wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
CZY TO JUZ KRACH?
MiejskieNa ostatniej sesji Rady Miasta skarbnik Gminy pani Maria Gierczyk przedstawiła informację z wykonania budżetu za pierwsze półrocze.

Realizacja wykonania dochodów jest niezadowalająca. -Mówiła między innymi. Niskie są dochody w działach z budżetu państwa (…) oraz dochody ze sprzedaży majątku. Jedną z przyczyn spadku tych dochodów jest spadek liczby mieszkańców. Przekłada się to na płacone podatki. Gro osób szuka pracy w innych miejscowościach i tam wpłaca swoje podatki do budżetu państwa no i niestety obce gminy korzystają z tych pieniędzy (…). Zmniejszają się subwencje. Musieliśmy zmniejszyć subwencję oświatową (…).

Pierwsze miesiące były bardzo trudne jeżeli chodzi o wydatkowanie środków. Ponieważ dochody są niskie, a wydatki w pierwszym półroczu wysokie. Jest to okres zimowy trzeba kupić olej, węgiel oraz zapłacić większe rachunki za energie elektryczną

 (…) w lutym wypłacamy dodatkowe środki, które stanowią wyrównanie pensji dla nauczycieli. W marcu jest wypłata trzynastek, w kwietniu są odprowadzenia podwójne ZUS-u bo od pensji i od trzynastek i odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
.

Powyższe wszystkie czynniki spowodowały to, że nie wypracowaliśmy nadwyżki budżetowej bo zaledwie 142 tysiące przy planowanej 879 tysięcy. Nadwyżka jest wpisana na spłatę zaciągniętych w latach wcześniejszych kredytów i pożyczek. W związku z czym w pierwszym półroczu nie spłacaliśmy pożyczek jak również nie były realizowane pewne zobowiązania (...) to spowodowało kolejne nie dociągnięcia, wystąpiły odsetki od realizacji nieterminowych rachunków, głownie z powodu nieodprowadzania w terminie długów no i czasem zdarzały się przekroczenia odnośnie rat kredytów. Jakie wnioski są odnośnie realizacji budżetu? Trzeba będzie zmniejszyć dochody o co najmniej 500 tys złotych. (...).


I jak skomentować te informacje nie narażając się nikomu?

Mają swoją dziurę budżetową Grecy, maja Hiszpanie, ma ją również Wleń. Dziurę na miarę naszych możliwości. Kto do powstania tejże dziury się przyczynił? Okazje się, że wszystko i wszyscy sprzysięgli się przeciwko naszej władzy! Nawet przyroda!

 Bo w zimie było zimno, a w nocy ciemno. Pensje nauczycielom płacić trzeba i ZUS odprowadzać. Mieszkańcy gminy zamiast pracować we Wleniu bezczelnie wyjeżdżają za pracą do sąsiednich miejscowości. A tam ich podatki obce gminy wzbogacają. A mogli by przecież stać na rynku i przed ratuszem na roboty interwencyjne czekać. I gdzie tu patriotyzm lokalny!

Żeby się chociaż mnożyli! Ale gdzie tam! Każdego roku coraz mniej dzieci się rodzi. Przez co klasy w szkole są mniej liczne i to niedobre państwo chyba na złość naszym włodarzom subwencję oświatową obniża. I jak w takiej gminie rządzić jeżeli już nawet sprzedać nie ma co! Czy jest jakiś sposób na wyjście z kryzysu? Rozwiązanie wydaje się banalnie proste. Odwołać zimę, wydłużyć dzień do 20 godzin zlikwidować szkołę, a mieszkańców, którzy jeszcze nie wyjechali zatrudnić w Urzędzie.

Można do sprawy podejść złośliwie i nieco ironicznie można również bardziej merytorycznie.

Budżet Miasta i Gminy Wleń przygotowała Skarbnik Maria Gierczyk. Podpisał się pod nim Burmistrz Bogdan Mościcki i został jednogłośnie przyjęty przez Radę Miasta. Tradycyjnie podejmując najważniejszą dla gminy uchwałę nasi radni nie mieli żadnych uwag.

A nawet pobieżnie analizując budżet wątpliwości można mieć sporo. Założenie, że ze sprzedaży majątku wpłynie do kasy Urzędu blisko 7% dochodów można było rozważać bardziej w sferze pobożnych życzeń niż realnie planując dochody. Szkoda tylko, że burmistrz bogdan Mościcki dostrzegł to w końcówce roku mówiąc, że realizacja budżetu jest zagrożona „budżet spada" bo "(...) nie ma co sprzedać”.

