wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnie



Kliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
ILE JESZCZE RAZY ZOSTANIE PRZEŁOŻONA KOSTKA?
MiejskieNadal trwa nierówny pojedynek Gminnej Brygady Remontowej z kostką betonową przy ulicy Ogrodowej. Po artykule na wleninfo wykonawca przystąpił do rozbiórki wykonanej już nawierzchni i rozpoczął układanie kostki na nowo. Tym razem zmieniono kierunek położenia bruku z równoległego do krawężnika na prostopadły. W założeniu, prawdopodobnie ma to poprawić wygląd i estetykę nawierzchni. Niestety nie poprawi, a pomysł i sposób w jaki wykonywane są  prace świadczą o braku elementarnej wiedzy z zakresu brukarstwa.

Jednak dalsze „znęcanie się” nad pracownikami gminy usiłującymi za wszelką cenę poprawnie wykonać kilkanaście metrów bruku nie ma najmniejszego sensu. Ich błąd polega na tym, że podjęli się  prac których nie są w stanie wykonać. Natomiast pełną odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi urzędnik który zlecił  wykonanie tych robót. Niestety na moje pytanie kto wydał polecenie pracownikom oraz jaki był koszt dotychczas wykonanych prac, mimo upływu prawie dwóch tygodni nie otrzymałem  z Gminy żadnej odpowiedzi.

Jakie mogą być szacunkowe wydatki?
Załóżmy, że rynkowa cena ułożenia 1 m2 kostki to koszt ok. 30 złotych. Ułożenie powierzchni 200 m2 kosztowałoby około 6000 złotych.
Rozbiórka tej samej powierzchni licząc 10 złotych za metr to wydatek ok. 2000 złotych i powtórne ułożenie kostki to kolejne 6000 złotych.  Możemy przyjąć, że do tej pory prace kosztowały około 13.000 złotych, do tego możemy dodać koszt niewłaściwe przygotowanego podłoża i niwelacji terenu.  

Czy ktoś  za to odpowie?
Od ponad dziesięciu lat obserwuje pracę Urzędu Gminy i Rady Miasta we Wleniu i mogę z spokojnie stwierdzić, że nikt. Ewentualnie dowiemy się, że pracownicy wykonywali prace bez wiedzy i zgody przełożonych oraz, że zostali pouczeni.


W teorii organem kontrolnym burmistrza jest Rada Miasta. Ustawa o Samorządzie Gminnym art. 18a mówi, że „Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy”.

Tak więc zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym w sprawach budzących wątpliwości, co do właściwego wydawania środków publicznych Rada Miasta powinni wszcząć kontrolę. W tym celu może powołać specjalistę który oceni jakość dotychczas wykonanych prac i na tej podstawie wydać opinię, a w przypadku stwierdzenia niegospodarności w skrajnym przypadku skierować sprawę do prokuratury. Osobiście jestem pesymistą. Ale zgodnie z apelem burmistrza aby wszystkie tego typu sytuacje zgłaszać do Gminy pismo w tej sprawie prześlę do przewodniczącej Rady.






Mimo upływu blisko dwóch tygodni od wpłynięcia do Urzędu Gminy pisma w sprawie płyt rozrzuconych na drodze i trawniku zero zainteresowania ze strony włodarzy.





Tak wygląda kostka na placu przy ulicy Ogrodowej po przełożeniu.
Ile to będzie kosztowało i kto za to zapłaci?


Zaledwie 200 metrów dalej na terenie spółdzielni mieszkaniowej kilka miesięcy temu ułożono nową nawierzchnię chodnika.


We Wleniu równo ułożony bruk to ewenement! Aż trudno uwierzyć, że nawierzchnia nie ma wybojów i garbów!



To niedoścignione mistrzostwo dla Gminnej Brygady. Proponuję w tym miejscu zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta i Gminy  celem zapoznania  burmistrza oraz radnych z prawidłowo wykonaną nawierzchnią. We Wleniu to widok niezwykle  rzadki wręcz unikatowy.


