wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Wleńskie kotki.
MiejskieDobro zwierząt od zawsze leży mi na sercu, wszystkich, ale ponieważ sama mam dwa koty, więc o kotach tu będzie. Psom jakoś łatwiej, a bezpańskie koty nie obchodzą nikogo. Kilka razy udało mi się znaleźć im domy (siła Facebooka), ale od kilku miesięcy zauważyłam taki wysyp bezdomnych kotów, że sytuacja zaczyna mnie niepokoić. Oczywiście dokarmiam te, które przychodzą pod okno, ale nie tędy droga. - Pisze do redakcji wleninfo jedna z mieszkanek Wlenia.

Wbrew pozorom nie jest to problem błahy. Zasady opieki nad zwierzętami normalizuje ustawa o ochronie zwierząt, której artykuł pierwszy mówi bardzo wyraźnie: "Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.".  Na tej podstawie samorządy lokalne w tym również gmina Wleń przyjmują programy ochrony nad zwierzętami bezdomnymi.

Większość gmin w Polsce realizuje je prowadząc akcje dokarmiania, opieki weterynaryjnej i sterylizacji wolno żyjących kotów. Takie zabiegi utrzymują populację zwierząt na w miarę stabilnym poziomie. Zmniejszają również wydatki samorządu na ich opiekę w dłuższej perspektywie czasowej.
Programy tego typu są przeprowadzane w Jeleniej Górze, pobliskim Lubomierzu i Lwówku Śląskim

Jak wygląda realizacja  programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi w gminie Wleń, w tym działania gminy w zakresie opieki weterynaryjnej, dokarmiania i sterylizacji bezdomnych kotów?

Takie pytanie zadałem Burmistrzowi Arturowi Zych

W odpowiedzi czytamy, że gmina do dnia udzielenia odpowiedzi poniosła następujące wydatki:
Opłata za usługę weterynaryjną związaną z adopcją bezdomnej suki
Opłata za odbiór, transport i utylizację znalezionych psów.
Opłata za odłowienie transport i obligatoryjną sterylizację bezdomnych zwierząt przekazanych do schroniska. Łączna ilość odebranych zwierząt przez schronisko suki i psy – 3, koty i kotki – 4.

Z wyjaśnień burmistrza wynika, że Gmina Wleń do tej pory nie w pełni realizowała przyjęty przez Radę Miasta Program Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi. W związku z tym poprosiłem radnego Marka Drala o dodatkowe pytania w tym zakresie na komisji rady.

Radny Marek Dral - Panie burmistrza dlaczego w roku 2O17 nie przeprowadzono sterylizacji bezdomnych kotów?

Przewodnicząca RMiG Wleń Katarzyna Kotołowska – Przeprowadzono

Burmistrz Artur Zych – To jest nieprawda, poza tym wszystkich mieszkańców informujemy, że koty można oddać do schroniska w Przylasku. A dlaczego tak jest odpowiem w prosty sposób. Mieliśmy taki przypadek, że jedna z osób próbowała wyłudzić od nas pieniądze na sterylizację swojego własnego kota. Proszę mi powiedzieć w jaki sposób udowodnić, że to nie jest kot który jest czyjąś własnością będziemy dotować w ten sposób mieszkańców którzy wymyślili sobie sposób na przekręt dlatego też proszę bardzo. Każdy kot który jest może zostać oddany do schroniska w Przylasku.


Radny Dral – Dlaczego w 2017 roku nie zabezpieczono karmy dla bezdomnych zwierząt?

Burmistrz Artur Zych – Dlatego, że nie ma takiego obowiązku żeby dokarmiać bezdomne koty(...) Są takie gminy które to robią. Mnie po prostu nie wpadło by to do głowy. 

W marcu 2017 roku na wniosek burmistrza Artura Zycha rada Miasta i Gminy Wleń przyjęła program Opieki Nad Zwierzętami Bezdomnymi.
W punkcie dotyczącym wolno żyjących kotów możemy przeczytać:

Rozdział 3.
Opieka nad wolno żyjącymi kotami w tym ich dokarmianie
§6. Wolno żyjące na terenie Gminy Wleń koty podlegają opiece Gminy.
§7. Dokarmianie wolno żyjących kotów odbywać się będzie poprzez    zakup i wydawanie karmy społecznym opiekunom kotów wolno żyjących.
§8. Wydawanie karmy odbywać się będzie w wyznaczonym terminie, uzgodnionym z zainteresowanymi osobami i będzie ewidencjonowane.
§9. Ograniczanie populacji bezdomnych kotów prowadzone będzie poprzez zlecanie przez Burmistrza Miasta i Gminy Wleń zabiegów sterylizacji i kastracji oraz usypianie ślepych miotów przez uprawniony do tego podmiot, wymieniony w § 10.

Czytając dokumenty i słuchając wypowiedzi władz gminy można dojść do wniosku, że nasi włodarze liczą na to, że problem rozwiąże się sam, a bezdomne zwierzęta pozbawione opieki wyemigrują do do ludzi którzy mają dla nich więcej empatii.


