wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
PODWYŻKI CEN WODY. OD 1 LIPCA ZAPŁACIMY WIĘCEJ ZA WODĘ I ŚCIEKI.
Miejskie

Takiego zdarzenia w historii Rady Miasta i Gminy jeszcze nie było. Część radnych postawiła się burmistrzowi i zagłosowała przeciwko podwyżkom cen wody. Co więcej mimo wywieranej  na nich presji żadna z osób głosujących przeciw nie zmieniła zdania i w powtórnym głosowaniu ponownie oddała głos wbrew stanowisku burmistrza.


Podwyżki cen wody każdorazowo wywołują ogromne emocje wśród mieszkańców Wlenia. Dzieje się tak dlatego, że duża część społeczności to osoby starsze, emeryci i renciści dla których wydatki na wodę stanowią znaczącą pozycją w domowych budżetach.
 
Nowe taryfy wprowadzające wyższe ceny za wodę i odprowadzanie ścieków oraz podwyższające opłatę abonamentową zostały przedstawione przez burmistrza Zycha na sesji rady miasta w czwartek 1 czerwca. Wcześniej kwesta podwyżek była rozpatrywana na posiedzeniu komisji Budżetu i Finansów która wydała negatywną opinię do projektu uchwały.

Taki wynik głosowania komisji nigdy wcześniej nie miał miejsca, dlatego trudno się dziwić, że to zdarzenie wprowadziło prowadzącą obrady sesji Katarzynę Kotołowską w tak wielką konsternację, że zamiast poprosić zwyczajowo przewodniczącego komisji o przedstawienie opinii stwierdziła że dwoje członków komisji zaaprobowało podwyżki, dwoje było przeciw i dwie osoby wstrzymały się od głosu, co okazało się nieprawdą szybko sprostowaną przez radnych.

Jeszcze większą niespodzianką był wynik głosowania w trakcie obrad sesji. Po raz pierwszy w historii Rada  Miasta  odrzuciła wniosek Burmistrza o zatwierdzenie nowych wyższych taryf cen wody i odprowadzania ścieków. Przeciwko podwyżkom głosowali radni Dral, Gładysz, Hołdowicz, Bielat i Świętochowski. Wstrzymali się radni Buciak, Kotołowska i Zając. Pozostali obecni byli za podwyżkami. Warto przy tym zauważyć, że dwoje z głosujących przeciw to radni startujący z listy burmistrza pani Hołdowicz i Marek Dral.

 Bezpośrednio po zakończeniu głosowania wyraźnie zaskoczony i zdenerwowany Burmistrz Zych powołując się na przepisy prawa w tym zakresie, zażądał od radnych sprzeciwiających się podwyżkom pisemnego wskazania powodów swoich decyzji, oraz zagroził, że będzie wzywał do ich uzasadnienia.
 
Jak wyjaśniał radca prawny to Wojewoda oceniając tą uchwałę będzie chciał znać motywy takiej decyzji.

Burmistrz potrzebę przyjęcia uchwały w wersji zgłoszonej przez siebie motywował przepisami prawa oraz uwarunkowaniami finansowymi które przedstawił prezes firmy Izery. Jeżeli nie znajdziemy błędu one idą do głosowania - Stwierdził.

Nie zgodziła się z nim rada Bielat - My nie robimy nikomu na złość ale reprezentujemy swoich wyborców i mamy prawo podjąć decyzje takie jak uważamy.


Prezes IZER Wiesław Gierus państwo odrzucając tą uchwałę powodujecie, że ta uchwała idzie do oceny do nadzoru Wojewody. Wojewoda ma trzy miesiące czasu na zapoznanie się  i dokonanie rozstrzygnięcia. Prezes zagroził, że w przypadku odrzucenia uchwały przez radę miasta, a zatwierdzeniu jej przez wojewodę będą naliczane ceny wody bez dopłat przez gminę co w ewidentny sposób zwiększy jej cenę. - Ludzie automatycznie zaczną płacić więcej! Twierdził.

Na tym sprawa głosowania powinna się zakończyć, jednak przewodnicząca Kotołowska zamiast przejść do kolejnego punktu sesji ogłosiła przerwę.  

