wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
KRACH ZAKŁADU KOMUNALNEGO!!
Miejskie   Komunalny Zakład Obsługi Mieszkańców we Wleniu okres świetności przeżywał w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W tym okresie przebudowano część ulicy Kościuszki i północną pierzeję rynku. Przemiany ustrojowe, wolny rynek przede wszystkim jednak katastrofalnie nieudolne zarządzanie w ostatnich latach spowodowały powolny upadek Zakładu. Po dawnej "Bazie" pozostały jedynie puste niewykorzystywane place, magazyny i warsztaty. A KZOM słynie z kolejnych afer, bałaganu, ogromnego zadłużenia i fatalnej opinii mieszkańców o jakości pracy ekip remontowych.  

Po raz pierwszy wobec widma bankructwa" Komunalka"  stanęła w 2009 roku.  Łączna kwota zobowiązań KZOM wyniosła  563.569,42 zł. W tym zadłużenie wobec wspólnot mieszkaniowych  104.160,76 zł. Wówczas istniała jeszcze realna szansa na restrukturyzację, poprawę wizerunku i utrzymanie Zakładu przy życiu. Niestety szansa ta  ani przez władze gminy ani Radę Miasta pod przewodnictwem Pani Katarzyny Kotołowskiej nie została wykorzystana.
 
 „Program Naprawczy” przedstawiony przez Dyrektora Zdzisława Kostkę, którego mottem było
„Po przeanalizowaniu sytuacji finansowej oraz zasobów Zakładu należy stwierdzić trudno mówić o naprawianiu ponieważ nie można stwierdzić, że coś zostało zepsute” aktywnie wspierał burmistrz Bogdan Mościcki - Przy bardzo trudnej sytuacji Zakładu są tylko dwa wyjścia. Podejmujemy uchwałę o przyznaniu pożyczki albo z dniem 1 stycznia (2011 r) likwidujemy zakład!
                                                 
Na wleninfo pisaliśmy wówczas: „Biorąc pod uwagę to, że Dyrektor Kostka nie przedstawił w swoim piśmie żadnego programu naprawczego będą to pieniądze dosłownie wyrzucone w błoto (...) Na tą kwotę złożą się wszyscy mieszkańcy gminy. Tych pieniędzy zabraknie w przyszłości na drogi, remont ośrodka zdrowia, sport i oświatę”.
 
Po dwóch latach od dofinansowaniu ”Komunalki” kwotą ćwierć milina złotych i umorzeniach podatku sięgających setek tysięcy zł  nasza opinia na temat Zakładu i finansów gminy ziściła się z niemal kasandryczną precyzją! Los KZOM został już w zasadzie przesądzony, a jego likwidacja jest już jedynie kwestią najbliższych miesięcy jeżeli nie tygodni. W kasie Gminy brakuje środków na modernizację Ośrodka Zdrowia we Wleniu,  brakuje pieniędzy na Szkołę w Pilchowicach (czy aby za słowem reorganizacja nie kryje się stopniowa likwidacja). A dla radnych w całym 2011 roku (również dla pani Przewodniczącej) najważniejszym nierozwiązywalnym problemem było odkrzaczanie! W tym okresie na żadnej z sesji Rady Miasta nie poruszono problemów KZOM!

 To Rada Miasta i Gminy jest organem założycielskim Zakładu Komunalnego. Gdzie przez te lata była Przewodnicząca  Katarzyna  Kotołowska? Gdzie był przewodniczący komisji budżetowej pan Zbigniew Lebiedz? Gdzie byli pozostali radni ?  

To Burmistrz sprawuje bezpośredni nadzór nad podległą sobie jednostką!  Co   pan Bogdan Mościcki zrobił (poza umarzaniem kolejnych transz podatku) aby poprawić efektywność funkcjonowania  KZOM?  Czy ci Państwo będą mieli odwagę  stanąć przed zwalnianymi pracownikami i wytłumaczyć się ze swojego postępowania?  Czy będą mieli odwagę wytłumaczyć się mieszkańcom Gminy dlaczego tak ogromne środki zostały zmarnotrawione? Środki których dzisiaj brakuje na służbę zdrowia, oświatę, sport, drogi. Czy ktoś z tego tytułu poniesie konsekwencje?  

Los KZOM został już w zasadzie przesadzony. W przeciągu kilku najbliższych miesięcy zostanie praktycznie zlikwidowany. Co stanie się z pracownikami? Kto przejmie majątek zakładu?  W kolejnym artykule przedstawimy jak likwidację KZOM widzi burmistrz Bogdan Mościcki.