Równie, kuriozalnie i nie przekonywająco brzmią wyjaśnienia pani Gierczyk. Wydatki na opał, energię elektryczną, wypłaty nauczycieli, ZUS są przewidywalne i można je z dużą precyzją zaplanować. A już kompletnie absurdalnie jest zwalanie winy za mniejsze wpływy do budżetu na mieszkańców, którzy wyjeżdżają i szukają pracy w sąsiednich miejscowościach. Szukają jej tam nie dlatego żeby uszczuplić dochody gminy, ale dlatego że we Wleniu pracy dla nich nie ma!

Jakie były skutki tak skonstruowanego budżetu?

Gmina w pierwszym półroczu nieterminowo płaciła rachunki, nie spłacała pożyczki i rat kredytów. Teraz w związku z brakiem dochodów  będzie musiała ciąć wydatki lub zaciągnąć kolejny kredyt na pokrycie deficytu!

A to nie koniec problemów.

Trwa remont Ośrodka Zdrowia. W budżecie zaplanowano na ten cel zaledwie  80 tysięcy złotych. SP ZOZ zadeklarował 550 tysięcy. Koszy remontu to ponad milion złotych. Pozostałe brakujące blisko 500 tysięcy będzie musiał wyłożyć Urząd. Ciekawe skąd jeżeli kasa świeci pustką. Czyżby znowu kredyt?

Teoretycznie na straży finansów powinna stać Rada Miasta i Gminy - szczególnie Komisja Rewizyjna i Budżetowa.
Niestety żaden z członków tych komisji, żaden z radnych nie odniósł się do sytuacji w jakiej znalazły się finanse gminy.

Okazuje się, że największym wręcz strategicznym problemem dla Przewodniczącej jest to, że Radni nie uczestniczą w imprezach, które odbywają się w gminie.
- „Jest co najmniej smutne, że państwo nie uczestniczycie w tym życiu, które się odbywa”. - Mówiła na sesji pani Kotołowska „Spotkaliśmy się w niewielkiej ilości z Państwem na dożynkach. A uważam, że to państwo powinniście reprezentować tutaj mieszkańców! To nie jest jedyna impreza na której państwa nie ma!”

A brakujące w budżecie pół miliona złotych? Co ze  środkami na remont Ośrodka Zdrowia? Zobowiązania (zadłużenie)  KZOM wynoszące 606 257 zł (w tym wymagalne ponad 300 000 zł). To na naszych radnych nie robi najmniejszego wrażenia!
  Po co się tym przejmować skoro na diety i wypłaty pieniędzy wystarczy!
Andrzej Jaśkiewicz


Komentarze
Nowy Kredyt dnia października 01 2012 23:33:26
Panie i Panowie Radni.

SKANDAL..
Widmo dnia października 01 2012 23:50:04
Ludzie Ludzie Ludzie.
To nie prawda.
To jest propaganda kapitalizmu.
W szufladach leży mnóstwo projektów, Mościcki zna się na wielu rzeczach rozwój Wlenia lada dzień nastąpi.
Należy tylko zaciągnąć następny kredyt i szansa na rozwój Wlenia jest ogromna.
Burmistrz i sekretarz znają się na wielu rzeczach, mają sporo kontaktów, pensje ich za za małe w stosunku co do zaciągniętych kredytów.
Który z Was mieszkańców gminy jest wstanie zaciągnąć tyle kredytu ?
Żaden.
Prawo Panie Burmistrzu Brawo Panie Sekretarzu.
Niech się Gmina Wleń zadłuża, a Burmistrz i Sekretarz niech żyją w dostatku!!!
cezary cezary dnia października 02 2012 01:03:14
przechadzam ja sie po tym wleniu niczym Cezary Baryka po powrocie do Polski i zadaje sobie te same pytanie co on " i gdzie są te szklane domy?"

