wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Rozbiórki budynku restauracji Basztowej jeszcze długo nie będzie.
MiejskieNa profilu  FB gminy Wleń  pojawiła się informacja sugerująca, że gmina przystąpi do rozbiórki budynku w którym mieściła się restauracja Basztowa. Byłaby to bardzo dobra wiadomość gdyby była prawdziwa, a niestety nie jest.  Rozbiórki kamienicy tak szybko nie będzie!  Co więcej żadne dostępne na stronie BIP Gminy Wleń dokumenty nie wskazują, że miałaby nastąpić w najbliższych miesiącach.

Rozebrana zostanie nie „Basztowa”  ale  jej zaplecze  w którym mieściło się kino Jutrzenka.
Na ostatniej sesji  radny Marek Dral pytał burmistrza o  pozwolenia do rozpoczęcia rozbiórki. Burmistrza A. Zych zapewnił, że wszystkie niezbędne dokumenty są w posiadaniu gminy.

Problem w tym, że urząd otrzymał pozwolenie  na etap pierwszy prac obejmujący jedynie „rozbiórkę zdewastowanych części budynku z dachem płaskim”   dokładnie zostało to sprecyzowane w decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

 „Udzielam pozwolenia gminie Wleń  na rozbiórkę budynku usługowego wielofunkcyjnego (pozostałe elementy dawnego kina etap pierwszy (…) Rozbiórka etapu pierwszego dotyczy tylko budynków z dachami płaskimi na zapleczu budynku głównego”. Czytany w dokumencie DWKZ.

 Kamienica  z frontem od strony Placu Bohaterów Nysy  powszechnie nazywana przez mieszkańców Wlenia „Basztową” lub „Niebieskim Domem” będzie rozbierana w etapie drugim. Jednak, aby przystąpić do prac będą musiały zostać spełnione określone warunki.

Etap ten można wykonać dopiero po wykonaniu i uzyskaniu pozwolenia na budowę projektem budowlanym modernizującym istniejącą część. Wymóg ten podyktowany jest możliwością zawalenia się przyległych do budynku sąsiadujących budynków mieszkalnych przy Placu Bohaterów Nysy 2 i 6,  a także wymogami stawianymi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków opisanymi w decyzji 2465/17 z dnia 28.12.2017 r.” Po za tym jak czytamy w dokumentacji  podstawowym warunkiem przystąpienia do prac drugiego etapu jest wykonanie projektu budowlanego zabezpieczenia ścian budynków przyległych. Kłopot polega na tym, że tej dokumentacji (na bip UMiG) jak na razie nie ma.

Co zatem z budynkiem w którym mieściła się restauracja Basztowa? Zgodnie z pozwoleniem wydanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na tym etapie obiekt nie tylko nie będzie rozbierany ale gmina ma obowiązek „ Budynek zabytkowy dawny hotel  zabezpieczyć przed dalszą destrukcją  i dewastacją poprzez uszczelnienie dachu, zabezpieczenie attyki i ściany frontowej”

Podsumowując. Z dostępnych dokumentów wynika, że gmina prawdopodobnie jeszcze długo nie przystąpi do rozbiórki kamienicy w którym mieściła się restauracja Basztowa. Pozwolenie na rozbiórkę posiadane przez Urząd Gminy  dotyczy jedynie zaplecza budynku 3-5 czyli dawnego kina Jutrzenka. W mojej ocenie z dokumentacji wynika, że aby przystąpić do rozbiórki słynnego już Niebieskiego Domu należy najpierw wykonać projekt przebudowy budynku, projekt zabezpieczenia ścian budynków sąsiednich a następnie  uzyskać pozwolenie na budowę.

Na razie zgodnie z decyzją konserwatora zabytków Gmina ma obowiązek zabezpieczyć kamienicę przed dalszą dewastacją, a to zupełnie coś innego niż rozbiórka.


