wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Radon - czy to on jest odpowiedzialny za zachorowania na nowotwory?
MiejskieW latach 2002 - 2006 w prasie regionalnej oraz w mediach krajowych przetoczyła się dyskusja na temat radonu występującego w okolicach Jeleniej Góry. Wówczas władze Janowic Wielkich zdecydowały się na zainstalowanie instalacji usuwającej szkodliwy radon z wody pitnej.

Radon - władza tajnia skażenia

"Pół miliona osób z Kotliny Jeleniogórskiej codziennie wdycha promieniotwórczy radon. Lokalne władze utajniają dane, twierdząc, że wszystko jest pod kontrolą" (J.Krupa)
- możemy przeczytać w "Kulisach" nr 37/2003, z dnia 12 września 2003, w artykule autorstwa Joanny Krupy pt.: "Władza utajnia skażenie".
Dopuszczalne wskaźniki
Przerażeni przekraczającym wszelkie dopuszczalne normy stężeniem radonu w wodzie Kotliny Jeleniogórskiej są m.in: profesor Cezary Szczylik, konsultant ds. onkologii ze Szpitala Wojskowego przy ulicy Szaserów w Warszawie. Lekarz robił analizę danych i historii choroby mężczyzny, mieszkającego niedalko Jeleniej Góry, który w średnim wieku zmarł na nowotwora węzłów chłonnych (chłoniaka).
"Profesor nie spodziewał się - pisze Joanna Krupa - że właśnie ta analiza pozwoli wykryć śmiertelne zagrożenie, jakie dotyka całą Kotlinę Jeleniogórską. Badania jakości wody w tym regionie przesłane z Państwowego Zakładu Higieny sprawiły, że profesorowi włos się zjeżył na głowie z przerażenia. Okazało się, że w całej kotlinie, w niemal wszystkich miejscowościach stężenie radonu w wodzie pitnej przekracza dopuszczalne na świecie wskaźniki."
"- Patrzyłem na te badania i nie wierzyłem własnym oczom. Nigdy nie widziałem czegoś takiego. I najgorsze, że badania były prowadzone wyrywkowo, na łapu-capu, co wskazuje, że stały monitoring po prostu nie istnieje. A trzeba podkreślić, że nie mamy do czynienia z byle zanieczyszczeniem, lecz z groźnym, radioaktywnym gazem. I chociaż nie czuć go ani nie widać - destruktywnie wpływa na żywe organizmy - alarmuje profesor Szczylik


Przeczytaj cały artykuł
Radon - władza utajnia skażeniaDo tez zawartych w powyższym artykule ustosunkował się Główny Inspektor Sanitarny

Podstawowe fakty podane w artykule p. Joanny Krupy pt. opublikowanym- w tygodniku "Kulisy" nr 3/2003 są przedstawione nierzetelnie. Nie są one interpretowane w oparciu o elementarne zrozumienie istoty przedstawionego problemu. Tekst ponadto zawiera liczne interpretacje niezgodne ze stanowiskiem współczesnej wiedzy. Artykuł zawiera również insynuacje nie mające potwierdzenia w faktach.(...).Nie wiadomo, czy artykuł cytuje wypowiedzi prof. Szczylika i dr Hałata w sposób poprawny i czy były one autoryzowane. W formie, w jakiej zostały podane, stanowią oczywiste nadużycie w stosunku do współczesnej wiedzy. Tak więc: posługiwanie się jednym lub dwoma przypadkami rozpoznanego chłoniaka, choroby nowotworowej dość częstej, jako świadectwem szkodliwego działania dowolnego czynnika, w tym i radonu (lub promieniowania jonizującego w ogóle) stanowi jawne nadużycie w stosunku do kanonów współczesnej epidemiologii. Podane przykłady nie mają żadnej mocy dowodu na poparcie tez autorki artykułu lub poglądów cytowanych rozmówców. Należy nadmienić, że nie ma do dziś przekonujących dowodów na to; że chłoniaki mogą być wywoływane przez promieniowanie jonizujące, w tym i przez radon. Nie ma również przekonujących przesłanek na możliwość wywoływania białaczek przez ekspozycję na radon i jego produkty rozpadu.
4. Stężenia radonu w wodzie pitnej we wspomnianej okolicy są wyższe od przeciętnych w Polsce. Jest to fakt znany od dawna. Należy pamiętać, że liczba takich okolic w Europie i na świecie jest ogromna. Szacowane na podstawie przyjmowanych modeli ryzyko choroby nowotworowej związane z występowaniem radonu w wodzie pitnej jest bardzo małe i nie ma do tej pory żadnych danych na uchwytność tego ryzyka w badaniach epidemiologicznych (ekstrapolowana wartość ryzyka ma rząd 10-6/rok przy systematycznym spożywaniu wody o stężeniu 100-150 Bq/litr). 

