wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
"Podatek rolny" w wysokości 58 zł jednym z najwyższych w powiecie!
MiejskieRada Miasta i Gminy Wleń uchwaliła jedną z najwyższych stawek "podatku rolnego" w powiecie lwóweckim. Rolnicy z gminy Mirsk i Lubomierz zapłacą po 50 zł. Rolnicy z gminy Wleń 58 zł.

Przypomnijmy. W trakcie posiedzenia komisji wspólnych  Burmistrz Bogdan Mościcki zaproponował stawką 65 zł. W trakcie dyskusji radni przyjęli stawkę 58 zł. I to stawka tej wysokości została przedstawiona na sesji Rady Miasta i Gminy.
 
Jedynym radnym, który oponował przeciwko tak drastycznemu wzrostowi podatku był pan Marek Koczarski.
Wleń jest liderem jeśli chodzi o wyznaczanie górnej granicy stawek podatku. Zobaczmy, że tu też mieszkają ludzie ubodzy. Nie można przerzucać na ich barki kolejnych ciężarów. Mówił między innymi

Co ciekawe żaden z radnych reprezentujących mieszkańców wiosek, a więc również rolników nie podjął dyskusji w tym temacie godząc się na drastyczną 56% podwyżkę podatku, którego płatnikiem są w większości ich wyborcy.
 Rada w głosowaniu przyjęła podatek w wysokości 58 zł. Uchwalając tym samym jedne z najwyższych stawek "podatku rolnego" w powiecie lwóweckim. O tym, że możliwe są niższe stawki pokazali radni Gryfowa przyjmując ją na poziomie 55 zł, oraz radni Mirska i Lubomierza uchwalając  "podatek" wysokości 50 zł.

Podobnie jak przy ustalaniu wysokości "podatku rolnego" jedynie radny Marek Koczarski był przeciwny wzrostowi  podatku od nieruchomości. W związku z tym zgłosił wniosek o pozostawienie stawek na poziomie z roku 2011.

Burmistrz Bogdan Mościcki - (…) my musimy osiągać jakieś dochody te wzrosty są niewielkie (…) mówił przekonując  za pozostawieniem zaproponowanych stawek.

Radny Marek Koczarski  Gmina nie ma obowiązku podwyższania podatku.

Radny Zbigniew Lebiedz – Nie podnoszenie stawki to jest automatyczne obniżanie stawki uświadamiał pana Marka.
 
Żaden z radnych reprezentujących mieszkańców Wlenia nie poparł wniosku radnego Marka Koczarskiego, a radni przy jednym głosie sprzeciwu (pana Marka Koczarskiego) przyjęli nowe wyższe stawki podatków lokalnych.

Stawki podatku od nieruchomości uchwalone przez Radę Miasta i Gminy Wleń na rok 2012.
1.   od gruntów;
a)   związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków
- od l m2 powierzchni - 0,84 zł
b)   pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych
- od l ha powierzchni - 4,33 zł
c)   pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego.
- od l m2 powierzchni - 0,43 zł
2.   od budynków lub  ich części:
a)   mieszkalnych
- od l m2 powierzchni użytkowej - 0,70 zł
b)   związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 19,80 zł


