wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Gmina pozywa mieszkańca Wlenia o ochronę dóbr osobistych i przegrywa sprawę przed sądem.
MiejskieW dniu 22 maja 2018 roku przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze odbyła się rozprawa, w której Gmina reprezentowana przez burmistrza Artura Zycha wystąpiła przeciwko mieszkańcowi Wlenia Andrzejowi Jaśkiewicz o naruszenie dóbr osobistych.  

Na sali sądowej, naprzeciwko siebie zasiedli: pozwany pan Andrzej Jaśkiewicz oraz burmistrz Artur Zych, który powołał czterech świadków, w tym dwoje pracowników urzędu i dwóch radnych, z których jeden nie stawił się przedstawiając zaświadczenie lekarskie.

Już na początku rozprawy Sąd nie krył zaskoczenia. W pozwie o ochronę dóbr osobistych Gmina żąda sprostowań w oparciu o prawo prasowe ? – Dziwił się.

Przesłuchanie świadków i niektóre z zeznań były chwilami równie zaskakujące jak treść pozwu. Odpowiadając na pytania Sądu urzędniczka pod przysięgą przyznała, że nie czyta wleninfo.pl, a informacje czerpie z plotek i pogłosek. Natomiast radny zeznał, iż czyta portal, bo jest tam dużo informacji sportowych, po czym ze względu na to, że żadna ze stron nie miała pytań, świadek  nieco zaskoczony opuścił salę rozpraw.

Po dwóch i pół godzinie Sąd w całości oddalił powództwo Gminy.

W ustnym uzasadnieniu, Sąd zwracał uwagę na jakość pism, które burmistrz podpisywał i przedstawił na rozprawie. Odnosząc się tak do samego pozwu, jak i do treści żądanych sprostowań pytał. - Kto przygotowywał te pisma? Na co reprezentujący Gminę A. Zych przyznał, że za każdym razem radca prawny przeglądał  dokumenty.

Już po rozprawie burmistrz A.Zych przyznał nam, że jest zadowolony z rozstrzygnięcia:
– „Pozew był sporządzony błędnie, bo od razu z założenia miało to być o sprostowanie” – mówił burmistrz, doprecyzowując, iż stało się tak z powodu braku doświadczenia w tym zakresie radcy prawnego i dopiero później, drugi adwokat sprostował pozew zmieniając kwalifikację prawną i wnosząc o sprostowanie.
Chodziło o cztery artykuły, które w ubiegłym roku ukazały się na stronach wleninfo.pl, a sprostowania których żądał burmistrz.

Odmówiłem zamieszczenia sprostowań, ponieważ były nierzeczowe.  wyjaśnia krótko pan Andrzej Jaśkiewicz.

Burmistrza Artura Zycha  zapytaliśmy także o to, Jakie koszty Gmina do tej pory poniosła i jakie z tytułu tej sprawy poniesie?
– „Na razie żadnych, a jakie poniesie, to w odpowiednim czasie określę” – wyjaśnia burmistrz A.Zych.

W tym zakresie wyrok jest jednak jednoznaczny. Sąd nie tylko oddalił powództwo, ale zasądził od powoda, czyli Gminy Wleń zwrot kosztów procesu na zasadzie art. 98 k.p.c.

 Decyzję Sądu wyjaśniają reprezentujący Pana Jaśkiewicza, adwokat Marta Michno i adwokat Ernest Ziemianowicz:

Powodem decyzji Sądu było w szczególności ustalenie, że roszczenia Gminy Wleń nie mogą być dochodzone w oparciu o przepisy ustawy – prawo prasowe. Ponadto powód – pierwotnie wskazujący jako podstawę powództwa naruszenie dóbr osobistych Gminy przez pozwanego – finalnie zmienił w toku procesu żądanie pozwu domagając się jedynie sprostowania przez pozwanego informacji, zawartych w publikowanych przez niego materiałach. Sąd stanął na stanowisku, iż ewentualne roszczenia, związane z treścią publikacji Pana Andrzeja Jaśkiewicza powinny być zgłaszane przez Pana Artura Zycha – Burmistrza Miasta Gminy Wleń jako osobę fizyczną nie zaś przez Gminę jako osobę prawną albowiem okoliczności, wskazywane w pozwie nie wskazują na naruszenie jej dóbr przez pozwanego.