ANDRZEJ JAŚKIEWICZ




Komentarze
znawca dnia sierpnia 21 2017 23:02:37
Niby jest pan pesymistą, a cenę układania kostki 30zł/m2 to pan przyjął bardzo optymistyczną. Ja bym mierzył bardziej w 40-50zł, ale patrząc na to jak jest układana kostka we Wleniu, to chyba robią to za 10-20zł/m2.
* dnia sierpnia 22 2017 09:10:06
Pewnie układali od sznurka położonego na ziemi
do Pana Andrzeja Jaśkiewicza dnia sierpnia 22 2017 09:47:35
Tak jak na przykładzie powyższej sprawy ośmielam się stwierdzić, że chyba pracownikom w urzędzie odpowiedzialnym za taki stan rzeczy brakuje podstawowej wiedzy w zakresie dotyczącym układania koski brukowej.
Na chwilę obecna trudno wskazać kto bezpośrednio nadzoruje taki stan rzeczy gdyż nie ma żadnej odpowiedzi. Ogólnie jednak jako mieszkaniec i podatnik Wlenia za taki stan odpowiada bezpośrednio burmistrz Artur Zych, bo nie wyobrażam sobie aby wykonujący tę pracę osoby od tak sobie układały kostkę brukową a następnie ją rozbierały tylko dlatego ,że nie mają innego zajęcia lub dla zabicia czasu. W końcu to nasze pieniądze wszystkich mieszkańców idą na utrzymanie urzędników i osób tam zatrudnionych. Tak dalej być nie powinno.
anonimowy dnia sierpnia 22 2017 10:53:08
Wszystkie pytania należy chyba kierować do kierownika Referatu Budownictwa w tutejszym urzędzie.
do anonimowy dnia sierpnia 22 2017 11:29:00
Przepraszam faktycznie znalazłem osoby odpowiedzialne w gminie no chyba ,że informacja pod nazwiskiem jest nie prawdziwa i wówczas przepraszam:
1. Aleksandra Bilińska Inspektor ds. Budownictwa Inwestycji i Zamówień Publicznych
2. Tomasz Kołodziej Kierownik Referatu Budownictwa Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska
No to szanowni urzędnicy czekamy na informacje i uzasadnienia dlaczego taki cyrk powstał z tak błahą sprawą.
*** dnia sierpnia 22 2017 13:10:07
Zdjęcie mówi wprost ze to jest droga wewnętrzna a nie gminna moim zdaniem zasadne jest tutaj pytanie na jakiej podstawie droga wewnętrzna była robiona przez gminę? Panie Redaktorze jakie jest Pana zdanie?
anonimowy dnia sierpnia 22 2017 13:53:12
Wewnętrzna, bo nie stanowi wymogów drogi publicznej. Ustanowiona jest na gruncie gminny.
do anonimowy dnia sierpnia 22 2017 14:11:01
Gmina nie ma nie tylko obowiązku, ale nawet i prawa finansowania lub współfinansowania przeprowadzenia powyższych czynności z publicznych pieniędzy. Gminy, tak jak i wszystkie organy administracji publicznej, zobowiązane są, zgodnie z zasadą legalizmu, działać na podstawie i w granicach prawa, a co za tym idzie, organ nie może podejmować działań nieznajdujących oparcia w obowiązujących przepisach. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w wyroku WSA w Łodzi z 9 sierpnia 2007 r., I SA/Łd 220/2007, stwierdzającym, iż bez znaczenia, przy ustalaniu, czy gmina ma prawo utrzymywać bądź partycypować w kosztach remontu dróg o charakterze wewnętrznym, położonych na cudzym gruncie, pozostaje fakt, że droga wewnętrzna służy jako droga dojazdowa do posesji niektórym spośród mieszkańców gminy.
j.w. dnia sierpnia 22 2017 14:13:38
Często zdarza się, że częścią nieruchomości wspólnej są drogi wewnętrzne W takim przypadku na wspólnocie i na zarządzającym nią podmiocie ciąży obowiązek należytego utrzymania takich dróg wewnętrznych.
anonimowy dnia sierpnia 22 2017 15:02:07
No dobra, a jaki organ decyduje o wyznaczeniu drogi wewnętrznej? Właściciel nieruchomości czy użytkownicy (np. wspólnota)?
krawiec Stefania dnia sierpnia 22 2017 16:00:41
MNIEJ WAŻNE ;CZYJA TO DROGA I KTO DECYDUJE-- WAŻNE BY NIGDZIE NIE ROBIĆ FUSZERKI,BO DROGI SŁUŻYĆ POWINNY WIELE LAT!!!
*** dnia sierpnia 22 2017 20:05:11
Trudno mieć pretensje do pracowników skoro brukarstwo to nie ich zawód. Trudno mieć pretensje do Zycha skoro burmistrzowanie to nie jego przeznaczenie. Nie mogę się doczekać kiedy ten pan stąd odejdzie. Tak jak nie mogę się doczekać prostego chodnika i wyplewionych skwerów
Andrzej Jaśkiewicz dnia sierpnia 22 2017 21:48:45
Wyceniając metr ułożenia kostki na 30 złotych chciałem tylko zwrócić uwagę, na to, że została wykonana praca na wykonanie której zostały poniesione określone koszty. To nie są jakieś wirtualne pieniądze, ale konkretna, realna kasa!

Jeżeli chodzi o jakość wykonania tej nawierzchni to zupełnie nie ma znaczenia, czy jest to droga osiedlowa, wewnętrzna czy gminna. W zależności od kategorii nawierzchni powinna spełniać określone parametry. Takie normy obowiązują również np. ciągi piesze, chodniki place itp.

Ciekawsza jest odpowiedz na pytanie czyja jest ta droga?
Jeżeli teren należy do wspólnot to sprawa jest dosyć prosta. Wspólnoty nie płacą za wykonanie dopóki prace nie są wykonane zgodnie z przepisami.

