wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
ŚCIEKI PROSTO DO RZEKI.
MiejskieO tym, że wleńska oczyszczalnia ścieków jest praktycznie w stanie śmierci technicznej od wielu lat wiedzą wszyscy zainteresowani. Dlatego informacje o zrzucie ścieków bezpośrednio do Bobru które otrzymaliśmy od goszczących w gminie wędkarzy nie były dla nas jakimś szczególnym zaskoczeniem. Wielokrotnie byliśmy proszeni o interwencję w tej sprawie. Niestety w momencie gdy dochodziło do konkretów nikt nie chciał tych informacji potwierdzić aż w końcu stało się. Goście, wędkarze którzy odwiedzili nasze miasto opisali to o czym boją się mówić mieszkańcy Wlenia.

Podczas naszych ostatnich wojaży po Dolnym Śląsku natknęliśmy się w okolicach Wlenia na zrzut ścieków do pięknej, malowniczej i znanej nam z kajakowej wyprawy z 2015 roku rzeki Bóbr.

Zrzutowi nieczystości towarzyszył potworny odór. Sytuacja dziwna, tym bardziej, że rura odprowadzająca ścieki prowadzi z oczyszczalni ścieków Komunalnego Zakładu Obsługi Mieszkańców "Wleń Zarzecze".

W tym czasie w pobliżu ludzie pływali kajakami, odbywały się spływy pontonowe, a wędkarze łowili ryby. Przypominamy, ze jest to rzeka należąca do "Krainy pstrąga i lipienia". Naszym zdaniem to poważny skandal!

Prawdopodobnie sprawców zaskoczyło nagłe przykręcenie wody na pilchowickiej elektrowni i nie zdążyli zakręcić kurka ze ściekami! Oczywiście dokumentację video i fotograficzną z tego zajścia posiadam i mogę udostępnić.

Nasuwa się pytanie czy włodarze Gminy Wleń wiedzą o tym procederze i czy coś zrobią by temu zapobiec!? Odpowiednie pisma zostały już skierowane z naszej strony zarówno do władz gminy, jak i instytucji zajmującej się Ochroną Środowiska. Czekamy na odzew.

Dopiero po zwróceniu
przez Marka Drala (Lwówecki.info)  do Burmistrza Zycha z prośba o ustosunkowanie się do zdarzenia Gmina wystąpiła z pismem do prezesa IZER. W odpowiedzi Wiesław Gierus   wyjaśnia, iż w dniu 3.06 doszło do niekontrolowanego wycieku ścieków niedoczyszczonych z osadników wtórnych bloku technologicznego oczyszczalni we Wleniu. Przyczyną była awaria czujnika tlenowego. W dniu 4.06 wyciek zanieczyszczony wynikał z czyszczenia kanału odpływowego o długości 180 metrów.

Problem w tym, że te „awarie” zdarzają  się  od wielu lat. Potwierdzają to wędkarze którzy doskonale znają to miejsce  
- Takie sytuacje miały miejsce się wielokrotnie w przeszłości. Mówi jeden z naszych rozmówców. Do rzeki trafiała czarna maź, a smród był wręcz niewyobrażalny.  Niemal dokładnie tak samo tylko znacznie dosadniej opisuje to inny mieszkaniec Wlenia - Z rury wypływało żywe gówno.

Oczyszczalnia ścieków powstała w latach 90 i jest obiektem wyeksploatowanym technicznie i technologicznie z dużym ryzykiem awarii. Z uwagi na powyższe  już w roku 2014 postulowana była modernizacja. Została wykonana dokumentacja przebudowy wraz z pozwoleniem na budowę. Pisze w wyjaśnieniach prezes IZER.

Możliwość wystąpienia kolejnych takich awarii potwierdza
sekretarz urzędu Piotr  Szymański - Każda awaria niesie ze soba ryzyko zrzutu nieoczyszczonych nieczystości. Podobne ryzyko niosą intensywne opady deszczu.  Możemy  przeczytać w odpowiedzi jakiej udzielał  na pytania skierowane w tej sprawie do Urzędu Gminy we Wleniu.


