wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Czy zielona woda jest szkodliwa?
Miejskie
Woda w jeziorze pilchowickim pokryła się grubym zielonym koż
uchem. O przyczynach takiej sytuacji, szkodliwości i wpływie na życie w zbiorniku wodnym mówią nam przedstawiciele Okręgu PZW w Jeleniej Górze, Tauron Ekoenergia i Wód Polskich. Czekamy na wyniki badania wody przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Kolejny rok z rzędu woda na jeziorze pilchowickim przybrała kolor zielony. Kilka dni temu w materiale pt. „Zielony zalew w Pilchowicach” pisaliśmy o mechanizmach powstania takiej sytuacji i wpływie na ichtiofaunę. Materiał wzbudził spore zainteresowanie, dlatego dziś wracamy do tematu.


O powody przyczyny powstania „zielonej wody” i wpływ na życie w jeziorze zapytaliśmy Pana Pawła Kłobuckiego - ichtiologa, biologa środowiskowego, rzecznika prasowego Okręgu PZW w Jeleniej Górze:

Zakwit wody powstaje na skutek intensywnego rozwoju fitoplanktonu (planktonu roślinnego), który stanowi bardzo ważne ogniwo w ekosystemie wodnym, gdyż jest pożywieniem dla zooplanktonu (planktonu zwierzęcego), którym z kolei odżywia się wiele gatunków ryb karpiowatych, o dużym znaczeniu w gospodarce rybackiej. Warto również dodać, że niektóre gatunki ryb odżywiają się bezpośrednio fitoplanktonem, ale w naszej strefie klimatycznej są to tylko gatunki tołpyg (tołpyga biała i tołpyga pstra), które wprawdzie występują w wodach Jeleniej Góry i okolic, ale nie mają większego znaczenia gospodarczego. Poza tym, tołpygi będące gatunkami obcego pochodzenia, nie mogą być wprowadzane do wód wchodzących w skład obwodów rybackich (należy do nich m.in. zbiornik zaporowy Pilchowice).

Tegoroczne zakwity wód są bardzo powszechne. Pojawiły się wyjątkowo wcześnie, ze względu na bardzo wysokie temperatury, które utrzymywały się od połowy kwietnia. Dopiero ostatnie dni przyniosły ochłodzenie oraz dość znaczne opady deszczu, co hamuje dalszy rozwój fitoplanktonu.

Jeśli w danym zbiorniku nie jest zakłócona równowaga biologiczna (występuje stosunkowo wysoka różnorodność biologiczna oraz są zachowane odpowiednie proporcje organizmów tworzących poszczególne poziomy troficzne), to zakwit wody z reguły nie stanowi żadnego zagrożenia dla ekosystemu wodnego. Taka sytuacja panuje np. w zbiorniku zaporowym Pilchowice, który dodatkowo ze względu na swoją znaczną powierzchnię oraz położenie, jest wystawiony na działanie silnego wiatru, który w dużej mierze ogranicza tworzenie przez fitoplankton zwartego "kożucha". Właśnie taki swoisty "kożuch", tworzony przez fitoplankton, utrzymujący się przez długi czas, może spowodować pewne niebezpieczeństwo, jeżeli skutecznie odcina dostęp światła do głębszych partii wody, co bardzo ogranicza przebieg fotosyntezy prowadzonej przez inne organizmy roślinne. Otóż, w niewielkich, płytkich zbiornikach, szczególnie tych bez przepływowych (zasilanych tylko wodami podziemnymi lub w ogóle pozbawionych zasilania), w których występuje eutrofizacja (przeżyźnienie, na skutek napływu biogenów), a równowaga biologiczna jest zakłócona, może dochodzić do groźnych deficytów tlenu. Na szczęście takie przypadki w naszym regionie trafiają się bardzo rzadko. Warto jeszcze dodać, że oceniając wpływ zakwitu wody na ekosystem, kluczowe jest określenie składu fitoplanktonu. U nas najczęściej obserwujemy zakwity zielenicowe, które nie są szkodliwe, bowiem zielenice są chętnie zjadane przez zooplankton. Znacznie gorzej, gdy dochodzi do zakwitów sinicowych, gdyż ilość sinic nie jest efektywnie redukowana przez zooplankton, a tym bardziej ryby.