Po wznowieniu obrad Burmistrz Zych przyznał, że z rozmowy z radcą prawnym wynika, po że po odrzuceniu projektu wyższych taryf przez radę, a zaakceptowaniu jej przez wojewodę uchwala o dopłatach nadal będzie funkcjonowała. Jednocześnie Zych podtrzymał swoja decyzję o konieczności wprowadzenia nowych wyższych taryf.

Na Pytanie Burmistrza czy jest wniosek o powtórne głosowanie z takim wnioskiem wystąpiła radna Zając.

W powtórnym głosowaniu radni Dral, Gładysz, Hołdowicz, Świętochowski i Bielat ponownie zagłosowali przeciw podwyżkom.  


Rady Jacek Gładysz – Będę głosował dokładnie tak samo. Dwa lata temu spotkaliśmy się tutaj i głosowaliśmy nowe taryfy wyższe w stosunku do poprzednich. Wówczas była mowa o urealnieniu cen, będą inwestycje, ale w przyszłym roku może za dwa lata może ceny zejdą w dół, a przynajmniej nie będziemy ich podnosić taka była mowa dwa lata temu. Mijają dwa lata znowu podnosimy ceny. Mówił uzasadniając swoją decyzję.

Za przyjęciem podwyżek zagłosowała radna Zając która w pierwszym głosowaniu wstrzymała się od głosu i to jej głos przeważył w sprawie przyjęcia wyższej taryfy.

Po głosowaniu przewodnicząca Rady Katarzyna Kotołowska mimo że sama wstrzymała się od  z ulga stwierdziła, że uchwała został przyjęta większością głosów.

Na tym podwyżki cen wody się nie kończą. W związku z wejściem od 1 lipca nowego Prawa Wodnego kolejny skok cen wody może nas czekać już na jesień tego roku, a kolejne za rok.


Od 1 Lipca odbiorcy indywidualni rozliczający się na podstawie wskazań liczników za 1m3 wody oraz odprowadzenie ścieków zapłacą brutto 10,49 zł. Plus 6,96 zł opłaty abonamentowej.

Odbiorcy indywidualni rozliczający się na podstawie ryczałtu za 1m3 wody oraz odprowadzenie ścieków zapłacą brutto 10,49 zł. Plus 4,96 zł opłaty abonamentowej.
NOWE WYŻSZE TARYFY CEN WODY
KLIKNIJ ŻEBY POWIĘKSZYĆ
DOPŁATY DO WODY PRZEZ GMINĘ
KLIKNIJ ŻEBY POWIĘKSZYĆKOMENTARZ RADNEGO MARKA DRALA

W moim odczuciu jak się składa radnym, mieszkańcom obietnicę to należy jej dotrzymać.

Ponadto dysponując wolnymi środkami, pieniędzmi publicznymi należy wydawać je z rozsądkiem i dla dobra wspólnego. We Wleniu kilka miesięcy temu mieliśmy podwyżkę pensji dla burmistrza Zycha a teraz mamy podwyżkę cen wody dla większości mieszkańców. A przecież można było zwiększyć dopłaty.
ANDRZEJ JAŚKIEWICZKomentarze
Cała prawda ... dnia czerwca 03 2017 10:35:33
Czy naprawdę burmistrz uważa mieszkańców za idiotów? Proszę mnie oświecić co przemawia za powtórnym głosowaniem uchwały jeśli w pierwszej wersji zostały zachowane wszelkie procedury ? Jaki przepis mówi o ponownym głosowaniu i kto podjął decyzje o unieważnieniu pierwszego głosowania nad uchwałą , która rada przegłosowała.!!!!!!
Czy naprawdę obecny na obradach sesji mecenas reprezentuje prawo dotyczące samorządu czy jest tylko obecnym po to aby wziąć swoja wypłatę ??

Panie burmistrzu Zych!!!!! chyba się panu pomyliły role i trochę się pan zagalopował z tym aby jakikolwiek radny/na na piśmie musiał/a uzasadniać swoją decyzję odnośnie takiego albo innego oddania głosu.

