wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Przebudowa Skweru przy Stachowicza i "betonowa" promenada przy Jana Kazimierza
MiejskieTrwa przebudowa skwerku przy ulicy Stachowicza.  Można powiedzieć, że jest to ogromny sukces radnej Agaty Hołdowicz. Pani radna niemal od początku kadencji z ogromną determinacją zabiegała o uporządkowanie i udostępnienie tego miejsca mieszkańcom.  

Radna Miasta i Gminy Wleń Agata Hołdowicz -
Ład przestrzenny oraz zieleń miejska są składowymi wizerunku gminy. Wymienione zostały w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym jako zadania własne gminy dotyczące zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty.

Temat jest dla mnie ważny, co wielokrotnie podkreślałam m. in.  poprzez składanie odpowiednich wniosków do budżetów na 2016-2018 o wprowadzenie zadań własnych czy też wniosków radnej.
Tym bardziej cieszy fakt, że w zakresie parku przy ul. Michała Stachowicza oraz Ogrodowej ruszyły prace.

Teren, który przez lata zaniedbań i niespełniania swojej roli ulegał stopniowej degradacji, ma szansę stać się w końcu  parkiem w pełnym słowa tego znaczeniu. Zostanie przywrócona jego podstawowa funkcja – miejsce wypoczynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, że Wleń nie posiada w pełni funkcjonującego parku.

W dokumentacji przetargowej nie odnalazłam jednak zapisów o odwodnieniu, oświetleniu parkowym oraz monitoringu wizyjnym.
W sferze realizacji zadań na przyszłość pozostaje nadal połączenie elementów parkowo-wodnych np. budowa fontanny z podświetlanym obrazem wodnym na każdym z czterech boków kwadratu, uruchamianym z przerwami umożliwiającymi wejście do środka fontanny.

Mam nadzieję, że Wykonawca rzetelnie i zgodnie z założeniami wykona przedmiotową inwestycję a ze strony Zamawiającego zostanie zachowany odpowiedni nadzór i rzetelny odbiór prac.Jednocześnie trwa budowa miejsc parkingowych oraz chodnika przy ulicy Jana Kazimierza. Na odcinku około 200 m (pomiędzy stadionem, a parkiem Sanatorium) powstaną miejsca parkingowe o powierzchni  211 m2  utwardzone płytami betonowymi, oraz chodnika  z kostki betonowej o powierzchni 660 m2. Wzdłuż chodnika zostały zaprojektowane  ławki wykonane również z betonu. Całość będzie oświetlona latarniami typu ulicznego. Projekt nie przewiduje nowych nasadzeń zieleni. Łączna powierzchnia chodników i parkingów to około 871m2 .


 Od wielu lat o uporządkowanie tego fragmentu ulicy wraz z przyległym  do niej terenem zielonym domagał się od władz radny Marek Dral.  Radny aktywnie brał udział w pracach koncepcyjnych, których celem było wypracowanie takich założeń do projektu, aby to miejsce stało się wizytówką miasta. Niestety realizowany przez urząd  projekt znacznie odbiega od oczekiwań radnego, szczególnie jeżeli chodzi o zieleń.

Radny Miasta i Gminy Marek Dral: O możliwości współpracy nad zagospodarowaniem zaniedbanego terenu przy ulicy Jana Kazimierza we Wleniu już u schyłku 2014 roku rozmawiałam z Panią dr Katarzyną Przybyłą wykładowcą Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wówczas wspólnie stwierdziliśmy, iż współpraca i wykonanie przez studentów z Katedry Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego koncepcji zagospodarowania tego terenu to bardzo dobry pomysł. O pomyśle i prowadzonych rozmowach pisałem na stronach wleninfo.pl w artykule pt. ”Promenada na Jana Kazimierza?”

Do pomysłu z czasem przychylił się burmistrz Zych. Od pomysłu przeszliśmy do wizyty na UP we Wrocławiu i spotkaniu się z Panią dr hab. arch. inż. Eleonorą Gonda – Soroczyńską, która również przystała na propozycję współpracy. W marcu podpisano umowę.
W kwietniu studenci przyjechali do Wlenia. Podczas wizyty oprowadziłem ich m.in. po mieście i pokazałem miejsca, których koncepcję zagospodarowania będą mieli wykonać. O wizycie studentów pisałem tu: http://lwowecki.info/pl/a/1891/studenci-stworza-koncepcje-zagospodarowania-przestrzennego.html

Po kolejnych kilku tygodniach studenci w ramach Konkursu przedstawili wiele ciekawych projektów zagospodarowania m.in. terenu przy ulicy Jana Kazimierza. W każdym z tych projektów widać było młodego ducha oraz nowoczesność połączoną z tradycją. Wśród propozycji były m.in. tarasy widokowe, altany, rozlokowane na całym pasie przy rzece urządzenia siłowni, czy tak oczywiste ławki, lampy, kosze na śmieci oraz bardzo dużo zieleni – kwiatów, krzewów i drzewek. Projekty te były nowoczesne, praktyczne, ale nawiązywały do historii i stylu naszego miasteczka - komponowały się z otoczeniem.

