Urodziny Gołębiarki
Gołębiarka 2010 niedziela


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16906394 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.