Chciałbym abyście Państwo zrozumieli ,że ktoś taki jak prezes Izer kłamie i mówi nie prawdę oto cytat z artykułu
'Prezes zagroził, że w przypadku odrzucenia uchwały przez radę miasta, a zatwierdzeniu jej przez wojewodę będą naliczane ceny wody bez dopłat przez gminę"
A TO WYPOWIEDZ BURMISTRZA :Po wznowieniu obrad Burmistrz Zych przyznał, że z rozmowy z radcą prawnym wynika, po że po odrzuceniu projektu wyższych taryf przez radę, a zaakceptowaniu jej przez wojewodę uchwala o dopłatach nadal będzie funkcjonowała.
Gdzie są radni ,gdzie macie państwo uszy i oczy???? Jak długo będziemy zmuszani do tak kuriozalnych sytuacji.
Nawet Bareja wymięka tutaj.
doradca dnia czerwca 03 2017 12:17:53
Zwolnić te dwie panie i bilans wyjdzie na0. A o tych trzech nierobach sami wiecie.
xd dnia czerwca 03 2017 14:45:24
Podwyżka dla burmistrza za podwyżkę dla mieszkanców non sens
pecet dnia czerwca 03 2017 20:52:32
Nie wiem co to za p.Zając ale sobie zapamiętam przez kogo płacę więcej...
A burmistrz zachował sie bezczelnie...
Proponuje rozwiązać rade miasta, diety przypisać burmistrzowi i mianować go Królem Wlenia.
jajko mądrzejsze od kury dnia czerwca 04 2017 12:10:22
Pani Kotoł... jest tak niekompetentna i nieudolna,że nie tylko Bareja tam wymięka.Chwilami (często) sprawia wrażenie,że nie wie co robi i gdzie jest i po co.
mik dnia czerwca 04 2017 17:40:23
p. Zając - pracownik MOPSu, co powinna biednym pomagać. Na pewno jeszcze nie raz namiesza, bo ma aspiracje wysokie
Pecet dnia czerwca 04 2017 19:17:31
Pani Zając w Mopsie pracuję? No pięknie. Z jakiego okręgu startowała w wyborach?
*** dnia czerwca 04 2017 21:38:09
A prace dostała przed czy po wyborach?
... dnia czerwca 04 2017 21:47:07
PO
Pecet dnia czerwca 04 2017 22:29:32
Jedna wielka obłuda rządzących...
TO dnia czerwca 04 2017 22:31:25
się burmistrzowi odwdzięczyła, szkoda, że zapomniała o mieszkańcach
*** dnia czerwca 04 2017 22:37:44
Na tym to polega niby przeciw a jednak za obłuda goni oblude
heh dnia czerwca 05 2017 07:25:29
pZając w MOpsie? no bardzio ciekawe.posade juz jako chyba radna dostała.
o rany dnia czerwca 05 2017 07:42:30
toz to drugie tyle!!!!!!a może mieszkańcy Wlenia urządza pikiete pod gminą.cena kosmiczna!!!!!!!!!!!!!!!!
no tak dnia czerwca 05 2017 07:48:30
a dwie panie gdzie przyjmuja opłaty to tam potrzebne? jedna pani wode przyjmuje druga śmieci! to jest dopiero cyrk.na poczcie we wleniu jedna pani wszystkie opłaty przyjmuje,kredyty,paczki i listy itd.a tu istna rozpusta.dwóch panów w zielonym kango tylko kursuje po wleniu.a moze tak zamiast podwyzek zrobic redukcje personelu.(i w urzędzie też)
do p.burmistrza dnia czerwca 05 2017 07:53:11
panie burmistrzu proponuje zrobić przesiew w personelu w MOPSie.czas zaczac oszczędności u siebie.a tam tych pan jest od groma.
gosc dnia czerwca 05 2017 07:54:14
a w Izerach na Boze Narodzenie dostawali ponad 2 tysiace bonów!!!!!!!
gosc dnia czerwca 05 2017 07:55:28
a w Izerach na Boze Narodzenie dostawali ponad 2 tysiace bonów!!!!!!!
*** dnia czerwca 05 2017 07:55:41
Za przyslugi trzeba płacić nawet własnym honorem tylko najpierw czy go się ma?
gosc dnia czerwca 05 2017 07:56:34
proponujemy opłaty zamaist u pań we Wleniu robić w gminie lub na poczcie albo przez net.i dwie pensje zaoszczędzone
ja dnia czerwca 05 2017 08:08:28
Takiego burmistrza chcieliśmy to nam obiecywał ściąganie inwestorów fundusze unijne a a co zafundował oszczędności na nas biednych mieszkańcach a ratusz się rozrasta.myślę że pan burmistrz odetnie kupony za swoją prace