Podczas Dni Wlenia 2015 roku burmistrz Zych podziękował uczestnikom konkursu i wręczył im nagrody. Jednak do dziś prace studentów nie zostały wyeksponowane.
Projekt, który dziś jest realizowany znacząco odbiega od koncepcji studentów!


 
Żałuję, iż realizowany obecnie projekt jest tak minimalistyczny i zawiera tak dużo betonu. Nie tak to miało wyglądać! No cóż. Najwidoczniej burmistrzowi Zychowi ażurowe płyty betonowe pasują do koncepcji deptaku, który miał być wizytówką naszego miasta.
Żywię głęboką nadzieję, iż nowy burmistrz pochyli się jeszcze raz nad zagospodarowaniem tego uroczego miejsca, przeprowadzi konsultacje społeczne, zapyta mieszkańców o potrzeby, a być może wróci do pomysłów studentów.
Nie sposób zostawić to zdjęcie bez komentarza. Zabieranie drzewom przestrzeni niezbędnej do wzrostu i życia, doprowadzanie krawężnika do samego pnia jest po prostu zwykła głupotą. Za kilka lat korzenie uszkodzą  nawierzchnię parkingu, o ile drzewo przetrwa taką brutalną ingerencję w system korzeniowy i będzie to doskonały powód do jego wycięcia.

http://archiwum.wleninfo.pl/news1.php?readmore=1360
http://lwowecki.info/pl/a/1891/studenci-stworza-koncepcje-zagospodarowania-przestrzennego.html
https://katgp.wordpress.com/2015/07/03/rozstrzygniecie-konkursu-na-opracowanie-koncepcji-zagospodarowania-terenu-we-wleniu/


