wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
KZOM tonie w długach.
MiejskieKZOM we Wleniu stanął u progu upadłości. Łącznie niespłacone zobowiązania Zakładu wynoszą 563.569,42 zł. w tym zadłużenie wobec wspólnot mieszkaniowych 104.160,76 zł. Dyrektor Z. Kostka Niestety w tej chwili kasa jest pusta.

Komunalny Zakład Obsługi Mieszkańców we Wleniu okres świetności przeżywał w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W tym okresie przebudowano część ulicy Kościuszki i północną pierzeję rynku. Przemiany ustrojowe, wolny rynek spowodowały powolny upadek Zakładu, a po dawnej "Bazie" pozostały jedynie puste niewykorzystywane place, magazyny i warsztaty. W ostatnich latach KZOM zasłyną bardziej z kolejnych afer niż ze wzorowego zarządzania mieniem komunalnym.
Dzisiaj stanął na krawędzi bankructwa i bez pomocy ze strony gminy będzie musiał ogłosić upadłość. Sprawą bez precedensu wydaje się nieznajomość sytuacji finansowej tej jednostki przez Dyrektora Zakładu Pana Zdzisława Kostkę oraz Radnych Rady Miasta i Gminy Wleń.

Zobowiązania KZOM tylko z tytułu niezapłaconego podatku od nieruchomości za 2009 rok wyniosły 260.243,00 zł.
 A. Jaśkiewicz(…) Komunalny Zakład Obsługi Mieszkańców wobec Gminy    Wleń na dzień 31.12.2009 roku posiada niezapłacone zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości w wysokości 260.243,00 złotych (…)
- Czy ten podatek został zapłacony?

Dyr. KZOM Z.Kostka(...)Ja nie jestem księgowym i nie znam wszystkich spraw finansowych. Trzeba zapytać księgową.
Radny Stanisław MikuliczNie to nie możliwe! 260 tysięcy to nie możliwe!
Radny Zbigniew Songaiło – Skąd takie liczby? To chyba zadłużenie całej gminy.

 Podatek od nieruchomości to nie jedyne niezapłacone zobowiązania.
Dyrektor KZOM w piśmie do Burmistrza Miasta i Gminy Wleń informuje, że zaległości Zakładu wynoszą 240.670,42 zł w tym 136.509,66 zł to nieuregulowane rachunki dotyczące zakupu opału i materiałów budowlanych. 104.160,76 zł stanowi zadłużenie wobec wspólnot mieszkaniowych z tytułu funduszy remontowych zgromadzonych przez wspólnoty do końca czerwca 2009 roku. Pieniądze wpłacane przez członków wspólnot jak pisze Pan Dyrektor zostały wykorzystane na bieżącą działalność zakładu. Od kiedy pieniądze wspólnot zaczęły wpływać na osobne konta Zakład stracił możliwość korzystania z tych środków.
Mimo trudnej sytuacji finansowej Zakład wypłacił pracownikom trzynastkę, co szczególnie zbulwersowało Radnego Zbigniewa Songaiło.
Radny Z. Songaiło(...) Zakład ukradł moje pieniądze, raz, że nie oddaje a dwa, że wypłaca sobie trzynastą pensję. 104 tysięcy wpłaciliśmy na remonty swoich mieszkań, budynków i one znikły.
Dyrektor KZOM Z.Kostka Pan Radny przesadza. Bo pieniądze nie mogły zniknąć. One zostaną wspólnotom wypłacone, to jest kwestia terminu. (..) Ja nie widzę potrzeby ani nie czuję się zobowiązany do wypłacenia wspólnotom tych pieniędzy.(...) Te pieniądze są policzone i zaksięgowane. Zostaną przekazane wspólnotom w zależności od sytuacji finansowej Zakładu.
Radny Z. Songaiłokażda wspólnota ma otwarte konto. My żądamy, aby nasze pieniądze zostały przelane na nasze konta.
Dyrektor KZOM Z.Kostka – (...)To są zaległe sprawy i my musimy się z nich wywiązać. No niestety w tej chwili kasa jest pusta.

