wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Cenne odkrycie na wleńskim zamku
MiejskieArcheolodzy są już pewni: w drugiej połowie X wieku na miejscu obecnego zamku istniał gród. - Dotychczas były to tylko przypuszczenia – mówi konserwator zabytków Wojciech Kapałczyński. Odkryć dokonano przy okazji prac zabezpieczających ruinę przed zawaleniem się.

Odsłonięto zawaloną niedawno ścianę zamku. To spowodowało, że archeolodzy mogli spenetrować całą sekwencję nawarstwień kulturowych.
Co się okazało? - Znaleźliśmy dużą ilość ceramiki – mówi Grzegorz Jaworski, kierownik badań archeologicznych. - To wyroby garncarskie z X, XI i XII wieku.

Jest też wczesnonowożytny medalik okultystyczny, z XVI lub początku XVII wieku. Wykonany jest ze srebra. Na jednej jego stronie jest czaszka a nad nią klepsydra, na drugiej pola jak w sudoku, a w nich cyfry poukładane tak, że sumując je w poziomie czy w pionie, zawsze wychodzi cyfra 15.

Znaleziono też fragment belki z muru kurtynowego, związanego z murowanym zamkiem. - Zabezpieczyliśmy tę belkę, zostanie ona poddana badaniom dendrologicznym – mówi Grzegorz Jaworski. - To pozwoli na ustalenie chronologii tego drzewa i pozwoli na ustalenie, kiedy powstał mur. Określenie daty możliwe jest nawet z dokładnością do roku!

Nie ma też już wątpliwości, że murowany zamek powstał w drugiej połowie XII wieku. - Został założony przez księcia Bolesława – mówi konserwator zabytków Wojciech Kapałczyński. - Dotychczas historia tego zamku to były przypuszczenia, teraz jesteśmy tego pewni.

Na zamku cały czas trwają prace przy remoncie zawalonej ściany. Gmina pozyskała na to zadanie 1,5 miliona złotych z Ministerstwa Kultury. Same prace będą kosztowały niecałe 2 mln. złotych. - Chcemy złożyć też wniosek do RPO o częściową refundację – mówi burmistrz Wlenia Bogdan Mościcki. Jak mówi, za te pieniądze zostaną wykonane tylko niezbędne prace. - Cały czas istniało zagrożenie kolejnych zawaleń. Mogła runąć nawet wieża.

Jak mówi, konieczne będzie też zabezpieczenie korony wieży oraz oczyszczenie murów z samosiejek, które powyrastały przez lata. - Będziemy starać się o pieniądze na te zadania – mówi.

Prace przy odbudowie ściany mają potrwać do końca listopada. Zamek będzie niedostępny dla turystów jeszcze dłużej. Gmina chce wystąpić o zgodę na wycięcie drzew zasłaniających obiekt. Dzięki temu, zamek byłby widoczny z drogi. - Mogę tylko przeprosić turystów i prosić ich o cierpliwość. Postaramy się udostępnić ruiny ponownie do zwiedzania w przyszłym roku – mówi burmistrz Mościcki.


Najstarszy murowany zamek w Polsce
Jak mówi Grzegorz Jaworski, najważniejszym dorobkiem badań jest potwierdzenie dotychczasowych przypuszczeń o istnieniu na miejscu późniejszego zamku, grodu wczesnośredniowiecznego, który funkcjonował już od X w. Potwierdziły to odkryte warstwy kulturowe i liczne zabytki m.in. fragmenty naczyń wczesnośredniowiecznych.

W drugiej połowie XII wieku ew. na początku XIII wieku gród przekształcony został w murowany zamek - wzniesiono pierwsze murowane budynki m. in sześcioboczny stołp, dom mieszkalny i kaplicę. Zamek stanowił wówczas siedzibę książęcą i należał do najważniejszych warowni śląskich. Wieloletnie badania archeologiczne potwierdziły wczesne datowanie obiektu - prawdopodobnie najstarszego w Polsce zamku murowanego oraz rozpoznać go pod względem funkcjonalno-przestrzennym.