Radni głosują za podniesieniem podatkówRadny Koczarski głosuje przeciwko podwyżkom podatkówAndrzej Jaśkiewicz
Komentarze
Jedyny Taki dnia listopada 28 2011 08:40:39
Ja uważam, że musimy osiągać jakieś dochody. Ja nikomu nie podwyższyłem podatków, to nie jest prawda. Ja nawet gdybym chciał to ja nie mogę nic nikomu podwyższać. To przecież radni głosowali podwyżki.
Artur Zych dnia listopada 28 2011 08:58:16
Dochody Gminy będą coraz niższe. Coraz więcej ludzi ucieka z Wlenia, jak tylko może. Wleń staje się gminą emerytów i rencistów. Czym może przyciągnąć młodych, pracujących ludzi? Dlatego tak istotną rzeczą jest aktywne poszukiwanie inwestorów, stworzenie miejsc, na których mógłby się rozwijać drobny przemysł, usługi. W innym prezypadku to będą kolejne podwyżki. Bo pieniądze nie spadają z nieba.Niestety obecne władze uznały, że nie ma takiej możliwości i nawet nie próbują, bo założyły z góry, że przecież się nie da. Łatwiej stoczyć batalię na sesji o powyższenie podatków. Swoją drogą myślę, że przy takiej okazji należałoby pytać burmistrza o zwonienia z podatku i ściągalność podatków. Bo te elementy także decydują o dochodach gminy. Są także miejsca gdzie można oszczędzać, ale trochę inaczej jak z całkowitym wyłączaniem oświetlenia. Następne pytanie, które należałoby zadać burmistrzowi, to co z stanem KZOM i jakie reformy tam przeprowadził. W kampanii wyborczej przecież tyle mówił na ten temat. A przecież tam zawsze gmina dokładała pieniądze.
Jan Łobocki dnia listopada 28 2011 10:41:41
Szanowni internauci nie jest do końca tak, że wszyscy radni się zgadzali z propozycją burmistrza Mościckiego odnośnie stawki 65zł. Pierwszym , który zaprotestował na posiedzeniu komisji i chciał kwoty 50zł był Pan Stanisław Mikulicz.Niestety nasi pozostali radni tak są pod wrażeniem kiedy to relacje zdaje burmistrz co to nie będzie jak zagłosują za inną kwotą, że zapominają aby zapytać się chociaż o jedno uzasadnienie: Dobrze podwyższamy podatki ale proszę konkretnie przedstawić cel na jaki będą te pieniądze przeznaczone lub może inaczej co będzie zrobione w 2012r. Wszyscy ,którzy chociaż trochę znają się na samorządzie widzą jak bardzo przejął się burmistrz sekretarz, skarbnik brakiem pieniędzy w kasie UMi G Wleń a co za tym idzie ANO WIECZNIE NOWE KREDYTY KTÓRE ZARZYNAJĄ NAS MIESZKAŃCÓW GMINY BO NIC SIĘ NIE BĘDZIE ROBIĆ W TEN SPOSÓB.
Jak tylko otrzymam pisemną odpowiedź od burmistrza odnośnie stanu finansowego KZOM udostępnię powyższą informację dla Państwa jak bardzo profesjonalnie zarządzany jest ten zakład i jak dogłębnie skarbik oraz burmistrz wraz z dyr. sprawują pieczę.
Może radni w końcu otworzą oczy!!!
Dobrze ,że zostawiłem ulotkę wyborczą obecnego burmistrza "WIARYGODNY, KOMPETENTNY, DOŚWIADCZONY" I CO DALEJ????
wlenianin dnia listopada 28 2011 14:33:26
"Burmistrz Bogdan Mościcki - (r30;) my musimy osiągać jakieś dochody te wzrosty są niewielkie (r30;)"

Ledwo starcza na wypłaty- chciałoby się dodać.