Załóżmy jednak, że droga należy do gminy. Pracownicy gminy wykonują nawierzchnię nie zachowując żadnych norm jakościowych, krzywą, ze źle zagęszczonym podłożem i kto odbiera tego bubla? Ta sama osoba która zleciła prace. Kto udziela gwarancję na wykonane prace? Gmina sama sobie. Czy gmina może tak postępować? Odpowiedz brzmi tak jak najbardziej.
W teorii organem który powinien kontrolować wydatkowanie środków publicznych jest Rada Gminy. Czy kontroluje? Wystarczy popatrzeć na wcześniej wykonane chodniki na Kościuszki i Wojska Polskiego.

I na koniec pytanie, Czy znajdzie się optymista który uwierzy, że tym razem radni rzetelnie skontrolują tą inwestycje?
ten obcy dnia sierpnia 23 2017 00:38:47
Nasi radni na niczym się nie znają. Poza oczywiście sprawdzeniem czy kasa na ich koncie sie zgadza. takich ludzi wlaśnie wybieramy, bo niby ktoś "wiekowy", starszy, to na pewno z doświadczeniem, albo po prostu go znamy i lubimy i szanujemy, więc dlaczego nie. Doszedłem do wniosku, że wiekszosc radnych głosuje często jednogłosnie, bo w przypadku zagłosowania inaczej niż inni trzeba by jeszcze coś powiedzieć, zaargumentować - a im chyba tak dużo nie placą, żeby poza podniesieniem ręki trzeba było zrobić coś jeszcze. Klasyczne "czy sie stoi, czy sie leży..." i tak do kolejnych wyborów. przyjdą wybory i znowu w radzie będą ci sami ludzie, z tym samym podejściem. Aż rzygać sie chce jak widze wciąż te same gęby w radzie...
ha dnia sierpnia 23 2017 08:57:15
oj tam oj tam !!
Były Radny dnia sierpnia 23 2017 10:03:03
Każdy może zostać Radnym, wybory już za rok.Wiec warto juz sie wziasc do pracy, by potem wygrac i rządzic jak sie nalezy i zrobic drugie San Francisco z Wlenia. Tylko wtedy kiedy ma sie do rządzenia garstke pieniedzy,a wszystko wokol zrujnowane zaczynaja sie schody. Wtedy ludzie przychodza z wieloma problemami niejednokrotnie nie do rozwiazania. Wtedy chcialoby sie zrobic wzystko,a prawo i fundusze nie pozwalają. Inni rzucają klody. Dieta rozchodzi sie na rzeczy by wyjsc z twarza na ulepszie swojego okregu i po tym i tak to ktos skrytykuje.Dlatego inni nie chca tej diety i sobie robic problemów, chca normalnie zyc i cieszyc sie zyciem. O to dlaczego w radzie sa te same osoby.
do "Były Radny" dnia sierpnia 23 2017 10:15:53
Jeśli nie czuje się na siłach i wiem ,że nie sprostam obietnicom wyborczym to po PO CO STARUJESZ W WYBORACH!
Problem większości radnych nie tylko we Wleniu to mieć swoje zdanie ,które nie zawsze będzie mile widziane przy okazji sprzeciwu w trakcie głosowania za taka czy inna uchwała lub w sytuacji kiedy trzeba podnieść rękę w trakcie rozpatrywania skargi na burmistrza. To jest problem ale on dotyczy właśnie osób ,które nie maja swojego zdania.
Przykład to właśnie opisywanie absurdów w gminie Wleń co robi Pan Jaśkiewicz i zero odzewu ze strony całej Rady. Co by nie było przecież Oni reprezentują całą gminę a to znaczyłoby,że zgadzają się na tego typu "fuszerkę" Jeśli ktoś uważa ,że to nie jest tak to bardzo proszę o konkrety.
anonimowy dnia sierpnia 23 2017 14:55:57
Argument o niskim budżecie gminy świadczy między innymi o zaradności Rady więc prosimy większą wstrzemięźliwość.
Do były radny dnia sierpnia 23 2017 21:10:45
Oj biedni są ci nasi radni. Taka niewdzięczna praca. Tyle chcieliby zrobić, ale nie ma funduszy więc nie robią nic. Skoro tak cieżko jest być radnym, skoro nic nie można zmienić, to po cholere pchać sie na radnego ponownie? W ogole ta cała polityka to taka cała niewdzieczna, czlowiek tak sie stara, niemalże charytatywnie, a społeczeństwo jeszcze narzeka...
Do byly radny dnia sierpnia 24 2017 01:06:51
Bo to ludzie którzy jeszcze chca cos zrobic o cos walczyc, a nie siasc przed komputerem i zbesztac kazdego z blotem
do Do byly radny dnia sierpnia 24 2017 13:47:25
Nasi radni to rzeczywiście tak bardzo walczą o coś, chyba o swoje diety tylko.
Dodaj komentarz
Nick:



5 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia



WKS - GLKS


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16903632 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.