wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnie



Kliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Jak to dawniej z zimą bywało... .
MiejskieMimo, że prawdziwa mroźna zima  trwa dwa tygodnie  dni , chyba już wszystkim mocno dała się we znaki. Jeszcze niedawno mieliśmy słupek rtęci dochodzący do 6-7  stopni powyżej zera , a teraz mróz dochodzący nad ranem do - 25 stopni. Kolejne dni jak na razie nie przyniosą ocieplenia, wprost przeciwnie koniec tygodnia to prawdopodobnie powrót do dwucyfrowego mrozu. Możemy się tylko pocieszać, że jak na razie jest to  dla naszej strefy klimatycznej normalna temperatura. Jednak jak piszą kronikarze dawniej różnie z tymi zimami bywało.

28 października 1364 r. – Z tym dniem nastąpiła zima. W grudniu, styczniu i lutym były tak silne mrozy, że ptaki zamarzały w locie i spadały na ziemię.

15 lutego 1400 r.
– Tego dnia wystąpił największy mróz tej zimy, wygłodniałe wilki atakowały pojedynczych pieszych, wiele sztuk bydła padło ich ofiarą.

1441 r. – Zima tego roku była bardzo sroga, spadł potężny śnieg, który zalegał na 14 tygodni; na 6 tygodni nie można było się dostać z Bolesławca do Lwówka Śląskiego. Zima następnego roku również była ostra, zamarznięte młyny powodowały głód i drożyznę.

1569 r. – Wiosna tego roku była bardzo sucha i mroźna tak, że na Zielone Świątki jeszcze bydła na wypas nie wyprowadzono, ponadto w okolicach Wlenia nie odnotowano kwitnienia drzew.

1572 r.
– Mrozy i śniegi były tak wielkie, że wilki z głodu atakowały ludzi, a wino mszalne w kielichu, podczas podniesienia, zamarzało (!).

1583 r. – W Zapusty tegoż roku wystąpiły silne mrozy, przez co w okolicach wielu ludzi pozamarzało… Na Zapusty 1583 r. był spory śnieg i tak ostry mróz, że wielu ludzi zamarzło na drodze.

1585 r. – Lato tego roku było tak zimne, że ani zboże, ani warzywa czy owoce nie dojrzewały, a kosiarze na Pogórzu do żniw musieli zakładać kożuszki (!).

2 listopada 1624 r. – Rozpoczęła się tegoroczna zima. Była ona ostra i bardzo mroźna, okoliczne wioski zasypane były śniegiem tak, że niektórych domów nie było widać.

1 stycznia 1649 r. – Wystąpił tu bardzo wielki mróz, a 25 stycznia temperatura spadła tak dalece, że w okolicach znajdowano wielu zamarzniętych ludzi.

19/20 kwietnia 1903 r. – W wyniku burzy śnieżnej na drogach było ponad 1 m śniegu; po wioskach w górach było tyle śniegu, że z domów widoczne były jedynie kominy. W 3 dni później w nasze okolice przyszła potężna wichura – największe zniszczenia odnotowano w budynkach, lasach i ogrodach; w całej prowincji śląskiej zginęło 687 osób.

28 października 1909 r. – Do tego dnia napadało tyle śniegu, że pociągi do Świeradowa Zdroju i Pobiednej nie mogły wydostać się ze stacji w Mirsku.

1923/1924
r. – Tak śnieżnej zimy nie pamiętali od lat ówcześni mieszkańcy tych okolic; do akcji odśnieżania zatrudniano bezrobotnych, a wysokość zasp sięgała miejscami koron przydrożnych drzew; wszystko to ustąpiło dopiero z początkiem kwietnia.
 
Na szczęści do wiosny pozostało już tylko 42 dni.



Za www. Przeździedza Polska na podstawie:
Powiatowy Kurier Lwówecki, 16 maja 2011 r, str 7

Komentarze
easy :) dnia lutego 07 2012 22:28:45
7 stycznia 2012r. r11; mróz jest tak wielki,że we Wleniu pozamarzały palące się uliczne lampy.
Odcięcie zasilania nic nie dało, prąd zamarzł chyba w żarówkach ?! !!
Zdziwiony dnia lutego 07 2012 23:12:23
Fajnie napisane , lecz za dużo tego " Mrozy były wielkie, był tak duży " ;p

Ptaki spadały w locie dobre xD

Zima rok 2012 3 luty mróz był taki silny, że lodówki były nie potrzebne a zamrażarki wręcz za gorące ';p
lala dnia lutego 08 2012 16:08:42
to chyba cytaty wiec jest tak wiele...tak duze...itd
easy :) dnia lutego 08 2012 18:21:07
Warta odnotowania jest również ubiegłoroczna zima 2010r.
Zima choć nie była zbyt sroga to i tak zmroziła zamek w pewnej szufladzie biurka w Urzędzie Miejskim. Wszystkie leżące w niej programy naprawcze oraz wnioski o dofinansowanie Gminy z UE są tym samym z winy wyłącznie mroźnej zimy niedostępne i niejako ZAMROŻONE !!!

I to jest główna przyczyna marazmu w Gminie Wleń a nie jak sugerują to niektórzy zachodni sabotażyści oraz zgniła, imperialistyczna redakcja WI - że Burmistrz!!!!
Na szczęście do "wiosny" pozostało już tylko niecałe trzy lata!
P.S
...jak będziecie grzeczni to powiem Wam jeszcze, kto zabił Kennedjego !!
:)
Dodaj komentarz
Nick:



4 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Urodziny Gołębiarki
Urodziny Gołębiarki
Urodziny Gołębiarki


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin485 weeks
gisia487 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16932627 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.