wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
KURIOZALNA DECYZJA RADY W SPRAWIE SKARGI NA BURMISTRZA!
Miejskie
 Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. - Mówi  o dostępie do informacji publicznej Konstytucja RP.

Niestety w gminie Wleń dostęp do informacji o pracy urzędu, dokumentów i finansów gminy staje się coraz trudniejszy i uciążliwy, a władze piętrzą przed mieszkańcami trudności w dostępie do wiedzy o funkcjonowaniu urzędu.

Miał się o tym okazję przekonać jeden z mieszkańców, który 25 sierpnia tego roku zwrócił się do burmistrza o udostępnienie dokumentów dotyczącą wydatków z budżetu gminy Wleń oraz wglądu w dokumentację wykonywanych prac przez pracowników urzędu.

  Mimo, że ustawa wyraźnie precyzuje, że udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku,  odpowiedzi w określonym prawem terminie nie uzyskał.

Jedenastego września w tej sprawie interweniował telefonicznie w Urzędzie Miasta i Gminy. Piętnastego września po raz kolejny zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia, tym razem osobiście. Dowiedział się wówczas, że pismo z odpowiedzią zostało wysłane do niego dzień wcześniej, to jest czternastego września, czyli niemal miesiąc po złożeniu prośby o udostępnienie informacji.

Nie usłyszał przy tym ani słowa wyjaśnień, czy zwykłych przeprosin, które jak zapewnia przyjąłby i potraktował całe zdarzenie jako niebyłe. Wprost przeciwnie, jak mówi, został potraktowany w sposób lekceważący i arogancki.

Zirytowany postępowaniem urzędników wystąpił ze skargą na A.Zycha do Rady Miasta. Sprawa tylko pozornie wydawała się ewidentnie prosta. Komisja rewizyjna potrzebowała aż dwóch posiedzeń żeby ustalić że faktycznie Burmistrz nie udzielił wyjaśnień w ustawowym terminie, skarga jest jednak niezasadna.
 

W trakcie rozpatrywania skargi zaniemówił gdy usłyszał, że burmistrz czuje się niewinny. Winna jest pracownica urzędu która został ukarana, a ponieważ za to samo przewinienie nie można dwa razy karać pracownika komisja uznała skargę za bezzasadną.

Organem władnym rozpatrzenia skargi na podstawie opinii Komisji Rewizyjnej jest Rada Miasta. Zgodnie z KPA art.237 § 1.  Powinna załatwić skargę bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca.

Skarga wpłynęła do urzędu 17 września, powinna więc zostać rozpatrzona do 18 października. Rada Miasta i Gminy we Wleniu rozpatrzyła skargę dopiero 25 października nie informując o powodach przesunięcia terminu zajęcia się sprawą zainteresowanej osoby i łamiąc przy tym po raz kolejny Kodeks Postępowania Administracyjnego art. 36.  O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej jest obowiązany zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki, wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do wniesienia ponaglenia.
Radni nie mieli przy tym wątpliwości. Mimo, że burmistrz nie udzielił odpowiedzi w ustawowym terminie, naruszając ustawę o Dostępie do Informacji Publicznej skarga jest niezasadna.
 
Na pewno tego tak nie zostawię - Mówi skarżący mieszkaniec, a od decyzji rady będę się odwoływał – zapewnia.


O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prawników fundacji  Watchdog Polska

Warto przypomnieć, że gdy składamy skargę na działalność burmistrza, to składamy skargę na organ. Ten zaś ponosi odpowiedzialność także za działania swoich pracowników. Wyciągnięcie przez burmistrza konsekwencji wobec pracownika urzędu w związku z nieudzieleniem informacji publicznej na wniosek świadczy o tym, że doszło do nieprawidłowości. Jednakże od sposobu rozpatrzenia skargi przez radę nie można się odwołać. Można rozważyć skierowanie skargi do wojewody na działalność rady, ale byłoby to trzeba umotywować np. błędami proceduralnymi przy rozpatrywaniu skargi mieszkańca. Bo sam fakt, że rada nie uwzględniła skargi, nie jest wystarczającym powodem.