KAMIENICA W KTÓREJ MIEŚCIŁA SIĘ RESTAURACJA "BASZTOWA"
NA ROZBIÓRKĘ TEGO BUDYNKU GMINA NIE DOSTAŁA POZWOLENIA
W MOJEJ OCENIE INFORMACJA MOŻE SUGEROWAĆ, ŻE ZOSTANIE ROZBIERANA KAMIENICA Z FASADĄ OD STRONY RYNKU

POZWOLENIE DOTYCZY JEDYNIE ROZBIÓRKI ZAPLECZA BUDYNKU, DAWNEGO KINA JUTRZENKA


KLIKNIJ I POWIĘKSZ
 
DECYZJA WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW DOKŁADNIE PRECYZUJĄCA NA JAKIE OBIEKTY WYDANO POZWOLENIE ROZBIÓRKIAndrzej Jaśkiewicz
Komentarze
anonimowy dnia kwietnia 25 2018 20:38:12
Niestety procedury jakie są takie są, wszyscy wiemy. Od dawna to było wiadome i od dawna wiadome jest, że rozbiórka zacznie się od strony zaplecza. A zaplecze ,również od dawna, zintegrowane było z głównym budynkiem więc gdzie tu sensacja? Konserwator tak łatwo nie odpuści.
Dobra robota dnia kwietnia 25 2018 23:25:01
Pewnie znów się zarzuci albo wręcz oskarży powyższy portal i redakcje o zakłamywanie żeczywistości. Nie ma jak to fecebok. Dziwne, że takie informacje są przekazywane w tak dziwnyq sposób. Bo już się cieszyłem , że nareszcie wizerunek rynku się poprawi a tutaj ??? i nie wiadomo co będzie dalej. 2020 już blisko to może uda się zabezpieczyć boczne ściany przed ewentualnym zagrożeniem no chyba, że fachowcy od umiejętności wezmą sprawy w swoje ręce wówczas proponuje sąsiadom basztowej szybką ewakuację. A tak na marginesie czy nie lepiej robić konkretną robotę bez feceboka No chyba , że takie mamy standardy. Nie wiem czy do końca kadencji da radę coś konkretnego zrobić od głównej ulicy bo to jest prawdziwa wizytówka miasta dla turystów na wakacje.
edek dnia kwietnia 26 2018 07:29:17
Najwazniejsza jest trafna ocena. Dowodzi ona ,ze autor artykulu potrafi czytac, nawet wydaje sie ze ze zrozumieniem.
mieszkaniec dnia kwietnia 26 2018 07:58:39
Brawo Panie Andrzeju. Znowu prawda wyszła na jaw a propaganda legła w gruzach. Nawet klakiery to zauważyły
ll dnia kwietnia 26 2018 08:12:39
Kto to zgłosił jako zabytek?
Do edek dnia kwietnia 26 2018 09:23:59
Jak widać umiejętność czytania że zrozumieniem, analizy i wyciągania wniosków to umiejętność którą Jaskiewicza opanował perfekcyjni, coś co dla ciebie przy twoim poziomie intelektualnym jest nieosiągalne. Brawo panie Andrzeju.
Bil Krystyna dnia kwietnia 26 2018 10:04:54
Dzien dobry
z Wlenia dnia kwietnia 26 2018 12:16:46
Zych ciągle opowiada a efektów jakoś nie widać. To już za Mościckiego więcej było widać. Zawiodłem sie na Zychu :(
do z Wlenia dnia kwietnia 26 2018 13:43:57
Niedługo wybory, wystartujesz i pokażesz jak wszystko naprawisz w naszej Gminie
W czym problem? dnia kwietnia 26 2018 15:03:52
Jeśli ktoś przeczytał ze zrozumieniem wpisy Pana Burmistrza ze strony na fb, to wie o co chodzi, wiec artykuł jak zwykle "trafiony":)
Do W czym problem? dnia kwietnia 26 2018 18:58:54
Chyba w tym, że nie wiesz co to Basztowa skoro tak piszesz kolego
do gościa z niby Wlenia dnia kwietnia 27 2018 08:09:51
Szkoda że niepamiętasz,kto zniszczył Centralne ogrzewanie ,oddał Izerom do lubomierza wode,nie zajmował sie
naprawą Basztowej no i doprowadził Wleń do RUINY Ja GLOSUJE na ARTURA
z niebylandii dnia kwietnia 27 2018 08:12:47
a kto oddał ośrodek zdrowia i chce oddać zamek czy nie ten twój kandydat he he he
lol dnia kwietnia 28 2018 11:41:42
siejecie ferment jak zwykle. burmistrz napisał że wszystko bedzie w etapach :D ale infowlen musi napisac swoje hahah
i Iwona dnia maja 03 2018 20:19:43
Rozbiórka Basztowej rozpoczęta . Coś teraz autor tekstu ma do powiedzenia ? Czy udaje że nie widzi a za moment zniknie mój komentarz
Dodaj komentarz
Nick:5 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaWLEŃ - BOLKÓW


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16936303 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.