 KZOM stanął na krawędzi przepaści. Przeraża to, że Burmistrz, Dyrektor, Radni nie orientują się w sytuacji finansowej zakładu. Jakie jest aktualne zadłużenie? Z dokumentów wynika, że na dzień 31.12.2009 r. niezapłacony podatek od nieruchomości wynosił 260.243,00 zł. Podatek ten z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością został przez Burmistrza Bogdana Mościckiego umorzony. Nie wpłynęło to na poprawę sytuacji finansowej Zakładu, ponieważ już 30 kwietnia 2010 roku zalegał on z płatnościami tego podatku na kwotę 62.665,00 i każdego miesiąca zadłużenie to przyrasta o kolejne 15.664,00 zł. Umorzenie podatku może naruszać dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie pomocy publicznej. Niesie również konsekwencje finansowe dla gminy w postaci mniejszej subwencji wyrównawczej. Znacznie gorzej wygląda sytuacja z zaległościami za niezapłacone faktury oraz zadłużenie wobec wspólnot mieszkaniowych. Zobowiązania te wynoszą 240.670,42 zł i będą w taki czy inny sposób pokryte z budżetu gminy. Biorąc pod uwagę to, że Dyrektor Kostka nie przedstawił w swoim piśmie żadnego programu naprawczego będą to pieniądze dosłownie wyrzucone w błoto. Łączna kwota zobowiązań KZOM w postaci niezapłaconego podatku za rok 2009, podatków za rok 2010, niezapłaconych rachunków oraz zadłużenie wobec wspólnot to 563.569,42 zł.
Na tą kwotę złożą się wszyscy mieszkańcy gminy. Tych pieniędzy zabraknie w przyszłości na drogi, remont ośrodka zdrowia, sport i oświatę.

Artykuł powstał na podstawie rozmów z Radnymi, Przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Panią Katarzyna Kotołowską, dokumentów oraz wypowiedzi Radnych i Dyrektora KZOM na sesji Rady Miasta. Problem KZOM dotyka wszystkich mieszkańców naszej gminy niezależnie od ich poglądów czy sympatii politycznych.

A. Jaśkiewicz


 