A.Jaśkiewicz
Komentarze
anonimowy dnia lutego 25 2018 12:58:35
To teren zalewowy. Wszelkie drogie instalacje nie maja tu miejsca bytu. A drzewa nie jedno już przetrwały, więc spokojna głowa. Inna spawa, że za Niemca tak wysokie i stare drzewa, wzdłuż alei, dawno zostałyby już wycięte i zastąpione nowymi.
Edek dnia lutego 25 2018 13:49:39
ciekawe czy na stachowicza zostaną te stare swierki które bardzo zagrażają sasiadujacym domów a zwłaszcza podczas ostatnich orkanów czy ktoś sie nad tym zastanowił
? dnia lutego 25 2018 13:55:37
Co to jest "skwek" ?
edek dnia lutego 25 2018 14:55:24
Ktos podzsywa sie pode mnie .
!!!! dnia lutego 25 2018 14:57:10
Do anonimowego. Piszesz wierutne bzdety. W hanzeatyckiej Lubece już w 1766 r. ! wydano zarządzenie chroniące drzewa (Baumschutzverordnung). W dekrecie z 26 lutego 1841 r. król Fryderyk Wilhelm IV wyraził dezaprobatę z powodu częstych wypadków niszczenia alej przy okazji budowy dróg. W XXI wieku we Wleniu drzewa są traktowane jedynie jako źródło opału. Ściąć i zabetonować
do !!!!! dnia lutego 25 2018 15:33:08
Popatrz na widokówki przedwojennego Wlenia. Piękne punkty widokowe, ławeczki itd. Teraz las wchodzi nam do Wlenia i nic nie można ruszyć. Ludzie mamy pełno lasów wokół nas, niekiedy wycinając stare drzewa nie dość,ze dbamy o bezpieczeństwo to i widoki przednie(proponuje wycieczkę do Mirska-wiele drzew wyciętych przy drodze). Na Jana Kazimierza cała skarpa wraz z tymi drzewami powinna być wycięta bo kiedy mocniej zawieje to jest wielkie zagrożenie). Wyciąć powinno się jeszcze drzewa by odsłonić Salę Rycerską, kościółek itd.A co do tego co powiedzieli studenci, to ja tez chcę wiele czy tylko budżet Wlenia pozwala na takie widzi misie,gdzie wszystko inne też jest do zrobienia. Wleń to nie tylko ulica Jana Kazimierza, na ulicy Skarpowej, Polnej, Kasprowicza od lat walczą o wodę pitną , bo podczas suchego lata dowozi straż pożarna potrzebny wodociąg.
Woda dnia lutego 25 2018 15:37:13
Wodociąg potrzebny do wielu miejscowości Gminy Wleń i to są problemy ,a nie czy betonowa dróżka czy cementowa, szkoda gadać
anonimowy dnia lutego 25 2018 17:23:50
Do !!! Zastanów się zanim coś wypocisz na forum. Czy ty żyjesz na przełomie wieków XVIII i XIX?
!!! dnia lutego 25 2018 18:24:23
Dzisiaj kształtowanie przestrzeni publicznej, a do takiej będzie należała ta biedna promenada idzie w kierunku wyprowadzania z niej ruchu samochodowego. Wprowadzania ciągów pieszych i rowerowych, a przede wszystkim wprowadzania zieleni! A nie jej bezmyślne niszczenie!
Parking na Jana Kazimierza to po prostu zwykła głupota. Chodnik z kostki betonowej na terenie Parku Krajobrazowego to juz nawet więcej niż głupota.
Kostka Bauma to symbol biedy lat 90. Dziś jest szczytem obciachu. "To wrzód chodników"
Betonowa kostka znalazła się wśród "wyróżnionych" przez "Politykę" piętnastu najbrzydszych rzeczy w Polsce. Nazwana "betonowym wrzodem" i "symbolem złego gustu" Ale we Wleniu o gustach się nie dyskutuje tu się betonuje!
Do !!! dnia lutego 25 2018 19:18:08
A ja powiem tylko jedno. Na razie jest wykop, już krytyka. Zobaczmy po zakończonej pracy. Wtedy ocenimy. Nie robiło się nic źle, coś się robi źle. Jakby zrobili deptak ze złota,byłoby niezadowolenie ,że nie z platyny. Tutaj nie warto robić nic.
Do !!! dnia lutego 25 2018 19:25:31
Kostka Bauma symbol biedy lat 90 tych --skopiowane z artykułu(plagiat). A czym teraz ludzie wykładają podwórka, chodniki itd. To po prostu jeden z tańszych materiałów wyłozonych na naszych podwórkach, czy Ty nas nie obrażasz?
!!! dnia lutego 25 2018 19:36:48
Ależ oczywiście że obrażam wszystkich pozbawionych nawet elementarnego poczucia estetyki. W końcu przejrzyjcie na oczy. Wleń to brudne, zaniedbane miasteczko, a nowe pomysły władz psują i tak marny jego wizerunek i klimat. Szkoda, że tak duże środki są wydawane w tak pozbawiony sensu sposób.
STOP STAGNACJI dnia lutego 25 2018 19:56:44
Po co parkingi na Jana Kazimierza? Czy ktoś pomyślał?
Po co tyle betonu? To nie lotnisko!!! Czy ktoś pomyślał?
Stare drzewa wymagają pielęgnacji a nie takiego podejścia. Czy ktoś pomyślał?
Po co we Wleniu kolejny plac zabaw? czy ktoś pomyślał?