Przeczytaj odpowiedz Głównego Inspektora Sanitarnego na tezy zawartej w powyższym artykule


Więcej informacji na stronie Radon i Rad
Szyb kopalni uranu w okolicach Kleczy


Na terenie dzisiejszego Powiatu lwóweckiego w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku funkcjonowały dwie kopalnie uranu. Jedna w Gminie Wleń. Druga znacznie większa i o wiele bardziej uciążliwa dla środowiska oraz mieszkańców w Radoniowie. Czy istnienie tych kopalń wpłynęło na wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe w ostatnich latach?
Jak gmina Wleń i gmina Lubomierz wypadają w ilości zachorowań na tle pozostałych miejscowości powiatu?

Jutro na www. wleninfo opublikujemy szczegółowe dane statystyczne dotyczące występowania chorób nowotworowych na terenie Powiatu lwóweckiego z uwzględnieniem poszczególnych gmin  za lata 1985 - 2010.Komentarze
Animator Kultury dnia marca 11 2012 21:53:36
Wreszcie !

Mało tego w listopadzie redaktor portalu Przeździedza Polska napisała dość obszerny artykuł na temat Planów RP dotyczących wydobycia uranu w Sudetach. Okazuje się że oczy rządu są zwrócone w naszą stronę. Uważam że artykuł z poniższego linku warty jest publikacji na forum obejmującym szersze koło odbiorców. Zachęcam. http://www.przezdziedza.pl/?p=422#comment-225
Sławek Osiecki dnia marca 12 2012 00:26:09
Panie Andrzeju - Wypowiedź Głównego Inspektora Sanitarnego, dla mnie nie jest wiarygodna. Jest to instytucja polityczna, od wielu lat wydająca opinie różniące się w zależności od tego, dla kogo były sporządzane. Przykład podawałem kiedyś z własnego otoczenia, kiedy to we wsi lekarz stwierdził podwyższoną zachorowalność na choroby układu pokarmowego. Podejrzana była woda, ale SANEPID z uporem maniaka podawał, że woda jest dobrej jakości, mieści się w normach i nie stwarza zagrożenia. Nie uwierzył w to miejscowy dziennikarz, który zawiózł wodę do zbadania. Badanie potwierdziło, że woda jest doskonała. Nie dał za wygraną i zawiózł następnym razem tę samą wodę, tylko skłamał, że nie jest to próbka z wodociągu, ale z własnej wykopanej studni. Reakcja była zaskakująca. Okazało się, że w tej wodzie, wszystkie normy są przekroczone a ilość pałeczek Coli zagraża życiu. Jako dziennikarz nagłośnił sprawę i wodociąg zamknięto. Przeczołgano mieszkańców na tyle, że sami zaczęli błagać o jego otwarcie. Wtedy ogłoszono, że rury zostały przepłukane i już można z wody korzystać. Nikt już nie podważa oficjalnych danych podawanych przez inspektora sanitarnego. Brutalna prawda. Ja wolałbym poznać dzisiejszą opinię tamtych naukowców. Statystyki, też dla mnie nie są w naszym kraju argumentem, bo odbiegają od tego co widzimy z praktyki. Co roku na raka umiera dziecko a wiem o paru innych które z chorobą walczą. Z mojej praktyki wynika, że to nie jest normalne.
zzz dnia marca 12 2012 14:18:05
a ile w jedzeniu jest składników rakotwórczych ...
