wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Posiedzenie Komisji Rady w sprawie likwidacji szkoły
MiejskieW dniu 8 lutego zebrały się na posiedzeniu wspólnym komisje stałe Rady Miasta i Gminy Wleń w celu wydania opinii do projektu uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Pilchowicach.
Prowadząca obrady pani Katarzyna Kotołowska poinformowała zebranych, że wpłynęło pismo: „ja nie wiem, kto to pismo napisał (..) Tu jest ponoć 190 podpisów”. Z treści pisma wynikało, że dla mieszkańców wsi Pilchowice, Strzyżowiec i Radomice propozycje złożone przez burmistrza Bogdana Mościckiego odnośnie likwidacji szkoły w Pilchowicach są nie do zaakceptowania.

Burmistrz Bogdan Mościcki - Wspólnie musimy szukać oszczędności w gminie. Sytuacja finansowa się zmienia i w kraju i w Europie i nie tylko i zadania zrzucane na gminę zaczynają bardzo mocno doskwierać (…) Ja żądam kategorycznych deklaracji, (…) że dana osoba wyśle dziecko do tej szkoły, bo tak my sobie możemy mówić, zbierać podpisy i robić awantury, musi być konkretna deklaracja(...) Jeżeli będziemy łączyli klasy to, co z tego powstanie- mówił między innymi.


Skarbnik Miasta i Gminy Wleń Maria Gierczyk przedstawiła analizę dochodów i wydatków gminy na oświatę w latach 2006 – 2011 oraz plany na rok 2012.
Aktualnie gmina dopłaca do subwencji oświatowej na utrzymanie szkół 42%. Liczba uczniów z roku na rok spadała natomiast nie szły za tym redukcje etatów nauczycielskich. Subwencja utrzymywała się przez te wszystkie lata na tym samym poziomie. Subwencja na jednego ucznia systematycznie wzrastała z 3000, na 4700 zł.
WlenInfo.pl WlenInfo.pl

Dyrektor Zespołu Szkół we Wleniu Wiesław Gierczyk
Zdaję sobie sprawę z tego, że ciąży tutaj na mnie odium tego, że nie było zwolnień kadry pedagogicznej, bo statystyka jasno mówi, że mimo likwidacji 8 oddziałów poziom zatrudnienia pozostał na tym samym poziomie.(...) Wynika to z tego, że oddziały były coraz mniejsze, spotykaliśmy się również na zebraniach z rodzicami. Rodzice sygnalizowali takie potrzeby, gdzie mówili jasno, że na nauczaniu początkowym 30 osób to jest stanowczo za dużo, były dzielenia tych oddziałów. No i w tej chwili nasza szkoła nie jest szkołą racjonalną (…) W tej chwili mamy we Wleniu oddziały 12 osobowe. Ale uważam, że trzeba się pochylić i dokonać racjonalizacji tych etatów.(...) Przewiduję redukcje.


Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pilchowicach Elżbieta Lackorzyńska
opowiedział się jednoznacznie za przekształceniem szkoły w filię ZS we Wleniu oraz utrzymaniem klas 0 – 3 i klas 4 – 6.


Sołtys Pilchowic Elżbieta Rumińska apelowała do radnych – Prosimy, żebyście sobie wzięli do serca, że nam chodzi o nasze dzieci warto było by dać szansę, chociaż na ten jeden rok, żeby zobaczyć, co będzie. Wyjaśniała również, że pismo, które odczytała pani Kotołowska napisała Rada Rodziców i Rada Sołecka.


Niestety po wypowiedziach pani skarbnik Marii Gierczyk, dyrektora szkoły we Wleniu Wiesława Gierczyka oraz pani dyrektor szkoły w Pilchowicach Elżbiety Lackorzyńskiej merytoryczna dyskusja nad projektem uchwały zakończyła się. Stało się tak przede wszystkim za sprawa Przewodniczącej Rady Miasta, która sprowadziła obrady do dyskusji na temat wielkości etatu kucharki, zakresu jej obowiązków, karty nauczyciela oraz różnych wariantów łączenia klas w pilchowickiej szkole.

