wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Rada Miasta niezadowolona z budżetu!
MiejskieW piątek 30 listopada odbyło się posiedzenie wspólne wszystkich komisji Rady Miasta. Tematem spotkania był projekt budżetu na przyszły rok oraz przyjęcie uchwał dostosowujących prawo miejscowe do wchodzących w przyszłym roku nowych regulacji, zmieniających zasady postępowania z odpadami komunalnymi.

Projekt budżetu na 2013 rok omówiła skarbnik gminy, Pani Maria Gierczyk. Skupiła się przede wszystkim na inwestycjach.
Gmina będzie realizowała jedynie te projekty, na które już zostały podpisane umowy oraz te, na które otrzyma dofinansowanie. Będą to między innymi: Remont dachu i wieży ratusza wraz z ratuszowym zegarem; rewitalizacja rynku. Zostanie złożony wniosek o dofinansowanie dalszego remontu zamku Lenno. Gmina zaciągnie 700 tysięcy zł kredytu na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Założenia  przedstawione przez Panią Marię Gierczyk w pełni aprobował burmistrz Bogdan Mościcki. Jednak w trakcie dyskusji okazało się, że część radnych ma odmienne zdanie na temat budżetu i zapisanych w nim inwestycji.

Marek Koczarski dopytywał się jakie nieruchomości na kwotę 450 tysięcy złotych zamierza sprzedać Gmina (w związku z propozycją przeniesienia dzieci do budynku szkoły może chodzić o sprzedaż budynku przedszkola). Skarbnik Maria Gierczyk przyznała, że wpisała taka kwotę, ponieważ budżet nie dopinał się po stronie dochodów. Przypomnijmy, że w tegorocznym budżecie zaplanowano dochody ze sprzedaży na poziomie blisko 800 tysięcy złotych, co zostało zrealizowane w niewielkim stopniu. Spowodowało to bardzo trudną sytuację finansową i konieczność cięcia wydatków.

Ofiarą tych oszczędności padł zaplanowany na 2012 rok remont ulicy Chopina. Inwestycja ta nie znalazła się również w budżecie na 2013 rok.
- Co ja mam powiedzieć ludziom? - pytał  radny Stanisław Malinowski - O remoncie mówimy już od kilku lat i zawsze brakuje pieniędzy. - mówił zirytowany - Może zamiast remontu dachu i wieży ratusza zróbmy nawierzchnię i chodnik na tej ulicy. Przecież tam jest budynek OKSiT. Po deszczu przed budynkiem stoi ogromna kałuża wody. Tam przyjeżdżają obcy ludzie! To wstyd dla nas.

Radny Stanisław Mikulicz wyraził swoje niezadowolenie z powodu nie uwzględnienia w projekcie budowy kanalizacji we wsi Bystrzyca.
- Zrobiliśmy projekt za prawie 100 tys i co poszedł na półkę.- powiedział.
Do tej pory nie skanalizowana jest również część Wlenia.

Rady Zbigniew Lebiedź z kolei uważał, że niezbędna jest w gminie kolejna świetlica wiejska. Tym razem w Radomicach.
- Ludzie nie maja się gdzie spotykać chcemy organizować różne imprezy, zabawy, opłatki nie opłatki i takie tam - argumentował.

Żaden z wniosków przedstawionych przez radnych nie uzyskał akceptacji burmistrza Bogdana Mościckiego. Rada Miasta natomiast w głosowaniu jednogłośnie wstrzymała się od wyrażenia opinii w sprawie projektu budżetu. Można to traktować jako wyraz niezadowolenia z projektu budżetu, zaplanowanych w nim inwestycji jak i sytuacji finansowej gminy, przynajmniej przez część radnych.

W trakcie posiedzenia niczym bumerang powróciła sprawa wyłączenia ogrzewania  i „burzy medialnej” jaką ta decyzja wywołała.
- Napuszcza się na nas różne redakcje - mówił burmistrz, wyraźnie oburzony na media, które informowały o sprawie. Jednocześnie potwierdził, że kotłownia olejowa zostanie do końca grudnia wyłączona i jest to decyzja nieodwołalna.