                                                                                            ANDRZEJ JAŚKIEWICZ

O katastrofalnej sytuacji KZOM pisaliśmy już w 2010 roku w dwóch artykułach:

"KZOM ton
ie w długach"  (kliknij żeby przeczytać)
"250.000 zł zł na ratowanie KZOM"  (kliknij żeby przeczytać)Znak Jakości KZOM Wleń

Teren Zakładu KZOM Wleń


Komentarze
Mam pytanie dnia stycznia 29 2012 10:27:59
Czy sprawą likwidacji komunalki nie powinien zająć się prokurator? Czy to nie jest niiegospodarność urzędnicza? Czy ktoś mi odpowie?

Gazeta Prawna:
Przestępstwo niegospodarności stanowi czyn zabroniony, którego znamiona określone są w art. 296 kodeksu karnego.
Artykuł 296 k.k. wskazuje na cztery typy przestępstwa niegospodarności, tj.:

* typ podstawowy,
* dwa typy kwalifikowane:
- gdy sprawca podejmuje swe działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz
- gdy sprawca wyrządza szkodę w wielkich rozmiarach,
* oraz typ nieumyślny.
ciekawy dnia stycznia 29 2012 10:30:18
Czy pan Moscicki, pani Kotołowska, pan Kostka poniosą pełną zawodową, polityczną i moralną odpowiedzialność i podadzą się do dymisji!!! W tym wypadku żadne słowa przepraszam nie wystarczą! Za swoje czyny (lub ich brak) trzeba mieć odwagę żeby ponieść konsekwencje
mieszkaniec dnia stycznia 29 2012 11:27:36
Jesteście sami mieszkańcy winni likwidacji zakładu komunalnego. Ilu z was płaci systematycznie rachunki za wodę, kanalizację i czynsz. Sami rozpieprzyliście ten zakład.
do mieszkaniec dnia stycznia 29 2012 11:43:10
Mieszkaniec ale czego Pilchowic? Nie zwalaj winy na mieszkańców Wlenia. Ani na pracowników zakładu. Od tego jest dyrektor, Burmistrz aby zarządzali mieniem publicznym. jeżeli są nieudolni niech odejdą Wybraliśmy Radnych aby w naszym imieniu kontrolowali wydatkowanie środków publicznych. Ale oni jak czytam zajmują się głównie odkrzaczaniem. Jeżeli nie rozumieją na czym polegają ich obowiązki niech zabierają D***y w trok.i
haha dnia stycznia 29 2012 14:21:58
Proszę i znów urażona duma wlenian - oczywiście co złego to nie my. Wioski jak zawsze są winne całemu złu tego świata. A ruszcie te dupska z ławek na rynku i zamiast chlania zajmijcie się czymś konkretnym to i w gminie się polepszy!

Dobrze jest siedzieć na dupskach i wyciągać łapę do MOPSU. A jak już coś jest nie tak to odpowiedzialność zwalać na wioski.

Powiem Wam krótko - wioski i tak za długo pokutują, że należą do tego zaścianka! To na wioskach polikwidowano szkoły (jeszcze w 2000 roku takowe funkcjonowały w Strzyżowcu czy Marczowie) punkty lekarskie itd.