Reasumując, zakwity wód z reguły nie powodują istotnych zagrożeń dla ekosystemu. Z tego względu oraz z uwagi na powszechność zjawiska, dążenie do zwalczania zakwitów nie jest przedmiotem naszej współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Jednak trzeba przyznać, że intensywne zakwity wód obniżają walory krajobrazowe i estetyczne naszych łowisk. Na szczęście, co najważniejsze dla środowiska wędkarskiego - z reguły nie mają większego wpływu na poziom żerowania ryb, a co za tym idzie - na intensywność brań. Potwierdzają to m.in. dobre wyniki połowów w ostatnich dniach i tygodniach w wodach zbiornika zaporowego Pilchowice
.Czy „zielona woda” na jeziorze w Pilchowicach to tylko zakwity zielenicowe, czy mamy do czynienia z zakwitami sinicowymi? Sprawa wydaje się poważna. Kilkanaście dni temu jeden z zaniepokojonych sytuacją mieszkańców zgłosił sprawę do WIOŚ-u i Wód Polskich, co potwierdza nam Pani Anna Tarka Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej PGW Wody Polskie we Wrocławiu:

W dniu 4 lipca dostaliśmy od mieszkańca informację o pływających plamach  nieznanego pochodzenia, koloru  zielonego, z prośbą o interwencję.  Mieszkaniec zgłosił ten fakt również  do WIOŚ w Jeleniej Górze. W tym samym dniu pracownicy Wód Polskich przeprowadzili kontrolę terenu.

W wyniku kontroli stwierdzono w obrębie zapory czołowej kilka plam, podobna wysuszona substancja znajdowała się na kamieniach wzdłuż linii brzegowej zbiornika.

Z pewnością do negatywnego wpływu na stan jakościowy wód w ciekach i zbiornikach przyczyniły się :
- wysokie temperatury w maju i czerwcu,
- niżówka letnia (niski stan wód),
- bardzo małe przepływy w korytach cieków,
- zrzuty ścieków komunalnych i sanitarnych,
- intensywna gospodarka rolna (spływ nawozów do cieków).Na chwilę obecną nie dysponujemy jeszcze wynikami badań przeprowadzonymi przez jeleniogórską delegaturę WIOŚ-u, na które z niecierpliwością czekamy i które opublikujemy niezwłocznie po otrzymaniu.

Tak Tauron Ekoenergia, jak i Wody Polskie nie przyznają się do odpowiedzialności za wody zbiornika w Pilchowicach:

Anna Tarka Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej PGW Wody Polskie we Wrocławiu: Nawiązując do artykułu ZIELONY ZALEW W PILCHOWICACH, który ukazał się na stronie internetowej lwoweckie.info informuję, że PGW WP Zarząd Zlewni w Lwówku Śląskim nie zarządza zbiornikiem Pilchowice i zaporą przy Perle Zachodu jak, również nie ma wpływu na sterowanie przepływami, napełnianiem i zrzutem wód z wymienionych zbiorników.


Monika Meinhart-Burzyńska Koordynator ds. Informacji Tauron Ekoenergia w Jeleniej Górze: W obszarze gospodarowania wodą na obiekcie Tauron Ekoenergia wykonuje czynności wyłącznie zgodne z wydaną decyzją wodnoprawną, która reguluje zarówno poziom wody jak i zrzut wody ze zbiornika. Proszę pamiętać również o funkcji przeciwpowodziowej obiektu. Przy wydawaniu decyzji wodnoprawnych (wydawane przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki)  brane są pod uwagę wszystkie aspekty i okoliczności charakteryzujące dany zbiornik i ciek wodny. Parametry i wymogi uwzględnione w decyzji są optymalne. TEE musi stosować się do  tych ustaleń.
 

Komentarze
*** dnia lipca 15 2018 16:33:37
kożuch się pisze nie" korzuch"
Dodaj komentarz
Nick:5 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaPrzekazanie wozu bojowego.


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16906425 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.