Podobne emocje wzbudziła kwestia niewielkiego wykorzystania świetlic w gminie.
Przypomnijmy.
- I dlatego ja mówię, nie ma aż takiego owczego pędu, żeby wszyscy biegli do tej świetlicy - mówił w audycji Radia Wrocław Burmistrz Bogdan Mościcki wraz z panią sołys  Barbarą Ładziak - Bo faktycznie te świetlice są, ale one minimalnie pracują. Minimalnie.

W tej sprawie zabrał głos radny Zbigniew Lebiedź.
- Ci którzy tak piszą niech wyjadą z tego Wlenia, czy Jeleniej Góry i się przekonają. Świetlica w Marczowie „hula na maksa” - przekonywał.

Najwyraźniej jednak Radny Lebiedź widzi i słyszy coś zupełnie innego niż Burmistrz i pani Sołtys, którzy w reportażu Polskiego radia niemal zgodnie potwierdzili to, co wcześniej pisaliśmy na temat świetlic wiejskich na Wleninfo.(Czy pieniądze na świetlice wiejskie w gminie Wleń zostały zmarnowane?)Andrzej Jaśkiewicz


Komentarze
STEFANIA KRAWIEC dnia grudnia 02 2012 22:56:50
BRAWO , CZYŻBY NASTĄPIŁO PRZEBUDZENIE NASZYCH SZANOWNYCH RADNYCH ? OKAZUJE SIĘ , ŻE NIE TYLKO RADNY P.KOCZARSKI MYŚLI LOGICZNIE I POSIADA ODWAGĘ MÓWIĆ O TYM CO JEST ZŁE W NASZEJ GMINIE...BRAWO PANOWIE I PANIE !!!
Sławek Osiecki dnia grudnia 02 2012 23:03:13
No tak. I znowu będzie dyskusja, jak sprawiedliwie podzielić tę biedę, która jest. Ludzie! Czy nie możecie wybrać gospodarza na burmistrza? Który dziesięć razy obejrzy pieniądz zanim go wyda i się zastanowi czy nie mógłby wydać go lepiej i bardziej sensownie? Który np. nie wyda sum niewspółmiernie wysokich w stosunku do zastosowanych technologii na remont zamku? Tylko dlatego, że nie było innych ofert. Zatrudni lokalne firmy? Pozyska fundusze z innych źródeł niż kasa gminna? Ściągnie inwestorów? Utrzyma młodzież w gminie? Stworzy stanowiska pracy? Zadba o istniejącą infrastrukturę? Ile jeszcze niekompetencji musi pokazać?
mgh dnia grudnia 02 2012 23:15:31
Makabra! Po co było robić projekt za 100 tys, skoro nie ma pieniędzy na jego realizację?
Brawo dla pana Marka Koczarskiego i pana Stanisława Malinowskiego. Popieram!
"Może zamiast remontu dachu i wieży ratusza zróbmy nawierzchnię i chodnik na tej ulicy. Przecież tam jest budynek OKSiT. Po deszczu przed budynkiem stoi ogromna kałuża wody. Tam przyjeżdżają obcy ludzie! To wstyd dla nas."
obserwator do Sławek Osiecki dnia grudnia 03 2012 01:43:06
ZGADZAM SIĘ W 100% !!! ZMIENIĆ WŁADZĘ !!! ALBO TYLKO REWOLUCJA POMOŻE ABY TE MIASTECZKO ZACZĘŁO WKOŃCU ŻYĆ!!!
niki dnia grudnia 03 2012 09:50:57
Kiedy bieda zagląda do d..y to wtedy ludzie idą po rozum do głowy. Tylko to trochę za późno! Kto i w jaki sposób ma ten bałagan zlikwidować? Niestety przez działania świetlicowego Wleń czeka wiele bardzo trudnych dni. Oszczędności, przyglądanie się każdej złotówce, niezbędne reformy komunalki. Inaczej nic się nie zmieni. Tylko jak teraz wyglądają słowa o tym jaki to supermenadżer? Niestety nie mniejszą winę za tą sytuację ponoszą radni, którzy byli zapatrzeni w burmistrza jak w obrazek. Oni też niewiele do tej pory robili, poza kilkoma wyjątkami.
!!! dnia grudnia 03 2012 12:48:45
Jeżeli chodzi o świetlicę w Marczowie to dużo tam się dzieje. Ktoś nie wie to niech się nie wypowiada:Andzrzejki, Mikołajki, Sylwester, festyny, zajęcia dla dzieci, areobik, kurs tańca dla dzieci i dorosłych itd!!!!!!
easy:) dnia grudnia 03 2012 16:31:16
Zamiast kosztownego remontu zegara ratuszowego proponowałbym zawiesić na wieży tani zegar elektroniczny, który odliczałby czas do końca kadencji obecnego "Zarządcy PGR-u Wleń"
Gwarantuje, że optymizm zwykłych ludzi będzie rósł z dnia na dzień !
Drugi podobny zegar powiesiłbym dla części naszych Radnych, zwłaszcza tym z najdłuższym stażem!
=450.000 !!! dnia grudnia 03 2012 16:58:02
"Skarbnik Maria Gierczyk przyznała, że wpisała taka kwotę, ponieważ budżet nie dopinał się po stronie dochodów."