Przestańcie pieprzyć i udawać naród uciemiężony bo Mojżesza co Was wyzwoli nie znajdziecie. Bo niby z czego ma Was wyzwalać. Jaka społeczność taka gospodarka i nie jest tu winna ani gmina ani UM ani nawet osoby które wymieniane są przez autorów tego tekstu. Winni jesteście Wy bo na 2000 mieszkańców Wlenia pracuje mniejsze pół !
Miodek dnia stycznia 29 2012 16:04:54
Połowy ZAWSZE są równe chopcze.
Jan Łobocki dnia stycznia 29 2012 16:33:05
Panie dyr. Kostka czy mógłby pan ten program naprawczy napisać bardziej zrozumiale czy aby na pewno te słowa pisał Pan?
"Po przeanalizowaniu sytuacji finansowej oraz zasobów Zakładu należy stwierdzić trudno mówić o naprawianiu ponieważ nie można stwierdzić, że coś zostało zepsuter1;
Czytając ten tekst odnoszę wrażenie, że może lepiej by było wpierw zapytać się polonisty z szkoły a to przecież tylko przez ulicę.
Nasi szanowni radni i radne chyba nie widzą żadnego problemu a Pani Przewodnicząca Rady Katarzyna Kotołowska bierze bardzo dużą odpowiedzialność za cały stan KZOM. Ale to nic w porównaniu do obietnic wyborczych burmistrza Mościckiego " KOMPETENTNY DOŚWIADCZONY WIARYGODNY".
KZOM do likwidacji światła wyłączone, Ośrodek Zdrowia ? tak wyglądają wyborcze obietnice.
. dnia stycznia 29 2012 16:45:44
Panie Janie,jak wypadła korespondencja z Warszawą i Wrocławiem?Wiemy już coś?Pozdrawiam!
Sławek Osiecki dnia stycznia 29 2012 16:59:16
Gdyby tu tylko chodziło o KZOM. Tu padją sklepy, restauracje, agroturystyki. Miasto przedstawia obraz nędzy i rozpaczy, budynki gminne na wsiach się rozpadają. Bezrobocie sięga zenitu. Co bardziej przedsiębiorczy wyprowadzają się stąd albo szukają pracy poza gminą. O czym tu jeszcze dyskutować?
Miodek dnia stycznia 29 2012 17:08:55
Pisze się "polonisty ZE szkoły". Też się rzucało się w szkołe kamieniami,co>:).
Wioska do haha dnia stycznia 29 2012 17:22:55
Przestań chłopie uprawiać propagandę wyborczą dla sekretarza.
My wioski jesteśmy też za odwołaniem burmistrza.
wlenianin dnia stycznia 29 2012 18:08:48
do "ha ha" we Wleniu nie ma 2000 osób tylko jest około 1600 z czego 70% to ludzie którzy przeprowadzili się z okolicznych wiosek więc nie można stweirdzić, że to Wlenianie są winni kllęski KZOM .
gosc dnia stycznia 29 2012 18:17:04
zrownac ten teren z ziemia ,podzielic na dzialki budowlane i niech tam buduja a od tarczynki z daleka.a zlodzieji rozliczyc ktos k...a musi za to beknac!!!
jan dnia stycznia 29 2012 18:27:04
70% dlatego przegraliśmy wybory
Jan Łobocki dnia stycznia 29 2012 18:34:30
Jedna ze spraw jest w Prokuraturze i dla dobra sprawy nie mogę więcej nic powiedzieć. Co do odpowiedzi pisemnej to nic jeszcze nie przyszło. Ale tak jak wcześniej pisałem jak otrzymam pisma to na pewno dam znać. Przepraszam za literówkę w poprzednim komentarzu.
W odróżnieniu od nie których słowo przepraszam mi przechodzi przez usta.
Zdziwiony dnia stycznia 29 2012 18:51:54
Niech to w pieruny rozwalą i komuś sprzedadzą teren pod zabudowe niedosc ze wlen zarobi to jeszcze podatek bedzie sciagał ;p i spraweiedliwosci stanie sie zadość ;p

Tyle mam do powiedzenia ;
mieszkaniec dnia stycznia 29 2012 18:58:50
A co z niegospodarnością?
Czy Ktoś zamierza rozliczyć władzę?
Panie burmistrzu w kampanii wyborczej mówił pan o restrukturyzacji zakładu a nie o likwidacji. Czy tak wygląda restrukturyzacja?
Komu to się opłaca? K
to na tym zarobi?
Kto poniesie koszty i negatywne skutki?
Kufel dnia stycznia 29 2012 19:07:22
Z całą stanowczością popieram pierwszy komentarz.
Czas wypić to piwo które ważyło się kilka lat.
Miodek dnia stycznia 29 2012 19:45:42
W żartach wszystko panie Janku,bo się tak srogo tu zrobiło :). Pozdrawiam.
easy :) dnia stycznia 29 2012 20:03:20
Jeżeli w nazwie Zakładu znajduje się wyraz KOMUNA to już powinien budzić podejrzenie rychłego upadku KZOM-U a jeżeli jego zarządcą jest na dodatek grabarz dawnych PGR -ów to skutek był oczywisty.
Mało, jeżeli Towarzysz Świetlicowy wzorem dawnych PRL-owskich czasów powołuje sobie jeszcze nota bene - I Sekretarza, to wiadomo do czego to wszystko zmierza.

TOWARZYSZE !! TO JAK? POMOŻECIE!!!