Na nic zdał się apel radnego Andrzeja Czapskiego - „My zaczynamy wszystko od tyłu, mamy dyskutować o likwidacji szkoły, utworzeniu filii, a kwestia zatrudnienia to później”.

Po blisko godzinnej dyskusji o wymiarze etatu kucharki, obowiązków gminy wynikających z karty nauczyciela oraz różnych wariantów łączenia klas, radni przystąpili do analizy projektu uchwały. Zajęło im to dokładnie 6 minut i 43 sekundy.


Już na początku debaty okazało się, że projekt uchwały o zamiarze likwidacji szkoły w Pilchowicach zakłada nauczanie w utworzonej na jej miejscu filii jedynie klas 0-3. W związku, z czym Radny Marek Koczarski prosił o zmianę kontrowersyjnego zapisu lub przygotowanie drugiego projektu uchwały. W tym momencie Przewodnicząca Rady Kotołowska stanęła bezradnie zupełnie nie widząc jak postąpić z wnioskiem Radnego. Burmistrz, który w tym momencie faktycznie przejął prowadzenie obrad zaproponował zmianę treści zapisu uchwały. Ostatecznie Rada większością głosów zaopiniowała pozytywnie projekt nie zawierający w treści punktu o nauczaniu w Szkole w Pilchowicach jedynie klas 0-3.


Pozytywna opinia rady otwiera proces likwidacji Szkoły. Jak na razie treść projektu uchwały nie przesądza o zakresie, w jakim będzie się odbywało nauczanie w utworzonej fili, nie przesądza również o likwidacji obecnej szkoły, bowiem procedura likwidacji jest dość skomplikowana a przy tym niezwykle precyzyjna. Nawet niewielkie uchybienia mogą spowodować jej unieważnienie.

Kolejnym etapem w tym procesie będzie przyjęcie przegłosowanego projektu uchwały na najbliższej sesji Rady Miasta i Gminy Wleń.

Andrzej Jaśkiewicz

Komentarze
** dnia lutego 12 2012 21:46:36
Te wszystkie działania polegające na zamykaniu kolejnych placówek na terenie Gminy Wleń to ma być odzwierciedlenie zapewnień wyborczych?:

Moscicki, konkretny, multifunkcjonalny. Zna sie na administracji, technice i bardzo wielu rzeczach. Dobrze gospodarowal finansami gmny i potrafil zainwestowac.
Gratuluję.
To nie ja byłam Ewą dnia lutego 12 2012 21:54:12
"ja nie wiem, kto to pismo napisał (..) Tu jest ponoć 190 podpisów"
Zdziwiony dnia lutego 12 2012 22:10:48
Japiernicz ogladaliscie wypowiedz mosickiego 1 film .

cytuje " Oswiata to nie jest jedyny cel ktory musimy realizować "

Albo gmina bedzie szerzyła Czarnogród i jesien sredniowiecza i nie bedzie kształcic dzieci , albo burmistrz jest Idi......ą i nie wie co dla mieszkańców dobre "
Zdziwiony dnia lutego 12 2012 22:16:50
Gdyby we wleniu powstały rózne osrodki rekreacyjne czy nawet jakieś obiekty z ktorych czerpało by sie podatki a nawet niezłe dochody to by nie było tylko pierniczenia ze strony burmistrza, ze jesteśmy zadłuzeni.


Panie moscicki pan tylko potrafi mowic o zadluzeniach nic o przyszłosci gminy w sprawie wyjscia z zadłużeń .