Ale ja się pytam, co zrobią gdy zabraknie na wypłaty dla burmistrza i sekretarza?
Do czego jeszcze są zdolni?
Wyborca z ul.Kościuszki dnia listopada 28 2011 15:07:27
Witam ,głosowałem na Panią Wójcik i coraz bardziej jestem zawiedziony. Ogromny plus za "zajęcie" się OKSiTem ale to tylko tyle. "Podatek rolny" mnie nie dotyczy jednak brawo dla Pana Koczarskiego - jednoosobowej opozycji.
Mikołaj dnia listopada 28 2011 15:45:49
lepiej módlmy się, aby tej zimy nie było śniegu, bo zakład budżetowy opylił ciągnik i zostały tylko łopaty do odśnieżania dróg. No chyba ze pan burmistrz ze swoją świtą będzie ciągał płóg ulicami
dfg dnia listopada 28 2011 16:33:47
Dobrze Pan Zych zauważył. Ludzie z wlenia uciekają bo nic tu nie ma, wieje sandałem, wszystko idzie w góre, pan P. ma monopol więc robi z nami co chce. Nie będzie lepiej, będzie tylko gorzej. Staczamy sie z przepaści nad którą zaprowadził nas nasz burmistrz! Przypomnijcie sobie wlen z ostatnich lat. Kiedyś ludzie zarabiali mniej, wszystko było tańsze, podatki były mniejsze więc i wpłaty do kasy gimny były mniejsze. I za te mniejsze pieniądze można było zorganizowac porządne dni wlenia, można było zrobić kilka innych imprez, można było palić światła przez całą noc. A teraz co mamy? Wielkie g****o. Nieudolność burmistrza sięga zenitu. Jeszcze nigdy nie spotkałem tak niekompetentnego, nieudolnego, żałosnego człowieka. Mam nadzieje że w końcu powstanie ta lista do odwołania burmistrza. Przyjde z całą rodziną sie na niej podpisać!!!
j08 dnia listopada 28 2011 18:32:06
Pamiętam jak w Lubomierzu był burmistrz który nienależycie pełnił swoją funkcję,było referendum i ludzie podpisali się za odwołaniem,burmistrz się zmienił i teraz jest całkiem dobrze,parę kamienic w rynku zostało wyremontowanych a kolejne są remontowane.Bardzo duże środki pozyskane z U.E. na różne cele.No ale jak widać we Wleniu się nie da.Jak będzie ta lista za odwołaniem p.Mościckiego na pewno się podpisze
noblistaekonomista dnia listopada 28 2011 19:02:52
Dzięki działaniom szarlatanerii ekonomicznej, Polska zmieniła się z poważnego eksportera zboża w kraj importujący zboże. I teraz proste pytanie, takie aby nie przeciążyć wleńskich umysłów: Czy przez zwiększanie kosztów produkcji rolnej związane z podnoszeniem podatków rolnych, poprawia się konkurencyjność naszych płodów rolnych na rynkach światowych, czy też będziemy importować jeszcze więcej? Jeszcze mieszczuchom przytoczę, że w połowie tego roku, zadłużenie zagraniczne Polski wynosiło 385 mld $ i przez trzy ostatnie lata wzrosło o ponad 100 mld $. Przy zadłużeniu 47 mld $ padła komuna, a miała przemysł ciężki - III miejsce w Europie.
miś dnia listopada 28 2011 20:45:13
PANIE MARKU KOCZARSKI chylę głowę przed panem, reszta radnych to ##### Mościckiego.
nick dnia listopada 28 2011 22:52:18
Wszystko kręcone pod pana Koczarskiego!!! żal.PL
Do nick dnia listopada 29 2011 06:55:54
Żal to pozostałych Radnych. Niestety ich obowiązki względem społeczeństwa ograniczają się do pobierania diety.
EW dnia listopada 29 2011 09:52:15
jeśli wlazłeś między wrony musisz krakać jak i one
do noblistaekonomista dnia listopada 29 2011 12:32:09
Tacy jak ty powinni być w radzie! za co Wleń został pokarany takimi radnymi, porque porque
Rozumiem, że większość ludzi z pojęciem i z adekwatną wiedzą mają swoje sprawy, ponadto nie chcą się męczyć z ludźmi ze zdjęcia.
