wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
250.000,00 zł na wyciągnięcie z długów KZOM
Miejskie

W październiku 2009 roku na sesji Rady Miasta i Gminy Wleń, Główna Księgowa Komunalnego Zakładu Obsługi Mieszkańców Pani Urszula Ziemianowicz mówiła o sytuacji gospodarczej zakładu – „Na dzień dzisiejszy mamy sporządzone rozliczenia, składki są zapłacone, nie zalegamy wobec ZUS,(…) większych płatności nie mamy.”

Można, więc zapytać, jaki kataklizm nawiedził naszą miejscowość, co spowodowało, że pół roku później 15 kwietnia 2010 roku do Przewodniczącej Rady Miasta wpłynęło pismo Dyrektora Zakładu Komunalnego, w którym pisze o bardzo złej sytuacji finansowej i ogromnym zadłużeniu sięgającym 240 tysięcy złotych (w kwocie tej nie uwzględniono umorzonego przez Burmistrza podatku od nieruchomości w wysokości ok. 250 tyś złotych). Łącznie w trakcie trwania dwóch ostatnich kadencji umorzono podatek na astronomiczną kwotę milion sto siedemdziesiąt dwa tysiące pięćset złotych  - złotych). Oraz stwierdza, że bez pomocy z zewnątrz zakład nie ma możliwości funkcjonowania.

15 maja 2010 roku na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Miasta Dyrektor KZOM przedstawił radnym program naprawczy, którego realizacja miałaby doprowadzić do ustabilizowania finansów, a następnie wyjścia z kryzysu.

Pan Kostka nie potrafi rzeczowo podać przyczyn katastrofalnej sytuacji w jakiej znalazła się firma, którą zarządza, nie przedstawił sposobu rozwiązania problemów z jakimi boryka się zakład. Z jego wypowiedzi wynikało, że sam nie wierzy ani w powodzenie realizacji programu ani w wyjście z zapaści finansowej. Całość wystąpienia można podsumować cytatem z pisma Dyrektora do Burmistrza i Rady Miasta i Gminy Wleń „Po przeanalizowaniu sytuacji finansowej oraz zasobów Zakładu należy  stwierdzić trudno mówić o naprawianiu ponieważ nie można stwierdzić, że coś zostało zepsute”

  W chaotycznej dyskusji po wystąpieniu dyrektora radni bardziej narzekali na fatalne funkcjonowanie KZOM, niż szukali rozwiązania problemów. Właściwie jedynym merytorycznym głosem było pytanie Pana S. Mikulicza „Na co dyrektor zamierza przeznaczyć pieniądze uzyskane z pożyczki”

  Na posiedzeniu komisji 28 czerwca 2010 roku dyrektor po raz kolejny przedstawił katastrofalny stan finansów zakładu. (170 tyś zadłużenia wymagalnego względem dostawców 180 tyś zadłużenia względem wspólnot mieszkaniowych, brak zleceń na prace remontowe).  W trakcie dyskusji, z wypowiedzi Dyrektora, Radnych, Burmistrza wyłonił się obraz totalnego chaosu, niekompetencji i bałaganu, jakie panują w KZOM.

- Dlaczego ludzie otrzymują po dwa rozliczenia, na których są po dwie różne kwoty?

- Mieszkańcy skarżą się, że płacą za wodę, a dostają upomnienia i wezwania do zapłaty!

- Czy to się bierze z jakiegoś bałaganu totalnego?

- Ja o tym nie wiedziałem, nikt mnie nie informował ja się dopiero na sesji dowiaduję - tłumaczył się Dyrektor.

- Pan mówi, że o niczym nie wie a wszyscy wokoło o tym mówią!

- Czy Zakład Komunalny będzie wykonywał remont komina (na jednym z budynków w Gminie)- Dopytywali się radni.

-Nie odpowiadał Dyrektor moi ludzie nie potrafią takich rzeczy robić, tam trzeba część dachu rozebrać.

- Trzeba ściągać firmy zewnętrzne żeby to robiły? Jest tylko koparka i dwóch hydraulików w ogóle fachowców nie ma! irytował się Radny Songaiło

 Przy bardzo trudnej sytuacji Zakładu są tylko dwa wyjścia - mówił w podsumowaniu Burmistrz Pan Bogdan Mościcki Podejmujemy uchwałę o przyznaniu pożyczki albo z dniem 1 stycznia likwidujemy zakład.

W głosowaniu radni wyrazili zgodę na udzielenie KZOM pożyczki w wysokości 250 tyś złotych.

 Osoba, która po raz pierwszy przysłuchiwała się obradom komisji mogła odnieść wrażenie ostrej dyskusji. W rzeczywistości jest to powtarzający się cyklicznie rytuał bicia piany, z którego nic nie wynika. Nikt nie próbuje wyciągnąć wniosków, nikt nie pyta, co z tym całym bałaganem Dyrektor zamierza zrobić, brak jakiegokolwiek pomysłu na rozwiązanie problemu narastającego od wielu lat zadłużenia części mieszkańców z tytułu niezapłaconego czynszu oraz opłat za wodę (zadłużenie to sięga ok. 500 tyś złotych).Nikt nie zadał moim zdanie najważniejszego pytania - Czy Zakład Komunalny jest w stanie wypracować środki, które wystarczą na pokrycie bieżących wydatków oraz spłatę uzyskanej pożyczki? Jedynym sposobem na ratowanie zakładu jest pompowanie w niego kolejnych setek tysięcy złotych. (tylko w tym roku łącznie z umorzonym podatkiem ok. pół miliona złotych). Zabrakło analizy przyczyn faktycznego bankructwa KZOM, zabrakło realnego programu naprawczego. Tłumaczenie, że inni maja jeszcze większe długi jest w tym wypadku zupełnie nie na miejscu, ponieważ to nie inni zapłacą za niekompetencje, chaos i bałagan panujący w Zakładzie Komunalnym, ale my wszyscy, również zatrudnieni w nim pracownicy.