Zamiast zbierać sie na patologiczne zebrania typu "Posiedzenie Komisji Rady w sprawie likwidacji szkoły" to zbierzcie porządne zebranie w spr. ktorego bedziecie mowic o pzryszłosci gminy i jakichś projektach ktore pozwolą zyskać a nie tylko łatać dziury budżetowe .
Zdziwiony dnia lutego 12 2012 22:23:13
Zobaczcie na wypowiedz dyrektora itp. Nikt go nie słucha nikt nie raczy spoglądnąć na wypowiadajacego każdy tylko tak by przesłuchać zaliczyć obecność i pójść do domu
kat dnia lutego 12 2012 22:32:41
zredukuja kolezanki i kolegow ,niesamowite ...raczej niemozliwe ,kto sie nie przypucowal ten do redukcji...
Mieszkaniec dnia lutego 12 2012 23:29:59
Rada z Mościckim jeszcze 3 lata mają decydować problemami naszej gminy, że po tm czasie gmina będzie rozkradziona.Szukają oszczędności na szkole,przyszłości dzieci niech poszukają oszczędności na burmistrzu, sekretarzu [nie wiadomo po co on jest] radni za co biorą diety, gdyż są kukiełkami burmistrza do głosowania. Po prostu za dużo zarabiają w gminie .Kotołowska niech popatrzy co by zlikwidować w Nielestnie po co im ta świetlica,sprzedać i już będzie kasa na wypłaty dla nierobów w gminie. Jeżeli rada ma taką przewodniczącą co nie wie od kogo wpłyneło pismo w sprawie likwidacji szkoły w Pilchowicach i nie umie liczyć ,[ no ponoć 190] to na co możemy liczyć .
Miś dnia lutego 12 2012 23:34:49
Czy radni z Pilchowic Czapski i Wojdyłowa zabrali głos na tej sesji.
fan van dnia lutego 12 2012 23:44:53
tego chcieli wyborcy naszej gminy: mościcki+fluder+kotołowska=zapaść, dlaczego teraz narzekacie?
heh dnia lutego 13 2012 12:13:25
Czy może ktoś mi wytłumaczyć co mówi Pani dyrektor Lackorzyńska w w 49 sekundzie? Bo chyba jestem głuchy... i przez moja głuchotę usłyszałem ze zmiany jakie nastąpią przyniosą niewielkie oszczędności... niech mi ktoś z ekonomicznego punktu widzenie wytłumaczy jak to jest możliwe.
wielbicielka dnia lutego 13 2012 13:38:15
http://demotywatory.pl/3690547/Bezrobotny-w-Urzedzie-Pracy
wielbicielka dnia lutego 13 2012 13:40:13
zapraszam do obejrzenia filmiku powyżej, tak reagują urzędnicy na widok petenta, czyżby to Wleń?? :)
Jan Łobocki dnia lutego 13 2012 15:41:25
Panie Andrzeju czy ja dobrze czytam powyższy materiał czy został on przeinaczony. Bo ze słów Pani skarbnik Gierczyk można wywnioskować, że w szkole zarządzanej przez męża powinny być redukcje etatów.To w takim razie mam pytanie. Gdzie byli nasi Radni i Radne przyjmując pod głosowanie projekt budżetu na 2010, 2011, 2012r????? Dlaczego przed wyborami nikt jakoś nie mówił o problemach w oświacie. Czyżby burmistrz Mościcki i skarbnik Gierczyk wraz z dyr. szkoły nie wiedzieli, że jest coraz gorzej z finansami i należy podjąć stosowne działania informując dużo wcześniej mieszkańców Pilchowic, Strzyżowca, Radomic, że trzeba będzie się zmierzyć z prawdopodobnym zamknięciem szkoły w Pilchowicach???
Ależ NIE. Dokładnie ekipa w składzie burmistrz Mościcki, skarbnik Gierczyk, oraz dyr Zespołu Szkół we Wleniu Wiesław Gierczyk jak i dyr. Szkoły Podstawowej w Pilchowicach Pani Elżbieta Lackorzyńska zdawali sobie sprawę co ich czeka tylko czekali do samego końca, kiedy w kasie gminnej nastąpiła potężna dziura budżetowa.
Teraz na łeb na szyję likwidacja Szkoły, KZOM, odwołanie Dni Wlenia "Gołębiarki", wyłączanie oświetlenia ulicznego i co jeszcze?????.
Mam nadzieję ,że po słowach burmistrza Mościckiego, gdzie powiedział, że żąda kategorycznej deklaracji ale jakiej bo nawet na piśmie to też nic nie znaczy, oraz tego iż nie przyjmuje do wiadomości ale czego? pozostaje rodzicom dalej szwendać się po Wleniu.
A Szanownej Radzie Miasta i Gminy We Wleniu tak doświadczonej pozostaje ten orzech do zgryzienia, lub pozostawienia tego kukułczego jaja dla przyszłych NOWYCH RADNYCH?
A tak na marginesie panie burmistrzu Mościcki może trzeba po kilka razy obejrzeć jeden z filmów aby zrozumieć ,że próbuje Pan przedkładać inne dokumenty związkom do zaopiniowania lub zapoznania się a inne na sesje dla radnych pod głosowanie.
Czy to nie jest sprzeczne i czy to nie jest poświadczenie nie prawdy???? Szanowni radni zastanówcie się nad słowami burmistrza Mościckiego, oraz nad zapisami w tych dokumentach.
xyz dnia lutego 13 2012 16:15:21
Bezczelność burmistrza nie jest czyms zaskakującym, ale sposób w jaki przedstawia swoje "argumenty" jest żałosny . Jaka jest róznica pomiedzy trójka a czworka uczniów? Czy to by coś zmieniło? Żadna merytoryczna dyskusja tylko opluwanie innych. Moje gratulacje, ćóż za poziom.......
Rodzic dnia lutego 13 2012 18:47:44
Żądania Mościckiego składania deklaracji przez rodziców są żenujące.
Panie Burmistrzu ja żądam spełnienia przez Pana deklaracji wyborczych.