  Komentarze
kwicolek dnia maja 18 2010 00:29:41
Czy przypadkiem stan KZOM nie jest obrazem stanu całej gminy Wleń?
ale jaja dnia maja 18 2010 07:18:58
Dobrze powiedziano ,że prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak ZAKOŃCZYŁ a nie jak ROZPOCZĄŁ.
Dyrektor mgr bankrut - burmistrz czarodziej-Rada niedowiarków!!!!!!
Sławek Osiecki dnia maja 18 2010 08:26:51
Panie Andrzeju - Niech pan uważa, bo zostanie pan oskarżony o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad naszymi władzami.
Jan Łobocki dnia maja 18 2010 09:51:54
Powyższy komentarz ukazuje jak bardzo są zainteresowane osoby bezpośrednio odpowiedzialne za stan finansów w naszej Gminie.
Miałem okazję być na tej sesji i nawet zwróciłem się z zapytaniem do Pana Burmistrza Mościckiego.
Czy wiedział lub czy był informowany przez Panią Ziemianowicz o pewnych nieprawidłowościach odnośnie finansów KZOM przed rozwiązaniem umowy z byłym dyrektorem Arturem P. Odpowiedź brzmiała ŻE NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
W takim razie mogę powiedzieć ,że na podstawie posiadanych informacji wiedział o brakujących pieniądzach wspólnot, a mało tego zezwolił na rozwiązanie umowy o pracę z podległym mu bezpośrednio kieronikiem jednostki organizacyjnej na zasadzie porozumienia stron. TO JEST ABSURD!!! To może być tylko we Wleniu. KOLESIOSTWO, MATACTWO I PRYWATA
*** dnia maja 18 2010 09:53:14
Odsyłam do ustawy o finansach publicznych w zakresie dot. likwidacji zakładów budżetowych.
Do Luka dnia maja 18 2010 12:38:00
Luk pilnie potrzebna jest twoja pomoc w sprawie wyjaśnienia tej sytuacji, Ty byłeś na wszystkich sesjach i zapewne dobrze się orientujesz w sytuacji KZOM-Wleń tak jak w sprawie Tarczynki.
anna dnia maja 18 2010 12:40:27
To jakieś nieporozumienie jakie koszty utrzymania lokali mieszkalnych to kpina co dyrektor pisze w prośbie o pomoc do burmistrza nikt nie remontuje nikomu żadnego mieszkania ani klatki schodowej . Wystarczy WEJŚĆ DO KLATEK SCHODOWYCH na ul. plc bohaterów nysy kolo sklepu monopolowego u Płońskiego obraz nedzy i rozpaczy CI LUDZIE PŁACĄ I PŁACZĄ Z BEZRADNOŚCI I TAKICH SYTUACJI W NASZEJ GMINE JEST WIELE. wIĘC O JAKICH KOSZTACH MOWA.
* dnia maja 18 2010 12:44:20
Oj, Panie "J23" bilet na koniec świata, oczywiście w jedną stronę czeka na Pana w urzędzie:)).
Wlenianin dnia maja 18 2010 14:26:05
Pan BOX jakos dawal rade i to przez dobrych pare lat...
Pytanko dnia maja 18 2010 14:28:23
A ile zalegają komunalce mieszkańcy gminy czy macie państwo takie informacje??
Komentarz dnia maja 18 2010 17:45:00
Wlenianin, to był pan Pandora`s box:). Się teraz okazało dopiero.
no niech mnie dnia maja 18 2010 20:43:50
Przemiany ustrojowe, wolny rynek spowodowały upadek KZOM....Nie ludzie źle zarządzający tylko przemiany i wstrętny wolny rynek.Jak pan T. wyprzedawał zakład to o.k. było.Dziwne ,że w innych miastach nie zabijał wolny rynek takich zakładów.
tomek dnia maja 18 2010 21:37:21
I bardzo dobrze trzeba w końcu ujawniac przekręty. Wleń potrzebuje nowych władz. Omijam urząd najdalej jak moge jedna wiellka banda kolesi.
OPinia dnia maja 18 2010 21:39:06
ZA te nasze władze powinien się wziąć prokurator, i bez znieczulenia co niektórych prosto do celi.
laska dnia maja 18 2010 21:45:46
poczekajmy luk już drukuje kilka stron komentarzy na ten temat i już nam niedługo wyjaśni co się w KZOM dzieje CZEKAMY NA PAŃSKIE JAK DLA MNIE BEZ SENSOWNE TŁUMACZENIA
zk dnia maja 18 2010 21:55:53
Luk tzn.-cwaniak z zagranicy.
cc dnia maja 19 2010 08:31:02
Wczoraj odbyła się bardzo ciekawa Komisja Budżetowa. Padły pytania Dlaczego? Kto? ...?
Lokalny Patriota. dnia maja 19 2010 08:51:13
W Komunalce zarabia każdy po 5000 na rączkę jak rozwalą zakład wspólnoty będzie ktoś prowadził z Kamiennej Góry za 0 złotych. Woda leci z gór będzie też za darmo, do budowy śmietnika gmina się dokładała więc przez 5 lat nie będziemy płacić za śmieci. Ja nie mam nic więc niech kilkanaście osób wywalą z pracy z Komunalki taka jest postawa prawdziwego lokalnego patrioty. Tak niech tu nie będzie nic będziemy tylko robić imprezy z funduszy europejskich i będzie wesoło.
Jan Łobocki dnia maja 19 2010 11:13:20
Pani Przewodnicząca Rady czy wczorajsze pismo złożone na komisji przez dyr. KZOM mgr Kostkę jest dla naszej Rady zrozumiałe?
Myślę ŻE NIE!!!!
Pismo pokazuje jakie zobowiązania ma "MENADŻER" wobec różnych firm a najzabawniejszy jest fakt ,iż zakład nie płaci składek ZUS!!!!!!!!!! a chce przyjąć do pracy nowych "fachowców".
Pani Kasiu jak długo będziecie jeszcze mydlić oczy mieszkańcom Wlenia, że ta Rada i ten burmistrz tyle zrobiła?