Na marginesie warto wspomnieć, iż to już kolejny pozew, jaki Gmina Wleń wytoczyła przeciwko Panu Jaśkiewiczowi. Pierwszy był w ubiegłym roku. Zanim jednak sprawa trafiła na wokandę została przez burmistrza wycofana. Wówczas w pozwie Jaśkiewiczowi zarzucono między innymi brak odpowiedzi na pismo, mimo że odpowiedź taka została udzielona w terminie. (sic!).Burmistrz Artur Zych sądził się za pieniądze podatników, dlatego trudno się dziwić, iż dzisiaj nie drze szat i jest zadowolony, bo za jego wybryki zapłacimy wszyscy! – mówi zdegustowany Radny Marek Dral.Nie znam drugiego takiego burmistrza, który by za pieniądze publiczne ciągał mieszkańców po sądach. W mojej ocenie cała ta wojenka to pokłosie sprawy z przetwórnią odpadów, o której burmistrz mówił, iż smród z niej będzie niewielki, a od której udało się Wleń uchronić oraz próba zastraszenia tych mieszkańców, którzy mają odwagę pokazywać niewygodne dla władzy sprawy. Wcale bym się nie zdziwił, gdybyśmy jutro usłyszeli, że kolejni, niewygodni mieszkańcy stają przed sądem!!!

 Andrzej Jaśkiewicz Pozew o naruszenie dóbr osobistych Gminy, gdy jak przyznał burmistrz, żadnego naruszenia dóbr nie było. Wezwanie na świadka osoby, która gdzieś tam, coś tam słyszała od koleżanek z plotek, czy powołanie świadka, do którego strona go powołująca nie miała żadnych pytań i przy tym ogólne zadowolenie Artura Zycha z przegranej w procesie! Można było by się z tego śmiać jak w kabarecie, gdyby nie jeden mały szczegół. Za ten cyrk z pozwem zapłacą mieszkańcy. Sąd w wyroku nakazał pokrycie kosztów powodowi, czyli Gminie Wleń. Jak usłyszycie Państwo od radych, urzędników czy burmistrza, że na coś nie ma pieniędzy to  zapytajcie ile kosztował ten żenujący spektakl?

Poproszony o komentarz całej sprawy burmistrz Zych odmówił jego udzielenia, gdyż zwrócił się do Sądu o pisemne uzasadnienie wyroku i dopiero po jego otrzymaniu będzie oceniał co dalej w tym zakresie robić.
Wyrok jest nieprawomocny. Stronom przysługuje apelacjared.Lwowecki.info
red.Wleninfo.pl