Ja wiem jedno - ostatnią instytucją jaka we Wleniu zbankrutuje to będzie Urząd Miasta.
Ponieważ "Kapitan" tonącego statku schodzi zawsze ostatni.
BYLE BY TONĄŁ DO EMERYTURY !!!
:)
w........................... dnia stycznia 29 2012 20:29:52
szkoda,że niektórzy wypowiadają się na temat tego co się dzieje w gminie,ale sami zwalniają pracowników nie dbają o to o co dbać powinni,a pan Mościcki,pani Kotołowska,pan Kostka niech odpowiedzą na sesji jakie jest ich zdanie na temat zakładuKZOM,ale to ten pportal tzw.społecznościowy niszczy ten zakład
. dnia stycznia 29 2012 20:38:01
No i znowu wszystkiemu winna redakcja. Czy za nieudolność burmistrza też odpowiedzialna jest redakcja?
. dnia stycznia 29 2012 20:48:42
Tak,to jest tzw. "złe spojrzenie" .Od tego ponoć kiśnie też mleko i bywa że kury przestają się nieść..;).
jasnosc dnia stycznia 29 2012 20:57:53
czy to prawda ze burmistrz wczoraj na jakims spotkaniu z wazniakami powiedzial ze szkoda ze we wleniu jest tak ciemno?
do jasność dnia stycznia 30 2012 08:32:20
tak to prawda, upajał się pięknem naszego miasta, że takie śliczne, że kamienice i takie tam
zawias. dnia stycznia 30 2012 09:35:24
dobre to sobie"portal spolecznosciowy niszczy ten zaklad''czlowieku jakbys sie znal troszke na podstawach ekonomi,to bys takich bzdur nie wypisywal.Dyrekcja zakladu jest od tego aby od uchylajacych sie od placenia naleznosci na rzecz zakladu w sposob umiejetny i prawny egzekwowac naleznosci finansowe.Ale ta wiedza dla p.Kostki jest raczej obca.Slyszalem ze,rzekomo mial powiedziec cyt''czy ja bede cos robil czy tez nie,6 tys.wyplaty mam.Jeszcze raz,powtarzam tego czlowieka juz dawno powinnni pogonic,wogole facet sie nie zna na zarzadzaniu.Szkoda tylko pracownikow,fajne chlopy.
traktorek. dnia stycznia 30 2012 09:49:38
a mnie sprzedali bez przetargu publicznego-czuje sie niedowartosciowany,gdyz tak ciezko pracowalem na rzecz KZOM-u.
. dnia stycznia 30 2012 09:55:42
Za ile podszedł ten traktorek?
do . dnia stycznia 30 2012 10:10:58
W cenie złomu, tak jak większość mienia dawnych PGR-ów.
były pracownik dnia stycznia 30 2012 10:41:58
No właśnie kto zarobi na likwidacji tego zakładu?
??? dnia stycznia 30 2012 17:09:10
TRAKTOREK zawadzał dla firmy JUCHA -TRAS
która światczy usługi dla KZOM.
Paradoks dnia stycznia 30 2012 22:32:47
Przykład likwidacji byłego budynku wodociągów w Nielestnie.
Podobno budynek wraz z wyposażeniem i gruntem został bezprzetargowo sprzedany poniżej wartości samego złomu jaki się w nim znajdował.
Ekonomia i gospodarność rządzących - po prostu śmiech na sali.
ciekawski dnia stycznia 30 2012 23:38:15
Może ktoś pamięta co się stało ze złomem po szklarni? Było tego sporo.
czart dnia stycznia 31 2012 11:42:33
Kiedyś na pewnym spotkaniu po pytaniu dlaczego parkingu na rynku nie wykonywał zakład komunalny usłyszałem, że przetargu nie wygrał i były "lepsze" firmy.
Teraz słyszę, że na sprzedaż mienia zakładowego nie potrzeba przetargu...
Oj cóś mi się wydaje, że jakaś komisja by się tutaj przydała...
konieczność dnia stycznia 31 2012 18:40:58
Czas najwyższy powołać komisję do sprawdzenia prawidłowości zarządzania Gminą Wleń.
do wszystkich dnia stycznia 31 2012 19:29:21
dlaczego wszyscy dzisiaj plują na władze przeciez zadłużenie komunalki to nie są ostatnie lata władzy Pana Mościckiego,ale to są lata panowania Pana Szeffsa Pani Jaśkiewicz,która była skarbnikiem gminy,więc chyba trzeba sięgnąć głębiej a nie tylko rozliczać Pana Mościckiego i Radę Miasta obecnej kadencji czy poprzedniej5
!!!! dnia stycznia 31 2012 20:44:31
Poprzednik jest jak widzę doskonale zorientowany w historii. Przypomnij więc kolego w jakim stanie zakład gospodarki przejął Szeffs. Przypomnij o ogromnych długach pozostawionych przez Mościckiego w kzom. Za Szeffsa gmina spłaciła wszystkie zobowiązania a teraz Lipa.