Bogdan, gdzie są te szklane domy???
gośc dnia października 02 2012 11:58:20
Czytając ten artykuł mam wrazenie ze ludzie we Wleniu postradali zmysły.Czemu nie pogonicie tej rady miasta,ludzi bez odpowiedniego przygotowania do tej pracy,czy jest tam jakis ekonomista,menager,radca prawny,nie !!!!więc co zwykli ludzie bez szkół,kwalifikacji robi w tej radzie,jak oni mają zarządzac finansami jak nie maja o tym pojecia.Nie dziwne że rada jednogłośnie uchwala budzet ,przecież oni nawet nie wiedza co uchwalają.Kolejna kwestia wynagrodzenia nauczycieli,ludzie a gdzie oszczędności ,wszyscy wiemy ile zarabiaja nauczyciele we wleniu i niech nikt nie mówi że mało bo mnie szlag trafi.Skad te sumy?Urząd placi im krocie a czy to przekłada sie na ich wyniki pracy?Urząd twierdzi ze nie ma z czego czerpać podatków a kurw...pozwolić na powstawanie nowych biznesów,gdzie biedronka co klika wlenska nie pozwala,czemu nie ma zysków z pieknej sali gimnastycznej albo z sali ośrodka gok,czemu nikt nie wykaze sie kreatywnościa,ludzie wezcie sie do roboty to nie komuna nikt za darmo kasy nie daje,kurw.... 13,1 co to ma znaczyć a co ci nauczyciele wypracowali zeby brać 13 i 14 kpina.Mam nadzieje ze znajdzie sie ktos w tym miescie z jajami i rozgoni to towarzystwo a Wleniem zajma sie prawdziwi gospodarze z głową na karku którzy wiedza jak zarabiac kase.To jest apel do mieszkańców jesteście fajnymi ludzmi walczcie o swoje miasto
mieszkaniec gminy. dnia października 02 2012 12:30:37
Gościu. Tak na szybko
Zgadzam się z Toba i apelem do mieszkańców aby ratowali swoją gminę i rozgonili obecną władzę.
Gościu w takim małej gminie jak Wleń nie potrzeba menager,z tytułami profesora.
Tu trzeba naszych ludzi , ale takich co chcą coś zrobić dla Gminy.
Dla których ważniejszym celem jest dobro społeczne, a nie kasa.
o co chodzi? dnia października 02 2012 12:33:05
Luk Vanhauwaert dnia listopad 26 2010 22:01:09
Moscicki jest, z tych wszystkich kandydatow, najbardziej multifunkcjonalny, ma przygotowane projekty, wnioski sa w trakcie skladania, przede wszystkim ma wystarczajaca ilosc kasy do uzycia, bo w duzej mierze sa to srodki wlasne. I tu gadaja ludzie bzdury: gmina nie ma dlugow tylko bierze pozyczke (nie kredyt), ktora po rozliczeniu z funduszy unijnych bedzie splacona w calosci w przyszlym roku. Ta pozyczka pozwoli swobodnie poruszac sie i brac udzial w kazdym programie. Gminy, ktore sa naprawde utopione w dlugach nie maja takich mozliwosci bo zaden bank nie da im pozyczki.
** dnia października 02 2012 17:29:20
Kasa i działki to kręci naszych siedzących na stołkach.
* dnia października 02 2012 17:33:01
"W marcu jest wypłata trzynastek, w kwietniu są odprowadzenia podwójne ZUS-u bo od pensji i od trzynastek" - dobre!!!