Papier wszystko zniesie. A pod koniec roku będzie dziura budżetowa! To nie jest gierka komputerowa. Ludzie obudźcie się.
. dnia grudnia 03 2012 17:20:06
To się nazywa księgowośc kreatywna :)
jajcarz dnia grudnia 03 2012 17:39:29
"Miasto" wygląda jak po II wojnie światowej a oni będą remontowac 15 letni dach w swoim elektrycznie ogrzewanym za nasze pieniądze gniazdku.Nie wiem czy się smiac czy płakac .Na jedno i drugie już za późno.
phi dnia grudnia 03 2012 18:51:11
Ludzi zimą dołączają z kotłowni a sobie będą ratusz remontowac:)To są jakieś jaja normalnie!
` dnia grudnia 03 2012 20:35:39
... zabawy, opłatki nie opłatki i takie tam...
.Właśnie i takie tam.Ja to bym sie naprzykład wódki napił w ciepłym w te zimne wieczory.No... i takie tam.
w perspektywie rządów obecnego burmistrza dnia grudnia 03 2012 21:29:29
Zarząd komisaryczny !!!
cyk dnia grudnia 03 2012 21:36:28
Myślę,że jedynie w budżecie wydatki na urząd gminy zostały zaplanowane prawidłowo.Przecież nie może zabraknąc kasy na pensje dla tak dobrze zarządzających naszą gminą
smutne dnia grudnia 03 2012 21:57:33
"Rada Miasta natomiast w głosowaniu jednogłośnie wstrzymała się od wyrażenia opinii w sprawie projektu budżetu."..nie rozumiem to żaden radny nie był przeciw?Wstrzymanie się od glosu świadczy o tym,że radni nie mają zdania.Radni się przebudzili jednak zbyt długo spali i wiele spraw jest już nie do załatwienia.
abw dnia grudnia 03 2012 22:19:13
Radni nie mają zdania? Nie są ani za ani przeciw? Czy mają wszystko w d..? Brak zdania rodzi pytania
anty-anty dnia grudnia 03 2012 23:57:34
taka gmina ...
burmistrz pgr+ - klęska
skarbnik gierczak - prawdomówna i niekompetencja
radni - no coments, szkoda słów
a zarządu komisarycznego nie będzie bo kto by chciał utopić się w długach po Jaśniepanie Bogdanie M. (chyba większy bankrut)
aby do lata drodzy mieszkańcy Wlenia.
asdy dnia grudnia 05 2012 20:02:22
Sławek na Prezydenta Miasta!!! Popieram w 100% Tyklo po ty stronę bdzie trzeba zamknąć :-(
Stefa dnia grudnia 05 2012 20:24:01
***
ppplll dnia grudnia 07 2012 01:16:17
I masz babo placek! sami sobie tego Moscickiego wybraliscie na burmistrza. To teraz bd mieli dziury i tylko to!! Paranoja!
blok dnia grudnia 08 2012 09:52:29
Az mi wstyd za taka ksiegowa ktora dziure zatyka kwota za sprzedaz nieruchomosci wzietych z kosmosu!!! niedlugo sie okaze ze szkole tez trzeba sprzedac. Brawo dla niektorych radnych. w koncu sie zastanowili nad tematem, a nie tylko reka do gory i nic wiecej. Nie zauwazylam zeby ratusz byl w takim stanie aby trzeba bylo go remontowac. Ale wlenskiej elicie nie moze ani jedna kropla na glowe spasc. Taka dziura budzetowa a oni zegar ratuszowy beda naprawiac- faktycznie sprawa niecierpiaca zwloki. Co do swietlic niech radomice korzystaja z tej w nielestnie bo i tak pusta stoi. Wnioskuje zadnych inwestycji az do splacenia wszystkich dlugów!!!!!
Anty K. dnia grudnia 08 2012 11:16:04
Witam
Wpis 26/2012 Instrukcja obsługi z 25/2012 aktualna.
Przeszłość dogania przyszłość Wlenian. Zaczepno obronnie.
Co można odczytać na newsach wi? Jak to wygląda w oczach czytelnika nie znającego Wlenian?
Analizując tekst gazetki z 1869 roku i porównując z powyższym tekstem newsa oraz komentarzami, można wywnioskować, co było i gdzie tkwi podstawa dawnego sukcesu:
1. Niewątpliwie, to w s p ó ł p r a c a czyli w s p ó ł d z i a ł a n i e !
2. K r e d y t y udzielone pomysłodawcy i założycielowi !
3. O r g a n i z a c j a !
4. P o m o c ówczesnego p a ń s t w a dla przedsiębiorcy !
5. S z k o l e n i e u podstaw !
6. Inna k u l t u r a !
7. P r a w o było p r a w e m !
8. Co tutaj dużo mówić, z a m o r d y z m !
9. Bez k o l e i i i n t e r n e t u !
Było to w zupełnie innych czasach. Czasy żelaznego kanclerza Prus. Ludzie, bez względu na pochodzenie, byli lepiej zorganizowani i wiedzieli co chcieli osiągnąć. Czy ten opis z przed ponad 100 lat jest wiarygodny? Porównując z wiTO, mogę mieć wątpliwości. Z newsów wynika, że radni przychodzą na sesję całkowicie nieprzygotowani. Niektórym radnym już marzy się następna kadencja? Wychodzi na to, że włodarze to zbóje na miarę średniowiecza. Straszni ludzie w tym Wleniu i jak tutaj inwestować? Okradną, pobiją, obsrają i KTO wie co jeszcze? Czy tak jest? Nie wiem. O wszystko i ze wszystkimi trzeba się użerać. Wiem dobrze, że nie jest dobrze.