NAGRANIE AUDIO Z KOMISJI RADY MIASTA WE WLENIU
ANDRZEJ JAŚKIEWICZ

Komentarze
😺 dnia października 30 2017 20:30:01
Dla każdego burmistrza nie przyjemny temat ale większość potrafi odpowiedzieć tak aby pytający i tym bardziej mieszkańcy mieli czytelny obraz. Tutaj odpowiedzi nie ma a jak jest to mija się z prawdą. Przewodnicząca mówi tak burmistrz nie i pytanie kto kłamie ? Albo kto mija się z prawdą? Jeśli włodarz gminy nie wie że są bezpańskie koty to znaczy, że całkowicie "odleciał" od rzeczywistości. Jeśli mówi publicznie o próbie wyłudzenia pieniędzy i to jest na nagraniu to zobaczymy czy znajdzie się taki zapis w protokole??? Panie radny Lebiedź dyskusja jest o kotach a nie o "lisach" czas zejść na ziemię i wsłuchać się w pytania. Obraz nędzy i braku szacunku dla zwierząt tak odbieram nagranie😹🙀
*** dnia października 30 2017 22:30:30
A niby skąd się biorą te bezdomne psy i koty po prostu brak odpowiedzialności ze strony właścicieli,a tak w ogóle to najlepiej powoływać się na Konstytucję i obarczać winą burmistrza,teraz to bardzo na czasie.
mieszkanka dnia października 30 2017 23:01:33
Niestety burmistrz sam sobie daje parszywa wizytówkę nie tylko w tej sprawie.
Albert dnia października 31 2017 07:01:29
Burmistrz myśli,że każdy chcę jego i gmine oszukiwać. To chyba jakaś fobia :)
ja dnia października 31 2017 07:47:35
Podatki w górę , bo trzeba karmić koty,a myszy grasują i szczury,Panie Burmistrzu nie dać ani grosza,i niezajmować sie duperelami,gdzi mamy biedne dzieci, a kociambry niech sobie radzą
Plan dnia października 31 2017 09:00:24
Plan jest jeden wynika z zapisów, odławiaćkażdego kota i wywozic do schroniska co pokaże sie na Gminie Wleń i wreszcie ludzie zmądrzeją,,ze koty są były i będą i bez dokarmiania dobrze sobie radza i sie rozmnażają
plan II dnia października 31 2017 09:03:28
Dokarmiać jak najwiecej wtedy rozleniwione wogole nie bedą polować na myszy i szczury. Ja myślę ,że każdemu mieszkańcowi trzeba rozdac karmę i niech sypią gdzie się da. Widać myslenie w tej Gminie szwankuje
!!! dnia października 31 2017 10:04:07
Aleś ty głupi człowieku.
do Plan i Plan II dnia października 31 2017 17:15:19
Od takiego myślenia bardzo niedaleka droga do dręczenia czy zabijania zwierząt.
Takie myslenie dnia października 31 2017 17:35:38
jaka droga do zabijania i dreczenia, podejrzewam ,ze wiekszosc tych kotów, ktore wałęsają się bezdomne, to nasze maskotki, które szybko sie znudzily lub trzeba bylo wyjechac na wspaniale wakacje by pochwalic sie na facebooku i kotek ladował na ulicy
mik dnia października 31 2017 17:49:39
Problem tkwi również w świaomości wlaścicieli kocurów. Może i taki wychodzący kocurek małych nie przyprowadzi, ale na pewno spowoduje ciążę u niewysterylizowanych dzikich kotek. Więc właściielu kocura: zadbaj o kastrację swojego pupila, to tylko 80 zl na przestrzeni całego jego życia oraz kilkadziesiąt bezdomnych kociaków mniej...
oN dnia listopada 01 2017 08:29:16
"Podatek" (w cudzysłowie, bo faktycznie jest to opłata fakultatywna) winien być sprzężony z wydatkami, jakie miasto/gmina ponosi z powodu przebywania na jej terenie psów, czyli np. ze sprzątaniem po nich: ustawienie i opóżnianie specjalnych pojemników na psie odchody, wraz z torebkami (albowiem kosze na śmieci do tego nie są przeznaczone !)A u nas ani kosza na śieci ani na odchody psie.Podatek trzeba płacić a w zamian nic nie mamy od władz <kasę wiedzą jak wyciągnąć.Ludzie nie będą płacić podatku i mają rację .A dlaczego burmistrz nie wprowadzi podatku za kota? darmowe pieniądze by były ...
ja dnia listopada 03 2017 10:10:51
Niedługo zostaną wprowadzone czipy,i to rozwiąże problem
Dodaj komentarz
Nick:3 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Turniej Żaków we Wleniu
Turniej Żaków we Wleniu
Turniej Żaków we Wleniu


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin485 weeks
gisia487 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16932657 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.