FB Gmina Wleń

W tym kontekście tłumaczenia Urzędu Gminy w związku z komentarzami zamieszczonymi na FB przez interweniujących w sprawie ścieków wędkarzy brzmią zupełnie niewiarygodnie. Szczególnie jeżeli zestawimy ze sobą wyjaśnienia pana Gierusa który pisze, że już 2014 roku postulowano modernizację obiektu z planowanym przez gminę terminem rozpoczęcia prac które teoretycznie miałyby się rozpocząć  w 2019 roku czyli dopiero w następnej kadencji.  Można to zinterpretować w ten sposób, że obecne władze odsunęły rozwiązanie problemy w bliżej nieokreśloną  przyszłość.

Wleń leży w centralnej części Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Oczyszczalnia ścieków zlokalizowana jest u podnóża Góry Zamkowej będącej rezerwatem przyrody.  Ścieki wpływające bezpośredni do rzeki w miejscowości której włodarze deklarują, że będą rozwijać turystykę która ma być podstawą rozwoju gminy jest kompletną wizerunkową porażką. I na nic się tu zdadzą tłumaczenia, że to tylko awaria.PARK KRAJOBRAZOWY DOLINY BOBRU
ZRZUT ŚCIEKÓW BEZPOŚREDNI DO RZEKI
PARK KRAJOBRAZOWY DOLINY BOBRU
ZRZUT ŚCIEKÓW BEZPOŚREDNI DO RZEKI

PARK KRAJOBRAZOWY DOLINY BOBRU
ZRZUT ŚCIEKÓW BEZPOŚREDNI DO RZEKI


ODPOWIEDZI NA PISMA SKIEROWANE PRZEZ MARKA DRALA W SPRAWIE ZRZUTU ŚCIEKÓW DO BOBRUANDRZEJ JAŚKIEWICZ - WLENINFO.PL
MAREK DRAL - LWOWECKIE.INFO


Komentarze
czart dnia czerwca 12 2017 05:48:20
Sugerując, że taka sytuacja jest nagminna a nie była to po prostu awaria autor artykułu sam robi kupę w swoje gniazdo.
Wielka antyreklama dla lokalnej społeczności utrzymującej się z turystyki.
Pływałem po rzece nie raz i nigdy nie zauważyłem żadnego zrzutu nieczystości do Bobru.
!!!! dnia czerwca 12 2017 06:42:42
jezeli jest problem to należy go jak najszybciej rozwiązać, a nie udawać, że wszystko jest w porządku i chować głowę w piasku ooo przepraszam w szambie! Tam nie wypływa woda źródlana tylko fekalia! I nie pachnie wodą kolońską tylko tak banalnie śmierdzi. Antyreklamę to robią osoby odpowiedzialne za taki stan rzeczy
do czrt dnia czerwca 12 2017 06:46:57
Mleko się rozlało. O ściekach w Bobrze poinformowali pierwsi przyjezdni bo miejscowi przez lata nie widzieli problemu. Żałosne jest to, że dalej nie widzą. Przecież to tylko awaria. A że w sercu parku Krajobrazowego - no to co przecież spłynie i do następnej awarii będzie dobrze.
ll dnia czerwca 12 2017 07:34:16
czart dobrze prawi, trzeba oczyszczalnie obić dechami, i ogłosić, że to średniowieczna sralnia miejska, dlatego śmierdzi.
Fetorek dnia czerwca 12 2017 07:51:54
Czary jest zaślepiony i nie odróżnia problemu od antyreklamy.Pewnie tam gdzie mieszka też jest trochę inaczej niż jemu sie wydaje. Ale sam wie najlepiej co ma nie tak jak powinno być?? Nie Czarusiu???
Gary dnia czerwca 12 2017 11:03:08
Powyższy artykuł ma na celu dyskedytacje wladz gminy za ta sytuację, tylko i wyłącznie. Awaria ma to do siebie ze może się zdarzyć. Nie prawda jest ze taki stan rzeczy powtarza się nagminnie. Często splywam kajakami i wedkuje. Oczyszczalnia potrzebuje przebudowy, domyślam się ze to kosztowne przedsięwzięcie a gmina pewnie zamozna nie jest i tu koło się zamyka. Z innej beczki, dlaczego ten portal pisze przeważnie źle o waszym mieście ? Wyczuwam tu coś niezdrowego.
Do powyżej dnia czerwca 12 2017 17:43:09
Trudno zrozumieć "Twój" komentarz i tak się zastanawiam czy nie masz problemów ze wzrokiem???.
Można różnie komentować taką lub inną sytuację :bo to AWARIA, bo TO BRAK PIENIĘDZY, bo TO NIE TACY RADNI itp.itd...... aż do znudzenia!