Jaka burza medialna? KTOś z wi lub z zainteresowanych powiadomił PRW. Dziwna mentalność. Który to już raz ściągacie hieny medialne? Przez media przewala się od dłuższego czasu agresywna fala. A natrętne jak wszy. Wszędzie wszarze. Zaistnieć trzeba. Po miesiącu cicha mgła. Agresja w mediach i na ulicy. Niektóre media robią również wiele dobrego. Prawdziwi dziennikarze mają klasę. Pani redaktor również podeszła do tematu po łebkach i nie sprawdziła wielu wątków lub w redakcji zmontowano i puszczono w eter to co szefostwo uznało za stosowne. KTO wie? Nie wszyscy i nie każdy da się zmanipulować. Mnie osobiście było i jest obojętne, kto był, jest czy będzie u władzy. Nie mam z tym problemu. Za innych nie ponoszę odpowiedzialności. Manipulacji cdn.

Panie Sławek Osiecki, pan jest powodem. Czuję się również zaproszony na 4 lutego, ale dokąd? Gdzie? Poda pan adres i godzinę? Z dowodami? Znajomi też chcą przybyć, tylko gdzie? Mam poszukać? wiTO też będzie? Czy tak, jak z listą? Znowu tama? Czy znowu chlapnął za dużo? Łaska Boska, że nie ma pan takich uprawnień, jak w feudalizmie. Połowę Wlenia wyciął by pan w pień.
K o n s e r w a t o r Z a b y t k ó w decyduje i odpowiada za warunki remontu zabytków. Zwróć się pan do niego i nie mąć pan ludziom w oczach.