Panu Zychowi już dziękujemy. Niech sobie na radnego PŁAKOWIC startuje i tam robi takie rzeczy
Dokladnie dnia lutego 25 2018 23:44:57
Agata na Burmistrza,jedyna co może cos tutaj zmienić, a Marek na zastępce. W tej dwójce jest potencjał
trzezwy dnia lutego 26 2018 08:59:17
A czy studenci z UP mieli okreslony budzet projektu czy po prostu zaprojektowali to tak zeby bylo "ładnie"? Wyimaginowany projekt to jedno a rzeczywistosc gdzie pieniedzy za duzo nie jest, to inna bajka
Do !!! dnia lutego 26 2018 09:17:48
Ciekaw jestem co bys napisal gdyby burmistrz zrobil tak jak ty to sobie wymyśliłeś ....co bys mu zarzucił? I oswiec nas na co bezensownie sa wydawane pieniadze
Do !!! dnia lutego 26 2018 09:18:07
Ciekaw jestem co bys napisal gdyby burmistrz zrobil tak jak ty to sobie wymyśliłeś ....co bys mu zarzucił? I oswiec nas na co bezensownie sa wydawane pieniadze
i Iwona dnia lutego 26 2018 11:42:36
Zniknął moj komentarz 😆
i Iwona dnia lutego 26 2018 11:45:24
Rozumiem ze tak ma tu wyglądać dyskusja. Niewygodna opinia ? - do kosza ! 😆
j23 dnia lutego 26 2018 11:52:52
Żeby zniknąć musiałby się pojawić. A jak dotąd się nie pojawił
i co? dnia lutego 26 2018 17:16:36
Pojawiają i same nie znikają.:) Duchy?
!!! dnia lutego 26 2018 17:46:06
Chcecie podyskutować? Bardzo proszę. Na co bezsensownie są wydawane pieniądze publiczne? A chociażby na parkin przy Jana Kazimierza. Na całym cywilizowanym świecie obowiązuje prosta zasada wyprowadzania lub jeżeli jest to niemożliwe, ograniczania ruchu pojazdów spalinowych poza strefy rekreacji i wypoczynku. Budowa parkingu wzdłuż tak zwanej promenady, to około 20 miejsc postojowych. Ulica Jana Kazimierza obecnie z niewielkim natężeniem ruchu, wykorzystywana przez mieszkańców i kuracjuszy jako ciąg spacerowy, zamieni się w plac manewrowy. Zamiast chwili wytchnienia mamy warkot silników, kurz i spaliny. Gdzie tu sens i logika?
anonimowy dnia lutego 26 2018 18:39:45
Cholera, nie wiem. Może strategia rozwoju gminy idzie w tym kierunku. Może są to podwaliny do budowy ośrodka szkolno-sportowego. Może kiedyś powstanie centrum rekreacji lub jakaś nowinka turystyczna. Wobec tego budowa parkingu chyba nie mija się z celem, prawda? Pieniactwo, obłuda i krytyka wiecznych malkontentów wykończy to miasto. Tego chcecie?
!!! dnia lutego 26 2018 19:22:49
Chyba, może, pieniactwo i obłuda r11; troszkę za mało jak na rzeczową dyskusję. Strategia rozwoju miasta nie przewiduje w tym miejscu żadnego centrum rekreacji ani nowinek turystycznych. Chyba, że za nowinkę turystyczna uznasz zalewanie betonem Parku Krajobrazowego.

Wasz problem polega na tym, że nie potraficie dyskutować, nie potraficie słuchać mieszkańców którzy mają inne pomysły, może lepsze, może gorsze, ale inne , a wasza odpowiedz dla nich jest jedna r11; Malkontenci, pieniactwo i obłuda.

