wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Komu nie bije dzwon?
Miejskie Straszne morderstwo jedynej dziedziczki wielomilionowej fortuny i jej kuzynki opisywalismy już wcześniej w artykule zamieszczonym na portalu WlenInfo Tragedia w Pałacu Książęcym .

Po zamordowanej dziedziczce Dorothei Rohrbeck, jej majątkiem podzieliła się rodzina. Babcia Dorothei – Frau Augusta Eckhardt oraz jej wujek, którego syn popełnił samobójstwo w czasie jej pogrzebu - Herr Alfred Rohrbeck podzielili się majatkiem ziemskim Tempelhoff. Ciocia Dorothei – Frau Jenny Pingel objęłą majątek Kleppelsdorf. Podobnie jak brat Wilhelm Rohrbeck – Jenny pochodziła z rodziny ziemiańskiej i własne gospodarstwo było dla niej marzeniem, choć może okoliczności w jakich je objęłą nie były zbyt radosne. Jenny pragnęła jakoś odwdzięczyć się swojej bratanicy.

 Niemiecka armia konfiskowała dzwony kościelne na potrzeby wojenne. Podobnie było podczas I Wojny Światowej, kiedy to dzwony przetapiano na potrzeby przemysłu zbrojeniowego. Dzwony z kościoła katolickiego we Wleniu uchroniła od konfiskaty ich wysoka wartość historyczna. Armia przejęłą jednak trzy młodsze dzwony z kościoła ewangelickiego, które zamontowane były na drewnianej dzwonnicy niedaleko świątyni. Po wojnie kościół zwrócił się do mieszkańców z prośbą o ufundowanie nowych dzwonów. Jenny Pingel przeczytała w gazecie "Bote aus dem Riesengebirge" z 5 marca 1922 roku, że Kościół Ewangelicki we Wleniu szuka sponsora nowych dzwonów.

To było to. Państwo Pingel postanowili zapłacić za wszystkie trzy dzwony dla uczczenia pamięci Dorothei Rohrbeck, majora Grimm z Pilchowic i ich synów, którzy zginęli w czasie wojny. 2 sierpnia 1922 gazeta pisała już o nowym dzwonie ufundowanym przez pana Pingel.

Dzwon ten miał inskrypcję:  "Jesus lebt in Ewigkeit. Zum Andenken an Dörte Rohrbeck auf Kleppelsdorf.
* 21.11.1904. V 14.2.1921" (Jezus wiecznie żywy. Pamieci Dorothei Rohrbeck z Kleppelsdorf).

Do niedawna dzwony te uważane były za bezpowrotnie zaginione. Pani Doris Baumert, która bada całą historię morderstwa Dorothei udała sie na tak zwane cmentarzyska dzwonów w Niemczech, gdyż ewentualna konfiskata dzwonów niekoniecznie oznaczała ich przetopienie. Dzwony były dokumentowane i składowane na specjalnych placach. Historycy oceniali ich wartość historyczną i jako pierwsze trafiały do przemysłu zbrojeniowego te, które miały wartość najmniejszą. Niestety w dokumentach z cmentarzysk nie znaleziono wzmianki o dzwonach z Wlenia. Byliśmy przekonani, że jeśli nawet nie zostały zniszczone, to teraz biją w jakimś nieznanym niemieckim kościele.

Nieoczekiwanie Pan Andrzej Jaśkiewicz 25 czerwca tego roku odkrył dwa dzwony pochodzące ze zburzonego wleńskiego kościoła ewangelickiego w wieży naszego kościoła Świętego Mikołaja. Jednym z nich jest właśnie dzwon Dorothei. Dzwony te są nieczynne, gdyż ze starości wypadły z łożysk. Są w dosyć dobrym stanie, lekko pokryte rdzą. Jednak napisy są nadal dobrze widoczne i nie ma wątpliwości, że to właśnie te dzwony.

Dlaczego nie zabrano ich na II Wojnę Światową? Prawdopodobnie dlatego, że nie są wykonane ze spiżu, tylko odlane z żeliwa. Miło jest wiedzieć, że dzwon tak blisko związany z tragiczną historią naszego pałacu jest nadal we Wleniu i po niewielkiej naprawie znów mógłby zabrzmieć na wieży kościoła. Rodzi się jednak pytanie - Co stało się z dzwonami z naszego kościoła?

Sławomir Osiecki
Dzwon poświęcony pamięci Dorothei RohrbeckDzwon poświęcony pamięci majora Grimm z Mauer (Pilchowic)Komentarze
Jolanta dnia września 27 2010 08:06:47
Piękna historia. Szkoda tylko ma swój początek w tak wielkiej tragedii.
Marek dnia września 27 2010 09:43:38
Szkoda że taka perła rdzewieje gdzieś na strychu. Kiedy My jako społeczeństwo zaczniemy dbać o takie cenne pamiątki przeszłości?
Tomasz dnia września 27 2010 23:03:48
hahahaha Gratuluje odkrycia, tylko, że ja o tych dzwonach, że pochodzą ze starego ewangelickiego kościoła to wiedziałem już w podstawówce. Więc to żadne odkrycie panie Jaśkiewicz. I powiem panu więcej, dzwony te są czynny, bo codziennie jeden z nich przypomina o Eucharystii o godz 18.00 w kościele parafialnym. Proszę doczytać historię Wlenia i Kościoła parafialnego. Pozdrawiam
!!
zdumiony dnia września 28 2010 01:19:59
Dla mnie podobnie jak dla Tomasza - to zadne odkrycie. Chyba wiekszosc mieszkancow wie, ze dzwony sa z kosciola ewangelickiego...
Ale artykul fajny - nie znalem ich wczesniejszej historii.
l. dnia września 28 2010 10:21:32
No popatrz. A ja się o tym w podstawówce nie uczyłam. To może teraz Tomasz i zdumiony nas oświecą, gdzie się podziały dzwony z naszego koścółka i gdzie jest trzeci dzwon z dawnego kościoła ewangelickiego? Skoro wszyscy o tym wiedzą.
Tomasz dnia września 28 2010 23:27:39
Moi drodzy, trzy dzwony z kościoła ewangelickiego znajdują się obecnie na dzwonnicy kościoła parafialnego pw. Św. Mikołaja biskupa we Wleniu. Dwa z nich są używane, a trzeci najmniejszy potrzebuje przeglądu ludwisarza. A jeszcze co do dzwony, który rzekomo spadł, to prowadnicta na której jest zamocowany została poluzowana na skutek braku konserwacji i dzwon jest od sierpnia tego roku nie czynny, natomiast największy z trzech dzwonów jest czynny. Pozdrawiam !!
Dodaj komentarz
Nick:2 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaDerby 2011


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16938396 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.