O dzwonach wiedziało kilkunastu mieszkańców od dawna, ale ze znanych powodów milczeli.
Co, same tam wlazły? Kiedy? To żadne wielkie odkrycie, jedynie o tym napisaliście. I dobrze. Ci, co sprofanowali i zniszczyli ten piękny kościół deptali i depczą wleńskie chodniki. Część z nich już nie żyje, a ich potomni wolą tego nie wiedzieć? Nazwiska są znane.
Swoją drogą, praktycznie nic lub niewiele piszecie o latach 1945-1995. Plama?
Pozdrawiam
Anty K. © Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. 04.12.2012
kk dnia grudnia 09 2012 11:07:06
nasi radni sa bezradni
Sławek Osiecki dnia grudnia 12 2012 22:55:38
Do AntyK
Gdyby pan był prawdziwym przyjacielem Vanhauwaerta, to raczej doradzałby mu pan przeproszenie i zamknięcie tej nieprzyjemnej sprawy. Zamiast poniżania się przed sądem i udawania nieznajomości języka polskiego - "Jak ... mówić ... do ... mnie ... pomali ... i ... nie ... trudne słowo ... to trochę ... rozumić ... ale ... czytać ... pisać ... nic". Potem Vanhauwaert wyraźnie zapomniał, że nie umie mówić po polsku, bo przekrzykiwał się z panią sędziną, a na koniec wziął kartkę i zaczął czytać po polsku. Ma pan rację, może rzeczywiście warto by było aby udało się tam WleńInfo, sfilmowało to wszystko i pokazało ludziom, to może w końcu ten człowiek by się zawstydził i zaczął mówić prawdę. Więc lepiej niech pan mu doradzi przemyślenie sprawy i zadośćuczynienie. Teraz okres rekolekcji, czyli w sam raz na zamkniecie tego typu przykrych zaszłości. A skoro chce się pan wybrać, to przecież może pan jechać razem ze swoim przyjacielem. Tylko proszę wcześniej zasięgnąć porady prawnej, aby nie zostać wyproszonym jak pani Bernadetta.
Co do tego wycinania w pień - to usiłuje pan wmówić w ludzi to samo co Vanhauwaert przed sądem, że ja jestem skłócony z mieszkańcami Wlenia. Co za bzdura. Z kim to ja niby jestem skłócony i za co miałbym kogoś chcieć wycinać? Szkoła Vanhauwaerta - kłamać, skłócać, oczerniać. Brawo - jest pan pilnym uczniem.
O opinii konserwatora zabytków w sprawie betonu pisałem i nie będę się powtarzać. W tym konkretnym komentarzu miałem na myśli stronę finansową. Wydano masę pieniędzy na zwykły beton i choć było to dotowane, to jednak gmina musiała mieć wkład własny. Zadłużyć się. Te proste prace można było wykonać trzykrotnie taniej lokalnymi firmami. Taka niefrasobliwość finansowa godzi w nas wszystkich.
Sławek Osiecki dnia grudnia 12 2012 23:11:22
I jeszcze jedno. Nawet z niewinnego artykułu o historii dzwonów, napisanego przez panią Doris Baumert, zrobił pan sprawę polityczną. Proszę nie straszyć mieszkańców Wlenia. Parafia Ewangelicka już dawno zrzekła się roszczeń co do tego kościoła, o czym burmistrz doskonale wie. Może więc napisze pan artykuł sensacyjny jak to 10 osób w konspiracji, pod osłoną nocy przenosiło dzwony. Co za bzdury i z jakiego to niby powodu mieli zabrać tę tajemnicę ze sobą do grobu. Co w tych dzwonach wzbudziło takie emocje. Od mieszkańców słyszę bardzo pozytywne opinie o artykule. Komentarz co do nie pisania o powojennej historii na WleńInfo jest jak kulą w płot. Czyta pan tylko to co chce przeczytać. http://archiwum.wleninfo.pl/articles.php?cat_id=8
Dodaj komentarz
Nick:1 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Dom na ulicy Górskiej - w kierunku cmentarza
Dom na ulicy Górskiej - w kierunku cmentarza
Wleń Wczoraj


j23215 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek484 weeks
admin485 weeks
gisia486 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul487 weeks
Maskonp487 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16920593 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.