kuracjusz dnia marca 12 2012 16:20:23
Świeradów-Zdrój, jako jedno z trzech uzdrowisk w Polsce (oprócz Czerniawy-Zdroju i Lądka-Zdroju), dysponuje rzadkimi wodami mineralnymi z dodatkiem radonu...dlaczego w Świeradowie radon leczy,a we Wleniu zabija?
do koracjusz dnia marca 12 2012 16:56:11
Radon, tak jak i inne źródła promieniowania jonizującego, może być zagrożeniem dla człowieka.Duże dawki promieniowania są z całą pewnością szkodliwe.
kuracjusz dnia marca 12 2012 18:13:40
Największą radoczynność wykazują wody ze źródła Marii Skłodowskiej Curie w Świerardowie Zdroju, gdzie stwierdzono 3000 Bg/ dm3.To jak to jest z tym radonem?
tx dnia marca 12 2012 18:49:14
jakoś nikt tu nie wspomina o dobrodziejstwach płynących z azbestowych płyt,którymi pokryte są wiaty tartaku.KZOM-u
i dawnego PGR-u.
Sławek Osiecki dnia marca 12 2012 22:07:31
Po pierwsze, to jeszcze nie wiadomo, czy w naszej wodzie jest radon, i czy to woda jest powodem zachorowań. To dopiero trzeba sprawdzić, chyba, że ktoś wie coś więcej. Wody zdrojowe z radonem są lecznicze w odpowiednio małych ilościach i dawkowane przez odpowiednio krótki okres czasu. Wody zdrojowe jak każde lekarstwo można przedawkować i skutek zamiast leczniczego jest odwrotny. Nie mam nic przeciwko temu, by sprzedawać naszą kościotrupiankę na całą Polskę i na eksport i na tym zarabiać. Wody radonowe, działają pobudzająco na organizm. Także pobudzają seksualnie. Może w końcu namnoży się nam podatników, którzy będą zarabiali na nasze emerytury.
Pomyłka dnia marca 13 2012 01:19:09
Sławek, to jest NASZA kościotrupianka:).Ja widzę,że NASZA woda u co niektórych skutkuje gonitwą myśli.Jak to mówił Stalin- wróg się czai wszędzie;).A Trocki mu na to: dajcie mi człowieka a znajdę na niego paragraf.Grunt,żeby mieć "public enemy".To mnie zaczyna mierzić już.
Sławek Osiecki dnia marca 13 2012 08:58:13
Tym co nie rozumieją problemu polecam artykuł:
http://www.halat.pl/radon.html
Akapit "Woda naturalnie uranowa"
Reset dnia marca 13 2012 22:31:43
Nom.Jodu może trza wdechnać dla odmiany co?
AngelinaL dnia kwietnia 13 2014 16:58:18
Ktos sie odchudzanie ze mna ? Wyszukajcie sobie w google - Skuteczne odchudzanie by TicAngelina - napewno sie przyda
xdptmybzvp dnia maja 30 2014 13:41:11
ArIOiR <a ***="http://jslgvpeztcbk.com/">jslgvpeztcbk</a>, edirxprypbse, [link=http://cnwpmjfzxyvk.com/]cnwpmjfzxyvk[/link], http://zxoyrqmxqoqw.com/
Mhqjxksy dnia czerwca 05 2014 15:19:43
immunocal free credit score
Mandila dnia października 09 2016 23:15:29
Especially informative looking forth to coming back again.
Dodaj komentarz
Nick:5 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Jubileusz - rynek sobota
Jubileusz - rynek sobota
Jubileusz - rynek sobota


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16937996 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.