wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Basztowa znowu w rękach gminy.
Miejskie
Historia zatoczyła koło. Po blisko 10 latach budynek „Basztowej” wraca do poprzedniego właściciela.

Już w grudniu ubiegłego roku, Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim przeprowadził pierwszą licytację nieruchomości znajdującej się w centrum Wlenia, a potocznie zwanej „Basztową”. Wówczas przystąpił do niej tylko jeden potencjalny inwestor, który jak mówił nie ma pomysłu na biznes, a ewentualny zakup ma być lokatą kapitału. Jednak ze względu braku innych oferentów mężczyzna odstąpił od licytacji licząc, iż przy kolejnym podejściu uda mu się nabyć nieruchomość po jeszcze niższej cenie.
Na grudniową licytację nie pofatygował się burmistrz Wlenia, który wcześniej mówił, że owszem chce odkupić obiekt i zadbać o niego. Informacja o zignorowaniu przez pana Zycha pierwszej licytacji u wielu osób wywołała oburzenie i niesmak. Budynek mógł przecież trafić w ręce kolejnego biznesmena, który nic by z obiektem nie robił.
Już po nagłośnieniu sprawy, podczas lutowej sesji rady miejskiej, burmistrz Zych zwrócił się do Rady z prośbą o udzielenie mu pełnomocnictwa do reprezentowania Gminy i wzięcia udziału w kolejnej licytacji, do czego radni się przychylili.


W piątek, 10 marca 2017 roku punktualnie o godzinie 10:00 w Urzędzie Skarbowym w Lwówku Śląskim odbyła się druga licytacja nieruchomości zabudowanej, w skład której wchodzi budynek mieszkalno- użytkowy o powierzchni użytkowej 698,10 m2 i działki gruntu nr 98/8, 98/12, 98/29, o łącznej powierzchni 0,1069 ha. Nieruchomość ta położona jest w miejscowości Wleń, obręb 2, gmina Wleń, powiat lwówecki.

W ostatnich dniach tak do Urzędu Skarbowego, jak i do Urzędu Gminy dzwonił potencjalny inwestor zainteresowany nieruchomością, który dopytywał się czy ktoś wpłacił wadium i czy Gmina będzie licytowała. Dowiedziawszy się, iż teraz Gmina przystąpi do licytacji zrezygnował on z walki o ruinę.

Tak więc do licytacji przystąpił tylko jeden oferent pan A. Zych, który w imieniu Gminy Wleń wylicytował „Basztową” za kwotę 67.123,00 złotych.

Z kart historii
:
(Andrzej Jaśkiewicz, wleninfo.pl)

Przed wojną „Deutsches Haus” z 40-stoma miejscami noclegowymi, restauracją, salą balową i kinem był reprezentacyjnym budynkiem we Wleniu.

Po 1945 roku budynek stracił funkcje hotelu. Dawna restauracja zyskała nową nazwę „Basztowa”. Przez długie lata dwie sale (dla palących i niepalących) wypełnione były stałymi bywalcami, którzy wpadali tu na śledzika i 50-tkę. (alkohol podawano tylko z zakąską). Dawna sala balowa została przebudowana na kino „Jutrzenka”. Piętro w latach 70 zajmował GOK i biblioteka publiczna, a dawne pokoje hotelowe zostały adaptowane na mieszkania socjalne.

Lata 80-te to początek stopniowej degradacji obiektu. Ośrodek Kultury i Biblioteka zostały przeniesione na ulicę wówczas Politajewa, a obecnie Chopina. Kino zostało zamknięte z powodu złego stanu technicznego. Z mieszkań na piętrze wyprowadzili się lokatorzy. Budynek opuszczony przez mieszkańców stopniowo popadał w ruinę. W latach dziewięćdziesiątych po raz pierwszy zmienił właściciela. Kupił go przedsiębiorca budowlany z Jeleniej Góry. W trakcie trzeciej kadencji Rady Miasta budynek został odkupiony i ponownie stał się własnością Gminy Wleń. W 2001 roku ówczesny burmistrz Bogdan Mościcki wydzierżawił obiekt kolejnemu inwestorowi który niestety nie podjął żadnych prac remontowych. W okresie kadencji B. Szeffsa gmina wygasiła dzierżawę i odzyskała nieruchomość. Została wykonana inwentaryzacja oraz dokumentacja projektowa, która przewidywała kapitalny remont budynku. Na parterze miała się mieścić mała restauracja z pełnym zapleczem kuchennym, a na piętrach 12 lokali mieszkalnych. Uzyskano pozwolenie na budowę i przystąpiono do prac rozbiórkowych. Po wyborach samorządowych nowa rada na wniosek burmistrza Mościckiego ponownie przeznaczyła budynek na sprzedaż. Nie obyło się przy tym bez pewnych kontrowersji. Pierwszy projekt uchwały został głosami radnych odrzucony. A pierwszy przetarg nie odbył się z powodu braku kupców. 14 listopada 2007 r. miał miejsce drugi przetarg. Cena wywoławcza wynosiła około 100.000 zł i za taką kwotę budynek został sprzedany.

