wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Ekshumacje w Nielestnie.
Miejskie
W miejscowości Nielestno koło Wlenia trwają prace ekshumacyjne żołnierzy niemieckich, których nie udało się uratować w szpitalu stworzonym w tutejszym pałacu. Odkryto już dwie mogiły, w każdej z nich znajduje się po 12 szkieletów. W najbliższych dniach prace będą kontynuowane.
Ekshumacje w tym miejscu prowadzone są przez archeologów z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST z Poznania, które to Stowarzyszenie w ostatnim czasie prowadziło prace m.in.: w Rząsinach, Krzewiu Wielkim, czy Niwnicach.
Informacje o zapomnianym już cmentarzu w Nielestnie pracownicy Stowarzyszenia otrzymali z niemieckiego archiwum, później potwierdzili je także w rozmowach z mieszkańcami wsi – Z Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi otrzymaliśmy informacje dotyczące przybliżonej lokalizacji oraz imienną listę poległych żołnierzy – mówi nam Maksymilian Frąckowiak ze Stowarzyszenia POMOST.

Według tych zapisków na skraju miejscowości, na wzniesieniu, na terenie dawnego boiska sportowego, wydzielony został niewielki cmentarz. W ostatnich miesiącach wojny w pałacu w Nielestnie znajdował się punkt opatrunkowy dla tej części frontu. Żołnierzy zmarłych w lazarecie chowano właśnie na tym cmentarzyku. Pomiędzy marcem a majem 1945 roku pochowano tu 36 niemieckich żołnierzy. Ostatni pochówek odbył się 7 maja 1945 roku, czyli na dzień przed zakończeniem wojny.

– Podczas pierwszego etapu prac zlokalizowaliśmy dwa groby masowe, w każdym z nich pochowano 12 niemieckich żołnierzy – wyjaśnia Maksymilian Frąckowiak. Tym samym potwierdziły się informacje zawarte w dokumentacji - w około 12-metrowych mogiłach znajduje się dokładnie po 12 szkieletów. Część żołnierzy chowano w trumnach, innych bez. Z relacji uzyskanej od mieszkańców wynika, że jeszcze w latach 50-tych w tym miejscu stały krzyże.

W przyszłym tygodniu archeolodzy będą kontynuowali prace. Wówczas odsłonięty ma zostać trzeci grób masowy.

Ekshumowane w Nielestnie szczątki niemieckich żołnierzy zostaną przewiezione do Nadolic Wielkich pod Wrocławiem, gdzie zostaną pochowane.

Tak ostatnie dni wojny opisywała mieszkanka Waltersdorf (Nielestna)  Kathe Kallmer.

W styczniu 1945 roku gdy zbliżał się już koniec wojny, a wojska radzeckie maszerowały w kierunku Berlina, u nas w Waltersdorf stacjonowali jeszcze żołnierze niemieccy. Główna kwatera mieściła się w pałacu. Tam przywożono rannych. W budynku przechowywany był również sprzęt medyczny.  Na naszym placu sportowym, który znajdował się koło remizy strażackiej założono cmentarz wojenny. Nasze matki zobowiązano do wykopania masowych grobów. Gdy ustawiono na nich drewniane krzyże, my uczniowie, przyozdabialiśmy je kwiatami. Na wielu widniał napis „Żołnierz nieznany” W małej izdebce naszego domu kwaterował Keller podoficer zarządzający rzeczami zmarłych."

Członkowie Stowarzyszenia Pomost poszukują informacji o innych miejscach pochówku niemieckich żołnierzy znajdujących się na terenie naszego powiatu. Jeżeli ktoś z Państwa wie coś więcej takich miejscach, jest w stanie wskazać lokalizację, proszony jest o kontakt pod nr tel.: 61 861 92 75.
Waltersrorf Dziś Nielestno – Horst Knobloch
Marek Dral na podstawie materiałów stowarzyszenia Pomost
A.Jaśkiewicz


Komentarze
??? dnia października 27 2017 21:55:57
Panie redaktorze może to głupie pytanie ale czytając treść wiadomości wychodzi, że te prace trwają w czasie teraźniejszym?
Bardzo proszę o podanie dokładnego terminu prowadzenia prac archeologicznych bo na stronie UMi G Wleń do dnia dzisiejszego takiej wzmianki nie było. Mogę przypuszczać ,że pracownicy gminy uważają taką informację za mało ''WAŻNĄ"
Czy to dobra zmiana????
do ??? dnia października 27 2017 23:48:44
Prace trwają w dniu terażniejszym
krawiec Stefania dnia października 28 2017 09:28:32
TO WAŻNE INFO DLA MIESZKAŃCÓW I POWINNO JASNO OKREŚLIĆN-W JAKIM CZASIE TRWA
do pani Stefani Krawiec dnia października 28 2017 12:47:21
Czy myślenie logiczne we Wleniu szwankuje. Jak można określić prace ekshumacyjne w czasie. To nie lanie asfaltu z punktu A do punktu B. To odkopywanie mogił żołnierzy. To jedna wielka niewiadoma, codziennie odkrywane są nowe fakty, ludzie, miejsca spoczynku. Wiec jak można określić w jakim czasie.
koleś dnia października 29 2017 01:02:19
zastanawia mnie tylko po co? Po co odkopywać groby i przenosić szczątki w inne miejsce? w Nadolicach lepsza ziemia? Taka troche sztuka dla sztuki.
do koleś dnia października 29 2017 01:14:56
Myślę,że jesteś młodym człowiekiem, bo większość komentujących na tym portalu to młodzi ludzie, którzy myślą,że wszystko wiedzą i świat uratują. Jednak kiedy stajemy się starsi to świat nas zaskakuje. I tutaj sztuka dla sztuki, kiedy ginie czyjś ojciec, brat, wujek itd. walcząc o swoją ojczyznę niezależnie czy to Polak czy Niemiec, wiec kolego komentujący,że Ci ludzie czekają na wiadomość gdzie poległ,co sie z nim stało,że nie wrócił choćby do swoich dzieci, nie przybyl na Wigilie. I czy to sztuka dla sztuki.Młode pokolenie siedzące w grach nie wie co to wojna, nie wie co było wtedy i myślą sobie ot kolejne fanaberie.A żyjąca rodzina wreszcie odda hold poległym. Wreszcie sie dowie co się stało z ich ukochaną osobą. I to nie chodzi czy w Nadolichach lepsza ziemia
Mieczysław dnia października 29 2017 18:09:19
Te mogiły pochodzą z niemal ostatnich dni wojny. Za lasem niedaleko jest ten właściwy cmentarz .
do koles dnia października 29 2017 21:19:10
a ty wiesz co to wojna chlopcze ,nie wiesz i obys sie nie doeiedzial
On dnia października 31 2017 10:23:45
Moze to bardzo glupie co powiem,ale nie wiem czy w terazniejszych czasch nie przydala by sie wojna, by ludzie sie zjednoczyli, nastal by szacunek i wspolne dobro. Bo czym bardziej ta demokracja,wolnosc ludzka nas dotyka, stajemy sie coraz bardziej gorsi ,rozczeniowi itd
Dodaj komentarz
Nick:2 + 4:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Ostatni trening...
Ostatni trening...
Trening drużyn młodzieżowych...


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16906204 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.