wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
NOWELIZACJA PRAWA - NOWE OBOWIĄZKI DLA WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI I MIESZKAŃCÓW.
MiejskieOd pierwszego lipca obowiązuje nowelizacja ustawy śmieciowej. Nakłada ona nowe obowiązki na zarządców i właścicieli nieruchomości. Wprowadza także nowe zasady segregacji odpadów, Z sondy jaką przeprowadziłem wśród mieszkańców Wlenia wynika, że  wiedza na temat nowych przepisów jest bardzo niewielka. Na dziesięć zapytanych prze zemnie osób zaledwie jedna znała nowe zasady segregacji odpadów. Niestety żadnych informacji na ten temat nie znalazłem na stronie internetowej gminy Wleń.

W związku z tym o wyjaśnienia i informacje zwróciłem się do prezesa spółki IZERY pana Wiesława Gierusa.

Wiesław Gierus – To gminy odpowiadają za działania marketingowe i informacyjne. Na naszą prośbę jeszcze z końcem Maja zostały wydrukowane ulotki i to gminy zajęły się ich dystrybucją.

Nowe przepisy wprowadzają jednakowe kolory pojemników w każdej gminie.
Do niebieskich pojemników z napisem „Papier” będziemy wrzucać śmieci papierowe i tekturowe, w tym również opakowania z papieru i tektury.

Do zielonych z napisem „Szkło” – opakowania szklane. Przy czym, jeśli gmina zdecyduje o podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, to dla pierwszego będzie musiało zapewnić białe kontenery oznaczone napisem „Szkło bezbarwne”
Do żółtych pojemników z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” można będzie wrzucać śmieci plastikowe, metalowe i opakowania wielomateriałowe (to np. kartony po mleku i sokach).
Do brązowych z napisem „Bio” – odpady ulegające biodegradacji
Do pojemnika czarnego - odpady zmieszane.

 Okres dostosowania kolorystyki  pojemników wynosi pięć lat. Natomiast do końca roku mieszkańcy muszą dostosować się do zbierania pięciu frakcji.  W związku z tym każdy właściciel nieruchomości powinien doposażyć swoją nieruchomość w dwa dodatkowe pojemniki. My zasugerowaliśmy gminom zamiast pojemników specjalne worki. Worki z opisem tego co można do nich wrzucać są do nabycia w naszych punktach obsługi klienta. Dziesięć worków kosztuje około 8 złotych . Worki nie muszą być kupowane u nas. Ważne jest żeby zachować kolorystykę oraz parametry związane z gramaturą worka. Chodzi o wytrzymałość, żeby słabe worki nie rozrywały się.

 A. Jaśkiewicz Wleninfo. - Czy  w związku ze zmianami przepisów mogą wzrosnąć koszty odbioru odpadów dla mieszkańców?

Od pierwszego lipca harmonogram jest rozszerzony o zbieranie dodatkowych frakcji które nie były do tej pory zbierane.  Oddzielnie zbierany jest papier i trawa.

Wprowadzenie dwóch dodatkowych frakcji to są bardzo wymierne i policzalne koszty.  Dlatego zaproponowaliśmy taki wariant nazwijmy go „ekonomiczny”, polegający na tym, że odbiór odpadów zielonych na terenie o zabudowie zwartej będzie się odbywał  na podstawie harmonogramu. Natomiast na terenach wiejskich,  jeżeli właściciel nieruchomości ma zgromadzone odpadki czy to w pojemnikach czy workach, powinien nam zgłosić, że ma do zabrania takie worki i my zamiast czterech pięciu samochodów wysłać na całą gminę wysyłamy jeden lub dwa, które jadą pod konkretne adresy.

Z kalkulacji wynika, że gdyby y samochody jeździły dokładnie po całej gminie odbierając każdą frakcję dodatkowo kosztowało by to około pięćdziesiąt tysięcy złotych. 


Za całość gospodarki odpadami odpowiada gmina - burmistrz i radni.  Oni  są od wdrożenia systemu oraz ustalania opłat.   My jesteśmy tylko operatorem. To, że my sugerujemy pewne rozwiązania które mogą ograniczyć koszty to gminy mogą nas słuchać ale nie muszą.

A. Jaśkiewicz – bardzo dziękuję za wyjaśnienia.


ANDRZEJ JAŚKIEWICZ
Komentarze
mieszkaniec dnia lipca 24 2017 07:26:30
woda podrożała, teraz śmieci,segregowane czy nie,i tak w śmiciarce mieszają
hehe dnia lipca 24 2017 08:12:44
A w gminie złoty pociąg. Żenada panie informatyk. Weź się pan do roboty
ja dnia lipca 24 2017 08:13:22
Izery,będą nas doić ,dopóki nie będziemy sami zarządzać,dziwi mnie to , że w Izerach pracują ludzie z Wlenia ,i pracują dla lubomierza,brakuje we Wleniu kogoś mądrego kto by to przejął,jak kiedyś PAN WOJEWódDKA,robią z mieszkańcami co chcą, a my siedzimy cichutko i BULIMY
mala dnia lipca 24 2017 21:10:19
prawde piszesz za pana Wojewodki byl porzadek ,szacun dla pana
BIM dnia sierpnia 06 2017 19:46:56
A ten informatyk to co ma niby byc
Dodaj komentarz
Nick:4 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Zawody Sportowo-Pożarnicze
Zawody Sportowo-Pożarnicze
Zawody Sportowo-Pożarnicze


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16903660 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.