Dawny Hotel po raz kolejny zmienił właściciela. Niestety nabywca po przeprowadzeniu niewielkich prac zabezpieczających stracił zainteresowanie budynkiem. W 2015 roku ze względu na to, że stanowi coraz większe zagrożenie dla przechodniów dostęp do ruiny od strony rynku został w końcu zabezpieczony ponad dwu metrowym płotem.  (czytaj: Wleninfo.pl)

Warto dodać, że odzyskanie budynku Basztowej to ogromny choć mocno spóźniony sukces pani Zofii Jaśkiewicz. Pani Zofia jako jedna z nielicznych osób głośno protestowała przeciwko podjętej w 2007 roku przez burmistrza Bogdana Mościckiego decyzji dotyczącej sprzedaży budynku.  Wówczas jej apel o pozostawienie nieruchomości w rękach gminy został przez większość radnych zignorowany.


Nowy właściciel wbrew deklaracjom wykonał jedynie niewielkie prace zabezpieczające nie podejmując żadnych prac remontowych. Przez kolejne dziesięć lat pani Jaśkiewicz niemal na każdej sesji apelowała do władz o podjęcie działań prowadzących do powtórnego przejęcia Basztowej przez gminę. Interweniowała również w instytucjach nadzorczych. Jak sama przyznaje nie była darzona z tego powodu sympatią, ani przez poprzednie ani obecne władze.

Teraz nie ukrywa satysfakcji. Cóż jednak z tego – Mówi pani Zosia skoro budynek znajduje się w takim stanie, że w każdym momencie może grozić zawaleniem zagrażając sąsiednim posesjom i przechodniom, a koszt jego remontu  będzie wielokrotnie wyższy niż przed dziesięcioma laty.

Do dzisiaj pni Jaśkiewicz ma ogromny żal do radnych którzy poparli wniosek o sprzedaży budynku. Niektórzy z nich do dzisiaj pełnią te funkcje i nie poczuwają się do żadnej winy za podjętą przed laty decyzję.

Historia Basztowej z jednej strony pokazuje jak podejmowane przez radnych decyzje bezpośrednio wpływają na wizerunek miasta i życie jego mieszkańców. Z drugiej strony jak małe jest poczucie odpowiedzialności i konsekwencji podjętych działań.

