wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnie



Kliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
To już 100 lat!!
Miejskie     28 sierpnia 1909 roku została uroczyście otwarta linia kolejowa Lwówek Śląski – Jelenia Góra.
Tak, mija 100 lat gdy pociąg mógł przejechać całą trasę. Celowo piszę całą trasę gdyż wcześniej … ale o tym za chwilę.
      Po tragicznych wydarzeniach 1897 roku i straszliwej powodzi w dolinie Bobru, Sejm Śląski ustawą powodziową z 3 lipca 1900 roku zatwierdził budowę wielu urządzeń hydrotechnicznych m.in. zapory w Pilchowicach, elektrowni wodnych i przy tej okazji linii kolejowej Lwówek Śląski - Jelenia Góra.
Linia kolejowa miała w pierwszym etapie zapewnić tani transport ogromnych ilości materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy zapory. Kolej miała zarabiać także na transporcie węgla z zagłębia wałbrzyskiego, (miejscowe kopalnie w okolicach Lwówka Śląskiego zostały zamknięte) wywozie z okolicy drewna i wyrobów związanych z przemysłem drzewnym oraz transporcie wydobywanego w okolicy piaskowca. Nie bez znaczenia był także ruch pasażerski, który mógł nie tylko generować zyski, ale także przyczynić się do znacznego ożywienia gospodarczego tego regionu.
     Pierwszy etap budowy obejmował wykonanie wąskotorowej linii kolejowej z Jeleniej Góry do Pilchowic, która była kluczowym elementem transportu materiałów budowlanych z Wrocławia. Linia od razu była przygotowana pod normalny tor o prześwicie 1435 mm, ale na czas budowy dostawiono trzeci tor, który umożliwiał poruszanie się kolejkom wąskotorowym ( o prześwicie toru 860mm). Odcinek ten oddano do użytku 1 lipca 1906 roku.
     Drugi etap budowy przewidywał wykonanie odcinka Lwówek Śląski – Wleń. Był to stosunkowo łatwy w budowie prawie 15 km odcinek, który oddano do użytku 1 lipca 1909 roku.
     Trzeci etap to odcinek Pilchowice – Wleń. Odcinek ten był nie tylko najdroższy ale także najtrudniejszy do wykonania. Wymagał wykucia 3 tuneli, postawienia wiaduktu nad doliną Strzyżówki i mostu nad rzeką Bóbr. Linia na odcinku Jelenia Góra – Nielestno biegnie po wschodniej stronie rzeki, a dalej aż do Lwówka Śląskiego po zachodniej. Te 7,5 km dało ostro w kość budowniczym, ale też jest do dziś pięknym pomnikiem ich kunsztu i pomysłowości.
Uroczyste oddanie linii kolejowej jak już wspomniałem odbyło się 28 sierpnia 1909 roku i wtedy to właśnie pociąg mógł przejechać po całej ukończonej trasie.
Nie będę się skupiał na szczegółach technicznych budowy mostów, drążenia tuneli bo to każdy kto się zainteresuje tematem znajdzie w literaturze.
     Wracając do linii kolejowej to po otwarciu funkcjonowała ona bez przerwy aż do 1945 roku kiedy to wycofujące się odziały SS wysadziły wloty wszystkich tuneli i sklepiony przyczółek mostu nad jeziorem. Po wojnie przystąpiono do odbudowy linii, którą oddano do użytku 10 listopada 1946 roku. 
     Linia kolejowa to nie tylko tory, mosty i tunele, ale także stacje kolejowe. Trzeba przyznać, że na naszej trasie wszystkie stacje, choć podobne mają swój indywidualny i niepowtarzalny charakter.  W każdym z obiektów były pomieszczenia przeznaczone dla pasażerów takie jak: poczekalnia, kasa, bufet, hol oraz pomieszczenia techniczne i obsługowe. Budowano także magazyny przelotowe i ekspedycyjne które były uzupełnieniem infrastruktury stacji. Czasami wznoszono specjalny budynek mieszkalny dla obsługi. Na każdej stacji był wolno stojący szalet. Perony były oświetlane elektrycznie, a na obu końcach , w efektownych, żelaznych ramach, nazwa stacji.
     Co dziś pozostało z tej wspaniałej linii kolejowej??  Cóż, wszystko da się określić jednym słowem – tragedia. Zarośnięte i przestarzałe torowisko, zrujnowane stacje, które nie spełniają już swoich pierwotnych zadań i ciągłe parcie PKP do zamknięcia tej przepięknej trasy. Dobrze się stało, że udało się uratować połączenia kolejowe bo trasa jest naprawdę wyjątkowa i choć nam wydaje się taka zwyczajna robi duże wrażenie na turystach.  Niestety po ostatniej małej katastrofie na razie nie da się dojechać do Jeleniej Góry pociągiem. Trzeba czekać aż kolej upora się z naprawą. Sam z łezką w oku wspominam czasy gdy linia tętniła życiem. Pociągi z Poznania czy Szczecina stawały na naszej stacji a ilość przewożonych pasażerów była imponująca. Mam nadzieję, że kiedyś w przyszłości będzie obchodzona 200 rocznica powstania tej linii bo jest to, nie tylko perełka architektoniczna, ale także wspaniały pomnik pomysłowości konstruktorów i wysiłku budowniczych.