Moscicki, konkretny, multifunkcjonalny. Zna sie na administracji, technice i bardzo wielu rzeczach. Dobrze gospodarowal finansami gmny i potrafil zainwestowac.

W tej chwili lezy 5 mln. zlotych w gminnej szufladzie. Jest przygotowane mnostwo projektow i gmina ma mocne kontakty ze swoimi zagranicznymi partnerami po stronie czeskiej i niemieckiej.

To nie Pan ma żądać od rodziców deklaracji.
Panie Burmistrzu czas się obudzić.
Te czasy minęły przeszło dwadzieścia lat temu.
To my wszyscy rodzice żądamy, aby nauka w naszych szkołach była jak na najwyższym poziomie, a wtedy chętnie wyślemy nasze pociechy do szkól w gminie i jeszcze namówimy znajomych, że warto inwestować w dzieci i zapisać je do szkoły w Pilchowicach czy we Wleniu.
A co w tej chwili mamy?
Co przez ostatnie sześć lat Pan wraz z dyrektorem Gierczykiem robiliście, aby Nasze Szkoły osiągały jak najlepsze wyniki w nauce?
W jakich olimpiadach brały udział dzieci z Naszych Szkół?
Jaki procent gimnazjalistów dostaje się do najlepszych Szkól.
I nie jest to wina dzieci, czy nauczycieli.
Jak sam przyznaje dyrektor on bezpośrednio ponosi największą winę w tej materii, a pośrednio Pan również.
A kryzys w kraju czy w Europie ma się tak to katastrofalnej sytuacji w Gminie Wleń jak krzesło biurowe do krzesła elektrycznego.
A tak na marginesie.
Likwidacja KZOM, Szkoły, to nie są oszczędności - a marnotrawstwo i niegospodarność.
Ciekawski dnia lutego 14 2012 08:38:38
Dlaczego nie podano ile wynosi koszt utrzymania ucznia we Wleniu, a ile w Pilichowicach?
do Ciekawski dnia lutego 14 2012 08:47:23
Ciekawe ile dzieci można by utrzymać za pensję sekretarza...
+ dnia lutego 14 2012 19:48:35
Dużo
xisyaqkhpe dnia maja 30 2014 13:41:16
rB1TAx <a ***="http://iwddbwgqejpx.com/">iwddbwgqejpx</a>, vrswgiqrqpzq, [link=http://errwrqygkipt.com/]errwrqygkipt[/link], http://agiplrxovyox.com/
Morpyxoy dnia czerwca 05 2014 14:48:26
addai free credit score
Dodaj komentarz
Nick:4 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

X Gminny Przegląd Recytatorski
X Gminny Przegląd Recytatorski
X Gminny Przegląd Recytatorski


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin485 weeks
gisia487 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16932551 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.