?ródło: www.nj24.pl


 
Komentarze
Ciekawe dnia sierpnia 23 2009 13:33:27
ciekawe ile z tych 1,5miliona pójdzie do kieszeni p burmistrza albo innych urzędników?
A drewno pozyskane z wycinki pewnie trafi do kominka p. mościckiego
Wilma dnia sierpnia 23 2009 16:45:18
A co komu drzewa przeszkadzają??? Jeśli cały teren zostanie przystosowany do zwiedzania i "przyjazny" zwiedzającym, to już oni drogę do niego znajdą... W ogóle to drzewa mają we Wleniu przechlapane: albo z powodu swoiście pojętego poczucia estetyki doprowadza się je do stanu gołych pni (vide: cmentarz przy kościele i inne miejsca), albo wycina bez opamiętania. A za chaszcze zarastające miasto i jego obrzeża jakoś nikt się nie bierze; a jeśli już, to wycięte szczątki się walają, aż je przyroda wchłonie. Ja to się przymierzam do wydania "antyfolderu" Wlenia, uwzględniającego "ciekawostki" powodujące u tzw. normalnego człowieka stan osłupienia... ;)
Sławek Osiecki dnia sierpnia 23 2009 18:53:32
Same dobre wiadomości. Co do drzew to ja nie zgadzam się z przedmówcami. Człowiek po to ma rozum, aby gospodarkę zielenią prowadził rozsądnie. Na dawnych pocztówkach widać, że Góra Zamkowa była porośnięta, ale nie aż tak gęsto, a zamek był dobrze widoczny z drogi. Właśnie o to chodzi, aby wyciąć drzewa, które przeszkadzają a dobrze dbać o całą resztę. Brawo.
gdk dnia sierpnia 23 2009 19:09:36
Tez jestem zdania, ze nalezy przywrocic stan sprzed lat, kiedy i zamek byl dobrze widoczny i z zamku widok byl "pelniejszy". Moze przy okazji udalo by sie przywrocic poniemiecki punkt widokowy znajdujacy sie pod zamkiem, na zboczu gory? Co prawda jest to Park Krajobrazowy, ale kilka drzew nikogo by nie zbawilo a na pewno dodalo by to uroku calemu otoczeniu i bylo by do dodatkowa atrakcja.
madagaskar dnia sierpnia 23 2009 20:30:40
zgadzam się z przedmówcami; jeszcze proszę Burmistrza o usunięcie tego paskudnego czosnku, bo niektórym turystom będzie się źle kojarzył;
a jeśli chcecie przyciągnąć do Wlenia ten rodzaj turystów, przejezdnych, to lepiej postawić przy drodze makietę grodu warownego, budkę z piwem i watą cukrową, i sklep z pamiątkami; sukces komercyjny murowany.
madagaskar dnia sierpnia 23 2009 20:53:19
i jeszcze pijaków wleńskich poprzebierajcie w średniowieczne stroje
http://bi.gazeta.pl/im/3/6786/z6786203X.jpg
CapsLock dnia sierpnia 23 2009 21:39:14
Buraków się sadzi czy sami się nasiewają? Madagaskar na Madagaskar.
wstyd dnia sierpnia 23 2009 21:43:31
Niestety po raz kolejny jesteśmy świadkami niekompetencji i nieudacznictwa w wydaniu wleńskich urzędników. Kolejny wniosek złożony na dofinansowanie remontu zamku został odrzucony z powodu błędów merytorycznych. Czyli został błędnie wypełniony. WSTYD.
http://dolnyslask.pl/upload/RPO/02_nabory_wnioskow/wyniki_naborow/6/090814_12k_6_4_ocena_formalna.pdf
urzedas dnia sierpnia 23 2009 22:08:56
RPO! i Klapa! Znowu zabrakło zaświadczenia o tym iż zamek jest zabytkiem? czy brakło oleju i staranności?
Wilma dnia sierpnia 24 2009 10:45:54
do "madagaskar": uchwyciłeś sedno sprawy ! :D
Do Wilma i madagaskar !!! dnia sierpnia 24 2009 18:30:54
Z wielka uwaga przeczytalem wasze wpisy na tym forum i doszedlem do nastepujacego wniosku. Otoz uwazam ze powinniscie jesc jak najwiecej ryb morskich i miesa z innych zwierzat zyjacych w morzu.Mieso zwierzat morskich zawiera bardzo duze ilosci fosforu,ktory to pierwiastek dodatnio wplywa na rozwoj umyslowy.Mysle ze w waszym przypadku wystarczy tak po dwa sredniej wielkosci wieloryby.
sss dnia sierpnia 25 2009 00:07:03
To jest posrane żeby ścinać drzewa bo ktoś chce widzieć baszte z drogi ;/
Jestem przeciwny to ładnie wygląda i niech tak zostanie a jeżeli komuś się nie podoba to cóż jego pech
Sławek Osiecki dnia sierpnia 25 2009 12:42:01