Sposobnością do rozliczenia radnych z ich działania są wybory samorządowe - dobrze wtedy przypomnieć, jak były rozpatrywane wnioski i skargi mieszkańców.

 Bartosz Wilk, prawnik, Sieć Obywatelska Watchdog PolskaSkarga mieszkańca na burmistrza.

Opinia Komisji Rewizyjnej - Zaistniała nieprawidłowość ale skarga na burmistrza jest niezasadna.
Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta i Gminy we Wleniu w sprawie skargi na burmistrza - Naruszono ustawę o dostępie do Informacji Publicznej ale skarga jest niezasadna
A.Jaśkiewicz

Komentarze
anonimowy dnia listopada 06 2017 22:05:25
Niestety takie uchybienia praktykowane są (celowo lub nie) w całym kraju i Gmina Wleń, jak widać też nie jest odosobniona w tym temacie.
A tak przy okazji, to czy ciekawy mieszkaniec mógłby podzielić się publicznie odpowiedzią na swoje pytania?
szok dnia listopada 06 2017 22:20:08
To świadectwo niskiej świadomości i braku podstawowej wiedzy. A ponoć radni w ubiegłym roku szkolili się? Nie pamiętam tylko z czego?
:-)
Za tej władzy już nic mnie nie zdziwi.
Kolejny dowód dnia listopada 07 2017 20:54:21
Kolejny dowód na to, że mamy niekompetentnych radnych :)
anonimowy dnia listopada 07 2017 21:58:08
Wychodzi na to, że Rada powinna ukarać Burmistrza za to, że ten nie dopilnował swojej podwładnej w rzetelnym wykonywaniu powierzonych jej obowiązków. Jeśli pracownica została ukarana za uchybienie, to gdzie tu ma być zasadność tej skargi?
Don dnia listopada 08 2017 06:10:48
Brawa dla Burmistrza tym razem pokazał na czym się najlepiej zna ha ha
Skarga dnia listopada 08 2017 06:39:21
Skarga była na burmistrza, a nie na pracowników gminy. To burmistrz odpowiada za pracę urzędu i pracowników. A jeżeli za nic nie odpowiada to po ..... tam siedzi?
... dnia listopada 08 2017 08:05:19
Chciałabym mieć tylko takie problemy... zazdroszczę
Skarga dnia listopada 08 2017 09:19:50
Problem dla Wlenia jest Zych. Całe szczęście za rok wybory
albo i nie dnia listopada 08 2017 23:26:41
juz na ostatnich wyborach mieszkańcy wybrali "lepsze" zmiany...
mieszkaniec dnia listopada 09 2017 07:52:07
Dlaczego lampy się nie świecą,na uliczce przed dino,niby miało być tak lepiej z oświetleniem we Wleniu,a na Jana Pawła przed blokami całkiem ciemno,niechciało się firmie słupka postawić,a starego nie bylo
ktoś dnia listopada 09 2017 07:56:19
burmistrz powinien złożyć reklamację,do firmy która robiła oświetlenie,bo w wielu miejscach w mieście jest ciemno,i brakuje kilku lamp,czy był jakiś odbiór tego oświetlenia,i kto za to odpowiada
Koles dnia listopada 09 2017 10:44:23
Odpowiada pewnie urzednik, czyli idąc dalej burmistrz. No ale jak to bywa w naszym miescie wine zrzuci sie na pracownika, ktory zostanie pouczony...
wuj do Kolesia dnia listopada 12 2017 11:50:18
no i gra gitara!
Dodaj komentarz
Nick:1 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

VI Festiwal Tańca Towarzyskiego
VI Festiwal Tańca Towarzyskiego
VI Festiwal Tańca Towarzyskiego


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16906309 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.