Skąd wziąć pieniądze?
Zawsze można wziąć kredyt z BGŻ-tu np 600.000 zł przy koszcie obsługi kredytu 170.609,94 zł - http://wlen.pl/bip/index.php?id=643
-- dnia października 02 2012 17:47:00
Czegoś tu nie rozumię czyżby gmina jechała tylko na kredytach, a jak następne wybory przegra nasz wybraniec MB to kto będzie spłacał te kredyty ??????????????????????????????
** dnia października 02 2012 17:53:39
My mieszkańcy.
I Nasze Dzieci.
Doradca dnia października 02 2012 17:57:33
Bogdan 600. 000 tysięcy to za mało.
Nie starczy Ci do końca kadencji na pensję.
Bierz kolejny milion.
Przecież Ty tego spłacać nie będziesz.
Jan Łobocki dnia października 02 2012 19:10:47
No cóż ta informacja dla mnie nie jest zaskakująca. Obecny burmistrz Wlenia jest chyba"zakładnikiem" Rady Miasta i Gminy Wleń" bo nic nie może bez jej zgody. Za to wielce Szanowna Rada chyba do końca nie wie jaką ma moc w swoich rączkach które podnoszą co jakiś czas. Tylko jest jedno pytanie. Kto w obecnej Radzie jest w wstanie wstać i publicznie w twarz zadać pytanie burmistrzowi Dlaczego jest tak źle skoro w budżecie w 2011r. przygotowanym przez panią skarbnik Gierczyk wszystko było zapięte na ostatni guzik i o żadnych trudnościach nie było mowy???? A może już wtedy wiadomo było, że jest tragicznie lecz przed nami to ukrywano?????
Wiele jest pytań które się same na usta pchają, lecz dla dobra własnego spokoju i zachowania kultury może lepiej przemilczeć.
Oszczędności z wyłączenia oświetlenia ciekawe gdzie pozostały??? może ktoś odpowie. A propo oświetlenia informuję ,że na ul. Skarpowej jest nie sprawna jedna lampa na wysokości zabudowania 15A
Elektryk dnia października 02 2012 19:31:02
A pro po oszczędności.
W ramach oszczędności proponuję zabrać z pokoiku Burmistrza i sekretarza grzejniki elektryczne każdy o mocy 2000 W.
Jedna żarówka to moc 75W.
Tak wiec po zabraniu grzejników światło we Wleniu może się świecić całą noc.
A burmistrz i sekretarz jak będą mieli zimno w swoich pokoikach to w końcu wezmą się za robotę.
;) dnia października 02 2012 20:01:40
Nie bez kozery powstało powiedzenie "ciepła posadka"
% dnia października 02 2012 20:04:27
Prędzej zamarzną niż się za robotę wezmą.
Sława dnia października 02 2012 20:09:22
Ale byłby to zaszczyt
Zamarzli na stanowisku pracy.
. dnia października 02 2012 20:29:59
Wiele jest pytań które się same na usta pchają, lecz dla dobra własnego spokoju i zachowania kultury może lepiej przemilczeć.
:D
easy dnia października 02 2012 20:41:26
WLEŃ Będzie Wioską.
oj joj joj dnia października 02 2012 20:55:25
http://polski.opracowania.pl/o_krasnoludkach_i_sierotce_marysi_m_konopnicka/
j08 dnia października 02 2012 21:04:28
Ale jaja ! To już nie jest śmieszne,ale tragiczne.Chyba trzeba zasięgnąć opinii mieszkańców Lubomierza jak przeprowadzić referendum za odwołaniem Burmistrza.Czy ktoś się podejmie tego zadania we Wleniu,na pewno trzeba zebrać odpowiednią liczbę podpisów,żeby referendum się odbyło i ktoś to musi zorganizować
Głosowałem za Mościckim dnia października 02 2012 21:17:07
A dzisiaj aby naprawić swoja pomyłkę z ostatnich wyborów podpisze się za odwołaniem Burmistrza.
Rolnik dnia października 02 2012 22:16:52
To Pani przewodnicząca ma problem.
Co za Wredni Radni na dożynki nie przyszli.
*** dnia października 03 2012 12:12:29
Gościu masz zupełna rację.
Gdy mieszkańcy Wlenia nie zmienią jak najszybciej siedzących na stołkach to Wleń będzie wyglądał jak Kozubnik.
BĘDZIE NOWA RADA ??? !!! !!! !!! dnia października 03 2012 18:14:22
Jutro radni podejmą uchwałę
W sprawie podziału Gminy Wleń na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych z każdego okręgu.
gośc dnia października 03 2012 21:53:32
Mam wrażenie że We Wleniu nie zatrzymał się czas we Wleniu czas sie cofa i to jest przykre.Pamiętam kilkanaście lat w stecz,piękny rynek pełen kwiatów,na ławkach aż chciało sie siedzić,pamiętam jak przyjeżdzałam do Wlenia z rodzicmi i wysiadaliśmy na dworcu to cieszyłam się jak nie wiem co,wiedziałam ze pójde z koleżankiami i kolegami nad bober ,ze wieczorem w goku bedzie dykoteka,albo ktoś załatwi transport i skoczymy do golejowa,pilchowic czy nielestna.A teraz jest problem bo radni nie przyjechali na wiejski festyn a co łache robia za darmoche sie najeśc i napić i co jeszcze ich po rękach całować,dajcie sobie spokuj pogońcie tę klike i wybierzcie ludzi z pasją i pomysłami,odwaznych nie bubków w gajerach tylko człowieka który nigdy przed Wami drzwi nie zamknie lub w reportażu o swoich mieszkańcach nie powie biedni bo głupi.Do dzieła trzymam kciuki
