wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Wleń miasto monitorowane.
Miejskie Około dwa miesiące temu na rynku naszego miasta pojawiły się kamery monitoringu wizyjnego. Od kilku dni na znakach wjazdowych wiszą tabliczki informujące o monitorowaniu przestrzeni publicznej.

Monitoring wizyjny to nie tylko kamery zainstalowane na rynku.Przede wszystkim to koncepcja wykorzystania systemu, oraz uwarunkowania prawne związane z rejestracją oraz wykorzystaniem obrazu z kamer. Gmina uruchamiając system musi podjąć decyzję, czy system będzie bezobsługowy, czy będzie posiadał centra nadzoru. Zdaniem specjalistów budowa systemu bezobsługowego, chociaż tańsza, przynosi o wiele gorsze rezultaty.

W Polsce (również we Wleniu) dominują systemy reaktywne - kamery działają w trybie automatycznym, obraz z kamer nie jest obserwowany przez operatorów. Nagrania sprawdza się po zdarzeniu, jeżeli zgłoszą się ofiary. Prawdopodobieństwo, że obracająca się kamera nagra moment przestępstwa, sprawca skieruje twarz w stronę obiektywu, a natężenie światła pozwoli na identyfikację napastnika jest bardzo niskie. Najpoważniejszym problemem, który może kosztować życie lub zdrowie mieszkańców, jest brak reakcji Policji lub Straży Miejskiej. Funkcjonariusze zaczynają działać dopiero po zdarzeniu, co powoduje, że skuteczność systemów reaktywnych jest bardzo niska.

Kolejną ważną kwestią związaną z uwarunkowaniami prawnymi monitoringu wizyjnego jest zadbanie o właściwe gromadzenie i przechowywanie zapisów z kamer. W niektórych przypadkach zarejestrowane obrazy mogą stanowić dane osobowe. O danych osobowych w przypadku nagrań z monitoringu miejskiego mówimy wówczas, kiedy wizerunek znajdujących się na nich osób jest połączony z innymi elementami identyfikującymi osobę. Na przykład, gdy kamery zarejestrują sprawcę wykroczenia lub przestępstwa, a następnie zostanie on ujęty przez Policję, albo kiedy moment nagrania możemy połączyć z zeznaniami świadków, którzy widzieli zajście. Kolejny przykład to sytuacja, gdy na zapisie wideo znajduje się numer tablicy rejestracyjnej samochodu, którym poruszała się osoba. W takich przypadkach organy odpowiedzialne za gromadzenie i przechowywanie zapisów z kamer muszą stosować się wprost do przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. W miejscach będących pod nadzorem kamer wideo powinny pojawić się tabliczki informujące o obecności takich urządzeń.

Montując Kamery należy mieć na uwadze prawo własności nieruchomości, na których instalowane mają być telewizyjne systemy nadzoru, a także terenów przyległych. Samowolne zainstalowanie urządzeń wizyjnych na terenach należących do osób trzecich albo zainstalowanie ich w taki sposób, że nadzór będzie obejmował tereny przyległe do obszaru monitorowanego, może zostać uznane za naruszenie prawa własności, jak również prawa do prywatności Właściciel nieruchomości, który nie zgodził się na instalację na swoim terenie kamer, ani na to, aby ich praca obejmowała tę nieruchomość, może wystąpić w trybie art. 222 kodeksu cywilnego z roszczeniem o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem.

- Z kolei osoby, których prawo do prywatności zastało naruszone wskutek monitorowania, mogą wystąpić, w trybie art. 24 par. 1 k.c., z roszczeniem o zaniechanie bezprawnego działania. Mają one również prawo żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny.

 Monitoring wizyjny połączony ze skuteczną reakcją na łamanie przepisów prawa pozwala zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach wprowadzenie monitoringu nie wpływa w sposób znaczący na obniżenie przestępczości w skali całego miasta. Zdarza się bowiem, że następuje zjawisko spychania zjawisk patologicznych w strefy nie podlegające monitorowaniu.
 
Na podstawie: ,,Jak zorganizować system monitoringu miejskiego" Gazeta Prawna

Komentarze
BLONDYN dnia grudnia 09 2008 21:00:30
Kurde, jedyne co mi się kojarzy z widokiem z kamery i treścią artykułu to 1. radykalnie - wyburzyć 2. chociaż pomalować.
BLONDYN dnia grudnia 09 2008 21:07:57
Dodano po namyśle. (Chociaż znając życie, komentarz odnośnie mojego myślenia nie będzie pozytywny). Oczywiście, myślę o foto nr 3. Jeżeli ktokolwiek myśli o wyburzeniu WLENIA to jest w WIELKIM błędzie. Poważnie.
gdk dnia grudnia 10 2008 05:04:45
Czy z powodu dwoch kamerek obejmujacych swoim zasiegiem tylko rynek mozna powiedziec, ze Wlen to miasto MONITOROWANE? Tego kto powiesil ta tabliczke chyba poniosla wyobraznia mocno.
antidiler dnia grudnia 10 2008 05:44:55
A może by tak kamerkę w pobliżu szkoły, może byłby to jakiś postrach dla dilerów
nnn dnia grudnia 10 2008 07:41:41
a te kamerki mają może funkcję fotoradaru?
do reżysera dnia grudnia 10 2008 12:46:00
To nie dzięki kamerom został ujęty.
ramzes dnia grudnia 31 2008 14:48:50
te kamery to nic bo i tak we wleniu jest to co bylo zapewne inteligentne osoby wiedza o czym mowa..............
buciek;] dnia stycznia 09 2009 21:56:48
taaa postrach dla dilerów ...!! ha ha ha tylko ze w szkole we wleniu niema dilerów :PPP
ltubzbynpxm dnia maja 30 2014 13:42:29
TA7nk4 <a ***="http://knobzpugmult.com/">knobzpugmult</a>, wbuhcbhscyyj, [link=http://uvovvwptimpl.com/]uvovvwptimpl[/link], http://onnjvqmryszx.com/
Burigznf dnia czerwca 05 2014 15:06:44
listing free credit scores from all three bureaus
Dodaj komentarz
Nick:3 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

XX Memoriał Uliczny im. Michała Fludra
XX Memoriał Uliczny im. Michała Fludra
XX Memoriał Uliczny im. Michała Fludra


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16936403 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.