Mieszkam tutaj i jeśli mnie pamięć nie myli w ostatnich 14 latach jakoś burmistrzowie nie widzieli w tym "PRIORYYTETU" aby za wszelką cenę wyremontować istniejącą oczyszczalnie. Jakoś brano się za różne dziwne pomysły od likwidacji KZOM, sprzedaży szkoły przy Stachowicza, sprzedaży basztowej a później jej ponownego kupna, przekazania wodociągów i kanalizacji dla Izer,próby wycięcia starych dębów w kierunku cmentarza no i najważniejszy pomysł "ZROBIENIA WE WLENIU SKŁADOWISKA ODPADÓW NA ZARZECZU"
Sama dyskusja ,że jest źle nic nie wnosi bo to już przerabiano wielokrotnie. Gdy powstaje problem należy się do niego odnieść i nie zależnie kto w danej chwili jest burmistrzem musi stać na straży dobra mieszkańców no i tego o czym ciągle się mówi 'TUTYSTYKA.
Gary a tak na koniec to powiem Ci tylko tyle ,tej władzy we Wleniu to nie jeden nie jest w stanie zrozumieć, nawet najcięższe umysły i jak to mówi Ferdynand Kiepski "NAWET FIZJOLOGOM TO SIE NIE ŚNI PANIE PAŹDZIOCH.....
Do Gary dnia czerwca 12 2017 17:51:52
tak gary co do jednego nie ma najmniejszych wątpliwości. Zdecydowanie zbyt często przebywasz w pobliżu oczyszczalni. fetor ci zaszkodził i to poważnie.
Don dnia czerwca 12 2017 18:01:20
A gmina ma Strażnika Miejskiego jak zwykle był zajęty czymś innym .brawa dla władzy Wlenia za tak wspaniałe stanowisko w gminie
mieszkanka wlenia dnia czerwca 12 2017 18:31:20
Dzieci nasze się kapią tam co wy ludzie robicie z gminy!? Od lipca jeszcze podwyżki za wodę i ścieki!!! BRAWO ZYCH
Bron Boze... dnia czerwca 12 2017 18:42:17
Bron Boze nie pochwalam i nie jestem zwolennikiem opisanego powyzej przypadku. Wrecz przeciwnie uwazam ze winni i odpowiedzialni za ten przypadek powinni zostac " przykladnie ukarani ". Mnie zastanawia cos innego. Wg. autorow tego artykulu nasza wlenska oczyszczalnia sciekow jes od wielu lat " w stanie smierci technicznej czy tez klinicznej ". Ciekawy przypadek. Wielka inwestycja zakonczona i oddana do uzytku 20 lat temu , wtedy jako najnowoczesniejszy tego typu obiekt na Dolnym Slasku. Naraz od wielu lat jest w " stanie smierci ". Z tego co wiem to tego typu obiekty buduje sie na co najmniej 50 lat. Czyzby komus przypomnac przypowiesc o sklepie " zelaznym " i 5-cio kilogramowym mlocie.
do powyższego dnia czerwca 12 2017 19:00:25
Głupich nie sieją, oni rodzą się z wrodzoną awersją do czytania. jak widać w przypadku bron boze dochodzi jeszcze brak umiejętności czytania ze zrozumieniem i inne przypadłości ludzi mądrych inaczej.

cytat.
Wiesław Gierus w piśmie do Zycha.

Oczyszczalnia ścieków we Wleniu powstała w latach 90 i jest obiektem wyeksploatowanym technicznie i technologicznie z dużym ryzykiem awarii. Z uwagi na powyższe już w roku 2014 postulowana była modernizacja

Raczej wątpię, że bron boze jest w stanie swoim tak zwanym rozumkiem to pojąć
" do powyzszego" ... dnia czerwca 12 2017 20:37:17
Komentarze nie związane z tematem artykułu będą usuwane.