:((((( dnia października 03 2012 22:49:32
Mam propozycję dla burmistrz,żeby wystawił na sprzedaż ratusz może znajdzie chętnego na kupno,a ma w tym spore doświadczenie i w ten sposób uratuje gminę przed bankructwem.Urząd można przenieść do GOKu ,który i tak świeci pustką dosłownie i w przenośni,a zawsze to będzie oszczędniej i może by tak ogłosić,żeby w czynie społecznym mieszkańcy wzięli się za budowę przychodni.A radni niech dalej "uczestniczą w życiu,które się tu odbywa",bo pojęcia o problemach gminy nie mają.
hmm... dnia października 04 2012 13:53:30
z tego co wiem udział w podatku dochodowym nie jest uzalezniony od tego gdzie i kto pracuje bo rozliczna sie w swoim US i to rozdzielane jest ze względu na adres zameldowania. Czyli ludzie sie z Wlenia wyprowadzają na dobre a nie tylko to ze pracuja w innym miescie i to ze sie przemelduja poza granice Gminy ma wpłym na udział w podatku dochodowym!!!
Podatnik dnia października 04 2012 16:34:40
Totalna porażka gdy Burmistrz nie zna podstawowych zasad zwrotu podatku.
? dnia października 04 2012 18:25:02
To na jaką cholerę jest utrzymywane stanowisko sekretarza? A co? Stać nas na to!
Podatnik dnia października 04 2012 22:54:39
Nie stać Nas na utrzymanie sekretarza.
A już na pewno nie takiego jakiego mamy obecnie!!!
marti dnia października 05 2012 09:37:41
To już nie problemy, to klęska! Kto po tych rządach fachowców (wedle niejakiego Luka) zapanuje nad tym bałaganem? Ale dziś należy podziękować mieszkańcom Marczowa, za to, że głosowali, mimo wierutnych kłamstw w czasie kampanii za Mościckim , podziękujmy mieszkańcom Nielestna i pani Kasi, co woziła wyborców, podziękujmy Strzyżowcowi i Lukowi. Choć może oni są dzisiaj zadowoleni z rozwoju swoich wsi? Z tych pieniędzy unijnych co płyną rzeką do nich z gminy. Mam nieodparte wrażenie, że jest bardzo wielu ludzi, którym z tym bałaganem, niekompetencjom, a czasem nawet zwykłą złośliwością jest bardzo dobrze, że życie na (delikatnie ujmując) głębokiej prowincji bardzo odpowiada. A po co ma się coś zmienić. Ostatnio słyszałem o pomyśle, żeby płacić 6,70 zł za ogrzanie 1m2 podłogi w mieszkaniach. Oznacza to w praktyce, że właściciel mieszkania o powierzchni 50 m2 zapłaci za jego ogrzanie rocznie 4020 zł. Oznacza to w praktyce, że musiałby on spalić 8 ton węgla, lub zużyć 1000 l oleju opałowego albo 27 m3 drewna opałowego. Za tą cenę można ogrzać średniej wielkości dom. To nie absurd!? A jak pięknie Mościcki na debacie opowiadał o reformach jakie należy zrobić, w tym reformie ZGKiM? Te jego reformy polegają na podwyżce cen lub likwidacji. Jeszcze chwilę to okaże się, że ze względu na dziurę budżetową to trzeba zapłacić jeszcze wyższe podatki (bo skąd taki pan burmistrz weźmie kasę) i wszyscy dostaną po kieszeni. Stare powiedzenie mówi: głupi bo biedny, biedny bo głupi. Niestety tak o sobie powinniśmy mówić!
.... dnia października 05 2012 16:09:34
ale Wy to jesteście, nie biadolcie ..tylko weźcie pomyślcie trochę...co można by było jeszcze we Wleniu sprzedać? a nóż, widelec burmistrz zaczerpnie jakiś pomysł od nas...moja propozycja plac targowy:)
program naprawczy dnia października 05 2012 18:27:38
1. Zwolnić sekretarza.
2. Obniżyć burnistrzowi pensję o połowę.
3. Obniżyć pensje wszystkim odpowiedzialnym za stan gminy.
4. Docelowo wymienić władze na gospodarne.
xmen dnia października 08 2012 15:33:46
Albo wysadzic jak pare lat temu
Dodaj komentarz
Nick:2 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaKONKURS RECYTATORSKI 2015


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin485 weeks
gisia487 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16932448 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.