dokładnie dnia stycznia 31 2012 22:24:54
trzebaby siegnąć głebiej ...Pan W.,którego uczniem i poplecznikiem miał byc pan M( uczeń przerósł mistrza :-( )"załatwił fuche Panu M,dzięki jeszcze wtedy głosom Rady,i od tego się zaczęło,poszło....w dół.Nieudolni nieodpowiedni ludzie na stanowiskach.ale znajomi lub zalezni...smutne.Chciwość pana W leżą u podwalin tej tragicznej sytuacji Wlenia.A że Uczeń okazał się pojętny...
Ale czas terazniejszy pokazuje ,że w dalszym ciągu nikt nie może się tam przebić ,żeby zdziałać cokolwiek.przykładem sa m.in.ostatnie wybory.żłoby obsadzone.Raczej koryta...
Absurd dnia lutego 01 2012 21:42:05
Doprowadziliście do takiej ruiny, a Andrzej ma naprawiać?
Jan Łobocki dnia lutego 01 2012 21:50:29
Faktycznie trzeba sięgnąć głębiej i otworzyć nam szeroko oczy co po sobie zostawiają burmistrzowie, oraz wybrani radni. Jestem za rozliczeniem bardzo szczegółowym każdego burmistrza i każdego radnego. Ale żeby to zrobić należy obiektywnie i całkowicie profesjonalnie to wykonać. Jeśli poprzednia skarbnik Pani Ela Jaśkiewicz wraz z burmistrzem zostawili zadłużoną gminę to ja chciałbym tylko się odnieść do obecnego stanu finansów Gminy Wleń.
A tak na marginesie to proszę zapoznać się z protokołem nr III/07 Rady Miasta i Gminy Wleń w którym to wielce szanowny burmistrz Mościcki złożył wniosek o odwołanie Pani Eli Jaśkiewicz podając powalające argumenty a w zamian proponuje powołanie nowej skarbnik która to posiada wszelkie uprawnienia do tak poważnej funkcji jak skarbnik. Tylko jakoś nowa skarbnik pod przywództwem obecnego burmistrza chyba na koniec tego roku ma takie zadłużenie gminy jak żadna dotychczas skarbnik. Życzę zaciągnięcia nowego kredytu wybudowania nowej świetlicy zlikwidowania KZOM a może i Szkoły w Pilchowicach?
** dnia lutego 01 2012 21:57:44
No co i antyk.
Pali się grunt pod nogami.
Basztowa dnia lutego 01 2012 22:01:58
Proponuję dokładnie przyjrzeć się procesowi zaniechania remontu byłego budynku basztowej i jego sprzedaży .
Oj będzie miało Komisja co robić.
xyz dnia lutego 02 2012 20:53:01
panie łobocki wez pan juz zostaw tego biedulka pana burmistrza on ma juz wrzody na żołądku a także na innej czesci i to tylko przez pana komentarze ,w aptece juz wykupiony caly zapas polomagu b6 na fakture przez urzad gminy gdyz ma pomóc w naprawie zdrowia psychicznego wiec juz wiadomo dlaczego trzeba na światłach oszczedzac
do paradoks dnia lutego 04 2012 21:05:24
masz racje ten co kupił te wodociągi bez przetargu z całym wyposażenim to za sam złom wzioł trzy razy tyle co dał i sie bardzo cieszy i szuka takiej okazji dalej słusznie to zauważyłes donieś to do władz i prokuratora i bedziesz miał pochwałe działaj dalej
nfwidhcxr dnia maja 30 2014 13:42:32
cqYOnL <a ***="http://tdrkpczpczlx.com/">tdrkpczpczlx</a>, nnsiwmyvmahw, [link=http://lkcgdrtygpqt.com/]lkcgdrtygpqt[/link], http://ghxskrhufdth.com/
nfwidhcxr dnia maja 30 2014 13:42:37
cqYOnL <a ***="http://tdrkpczpczlx.com/">tdrkpczpczlx</a>, nnsiwmyvmahw, [link=http://lkcgdrtygpqt.com/]lkcgdrtygpqt[/link], http://ghxskrhufdth.com/
Qpeavnki dnia czerwca 05 2014 14:52:31
kolkata free credit scores from all three bureaus
Dodaj komentarz
Nick:4 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Statystyka
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Jubileusz 800 lecia Wlenia
Jubileusz 800 lecia Wlenia
Jubileusz - Zamek Lenno


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin485 weeks
gisia487 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16932553 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.