Komentarze
Odwagi Pani Andrzeju dnia maja 27 2018 18:52:01
Zych powinien zapłacić ze swoich wówczas przestałby się czepiać porządnych obywateli. Wracaj pan panie Zych do Lwówka my tutaj pana już nie chcemy.
Zzzz dnia maja 27 2018 19:42:30
Haha. Wystarczyloby aby sedzia raz wszedl na wleninfo i decyzja bylaby calkowicie inna!
Zorientowany dnia maja 27 2018 19:52:25
Z tego co wiem Sąd był doskonale zorientowany w publikacjach na wleninfo. Nie wierzysz? Zapytaj u źródła w urzędzie Gminy
anonimowy dnia maja 27 2018 21:04:56
Sąd jest niezawistny, bezstronny i obiektywny ale nie żyje tylko sprawami gminy Wleń. Pozew żle skonstruowany i z wieloma błędami ale liczy się sedno sprawy. A sedno jest takie, że "tu" obraża się i Burmistrza i gminę, która reprezentuje. A Pan Redaktor i jego świta jeszcze przed wyborami generują niepotrzebne koszty. Bo niby Zych ma być jak mysz kościelna i pod miotłą cicho siedzieć?. Wybory zweryfikują wszystkie za i przeciw. I zanim ten komentarz zostanie skasowany to chciałem napisać, że mieszkańcy Wlenia już dosyć dawno otworzyli oczy i raczej nie zagłosują na człowieka bez kultury i poszanowania godności i wartości wobec innej osoby, a tym bardziej wobec piastującego i reprezentującego Nas Burmistrza.
Ależ tak dnia maja 27 2018 22:39:24
Niech sobie Zych pisze pozwów ile tylko zechce. Może je pisać nawet codziennie i na każdego mieszkańca gminy w której nawet nie mieszka. Tylko niech to do cholery robi na własny koszt! A nie za pieniądze z kieszeni podatników. Jeżeli mówisz o kulturze i poszanowaniu innych osób to na Zycha na pewno nie zagłosuję. Tu się z tobą zgadzam.
Do "o" dnia maja 27 2018 22:41:06
Jeśli ktoś odważył się obrazić urząd to nie powinien chyba się dziwić że w przypadku przegranej koszty poniesie gmina. O tym marnotrawieniu publicznych pieniędzy to szkoda pisać bo z tego co wiem panu J nie raz przytrafiło się ciagac burmistrza po sądach za pieniądze podatników. Dziwi mnie również że niewinny pozwany na sprawę stawil sie w obecnosci dwoch adwokatów
!!!! dnia maja 27 2018 22:59:44
Totalna żenada w wydaniu burmistrza i jego zaufanych za publiczne pieniadze.
Lol dnia maja 27 2018 23:07:55
Szkoda że burmistrz przegrał :( nie na sprawiedliwości jak widać. Powinni usunąć ten portal i ukarac gościa
obcy dnia maja 27 2018 23:15:56
Totalna amatorka za publiczną kasę. Śmiech na sali
Do "o" dnia maja 27 2018 23:16:20
Smutne to bardzo że strony sporu tracą tyle pieniędzy, energii i zdrowia zeby sobie cos udowodnić a przecież można to spożytkować w bardziej przydatny sposób. Niestety, ciągle tu czytam że do urzędu wpłynęło jakieś pismo (dodam że z malo ważną treścią) na które oczekuje się odpowiedzi
A przecież to wszystko kosztuje nie myślicie o tym wysyłając jakieś bzdury(?) chcąc tylko udowodnić że jesteście tak ważni i burmistrz MUSI udzielić wam odpowiedzi. Kogo obchodzi to i co w tym złego że kobietyw urzędzie śmiały się w czasie pracy? To chyba dobrze wejść do urzędu w którym wita nas uśmiechnięta pani za biurkiem? Mają siedzieć sztywno, z kamienną twarzą i w informację? Ja nie chcę takich urzędników. Przemyślcie sobie to i z ręką na sercu powiedzcie że nie macie w tej sprawie własnego interesu i że nie mam parcia na fotel burmistrza
Ķ
Do "o" dnia maja 27 2018 23:19:36
Przepraszam pomyłka:
....i w informację = i w uniformie
??? dnia maja 27 2018 23:20:30
Parcie na fotel burmistrza to ma Zych i to zarypiste. Teraz to ponoć nawet na mecze pogoni zaczał chodzic
HAHAHAHA dnia maja 27 2018 23:22:41
Jutro w urzędzie żałoba hahahahahah
WIELKI WSTYD dnia maja 27 2018 23:28:42
WIELKI WSTYD PANIE BURMISTRZU.
Wstyd dnia maja 27 2018 23:40:32
Jeśli jakikolwiek urzędnik występuje z pozwem do Sądu i mówi że reprezentuje gminę to ja się pytam. Po kiego grzyba trwoni się nas wszystkich pieniądze kiedy wie się z góry, że można się ośmieszyć prywatnie a do tego narazić kasę gminną na wydatki. Czy tak ma wyglądać tanie rPaństwor1; . Mówi się tyle że brakuje pieniędzy, że teraz na razie nie da rady kupić , wyremontować , zrobić tego czy innego a teraz trzeba pokryć wszystkie koszta sądowo-procesowe . Fajnie obraca się nie swoją kasą. Żenada totalna to świadkowie . Plotki i pogłoski tym zajmują się ludzie opłacani przez wszystkich. Jeśli to kobieta to wystawiła sobie sama świadectwo plotkarstwa i totalnego dna. Świadek się rozchorował
ano choroby się nie wybiera ale robstrukcja r mija a w pamięci pozostanie strach i niepewność czy aby nie było powrotu choroby.........
Do "o" dnia maja 28 2018 00:22:06
No tak burmistrz nie powinien trwonic pieniędzy podatników ale podatnik może do woli "jeździć " po burmistrzu i jego pracownikach. Dziwne wyobrażenie prawa i uczciwości, o kulturze juz nie wspomnę. Wiele bym tu napisała ale znając mentalność niektórych będę się ciągać po sądach a na takie pierdoli nie mam czasu