Ale pomarzyć można... że pewnego dnia zasiądą tam ludzie którzy myślą, że wystartują i ich wybiorą...
lolo dnia listopada 29 2011 19:23:03
podniesli podatek.... niech sobie DIETY zmniejsza !!
Komentarz dnia listopada 29 2011 21:25:31
Diety demoralizują.Przyciągają w znakomitej większości osoby mierne pod względem możliwości syntetycznego.... pod względem parcia na kasę najbardziej.Zostać radnym to znaczy mieć NOWY samochód.Przez te cztery lata kadencji taka kwota się zbiera.Proszę sobie policzyć.Proszę sobie pomnożyć przez liczbę radnych.Proszę popoatrzeć na ostatni kwitek za podatek od nieruchomości.Trafia szlag?Nie?Zazdroszczę.No we mnie się odzywają akurat w takiej chwili atawistyczne odruchy.Nie mowię już o reszcie tego zacnego towarzystwa przy takiej skali jakie są to koszta ponoszone przez nas wszytkich.W imię czego?Żadnych efektów a koszta kolosalne.To się nam proszę Państwa nie opłaca pod względem ekonomicznym.Nie stać nas wszystkich na to.
Kasa dnia listopada 30 2011 08:45:51
Jaka była jedna z pierwszych decyzji radnych? Czy nie podniesienie diet i wynagrodzenia burmistrza? Jeszcze nic nie zrobili a diety już podnieśli. Po co do rady startował pan K, R, M, ... czy pani W lub K?
mozna inaczej dnia listopada 30 2011 12:32:13
PSL chce zmienić podstawę naliczania podatku rolnego. Obecnie podstawą wymiaru tego podatku jest średnia cena skupu żyta z ostatnich trzech kwartałów; PSL chce, by była to średnia cena żyta z ostatnich 11 kwartałów.
Kwoty podatku rolnego określają samorządy na podstawie średniej ceny żyta ogłoszonej przez prezesa GUS - mówił we wtorek podczas konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu PSL Krzysztof Kosiński.
W tym roku średnia cena żyta jest prawie dwukrotnie wyższa niż przed rokiem - obecnie to 74 zł za kwintal, a przed rokiem 37 zł. Samorządy mają prawo do obniżenia stawki podatku i w tym roku tak robią. W takiej sytuacji minister finansów ma jednak prawo obniżenia subwencji przekazywanej gminie - przypomniał rzecznik.
Według Stronnictwa, nowe rozwiązanie pozwalające na obliczanie średniej ceny nie z krótkiego - obejmującego trzy kwartały - okresu, a z prawie trzyletniego, pozwoli na ustalanie bardziej stabilnej i przewidywalnej wartości podatku rolnego. Klub PSL na pierwszym posiedzeniu Sejmu złożył w tej sprawie projekt ustawy - poinformował Kosiński.
PSL proponuje długi okres do wyliczania podstawy podatku, bo zmniejszy to dysproporcję w jego wysokości pomiędzy kolejnymi latami - tłumaczył.
Stronnictwo planuje też wniesienie propozycji zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, by minister finansów nie mógł obniżyć kwoty subwencji samorządom, które zmniejszą stawkę podatku rolnego - zapowiedział przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego Piotr Zgorzelski (PSL). "Chcemy wyjąć z ręki ministrowi finansów ten bat na samorządy" - dodał.
Obecnie samorządy decydują się na przeciętnie 10-proc. podwyżkę podatku w porównaniu ze stawkami na obecny rok - wynika z informacji przedstawionych przez ludowców. Podczas konferencji burmistrz Wyszogrodu (Mazowieckie) Mariusz Bieniek podał, że w przypadku jego gminy samorząd uchwalił zmianę podatku z 37 zł do 41 zł, a nie do maksymalnego poziomu 74 zł.
"Oceniliśmy, że tak duża podwyżka byłaby nieakceptowana społecznie, dlatego uchwaliliśmy tylko 10-procentowy wzrost" - podkreślił. Podatek rolny będzie stanowił w 2012 r. ok. 8 proc. dochodów gminy, przy prognozowanym budżecie 16 mln zł - podał burmistrz.