Administrator

" do powyzszego" ... dnia czerwca 12 2017 22:10:42
Jak juz wspomnialem tego typu ob iekty buduje sie na okres eksplatacji , uzywania okolo 30 do 50 lat. Taka jest prawda czy to sie komus podoba czy nie. Przyjmujac Twoj tok myslenia i naszego " Boze spusc bombe i zabij te trabe " pana Burmistrza nalezy robic co nastepuje. Calkiem nowy dom lub mieszkanie - dwa lata i kapitalny remont. Niesmigane auto prosto z salonu´- gora trzy miesiace i remont. Buty prosto ze sklepu - do szewca. Rower przed zakupem do naprawy itd itp. Oczyszczalnia sciekow jest zbudowana na 30 lat uzytkowania i Twoje glupie teorie nic tu nie zmienia. Kilka slow do " Administrator". zdaje sobie sprawe ze moje poglady nie pasuja do obecnych czasow. Ja jestem z pokolenie kiedy jak sie komus powiedzialo ze jest glupi to znaczylo ze jest glupi. Nie byl to tzw. " hejt ". Polecam program " Spotkania z Aleksandrem Bardinim " odcinek z " Grupa siedem " ze Lwowka Slaskiego. Przy okazji dowiecie sie kto wymyslil przepowiednie o sklepie "zelaznym" i mlotkach. Ja niestety jestem za glupi zeby wymyslec co takiego. Ale jestem na tyle madry zeby powtarzac madre rzeczy madrych ludzi.
taaa dnia czerwca 13 2017 06:28:21
To się pewno nie obrazisz jak stwierdzę, że jesteś GŁUPI bo po prostu jesteś Głupi. I żeby to stwierdzić nie trzeba Bardiniego wystarczy przeczytać to o piszesz.

Tok twojego rozumowania. Wyeksploatowane auto - do remontu, Wyeksploatowany dom - do remontu, Wyeksploatowana oczyszczalnia - "pana Burmistrza nalezy robic co nastepuje" - spuszczamy ścieki do rzeki.
Ty nie jesteś Głupi - ty jesteś bardzo głupi.
kk dnia czerwca 13 2017 06:54:40
Spuszczanie nieoczyszczonych ścieków do rzeki nie jest awarią, jest przestępstwem. Kodeks Karny
Art. 182. Zanieczyszczanie środowiska
§ 1. Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli czyn określony w § 1 został popełniony w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 3 działa nieumyślnie,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
ktoś dnia czerwca 13 2017 08:10:19
Za pałacem jest strumyk, i tam do strumyka z budynków też ścieki wpływają, i co z tym zrobić,łatwo sprawdzić .
Don dnia czerwca 13 2017 09:36:03
Jest awaria a nie przestępstwem o czym i co by nie było wini i tak nie zostaną ukarani no jeśli oczyszczalnia była prywatna to tak Strażnik Miejski widział by ten fakt a tak . ....
kibic dnia czerwca 13 2017 10:19:14
Jak takie SZamba widzicie wpływające do strumyka,a następnie do rzeki przy moście,to róbcie zdjęcia,i pokazujcie,niech ludzie wiedzą w czym się dzieci kapią latem.
hehehe dnia czerwca 13 2017 15:26:36
To jest gmina. Zimą człowieka dymem potrują, latem gównem obmyją...
Moze tak imie i nazwisko .... kk dnia czerwca 14 2017 12:23:56
Art. 212 Kk
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
anonimowy dnia czerwca 14 2017 13:35:03
Sami prawnicy w mieście, a gówno się leję. Zgroza ....
kk dnia czerwca 14 2017 16:50:27
anonimowy, gówno się nie leje, to tylko takie pomówienie ;)
O imię i nazwisko zgłoś się do Prokuratury, jeśli czujesz się pomówiony.
anonimowy dnia czerwca 14 2017 21:12:36
Spotkamy się na wieczorku z Burmistrzem i tam będziemy sobie "pomówienia" wyjaśniać. ;)
mieszkaniec dnia czerwca 18 2017 22:43:38
jednego nie rozumiem, skoro Izery tym zawiadują, i kroją z ludzi kasę za wodę i ścieki, to dlaczego stosują pisma do gminy, a nie zabierają się za modernizację. Kto tu jest idiotą? Gmina i mieszkańcy? Na pewno nie cwaniaki z Izer. Wyciągnąć wnioski i konsekwencje i to szybko Panie burmistrzu.
Dodaj komentarz
Nick:1 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaJARMARK OTWARCIE


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16938284 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.