wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Spotkanie w sprawie funkcjonowania sieci centralnego ogrzewania
Miejskie

W środę 2 września w sali OKSiT odbyło się spotkanie Burmistrza Bogdana Mościckiego z Mieszkańcami Wlenia w sprawie funkcjonowania sieci centralnego ogrzewania.

Zebranie przebiegało chwilami w bardzo gorącej atmosferze i nie było to spowodowane warunkami panującymi na zewnątrz.

Na wstępie Burmistrz poinformował, że wpłynęło kilkanaście podań o odłączenie się od sieci CO. Przy ich pozytywnym rozpatrzeniu powierzchnia grzewcza zmniejszyłaby się o 524 m2. Burmistrz stwierdził, że nie ma możliwości prawnych uniemożliwiających odcięcie się kolejnych mieszkań. Jednak we wspólnotach mieszkaniowych, w których gminie przysługuje prawo głosu oraz w mieszkaniach komunalnych nie będzie wyrażał zgody na odcięcie centralnego ogrzewania.

 Na dzień dzisiejszy KZOM ogrzewa ok. 4.000 m2 ( z 26.000 m2, jakie ogrzewał w momencie uruchomienia instalacji). W ostatnim czasie łącznie ubyło 2.000 m2 powierzchni. W przypadku odcięcia się kolejnych mieszkań powierzchnia zmniejszyłaby się do ok. 3.700m2, co skutkowałoby wzrostem kosztów stałych. Informował Burmistrz. W sezonie grzewczym 2008-2009 łączny koszt ogrzewania wyniósł 157.000,- zł w latach poprzednich 289.000,- zł w porównaniu do sezonu poprzedniego koszty spadły więc o ok. 30%.

Koszty w ostatnim sezonie wyniosły 210.000,- zł, a nie 150.000,- zł natomiast koszty w latach poprzednich 285.000,- zł niemal natychmiast wychwycili nieścisłości uczestnicy spotkania. Spadek kosztów był spowodowany również zmniejszeniem powierzchni do ogrzania.

Istotny wpływ na obniżenie kosztów zdaniem Burmistrza miało natomiast uruchomienie kotłowni na groszek opałowy.

B. Mościcki - Za dwa miesiące zapłaciliśmy ok. 6.000,-zł za węgiel. W sezonie do to koszt jedynie ok. 30.000zł

Panie Burmistrzu, ripostowali mieszkańcy, kotłownia została uruchomiona dopiero w połowie marca (wg niektórych opinii pracowała niespełna 18 dni).

B. Mościcki - Koszt przebudowy wyniósł ok. 80.000,- zł firmy zewnętrzne wyceniły remont na ok. 20.000,- zł więcej niż KZOM z tego względu wybraliśmy naszą jednostkę budżetową.Niestety przebudowa przeciągnęła się niemal do końca sezonu grzewczego.

 Bardzo duże emocje wzbudził wśród zebranych podział kosztów:

- 50% koszty stałe

- 50% koszty z podzielników

Część mieszkańców uważała, że należy ją zmienić na:

- 30% koszty stałe

- 70% koszty z podzielników

Argumentowali, że ze względów finansowych nie stać ich na „pełne” ogrzewanie i muszą oszczędzać ciepło.

Inną bulwersującą mieszkańców sprawą był koszt ogrzewania klatek schodowych i korytarzy

„W klatce schodowej są tylko dwa grzejniki i do tego zimne, a łącznie płacimy Gospodarce 4.004,- zł na cały blok. To bardzo duża suma”. Mówiła mieszkanka Pl.Bohaterów Nysy. „Proszę mi wytłumaczyć, dlaczego mam zapłacić ponad 300,- zł, na jakiej podstawie to wyliczono?”.

 

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodni byli natomiast w opinii, że należy powstrzymać dalsze odcinanie się lokali od istniejącej sieci CO. Całe zebranie przebiegało nieco chaotycznie. Burmistrz nie przedstawił żadnych konkretnych propozycji rozwiązania problemu wysokich kosztów ogrzewania (poza obietnicą ewentualnej modernizacji kotłowni przy ul. Kościuszki).Uczestnicy spotkania z kolei nie potrafili miedzy sobą dojść do porozumienia w żadnej z istotnych  spraw ich dotyczących. Nie doczekali się również odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Po niemal dwóch godzinach wszyscy rozeszli się nie rozwiązując żadnego problemu. Za kilka miesięcy zapewne spotkają się ponownie żeby debatować nad nie załatwionymi teraz sprawami.Relację przygotował A. Jaśkiewicz

Komentarze
prawda dnia września 04 2009 22:03:19
prawda jest taka ze wszyscy mieszkańcy gminy muszą dopłacać poprzez podatki a póżniej modernizacje kotłowni do ogrzewania mieszkańców wlenia.....
standard dnia września 05 2009 06:43:20
Standardowo Wleń czeka na gotowe rozwiązanie a nie są wstanie przedstawić konkretnej propozycji. Przecież większość mieszkań jest prywatna!!!! Drodzy mieszkańcy Wlenia nie jesteście sami w gminie i o tym musicie pamiętać!!!
prywata dnia września 07 2009 13:00:28
Niech szanowni prywatni nabywcy się trochę sami pomartwią jak za dużo płacą niech się przeniosą do jednego pokoju i będzie taniej. Ja jak nie mam za co ogrzać mieszkania to nie zwołuję narad z burmistrzem tylko szukam rozwiązan sama Wielkie państwo , oszczędzać, albo samemu w piecu palić.
Ciepła Zima dnia września 10 2009 22:47:24
Założę się,że palisz ksiażkami na środku dużego pokoju w takich sytuacjach.
prywata dnia września 11 2009 09:11:29
I tu się mylisz bratku !Do siekiery i popiołek wynosić a nie liczyć jak w komunie, że ktoś za darmo da!!
Dodaj komentarz
Nick:2 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Pożegnanie ks. Jacka
Pożegnanie ks. Jacka
Pożegnanie ks. Jacka


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16906279 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.