Opracowano na podstawie:
Bossowski J.A., "Kolej w dolinie Bobru", Częstochowa 2002.

Komentarze
szczegółówy dnia sierpnia 28 2009 08:36:45
Nie powiem zdjęcia są bardzo ładne ale budynek wyglada tragicznie. Stan opłakany.
kolejarz dnia sierpnia 28 2009 15:16:16
28-go sierpnia czy raczej 28 września (september?)?!
Piotr dnia sierpnia 28 2009 17:41:48
Według danych które posiadam to otwarcie nastąpiło 28.08.1909 co oczywiście nie trzeba uznawać za pewnik.
Paweł Idzik dnia sierpnia 28 2009 20:46:48
Trzeba było być na Uroczystości, która odbywała się w Zespole Szkół we Wleniu. Wystawa i wykłady na temat koleji zaprezentowane przez Wojciecha Szczerepę, Konferencję prowadził Maciej Szczerepa autorzy książki która niebawem się pojawi a poświęcona koleji w naszym regionie. Również obecny był Starosta Lwówecki, Burmistrz Wlenia, Dyrektor PCE i OKSiT, Przewodniczący Rady Powiatu.
Sławek Osiecki dnia sierpnia 28 2009 21:41:13
Ciekaw jestem czy ktoś sprawdza stan torowiska. Pewnego dnia wybrałem się na spacer do Marczowa. Część drogi zarosła (ku uciesze naszego kółka ekologicznego) i trzeba było przejść się po torach. Niestety trzeba było stąpać po kamieniach, bo pod naciskiem stóp podkłady kolejowe się zapadały. Są całkowicie spróchniałe.
Piotr dnia sierpnia 28 2009 22:22:17
Drogi Pawle organizowanie konferencji w dzień powszedni o godz. 10 rano jest lekkim nieporozumieniem. Do kogo była kierowana ta konferencja?? Ja jako przedstawiciel wleninfo chciałem bardzo w niej uczestniczyć jako, że historia regionu to temat moich zainteresowań. Niestety nikt nie pomyślał nawet, że w tym czasie wiele osób pracuje zawodowo! Takie konferencje są potrzebne i ważne, ale trudno z nich korzystać. Ja osobiście bardzo żałuję, że tam nie byłem ale cóż zrobić.
Paweł dnia sierpnia 28 2009 23:40:53
Tak. Ale np. w sobotę nie pracują ci co robili i tak kółko się zamyka. Termin był ale zainteresowania nie było.
(A co do kółka ekologicznego to z dziećmi 10 letnimi miałbym karczować drogę, która i tak okaże się czyjąś własnością???)
Piotr dnia sierpnia 29 2009 00:10:31
Eh, wystarczyło zmienić godzinę na 15 i już byłoby inaczej.
Sławek Osiecki dnia sierpnia 29 2009 00:14:43
Nie miałem na myśli prawdziwego Kółka Ekolokicznego. Nawet nie wiedziałem, że istnieje. To był cynizm dotyczący innych wypowiedzi na innym forum. Wam życzę powodzenia ;)
max dnia sierpnia 29 2009 21:55:45
Fakt, sto lat temu nie było ekologów, a region kwitł, czyli wszystkiemu winni zieloni.
  dnia sierpnia 29 2009 23:22:58
masz na myśli ekoterrorystow? greenpeace i cala zgraja wariatow.
Dodaj komentarz
Nick:



2 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Wleń - Pobiedna
Wleń - Pobiedna
Wleń - Pobiedna


j23215 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek484 weeks
admin485 weeks
gisia486 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul487 weeks
Maskonp487 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16920435 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.