Jak długo będą chowane pod dywan nie przyjemne sprawy dla urzędników i co by nie było też dla większości radnych z samego Wlenia. To dzięki Wleninfo mieszkańcy gminy Wleń ,oraz osoby zewnętrzne mają okazję poznać pracę urzędników i dowiedzieć się o panujących absurdach. Zapewniam ,że jest więcej spraw bardzo nie przyjemnych i dla burmistrza i dla Rady.
xxl dnia maja 19 2010 11:27:40
pieski szczekają karawana jedzie dalej ...... hehe żal
M.X. dnia maja 19 2010 12:31:44
pieski, dopóki mają cierpliwość to szczekają, a jak się wkurzą to i pogryźć potrafią a i niekiedy to zagryźć!!! a w tym miasteczku coraz więcej wkurzonych piesków i tych rasowych i tych kundelków!!! dozorcy już portkami trzęsą a pieski coraz donośniej i odważniej ujadają!!! wydawanie kasy na marketing polityczny w Nowinach Jeleniogórskich nie wystarczy!!!
Krystyna dnia maja 19 2010 12:48:03
kmb111 do Z.K Dlaczego czepiasz się tego LUKA , co by Ten człowiek nie zrobił winien jest zawsze ON. Dlaczego nie napiszecie co zrobił dobrego , ile razy ratował wiele imprez . Widzicie Go wtedy , gdy potrzebna jest Kasa. Zresztą najpopularniejszym człowiekiem w Gminie jest LUK, nie ma jakiejkolwiek sprawy , żeby nie był posądzany oto , że się komuś nie powiodło wcale tak nie jest..... Jestem zbulwersowana taką nagonką na Tego człowieka, On pomógł nie jednemu anonimowo bez publicznych oklasków . Zostawcie GO w spokoju , dajcie Mu normalnie żyć .6
margo dnia maja 19 2010 18:42:36
Też jestem ciekawa, co Luk ma wspólnego z KZOM??? A czy ktoś wie, ile zaległości mają mieszkańcy Wlenia wobec KZOM? Bo chyba na nich się wszyscy składamy?
kat dnia maja 19 2010 19:00:14
składamy się wszyscy na to co wziął sobie Pan P. za pozwoleniem burmistrza i na nieudolność naszych władz...
Wlenianin dnia maja 19 2010 19:35:41
Pieski szczekaja...a potem grzecznie na smyczy do urn...i po raz kolejny na tych samych radnych zaglosuja....
Nareszcie coś się dzieje dnia maja 19 2010 19:36:21
Coraz większe jaja w tym naszym małym miasteczku:)Ciekwe czego jeszcze dowiemy sie przed wyborami...KZOM, Przychodnia Zdrowia, Urząd-to już było. OKSiT też nie zbiera pozytywnych opinii.Co jeszcze?A co do p. Luka- też nie widzę powodu, żeby sie człowieka czepiać!
kat dnia maja 19 2010 20:38:56
do Wlenianina ..
żeby jeszcze choć poszli do tych urn,a tak dużo wszyscy gadaja,ale jak przychodzi do głosowania to większość w domkach bezpiecznie siedzi...
paranoja ,ciekawe co jeszcze i komu z kolesi umorza..
gruszka dnia maja 19 2010 21:58:15
Niemożliwe, że pan Mikulicz powiedział "nie możliwe"
To jest wykształcony człowiek, i ma złoty sygnet i łańcuch.
student86 dnia maja 20 2010 13:04:19
Czytalem pare dni temu ten artykuł i tak z ciekawości dzisiaj sie przeszedłem na spacerek obok komunalki. Co widze na placu? Taczke, w taczce jakies grabie, łopata itp itd... A obok pod drzewem kucnięty Pan, który czyta sobie gazete.
To jeden z tych Panów, który za pieniądze wspólnot ma wypłacane 13 tak?
czart dnia maja 20 2010 21:03:01
Czy się stoi czy się leży, to trzynastka się należy.
Komentarz dnia maja 21 2010 12:41:28
Bo to taka świecka tradycja jest. Ogladaliscie "Misia" chyba, no nie?;) Kiedyś panowało przekonanie,że ryby trzonopłetwe wymarły dawno, dawno temu, i teraz można sobie co najwyżej wykopać taką. Aż kiedyś jedna taka złapała się w sieć, całkowicie przypadkowo. O, taka http://pl.wikipedia.org/wiki/Latimeria I to byla sensacja nie lada, żywa skamielina.Dlaczego nie korzystamy z tego że u nas żywe skamieliny minionej epoki funkcjonują wbrew utartym poglądom?Może ktoś powinien nakręcić u nas sequela "Misia" w naturalnym środowisku, zamiast silić się na jakies erzace w stylu "Rysia". Mamy potencjał w tym kierunku, tylko trzeba to sprzedać:).Skorzystalibyśmy wszyscy, a i może wreszcie skonczyła sie ta "szuflandia", ktora u nas miewa się nad wyraz znakomicie... .
Komentarz dnia maja 21 2010 21:39:57
http://w770.wrzuta.pl/audio/09hZcg7U4fw/hymn_szuflandii Stare, fajne czasy:). Piękny wokal pani Jurksztowicz, no i jakże aktualne mimo upływu czasu!;)
scenariusz dnia maja 22 2010 09:08:20
Brawo Komentarz! To zadanie dla umierającego GOKu. Pani K., Panie G. jest jedyna i niepowtarzalna możliwość wykazania się i uratowania skamieniałego OKSiTu i promocji dla Wlenia.
kmffmiaq dnia maja 30 2014 13:41:19
cO36k6 <a ***="http://anerfcrbwmar.com/">anerfcrbwmar</a>, xzjgbxjqmfop, [link=http://qnjohzvouumy.com/]qnjohzvouumy[/link], http://ucvqwadbfpmw.com/
Mcyvkmov dnia czerwca 05 2014 14:18:30
piles free credit score
Dodaj komentarz
Nick:5 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Wleński Turniej Żaków
Wleński Turniej Żaków
Turniej Żaków 22.04.2012


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16936247 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.