wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Co dalej z przedszkolem we Wleniu?
MiejskieCo z przedszkolem, czy wróci na Stachowicza?
Kilka lat temu z powodu złego stanu technicznego obiektu przy ulicy Stachowicza we Wleniu przedszkole zostało czasowo przeniesiono do budynku Zespołu Szkół. Budynek ten nie jest jednak w pełni przystosowany do tego, aby jednocześnie pełnić funkcję przedszkola i  podstawówki. Pojawiają się problemy, począwszy od tego, że przedszkolaki muszą biegać po schodach na drugie piętro, braku klas, poprzez kwestię sanitariatów, po brak kuchni i stołówki. Już pod koniec roku szkolonego, kiedy wiadomo było ilu rodziców zdecyduje się wysłać swoje pociechy do przedszkola, dyrekcja stanęła przed dylematem braku miejsca i na potrzeby nowego naboru dla maluchów przeznaczono kolejną z klas lekcyjnych. Odebranie sali z zapleczem nie podobało się wszystkim nauczycielom, jednak nie było wyjścia.

Na początku wakacji specjalnie w celu omówienia problemu przyszłości przedszkola zostało zwołane posiedzenia komisji Edukacji, Zdrowia, Spraw Społecznych, Kultury i Sportu. Już na początku spotkania burmistrz zaznaczał, że jak najszybciej musi zapaść jakaś decyzja, gdyż trzeba zacząć starać się o środki zewnętrzne. Szkopuł w tym, że plan zagospodarowania przestrzennego jest w realizacji i ukończony zostanie najprawdopodobniej pod koniec przyszłego roku, a wówczas może już nie być środków w ZIC-ie. Po czym wysłuchaliśmy trzech propozycji burmistrza:
  • Budowa nowego budynku przedszkola, wraz z kuchnią i stołówką przyległego do budynku Zespołu Szkół. (musi być uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego).
  • Remont budynku na Stachowicza i powrót przedszkolaków do starej siedziby, z tym, że budynek należy gruntownie przebudować. Jest dokumentacja, która powstała za poprzedniego burmistrza i która opiewa na ok. 3 miliony złotych
  • I trzeci wariant to albo wyburzenie budynku na Stachowicza, albo znalezienie innej lokalizacji i wybudowanie od nowa takiego nowego budynku tam, gdzie w planie zagospodarowania są miejsca pod usługi publiczne, z tym, że takich miejsc jest niewiele, tym bardziej, że działka pod przedszkole musiałaby być dość duża.

W trakcie dyskusji burmistrz przedstawił jeszcze jeden wariant przystosowania pomieszczeń w baraku dawnej Komunalki i tam czasowe ulokowanie przedszkolaków – Ja szukałem może takich wariackich rozwiązań, zastanawiałem się czy jakimś niedużym kosztem nie przystosować części pomieszczeń, które zostały wyremontowane w budynku Gospodarki Komunalnej, ale zdaje się, że z Sanepidem nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia, bo w tej chwili jest tam ciepło, pomieszczenia są wyremontowane, są na parterze – mówił podczas posiedzenia komisji A. Zych.


Na moje pytanie o szacowane koszty każdej z opcji burmistrz Zych wyjaśnił, iż pierwsza wersja w jego ocenie jest niezwykle trudna do oszacowania, gdyż jest to niestandardowy projekt dobudowania trzech ścian do obecnego budynku szkoły, koszty generowałoby tu głównie budowa i wyposażenie kuchni. Całość mogłaby kosztować 1,5 – 2 mln złotych.
Druga opcja kosztorysowo to koszt ok. 3 miliony złotych, a po przetargu ok. 2 mln złotych, przy założeniu, że Gmina otrzymałby dofinansowanie to po naszej stronie byłoby to 15-20 % tej kwoty.
I trzecia opcja, czyli budowa przedszkola ze stołówką, ale bez kuchni to koszt ok 700 tys. – 1 mln złotych. W tej opcji posiłki byłyby dowożone z Pilchowic. Te koszty nie uwzględniają ewentualnego wyburzenia obiektu przy Stachowicza i wszystkich spraw z tym związanych.

Trudno nie odnieść wrażenia, iż burmistrz Zych nie był dobrze przygotowany do dyskusji. Zamiast konkretnych danych przedstawił trzy niezwykle ogólnikowe propozycje i mało precyzyjne wyliczenia kosztów wnosząc na końcu posiedzenia komisji o podjęcie decyzji przez kilkoro radnych poprzez przegłosowanie jednej z propozycji, która stałaby się wytyczną dla reszty rady. Na szczęście pani Przewodnicząca tym razem nie uległa sugestiom burmistrza i stwierdziła, iż decyzja musi zostać podjęta przez całą radę, a nie tylko przez członków jednej komisji.
Zdaję sobie sprawę z tego, że czas nagli, że teraz możemy nie zdążyć ze złożeniem wniosku do ZIT-u i, że mogą nie pojawić się w przyszłym roku inne środki na budowę przedszkola. Nie chcę tu wytykać burmistrzowi opieszałości, bo o problemie przedszkola i stołówki wiadomo nie od dziś (o konieczności budowy kuchni ze stołówką głośno mówiło się podczas kampanii wyborczej), ale trudno mi znaleźć inne słowa na określenie trzech lat pracy burmistrza Zycha w tym temacie.
Posiedzenie wspólne rady, na którym szczegółowo omówiony byłby ten problem miało odbyć się jeszcze w lipcu. Jednak, mimo, że czas nagli jak niejednokrotnie podczas lipcowego posiedzenia zauważał burmistrz, to takie spotkanie się nie odbyło ani w lipcu, ani w sierpniu. Tematu nie było też w planie sierpniowej sesji rady.