Niestety budowa parkingu na jednym z nielicznych ciągów spacerowych we Wleniu w pobliżu sanatorium to kompletny, totalny ABSURD! A wy nawet swojej decyzji nie potraficie logicznie uzasadnić!
anonimowy dnia lutego 26 2018 19:31:16
Pisząc "WY" kogo masz na myśli??? I kim są w takim razie "ONI" i "MY"?
!!! dnia lutego 26 2018 19:35:13
Podyskutujmy o parkingu i bezsensownym wydawaniu pieniędzy.
parking dnia lutego 26 2018 20:09:23
Po to będą parkingi, by można było sobie podjechać samochodem, usiąść na ławeczce i delektować się widokiem rzeki.
!!! dnia lutego 26 2018 20:18:37
To może wybudujmy parking bezpośrednio nad rzeką. Nawet nie będziesz musiał wysiadać z samochodu żeby delektować się widokiem rzeki.
wkurzony dnia lutego 26 2018 20:58:03
Taaaa centrum rekreacji na wodzie Bober Center a turyści z jelonki bedą tu promami przypływać ha ha ha i to vis a vis strefy ekonomicznej tej na której to przemysł się już rozwija ha ha ha
Bosze weź bombę
anonimowy dnia lutego 26 2018 21:00:17
Szanowni Radni. Czy jest możliwość wglądu w projekty studentów.Czy (niestety) są one objęte prawami autorskimi? A jeśli tak jest, to czy można postarać się o zgodę na ich upublicznienie? A może jest to ponad możliwości zwykłego szarego radnego i człek sam będzie musiał o takie zgody wystąpić? Bez wglądu w projekty nie ma co zaczynać dyskusji o istocie tej inwestycji
!!! dnia lutego 26 2018 22:27:36
Trochę za późno się obudziłeś. Inwestycja jest realizowana. I będziemy mieli BETON.BOBER.CENTER
anonimowy dnia lutego 26 2018 22:53:36
Inwestycja inwestycją ale ciekawość mnie męczy jakie to pomysły młodzież nakreśliła. Co do realizacji, to najpierw zobaczmy co powstanie a później komentujmy.
Aczkolwiek projekt owej budowy też można by było udostępnić.
Piotr dnia lutego 26 2018 23:35:13
Nie zgodzę sie z tym ze najpierw należy poczekać a potem komentować. Jeżeli jest realizowany jakiś projekt to pewnie jest on konkretnie nakreslony i jeżeli powstanie to nie można już nic zmienić a wtedy to faktycznie można sobie jedynie pokomętować. Pan Burmistrz ma bardzo niezwykłe pomysły czasem więc może lepiej oby takie inwestycje i plany były ogólnodostępne bo tak naprawdę to nie wiadomo co nas jeszcze czeka.Prawda jest tez taka że we Wleniu ludziom nigdy i nikt nie dogodził i co by nie zrobiono to jest zle. Najlepszym przykładem jest obwodnica. Jak jej nie było to mieszkańcy zalewali się łzami jak to samochody niszczą miasto teraz jak jest to zle bo nikt nie wjeżdża. Smiech ,paranoja i kupa kupy w tym Wleniu niestety.
ja dnia lutego 27 2018 08:25:14
Brawo Burmistrz,nareszcie się coś robi,ludzie, którzy przyjeżdżają na mecze,będą mogli normalnie zaparkować, co nie będzie przeszkadzało w spacerach,proszę nie martwić,bo czy coś robisz czy nic to i tak,będzie żle,jeszcze proszę o więcej parkingów, w runku,np.tam gdzie te krzaki
i Iwona dnia lutego 27 2018 08:39:28
Promenada" we Wleniu. !!!!! Dobre! Parking? A gdzie mają stawiac samochody kuracjusze? Pan J zawsze ma od nich informacje i zapytania. Tym razem nie dotarło to niego ze to tez jest problem ? "Plac manewrowy"
Gadasz czlowieku tylko po to zeby narobic zamieszania. Caly Wlen jest miejscem spacerowym, wszedzie stoją samochody i jakos nikomu to nie przeszkadza
i Iwona dnia lutego 27 2018 08:44:15
O Was to mozna książkę napisać i nawet niezle na tym zarobić !!!!!
a dnia lutego 27 2018 09:19:25
mnie jest wsio rawno.
i Iwona dnia lutego 27 2018 10:32:45
A radny Dral wziął pod uwagę koszt swoich fantazji i budżet,jakim gmina dysponuje? Bo wiem z autopsji że gdyby to, co pan przedstawia bylo pomyslem burmistrza to szybko byście mu wytknęli marnowanie publicznych funfuszy
chwila prawdy dnia lutego 27 2018 10:41:57
Pewnie jakby nie zrobili parkingu, to wtedy byłby art. o tym, że nie przewidziano miejsc parkingowych na wydarzenia sportowe i udokumentowano by to zdjęciami z meczów, gdzie auta stoją po krzakach. Jakby zrobili z rozmachem to też byłoby źle, bo we wleniu krzywe drogi i krzywe chodniki, a pieniądze wladowano w zieleń, która przecież jest.

I to co mnie bawi najbardziej - jak coś sie we Wleniu robi, to to zawsze jest zasluga radnych, bo udało im się coś "wywalczyć". Jak cos idzie nie tak, to jest to wina burmistrza.
Do p.Burmistrza dnia lutego 27 2018 18:11:03
Panie Burmistrzu jeszcze tak z innej beczki może czas pomyśleć modernizacji naszego Boiska Sportowego przy Jana Kazimierza. W końcu mamy drużynę seniorów która grę któryś sezon z rzędu w uprawnionej "A"klasie , mamy kilka grup młodzieżowych którzy także odnoszą Sukcesy..przydaloby się w końcu "wyprostować " murawę i zrobić z laweczkami porządek.. wtedy nie wstydzilibysmy się tego boiska bo inne miejscowości już dawno poszły do przodu i mają ładne place..jak narazie to MY mamy najgorsze boisko w okręgu, niestety takie są realia! Więc proszę przemyśleć tą wiadomość! Bo to Pogoń także promuje Nasze miasteczko
Dodaj komentarz
Nick:1 + 4:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Pastorałki
Pastorałki
Pastorałki


j23215 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek484 weeks
admin485 weeks
gisia486 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul487 weeks
Maskonp487 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16920617 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.