To zdjęcie dedykuję buszmenom, którzy twierdza, że stare zamki nie mogą istnieć w harmonii z rozsądnie zagospodarowaną przyrodą. Jedno dodaje drugiemu uroku. Sami będąc w Niemczech podziwiacie jak to Niemiec potrafi. Sprawcie więc, abyście i Wy też potrafili. Koncepcja nie ingerowania w przyrodę - niech rośnie gdzie się zasiało - pochodzi z lat siedemdziesiatych i była świetnym wytłumaczeniem dla zwykłago lenistwa i jednocześnie odreagowaniem lat sześćdziesiatych, kiedy to wycinało się drzewa bez opamietania dla przemysłu. Jeszcze raz podkreślam, że Bóg obdarzył nas rozumem, abyśmy z niego korzystali.
mad dnia sierpnia 27 2009 12:31:44
Panie Sławku, radzę pamiętać, że rozmawiamy o terenie rezerwatu przyrody, który sam w sobie jest cenniejszy od tej kupy ułożonych kamieni; a koncepcja nieingerowania w przyrodę jest jak najbardziej aktualna, zawarta w obowiązującym akcie prawnym.
Pomysł z wycinką drzew oceniam jako zabieg socjotechniczny, przyjezdni będą zadzierali głowę do góry, nie zobaczą bałaganu w mieście.
Akurat dzika przyroda jest doskonałym otoczeniem dla średniowiecznych ruin.
Sławek Osiecki dnia sierpnia 27 2009 13:05:20
W mojej ocenie teren rezerwatu był ustalony bez wiedzy o terenie i bez uwzględnienia istniejących tras turystycznych oraz innych skutków podjęcia decyzji o wprowadzeniu ochrony. Powoduje to zarastanie ścieżek, zarastanie zamku, rozsadzanie skały, na której posadowiony jest zamek itd. Usuniecie samosiejki rozsadzającej zabytkowe mury wymaga nakładów biurokratycznych i zmagania sie z pseudoobrońcami przyrody. To są realia w których żyjemy, a jeszcze gorsze jest to, że wielu zaczyna uznawać to za normalny stan rzeczy.
Dla większości mieszkańców Wlenia i okolicy, nasz zamek nie jest tylko kupą kamieni. Z pewnością nie posądzałbym obecnych władz o "zabiegi socjotechniczne" polegające na wycinaniu drzew, bo wiem jak oni boją się "obrońców przyrody". Dlatego tę własnie decyzję uznałem za odważną. Oczywiście od pomysłu do realizacji daleka droga. Zamek na zamieszczonym zdjęciu był też kiedyś "kupą kamieni".
Tak więc mamy pseudorezerwat, w którym można bezkarnie wywieźć i wysypać śmieci, a nie można wyciąć samosiejki, która wyrosła na ścieżce turystycznej. Gratuluję dobrego samopoczucia!
Wilma dnia sierpnia 27 2009 15:01:52
Gdybyż można było domniemywać, że usunięte zostaną tylko chaszcze i samosiejki na murach, to nikt by się pewnie nie burzył! Jednak tendencje, wg których kształtowany jest drzewostan we Wleniu, budzi obawy, że ktoś znowu pójdzie "po całokształcie" i zamiast drzew będziemy oglądać kikuty jakieś straszne... Odsłanianie ruin, żeby widać je było z drogi, nie wydaje mi się celowe (nie to powinno stanowić argument) - uporządkowanie drzewostanu - tak, ale z zastrzeżeniem jak wyżej.
mad dnia sierpnia 29 2009 21:51:24
A dzieki komu mamy pseudorezerwat przyrody?
Gratuluję poczucia humoru z pomysłem rewitalizacji zamku w kierunku budowli na obrazku ;}
Efekt będzie taki jak zwykle, czyli pseudozabytek w pseudorezerwacie, a obok pseudomiasto i pseudoksięciunio w pałacu.
gdk dnia sierpnia 30 2009 02:44:05
Czytanie ze zrozumieniem kompletnie lezy u nas,trzeba przyznac...
cdrbdqdnqk dnia maja 30 2014 13:42:22
bgQzgV <a ***="http://zprzbsrwakfu.com/">zprzbsrwakfu</a>, cqtwbixjwnfx, [link=http://ovsvzhqxfdnl.com/]ovsvzhqxfdnl[/link], http://luvmfuxbgsjj.com/
Xmojscrl dnia czerwca 05 2014 15:24:28
rein free credit score
Dodaj komentarz
Nick:3 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 0% [Żadnych głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 Głos]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Turniej 2013
Turniej 2013
Turniej 2013


j23215 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek484 weeks
admin485 weeks
gisia486 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul487 weeks
Maskonp487 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16920510 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.