W mojej ocenie z przedstawionych ogólnikowych propozycji najlepszą dla naszych dzieci – a chyba dla nich to robimy – jest propozycja dobudowanie/wybudowanie nowego parterowego obiektu przedszkola wraz z kuchnią i stołówką przy obecnej szkole we Wleniu. To rozwiązanie dawałoby komfort maluchom, które nie musiałby pokonywać schodów. Ponadto przedszkolaki miałby własną szatnię, łazienki i dostęp do  stołówki, a więc miałby zagwarantowany komfort i bezpieczeństwo. Ten projekt jest najlepszy także z punktu widzenia uczniów podstawówki, którzy mogliby korzystać ze stołówki – takiej z prawdziwego zdarzenia i jeść obiady w szkole – a nie musiałby biegać po ulicach i jeść - jak kiedyś - w pośpiechu na Stachowicza. Takie zdanie przedstawiłem podczas lipcowego posiedzenia.

Podobnie wypowiadał się również Dyrektor Zespołu Szkół Pan Wiesław Gierczyk, który nie ukrywał, iż obecnie istniejąca sytuacja połączenia szkoły z przedszkolem przysparza wszystkim sporo niedogodności. Dyrektor rozwiązania problemu upatrywał w wybudowaniu nowego obiektu przy szkole, w którym zlokalizowana zostanie kuchnia, stołówka i osobne sale dla przedszkolaków.

To, że o problemie się nie mówi, nie znaczy, że go nie ma, wręcz przeciwnie. W przyszłym roku znowu pojawi się brak miejsca, dlatego  chciałbym dziś zapytać Państwa jak Wy widzicie ten problem, co Waszym zdaniem najbardziej doskwiera uczniom i przedszkolakom oraz jaki wariant z tych przedstawionych jest najbardziej odpowiedni? A może Ktoś wskaże inne rozwiązanie?                                                                                          Radny Marek Krzysztof DralStare przedszkole przy ulicy Stachowicza. Remontować? A może wyburzyć i postawić nowy obiekt?


Szkoła we Wleniu. Czy rozbudować szkołę o przedszkole i stołówkę z zapleczem kuchennym?A.Zych - Zastanawiałem się czy jakimś niedużym kosztem nie przystosować części pomieszczeń, które zostały wyremontowane w budynku Gospodarki Komunalnej.Komentarze
* dnia września 11 2017 21:05:44
Panie radny Dral widzę wiele rozwiązań lecz mogą one być drastyczne i nie zawsze dobrze widziane.
1. Zmiana dyrekcji szkoły w trybie natychmiastowym- Raczej mało prawdopodobne?
2. Obniżenie podstawowego uposażenia burmistrza, wraz z wieloma innymi urzędnikami do minimum - Mało prawdopodobne?
3. Ogłoszenie referendum o odwołanie całej Rady jak i burmistrza ze względu na brak należytej współpracy o czym samy Pan pisze odnośnie "OPIESZAŁOŚCI" -Graniczy z CUDEM?
Jest jeszcze jedna możliwość to taka znaleźć ludzi- pracowników którzy posiadają "umiejętności" i coś tam zrobić lecz ja jej nie polecam!!!!!!
Szanowni internauci temat przedszkola i całego zamieszania to efekt nie udolnego zarządzania przez wiele osób.
Budynki niszczeją, a pomysłów w momencie ich zamykania nie było i NIE MA.
Przepraszam są ale tylko wtedy kiedy tworzy się budżet i wykazuje się je jako dochód z ewentualnej sprzedaży. Jeśli tak ma wyglądać współpraca na rzecz dobra gminy i naszych dzieci wnuków, prawnuków itd.... to jednym słowem ..........."STAGNACJA"
Mido221 dnia września 12 2017 20:13:41
Jedyne wyjście rozwalić Wlenskom klike na czele z burmistrzem i dyrektorem szkoły
mik dnia września 13 2017 12:01:59
Czy budynek po starym przedszkolu jest przeznaczony do sprzedania? Czy kolejną zimę będzie stał nieogrzewany? Jeśli tak, to sporo stracił na wartości
ania dnia września 14 2017 07:21:42
przedszkole podobnie jak komunalke doprowadzono do ruiny.
ania dnia września 14 2017 07:23:54
pan burmistrz w 2016r na rozpoczeciu nauki szkolenej obiecywał ze za rok rusza budowa stołówki.wszyscy zebrani wyraznie słyszeli.rok minoł i nic.....puste słowa
Dodaj komentarz
Nick:1 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Dni Miasta i Gminy Wleń
Dni Miasta i Gminy Wleń
Dni Miasta i Gminy Wleń


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16937981 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.