wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
IMPREZA CHARYTATYWNA W NIELESTNIE
MiejskiePomaganie innym ludziom z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej wydaje się koniecznością. Pomagamy sobie nawzajem, by przetrwać jako gatunek. Można by rzec, że pomagając, stajemy się bardziej ludźmi, podążamy za najbardziej podstawowym instynktem przetrwania. Idąc dalej tym tokiem, można wywnioskować, że ludzie, którzy decydują się nie pomagać innym, w pewien sposób zaprzeczają naturze ludzkiej.

18 grudnia 1975 roku była sobota. Miałem wtedy 11 lat. Około godziny 17.30 jedliśmy spokojnie kolację. Rozmawialiśmy o gospodarstwie, całą rodziną ciesząc się z ilości plonów, które w tamtym roku były akurat bardzo obfite. Snuliśmy radosne i pełne nadziei plany rozbudowy gospodarstwa.

Wszyscy cieszyliśmy się na nadchodzące Boże Narodzenie. Nagle babcia wpadła do korytarza i krzyknęła: „Pali się!”. Na chwilę zamarliśmy ze strachu. Rodzice przytomnie pobiegli ratować najcenniejsze rzeczy. Pobiegłem budzić siostrę i tak jak staliśmy, w kapciach, pobiegliśmy do leśniczówki położonej 500 metrów od nas, gdzie był telefon, żeby wezwać Straż Pożarną.

Kiedy wróciliśmy z siostrą, wielu ludzi ratowało nasz dobytek, wynosili rzeczy, wyprowadzali liczne zwierzęta. Nie zostaliśmy sami. Gdy na to patrzyłem, nie czułem ani zimna, ani strachu. Na dworze panował siarczysty mróz, śnieg skrzypiał pod nogami, woda wężach gaśniczych zamarzała. Po ugaszeniu , które trwało kilka dni niewiele zostało z zabudowań. Dom zupełnie nie nadawał się do mieszkania. Z pomocą przyszedł wujek Kazik, u którego zamieszkaliśmy. Wszystkie zwierzęta ulokowane zostały u sąsiadów. Wszyscy bardzo się martwiliśmy, co będzie z nami dalej, gdzie będziemy mieszkać, jak przetrwamy zimę, co będziemy jedli my, a co damy do jedzenia zwierzętom. Jakież było nasze wzruszenie, gdy ludzie zaczęli zwozić paszę, siano dla naszych koni, krów, świń i drobiu! Czuliśmy ogromną pomoc i troskliwość ze strony otaczających nas osób. Sąsiedzi, rodzina i Państwo wspierali nas całą zimę. Właściwie można powiedzieć, że to dzięki nim udało się nam przetrwać tamten trudny czas.

Nadeszła wiosna. Rodzice nie mieli już siły, by odbudowywać gospodarstwo. Wszystko zostało rozebrane, a my przeprowadziliśmy się do Nielestna, gdzie za pieniądze z odszkodowania kupiliśmy dom. Mama całe życie miała takie powiedzenie, które zawsze bardzo mnie irytowało i którego bardzo długo nie rozumiałem. Brzmiało: „Lepiej dać niż brać”. Dopiero teraz, po wielu latach, kiedy rezonują we mnie wspomnienia sąsiadów i rodziny z Czernicy, teraz, kiedy mam możliwość pomóc drugiemu człowiekowi, rozumiem, o co mamie przez ten cały czas chodziło. Mogę powiedzieć, że w pewnym stopniu powiedzenie to stało się także moim życiowym hasłem.

Wspólnie z mieszkańcami Nielestna organizujemy trzecią zbiórkę charytatywną. Zapewne nie ostatnią, choć nie życzymy nikomu takiej tragedii jak ta z Pilchowic, Strzyżowca czy Marczowa. Czekamy na Wasze przybycie, pomoc i liczę na hojne serca i otwarte portfele.

Tadeusz Kotołowski

Komentarze
lol dnia sierpnia 24 2018 08:47:20
gdzie można wpłacać kase bezpośrednio??
krawiec stefania dnia sierpnia 24 2018 18:26:06
Łzy w oczach po przeczytaniu pana wspomień,życie nas zaskakuje i ważne ,gdy nie jesteśmy sami ze swoimi problemamiPOPIERAM AKCJĘ,NA TAŃCE ZDROWIE NIE POZWALA,ALE POPROSZĘ SYNA TO WPŁACI JAKĄŚ KWIOTĘ
Dodaj komentarz
Nick:2 + 4:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Pogoń - Chmiel
Pogoń - Chmiel
Pogoń - Chmiel


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16936260 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.