A.Jaśkiewicz  

Program naprawczy Dyrektora KZOM we Wleniu


Komentarze
Patriota dnia lipca 07 2010 00:58:13
Gdyby Jarosław wygrał wybory, to na pewno coś by tutaj zaradził. A tak wszystko zamkną i rozsprzedadzą...
lekarz dnia lipca 07 2010 05:27:50
Te Patriota doktor Romaniuk przyjmuje od 8, ale ty chyba powinieneś do jakiegoś innego lekarza takiego od głowy.
Wilma dnia lipca 07 2010 09:41:42
To, co się rzuca w oczy nowemu mieszkańcowi Wlenia, to jest kompletna inercja KZOM. Jest to oczywiste. Dziwi mnie, że mieszkańcy przyjmują to tak spokojnie. Druga zastanawiająca sprawa to to, że nie reagują władze miasta - a przecież muszą widzieć i wiedzieć, co się dzieje. Lament podnosi się wtedy, kiedy ten moloch kolejny raz wyciąga łapkę po kasę. Wygląda na to, że jest to studnia bez dna. Jeśli sam dyrektor KZOM nie jest w stanie określić przyczyn deficytu, to może należy sprowadzić jakąś nadrzędną jednostkę kontrolną, która "oświeci" wszystkich? Bo chyba nie w tym rzecz, by za wspólne pieniądze jakimś jednostkom żyło się lepiej? CORAZ lepiej?
czart dnia lipca 07 2010 10:10:12
Zlikwidować, sprzedać prywatnemu inwestorowi i nagle się okaże, że taki zakład może przynosić zyski...
po. Bronek dnia lipca 07 2010 11:10:40
rNa co dyrektor zamierza przeznaczyć pieniądze uzyskane z pożyczki?r1;
Stawiam na premie i nagrody...
Wilma dnia lipca 07 2010 11:45:05
A "program naprawczy" rozbawił mnie do łez!!! To, co jest planowane jako program naprawczy, powinno być standardem i zasadą działania od początku istnienia KZOM (poza p-ktem 1., bo to powinno być brane pod uwagę dopiero po wypracowaniu zysku!) i za każde odchylenie od tego standardu ktoś personalnie powinien ponosić odpowiedzialność.
Jan Łobocki dnia lipca 07 2010 12:29:56
No cóż mamy kolejną odsłonę pracy ludzi, którzy zarządzają mieniem gminnym, a zarazem sprawują bezpośredni nadzór(burmistrz Mościcki, skarbik Gierczyk, Rada Miasta i Gminy Wleń)nad prawidłowym funkcjonowaniem podległych jednostek samorządowych-KZOM!!
Program naprawczy przedstawiony przez mgr Kostkę należy zapisać złotymi literami bo takiego słownictwa naprawczego to nawet w Chinach by nie zrozumiano.
rPo prze analizowaniu sytuacji finansowej oraz zasobów Zakładu należy stwierdzić trudno mówić o naprawianiu ponieważ nie można stwierdzić, że coś zostało zepsuter1;
Należy głośno mówić ,oraz oraz należy stwierdzić,że w KZOM nastąpiło zamierzone działanie na szkodę gminy Wleń,oraz wspólnot mieszkaniowych pod przewodnictwem kierownictwa KZOM za zgodą UMiG Wleń
laska dnia lipca 07 2010 13:03:32
Moim zdaniem Ci dyrektorzy powinni brać odpowiedzialność prawną i finansową.Raz w roku powinna być kontrola jakiejś niezależnej komisji nadzorującej.Jak będzie coś nie tak to po głowie.Rade Gminy i pana burmistrza powinno się zaskatrżyć do sądu to jest marnowanie publicznych pieniędzy.Powinni sprzedać lub wydzierżawić a ktoś napewno zrobiłby tam porządek.Ale być może moje myślenie jest błędne pak Luk na pewno ma lepszy pomysł na obrone p. burmistrza
kat dnia lipca 07 2010 22:37:45
tak,tak ,ale jak przyjdzie co do wyborów to i tak owczym pędem zostanie wybrany jakiś oszołom co dużo obiecuje ,a potem..g...robi .rzygać się chce.
kat dnia lipca 07 2010 22:42:19
zlikwidować zakład!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Uwaga Uwaga dnia lipca 08 2010 06:10:16
Drodzy forumowicze a co 500 tyś zaległości wobec zakładu komunalnego?? Może czas zabrać się za dłużników??
aezdbdskljr dnia maja 30 2014 13:41:25
SVLUJV <a ***="http://phelqgifobjo.com/">phelqgifobjo</a>, etkgbughtcgm, [link=http://hdmeejxambkk.com/]hdmeejxambkk[/link], http://dpjhlgnisimn.com/
Bvumagvk dnia czerwca 05 2014 15:07:28
unraveled free credit scores from all three bureaus
Dodaj komentarz
Nick:1 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaPOGOŃ WLEŃ - KS PŁAWNA


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin485 weeks
gisia487 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16932681 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.