do gościa dnia czerwca 05 2017 09:41:40
przestan hejtować , kto Ci w młodości zrobił taka krzywdę - tatuś Cię bił?
No tak dnia czerwca 05 2017 10:19:11
Zamknąć kase w urzędzie.wszedIe opłaty rób się na poczcie.nawet lwówecki urządkaze wpłacać na poczcie.a u nas wielkie miasto i kasa musi być.a jaki tam ruch.juz kolejna pensja w gminie zostaje.
Zygm dnia czerwca 05 2017 10:52:21
A moze tak radnych populistow tez pozbawic diet 1500 miesiecznie bez podatku za pare godzin siedzenia i czytanie materialow na sesji
ja dnia czerwca 05 2017 11:08:22
Walczyli o nasz głos a służą burmistrzowi są więc dla nas czy dla wladzy,raczej niczego dobrego dla mieszkańców czyli swoich wyborców nie wywalczyli chyba że się myle
MRQ dnia czerwca 05 2017 11:26:55
A tam opowiadacie :) a może Radnego Koczarskiego wyborcy prosili o podwyżkę a Radną Zając wręcz błagali ?? z zapytaniem "jak to możliwe , że tak dobra woda jest tak tania ??" :D
ania dnia czerwca 05 2017 12:28:14
a może stąd wysoka cena wody bo będzie o smaku truskawkowym:)
MRQ dnia czerwca 05 2017 12:37:46
A to nie każdy lubi :D
,*** dnia czerwca 05 2017 15:55:09
Jak dostaniecie rachunki to nie będzie wam do śmiechu chyba że się nie myjecie
alicja dnia czerwca 05 2017 16:44:47
Mieszkam w Starej Kamienicy i tu woda ze sciekami to ponad 60 zl za metr, z doplatami place ponad 15 zl , a tu bijecie piane za wzrost na wodzie 3 zl miesiecznie na rodzine , glupota czy polityka
anonimowy dnia czerwca 05 2017 20:21:55
A jakie były przesłanki Izer aby podwyżki wprowadzać i dlaczego Radni nie zaproponowali własnych rozwiązań?
Pecet dnia czerwca 05 2017 20:45:28
Burmistrz to porażka ale brakuje alternatywy... Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś rozsądny przed wyborami.
do alicji dnia czerwca 06 2017 07:14:08
ta woda ale chyba ognista:)ten rachunek to za mies.
do alicji dnia czerwca 06 2017 07:21:17
3 zł do kubiku!widzę że nie za dobra pani z matematyki.jeśli średnio rodzina płacila ok100 mies za wode to teraz zapłaci 200.
drugie tyle.bo o prawie drugie tyle woda w góre.
pecet dnia czerwca 06 2017 09:25:05
A burmistrz się cieszy bo w Nowogrodźcu nie ma podwyżek cen!
Czy alicja to alicja czy też może ktoś inny :) dnia czerwca 06 2017 09:57:41
@alicja
O jak miło, że mieszkańcy sąsiednich gmin interesują się cenami wody we Wleniu :). "alicjo" nie ponad 60 a niespełna 50 i już na samym początku mijasz się z prawdą. Po za tym "alicjo" pewnie dostałaś całkiem nie dawno podwyżkę pensji wiec Cię stać, nie przypominam sobie żebym w ciągu dwóch ostatnich lat dodał podwyżkę pensji. I szlak człowieka trafia jak słyszy, że 3 PLN tu 2 PLN tam 6 gr do tego i 5 gr do tam tego, aż się boje zrobić podsumowanie podwyżek.
smutny pan retro dnia czerwca 06 2017 12:14:41
Ceny w Starej K. są faktynie wysokie, ale dlatego, że w ostatnich latach dokonano tam wielomilionowych inwestycji. A we Wleniu inwestycji nie widać a podwyżki są. Po co dlaczego
Pecet dnia czerwca 06 2017 12:32:06
Ponawiam pytanie: Z jakiego okręgu startowała Pani Zając?
MRQ dnia czerwca 06 2017 15:10:02
@ smutny pan retro
Jak to po co?? Żeby więcej pieniążków kosić z gotowego wodociągu, żeby starczyło na godną podwyżkę dla Prezesa i może pracowników.
do Pecet dnia czerwca 06 2017 15:42:04
z Pilchowic, bo tam mieszka
pecet dnia czerwca 06 2017 19:52:31
Dzięki za info.