Do "o" dnia maja 28 2018 00:25:29
Bardzo przepraszam za przekleństwo. Daleka jestem od władania takim językiem.
Miało być "pierdoły".
Kto nami rządzi? dnia maja 28 2018 06:39:45
Na tym polega demokracja. Że każdy mieszkaniec podatnik ma prawo wiedzieć na kto, na co wydaje jego podatki. Każdy urzędnik ma obowiązek wytłumaczyć się z wydatkowania nawet jednego grosza bo to nie jego pieniądze. Nie ma świętych krów. Obowiązek ten dotyczy nawet burmistrza, a może nawet jego przede wszystkim.
Przy okazji ta sprawa pokazuje jak niska jest jakości jest jakość pracy urzędu. W konfrontacji z profesjonalistami nie mieli żadnych szans, wszyscy polegli - żenada!
am dnia maja 28 2018 08:14:08
Hipokryzja i obłuda. dwulicowy człowiek
kibic dnia maja 28 2018 10:22:48
PODATKI wszystkim w Górę,i do sądu
do "Kto nami rządzi?" dnia maja 28 2018 16:10:48
W naszym społeczeństwie panują jeszcze czasy PRL-u. Zwykły człowiek staje przed urzędnikiem na baczność i się poniża jak coś załatwia. Rzadko kiedy petent wymaga od urzędnika uczciwego podejścia do sprawy. I to co piszę to potwierdzają posty powyżej. Sam spotykam się w życiu codziennym jak patrzą inni na mnie jak na wariata, że żądam od urzędnika to, do czego został powołany i za co bierze pieniądze- i to pieniądze tych co na mnie tak patrzą. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że urzędnik to służba dla ludzi a nie odwrotnie.
Kto nami rządzi? dnia maja 28 2018 17:05:34
Całkowicie się z tobą zgadzam. We Wleniu panuje mentalność rodem z PRL. Większość sobie nawet nie zdaje sprawy z tego jakie prawa im przysługują. Władzy się wydaje, że została namaszczona przez Boga i wierny lud ma się do niej zwracać z nabożna czcią. każda krytyka jest traktowana jak zamach na pomazańca bożego.
hahahaha dnia maja 28 2018 17:30:48
Jeszcze chwila a przed ratuszem wystawią kleczniki hahahah
subiektywny dnia maja 28 2018 18:29:44
Byle by teraz p. Jaśkiewicz nie pozwał samego siebie, za publiczne udostępnianie danych wrażliwych, na mocy nowej ustawy RODO.
aaaa dnia maja 28 2018 20:18:58
A co teraz wam dup.y żal ściska, że wasz guru tak marnie poległ z Jaskiewiczem?
koleś dnia maja 28 2018 23:25:42
Smieszna jest ta wojenka "J" z "Z". Najlepsze jest to, że lud ciemny i sie do tej wojenki przyłączył, jedni klakierzy J, drudzy klakierzy Z. Można by niezły serial komediowy o tym nakręcić, coś jak ranczo. Moim zdaniem, jeśli J myśli o fotelu burmistrza, to powinien zacząć coś budować, bo samą krytyką i wytykaniem błędów tłumów nie pociągnie. Ktoś w ogóle słyszał o jakichkolwiek dokonaniach tego Pana? Pytam zupełnie obiektywnie.
sprostowanie sprostowania dnia maja 29 2018 09:18:48
Warto przeczytać
www.lwowecki.info/pl/a/6053/a--zych-pisze-sprostowania.html
mędrzec do sprostowanie sprostowania dnia maja 29 2018 11:25:00
Nie, wcale nie warto. Jeśli coś się ukazuje na wleninfo lub lwówecki to nie ma co liczyc na obiektywny artykuł.
Dsa dnia maja 29 2018 13:09:02
A co wstydzisz się głupoty szefa?
bajarz dnia maja 30 2018 10:33:26
I jeszcze taka ciekawostka dotycząca Zycha. Warto sobie przypomnieć ;)
www.wleninfo.pl/news1.php?readmore=1887
anonimowy dnia maja 30 2018 21:10:19
bajarz... brak pytań w temacie :)
Do "D" dnia czerwca 01 2018 20:59:21
A Pan D. ma jakies dowody na to że to jego wplyw powstrzymal budowę przetwórni? Widzę że ktoś tu manipuluje ludźmi. Najlepiej napisać że burmistrz traci pieniądze podatników ale tego że ten portal szkalowal urząd tego juz nie dodaliscie . Wiec mial wyłożyć prywatną kasę? I nie zaslaniajcie sie tą przetwórnią bo to już jest nudne! Napiszcie lepiej jak naprawdę było w sądzie bo ten artykuł najwyżej można wyśmiać.
Do 0 dnia czerwca 01 2018 21:08:04
Jaka jest kara za podszywanie się pod jakąś funkcję i rozpowszechnianie
plotek i nieprawdy na nie zgloszonym portalu ? A za usuniecie komentarzy po to żeby manipulować ludźmi? Mam zrzuty ekranu z moimi komentarzami gdzie po kilku minutach - na takim pseudoportalu - zostaly usunięte . Ktos za to odpowie?
Do "o" dnia czerwca 01 2018 21:21:03
Zapomniało się wrzucić kopię wyroku czy to celowa zagrywka? Skoro wyrok nie jest prawomocny to z czego się tu cieszyć? Tym bardziej że na sali sądowej inaczej to wyglądało 😁 teraz już wiemy dlaczego Burmistrz wyszedł zadowolony !!! 👍 a żeby odsunąć od ludzi prawdę o porażce szybciutko się uderzyło w czuły punkt ludzi tzn.trzeba było podjudzić ich że to wszystko z ich pieniędzy, że niepotrzebmie itd. Czy pan pseudoredaktor mysli ze ludzie we Wleniu niie mają mózgów i nie myślą?
A.Jaśkiewicz dnia czerwca 01 2018 21:51:21
Nie wiem czy czytając uzasadnienie do wyroku dostępne o ile sie nie mylę już na drugi dzień po przegranej przez burmistrza sprawie Zych będzie miał powody do zadowolenia. Poniżej fragmenty dotyczące złożonego przez gminę pozwu