"Żyto jest dziś na rynku towarem deficytowym i od tego zależy jego koniunkturalna cena. Zmieniła się też rola tego zboża jako podstawowego składnika pasz i podstawy gospodarowania na wsi" - podkreślił Bieniek.
W mazowieckiej gminie Wąsewo radni zamiast urzędowej stawki 74 zł ustalili podstawę podatku na 2012 r. na 44 zł - poinformował dziennikarzy wójt gminy Rafał Kowalczyk. Według Kowalczyka sposób naliczania podatku na podstawę cen z trzech kwartałów zdezaktualizował się.
Kosiński pytany, czy w związku z wahaniami cen na rynku nie warto wykreślić ceny żyta jako podstawy naliczania podatku rolnego i zastąpić innym wskaźnikiem powiedział, że Stronnictwo w tej kadencji zaproponuje kompleksową zmianę dotyczącą podatku rolnego.PAP
do - można inaczej dnia listopada 30 2011 18:20:01
Powinieneś szkolenia robić tym którzy biorą pieniądze za to, że podejmują (niekorzystne) decyzje, i powinni takie informacje znać.
xyz dnia listopada 30 2011 21:45:00
Panie ŁOBOCKI pan jest gorszy niz pchła ktora skacze z ogona az po sam nos a jasnie panujacy pan burmistrz to jak stoi wieczorem w łazience boi sie spojrzec w lustro gdyz w odbiciu widzi tylko pana, takze pronuje a zeby pan zaprzestal szukania tak prawidlowego prowadzenia gminy. takiego wlodarza to trza z swieczka szukac dobrej nocy panie burmistrzu
:) dnia listopada 30 2011 23:10:16
humor w narodzie nie gine :D
zyx dnia grudnia 01 2011 18:56:53
W swoim życiu słyszałem różne kawały głoszone przez wielu twórców.
Ale to co napisał xyz. To kawał wszechczasów.
Ale z ciebie facet jajcarz, powinieneś utworzyć grupę Złośliwego Humoru.
mieszkaniec dnia grudnia 01 2011 19:18:51
Panie Janku gratuluję osiąganego Celu.
Po komentarzu xyz widać, że pracę którą Pan wykonuje na rzecz przywrócenia normalności w Naszej Gminie przynosi efekty.
I czym wiecej złośliwych komentarzy będzie na Pana temat tym większy Pana Sukces w zmianie burmistrza.
nok dnia grudnia 02 2011 00:39:46
Na tej sesji nasi radni z Pilchowic Czapski i Majranna zrobili na drutach wspaniały mocherowy berecik.
Do zyx dnia grudnia 02 2011 01:01:16
Kolego Ty byś wiedział jaka pchła jest w Pilchowicach, skacze z PZPR na Solidarność i teraz leży krzyżem w kościele i tacy ludzie są radnymi, więc czego możemy oczekiwać.
esay dnia grudnia 03 2011 17:11:20
Nie ma dymu bez ognia - JEŻELI UPOSAŻENIE BURMISTRZA MAMY NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE TO LOGICZNE JEST, ŻE PODATKI W GMINIE MUSZĄ BYĆ RÓWNIE NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE.
STANDARD ŻYCIA I DOCHODY LUDZI W GMINIE - JEDNE Z NAJNIŻSZYCH.
Ale ten fakt naszego burmistrza i radnych w oczy nie razi !
~ dnia grudnia 03 2011 21:59:18
A kto by się takimi pierdołami przejmował.Powinien być prosty test dla naszych samorządowcow.Przed wyborami taka wstępna selekcja.Zaliczyć trzy levele w "Sim City".No co prawda jest to ryzykowne bo mogłby być znikomy procent pozytywnie zaliczonych z tą obsadą co jest teraz.Ale może zorganizować w OKSIT taki turniej. Sim City- samorządowcy kontra wyborcy?Mogło by być rześko:).Podro!
Dodaj komentarz
Nick:1 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaGaleria Wlenia i okolic


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16938029 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.