Wybieram sie na festyn w Pilchowicach - może spotkam panią Zając. Podziękuję jej ładnie za podwyżkę... Ciekawe czy jest Jej wstyd? Podejrzewam, że nie i w następnych wyborach znowu będzie startować.
anonimowy dnia czerwca 06 2017 21:13:13
Ciekawe czy mieszkańcy Łupek będą zadowoleni z doprowadzenie wodociągu.
Może dojść do tego, że wodociąg powstanie ale odbiorców nie będzie w takiej liczbie jak to się oczekuje. Aby ta inwestycja gminna czkawką się nie odbiła.
anonimowy dnia czerwca 06 2017 21:29:29
Z drugiej strony, rada miasta we Wleniu to strasznie niepoważna i nieodpowiedzialna pozbawiona empatii grupa ludzi, którzy nie liczą się ze zdaniem mieszkańców. Proszę mi przedstawić chociaż jednego mieszkańca, zadowolonego z wyborów szanownej rady w kwestii owej uchwały. Czyżby patologia w zarządzaniu??? Może za ostre słowo ale wstyd na całego.
do anonimowy dnia czerwca 06 2017 22:19:04
Ciekawe ,ze teraz wszyscy tacy cwani jak deszcze padają. A jak susza to strażacy jedynie za frajer pomagają. A jak ich zabraknie. Czy wtedy ludzie zadzwonią i kupią sobie beczkę wody, czy pobiegną o pomoc do Burmistrza. Na logikę każdy może mieć podłączenie z miejskiej sieci, a korzystać ze studni,deszczówki itd. Czy to takie trudne troszkę pomyśleć i być zabezpieczonym choćby na suszę kiedy to i studnie wysychają, a nie już domysły co zrobią mieszkańcy Łupek
do anonimowy dnia czerwca 06 2017 22:22:29
Proszę wyjść z ukrycia, zacząć pomagać ludziom, interesować się jak naprawdę to wszystko wygląda ,a nie tylko z portali, a za rok i Ty się znajdziesz w tej grupie ludzi co tak krytykujesz i wreszcie zrobisz tu drugie Los Angeles z budżetem 12 000 000 zł
Luk dnia czerwca 06 2017 22:32:59
Radni mają reprezentować interesy mieszkańców.a tu druga podwyżka.boja się sprzeciwić burmistrzowi jakby to od niego zależało ich druga kadencja.niestety niektórzy się pożegnaja z posadka.no chyba że na cito wkręca się do mopsu.
anonimowy dnia czerwca 06 2017 23:38:31
Hehehe, najpierw rozliczyć nalezy obecnych radnych za całokształt ich pracy. I nie jednostki a całe grono. A potem mysleć o wyborze następców. Moje zdanie o tej całej trupie Burmistrza już znacie. I ktoś tu mówi o pomocy mieszkańcom.... świetnie im rada pomaga.
wodnik dnia czerwca 07 2017 09:49:58
Dlaczego porównujecie cenę wody do Starej Kamienicy albo jeleniej Góry? Równie dobrze można ja porównać do ceny wody w Warszawie albo jeszcze lepiej Nowym Jorku. tam to dopiero są ceny tylko co z tego. Wleń to mała biedna mieścina na końcu świata. Koszty produkcji wody należało by zoptymalizować tylko czy komuś na tym zależy? Gierus patrzy tylko na dobro swojej firmy. Zych i tak płaci za wodę we Lwówku bo nie mieszka we Wleniu.
Pecet dnia czerwca 07 2017 10:08:29
Do wodnik: A Zych nie mieszka w Nowogrodźcu?
Pecet dnia czerwca 07 2017 10:10:09
Do anonimowy: Zdanie mamy chyba podobne ale jak chcesz rozliczyć wszystkich bezradnych?
gunwo dnia czerwca 07 2017 10:10:15
3 zety na rodzine miesięcznie... :)) dejta spokój
Pecet dnia czerwca 07 2017 10:23:39
Przelicz dokładnie.
wodnik dnia czerwca 07 2017 10:38:09
Zych mieszka w Płakowicach.
Pecet dnia czerwca 07 2017 10:40:15
Tak czy inaczej podwyżka cen wody go nie dotyczy.
Dodaj komentarz
Nick:2 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaSPŁYW NA BYLE CZYM.


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16938137 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.