"W niniejszej sprawie pozwany choć nie może pełnić obowiązków redaktora
naczelnego odmówił zamieszczenia sprostowania i uczynił to słusznie. Sprostowanie
winno zawierać elementy określone w treści artykułu 31 a ustawy Prawo prasowe.
Treść sprostowania winna być rzeczowa i odnosząca się do faktów zawartych w
artykule . Nie może zawierać oceny i faktów spoza podnoszonych w treści artykułu.
W tym miejscu zauważyć należy, że żadne z pism strony powodowej , choć
konsultowane z prawnikami, nie spełnia wymogów pisma zawierającego właściwe
sprostowanie.

Zgodnie z art. 32 ust. 5 Prawa prasowego w tekście nadesłanego
sprostowania nie wolno bez zgody wnioskodawcy dokonywać skrótów ani innych
zmian. Tymczasem pisma strony powodowej nie zawierały treści sprostowania , a
tylko wyłącznie polemikę ze zdaniem autora artykułu .
Nawet gdyby pozwany chciał uwzględnić w sprostowaniu jakieś fakty to nie
mógłby tego uczynić bez ingerencji w treść pisma strony powodowej, co jest prawem
zabronione.
Strona powodowa nie przedłożyła faktycznie żadnego sprostowania, a jedynie
składała wniosek
o jego zamieszczenie uzasadniając swoje intencje"
do A.J. boger dnia czerwca 02 2018 08:34:39
Oszukiwałeś,oszukujesz i ... będziesz! Kłamałeś, kłamiesz i ... będziesz! Manipulowałeś, manipulujesz i ... będziesz!
Tak robiłeś i robisz, do czasu aż się ... nadziejesz.
do A.J. boger dnia czerwca 02 2018 08:34:40
Oszukiwałeś,oszukujesz i ... będziesz! Kłamałeś, kłamiesz i ... będziesz! Manipulowałeś, manipulujesz i ... będziesz!
Tak robiłeś i robisz, do czasu aż się ... nadziejesz.
Hehe dnia czerwca 02 2018 09:39:41
No cóż sąd był innego zdania
Do Hehe dnia czerwca 02 2018 11:41:59
Chyba nie do końca 😊 trzeba czytac ze zrozumieniem 😁😁😁😆
Dodaj komentarz
Nick:4 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Drzwi otwarte OSP Wleń
Drzwi otwarte OSP Wleń
Drzwi otwarte OSP Wleń


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin485 weeks
gisia487 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16932709 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.