ANDRZEJ JAŚKIEWICZMAREK DRAL - LWOWECKIE.INFO


Komentarze
Don dnia marca 10 2017 22:15:25
No i sie zaczeło ciekawe czy ktoś ma pomysł co dalej i czy ktoś przeliczył jakie koszty remontu za nim wydano pieniadze na kupno , brawa za pomysł
Bob Budowniczy dnia marca 10 2017 22:25:55
Koszt remontu to około 2000000 złotych.
pixi dnia marca 10 2017 22:50:43
to chyba pierwsza racjonalna decyzja tego burmistrza
ku pamieci dnia marca 10 2017 22:57:45
a ja zapamietam panu Zychowi ze nei pojechał na pierwszy przetarg nie zapomne mu tego i bede o tym pamietac jak tak było mozna!!!!!
Anonimowy dnia marca 10 2017 23:11:39
Unia daje dotacje na rewitalizacje różnych zabytków z przeszłością. Może uda się pozyskać środki z takiego projektu?
Do ku pamieci dnia marca 11 2017 08:03:18
Znowu kłania się logika myślenia. Nie pojechał bo strategią było,żeby na drugim przetargu obniżyli cenę nieruchomości i odkupić wtedy. Od cała filozofia.Gmina liczy się z każdym groszem, bo to biedna Gmina.
Do anonimowy dnia marca 11 2017 08:07:26
Proszę się zacząć interesować Wleniem bardziej skrupulatnie i wtedy nie trzeba się tutaj dopytywać. W poniedziałki udać się do Burmistrza porozmawiać i wszystko jasne. A strategia jest taka by pozyskać pieniążki i postawić ten obiekt na nogi,żeby nie straszył swoim wyglądem
taa dnia marca 11 2017 08:38:41
Gdyby ten zainteresowany inwestor zdecydował się na kupno Basztowej na pierwszym przetargu cała strategia naszego genialnego stratega poszłaby ns h**
Ps. Tą bidną gminę stać na spore podwyżki dla stratega.
tak ,tak dnia marca 11 2017 09:52:54
Po wyborach samorządowych nowa rada na wniosek burmistrza Mościckiego ponownie przeznaczyła budynek na sprzedaż.
Ale i tak wszyscy zarzucą obecnemu burmistrzowi ,że nie pojechał na pierwszy przetarg ....
Gdyby wtedy nie sprzedali to nie mówiłoby się o żadnych przetargach
dokąd zmierzamy dnia marca 11 2017 10:01:12
oddać za darmo wyremontowany ośrodek zdrowia, kupić ruinę - brawo
do dokąd zmierzamy dnia marca 11 2017 12:38:40
nie wiem dokąd ty zmierzasz ale dobra zmiana idzie na manowce
Don dnia marca 11 2017 12:43:51
I jestem pewien nic z tego nie bedzie faktyczna okazja inwestowac w taka ruine ciekawe czemu nikt nie był zainteresowany bo to ruina dawne chyba inko super ruina polecam zakupić brawa chetnych jest sporo na ruiny gratuluje
Mati dnia marca 11 2017 12:49:47
Ale frajda kupic ruine za tyle kasy nie mając planu co dalej , to na pewno była okazja , okazja znaleść inwestora ktury by to kupił i wyremontował i płacił podatek do gminy
Do mati dnia marca 11 2017 14:47:02
Powiem jeszcze raz, czy te komentarze piszą dzieci?Tyle błędów, brak logicznego myślenia. Człowieku już wielu było inwestorów,popatrz jak wygląda budynek. Masz jakieś pytania proszę odwiedzić panią Zosię to się dowiesz wszystkiego. Całe szczęście ,że odzyskała to Gmina, bo trzeba to zrobić, to jest kamienica w środku rynku,która nas reprezentuje jako miasteczko.Ale szkoda,tutaj pisać cokolwiek, jak tutaj panuje brak logicznego myślenia
Mati dnia marca 11 2017 15:53:51
No za pare lat zobaczymy jak to bedzie bedzie nowa władza i nowe decyzje
subiektywny dnia marca 11 2017 18:00:36
Co to znaczy wylicytował? Można licytować z samym sobą? To znaczy, jaka była cena wywoławcza?
Don dnia marca 11 2017 21:12:43
Wiec gratuluje jestem zbyt młody mało doświadczony ale za to bede czekał co władza zrobi z budynkiem i kiedy
krawiec Stefania dnia marca 12 2017 10:43:31
STARY CZY MLODY KAŻDY MA PRAWO WYPOWIEDZIEĆ SIĘ W SPRAWACH MIASTECZKA,BO TO ONI STWORZĄ PRZYSZŁOŚĆ TEGO GRODU,POZDRAWIAM
Taki-tam dnia marca 12 2017 12:43:55
No proszę-Odzyskalismy objekt o który wielu sie upominało.Tylko w naszej społecznosci NIC sie nie zmieniło..............i tak wszystko jest ŻLE........Czy to niejest taniec CHOCHOŁÓW.
Don dnia marca 12 2017 12:52:52
Odzyskaliśmy że jak jestem młody ale głupi nie przypominam nikt nie był zainteresowany kupnem czemu bo myśle że to nie opłacalne ale poczekamy co dalej kupić na przetargu gdzie nie ma nikogo inego pogratuluje jak budynek przestanie straszyć ale jak narazie to zasługi nie widze
Anonimowy dnia marca 12 2017 15:27:55
Faktycznie, chłopie, czas do nauki języka polskiego. Ciężko zrozumieć Twoje wypowiedzi.
Don dnia marca 12 2017 16:54:04
To masz racje tak jak kupno ruiny i zadowolenia i gratulowania odzyskania budynku jaja robią odzyskali faktycznie
Mati dnia marca 12 2017 22:42:58
Ja tam młodego rozumiem i nie kumam odzyskali co kupili za kase , tanio bo nikt tego nie chciał koszty remontu i utrzymania takiego obiektu nie opłacalne spokojnie można było taniej to kupić . a co z tym będzie pewnie władza sie zmieni ta pokazała jak zabezpiecza sie budynki przy drodze . kupił a nastepna władza bedzie myśleć co z tym zrobić tej braknie czasu od wypadku ile mineło dalej nie zabezpieczona remiza a sorki Strażnik Miejski pozwolenia nie dostał by dopilnować swojej pracy ha ha
Anonimowy dnia marca 13 2017 10:56:48
Wy to chyba w jednej ławce w szkole siedzieli :)
Don dnia marca 13 2017 13:05:57
Raczej siedzimy i to we Wleniu
Dodaj komentarz
Nick:1 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Jubileusz korowód
Jubileusz korowód
Jubileusz korowód II


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16906495 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.