wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Czy to już ostatnie godziny Ośrodka Zdrowia we Wleniu?
MiejskieMiał być konkurs ofert,  konsultacje, spotkania z mieszkańcami. Wyszło jak zwykle. Na czwartkowej sesji rada Miasta rozpatrzy projekt uchwały w praktyce likwidujący  Ośrodek Zdrowia i wprowadzający do Gminy  nowy podmiot który zajmie się ochroną zdrowia  -  SPZOZ Zgorzelec. O komisji na której podobno Rada Miasta uprawniła Artura Zycha do podjęcia decyzji w tej sprawie pisze radny Marek Dral.

Ośrodek Zdrowia zostanie połączony ze Szpitalem w Zgorzelcu?

– Mamy dzisiaj sytuację taką, że istnieje tu pewne niebezpieczeństwo polegające na tym, iż w przyszłym roku (2017) nasz ośrodek zdrowia po prostu może mieć problemy z funkcjonowaniem ze względu na brak lekarzy. Ja nie ukrywam, że szukam też na różne sposoby, niestety efektu tego nie widać.
– mówił podczas ubiegłorocznego posiedzenia połączonych Komisji Rady Miejskiej Wlenia Burmistrz Artur Zych, który wspomniał, że w sprawie chętnych do pracy rozmawiał także z Polonią na Ukrainie, niestety do pracy we wleńskich warunkach, przy proponowanym wynagrodzeniu chętnych nie ma. Burmistrz podniósł także kwestie problemów z finansowaniem ośrodka oraz braku specjalistów.

 Informacje o problemach ośrodka, w szczególności ze znalezieniem lekarza potwierdził doktor Romaniuk.

 Burmistrz Zych zaproponował trzy teoretycznie możliwe rozwiązania:
Przekształcenie SP ZOZ we Wleniu w spółkę własną, której my będziemy właścicielami;
Przekształcić w spółkę, w której będzie udziałowiec z zewnątrz lub prywatyzacja.
Czwartą opcją wymienioną przez burmistrza było wsparcie finansowe Ośrodka z budżetu Gminy, jednak  burmistrz podkreślił, iż nie jest to takie łatwe ze względu na istniejące prawo.

 Zapytany o zdanie Kierownik SP ZOZ we Wleniu dr Romaniuk korzystnie widział właśnie tę czwartą możliwość, czyli dofinansowania przez Gminę etatu lekarza. Burmistrz Zych wyraźnie sprzeciwił się temu pomysłowi, tłumacząc, że nie jest to dobra propozycja, ponieważ lekarz w każdej chwili może  odejść, a my zostaniemy na przysłowiowym lodzie.

 Radny Marek Dra
l zwrócił uwagę, iż podobnie może być z przekształceniem Ośrodka i jego przejęciem przez prywatną spółkę, która w każdej chwili stwierdzając, że dochody z Wlenia są niewystarczające będzie mogła rozwiązać kontrakt.

 Burmistrz Zych poinformował radnych, iż są chętni na przejęcie wleńskiego ośrodka zdrowia.
Są firmy chętne, które mogłyby tu przyjść, które mogłby przejąć nasz ośrodek, jeżeli chodzi o ścieżkę prywatyzacyjną. Jeżeli chodzi o dofinansowanie i wejście w spółkę na ten temat rozmowy powiedzmy są ciężkie, dlatego, że taka spółka gdzie 51 proc. ma nasza Gmina a resztę ma ktoś, nie jest atrakcyjna dla tych, którzy ewentualnie chcą coś robić.  Mówił Artur Zych.

 Omawiając propozycję przekształcenia SP ZOZ-u we Wleniu Radny Marek Dral zapytał o jej koszty, ile gmina będzie musiała do tego dopłacić?

Burmistrz Artur Zych wyjaśnił, iż taka prywatyzacja nie niesie dla nas za sobą żadnych kosztów. – Prywatyzacja nas nic nie kosztuje. Prywatyzacja jest procesem, w którym następuje, jeżeli dalej zakłada się, że będzie to zrobione, że pracownicy zostaną przejęci, to kosztów jakiś nie ma. Jest koszt tylko ogłoszenia
żaden koszt – ogłoszenia przetargu, przygotowania całej dokumentacji, w jaki sposób to przeprowadzić i kosztów dodatkowych nie ma. Koszty pojawiłyby się wtedy, gdy trzeba by było zwalniać ludzi. Wtedy te koszty są  mówił burmistrz Zych.

 Z pomysłu prywatyzacji nie był zadowolony kierownik SP ZOZ we Wleniu doktor Romaniuk, który widzi w pomyśle jakieś plusy, ale także obawy, iż prywatyzacja to pozbycie się nadzoru przez Gminę i mogą wówczas powstawać jakieś dysonanse z interesem tego właściciela a interesem społeczności.

 Radni pytali burmistrza, czy ewentualni oferenci chętni do przejęcia wleńskiego ośrodka zdrowia mogliby zostać zaproszeni na sesję rady, gdzie przedstawiliby swoje pomysły i propozycje. Na co przeczącą odpowiedział burmistrz Zych, argumentując to koniecznością wystartowania w ich Konkursie.

Wszyscy, którzy rozmawiają ze mną mówią o tym, że oni owszem ofertę przedstawią w momencie jakiegoś konkursu, bo Proszę Państwa wiadomo, że oni muszą Konkurs wygrać. Czyli, jeżeli przystąpiliby to muszą jakoś siebie przelicytować. To jest skomplikowana kwestia przygotowania pewnego SIWZ-u, bo to jest bardzo skomplikowana kwestia, potem rozstrzygnięcia takiego. Ale raczej nie spodziewałby się, że ktoś, kto będzie zainteresowany tym, żeby przejąć tutaj ten ośrodek zdrowia i dalej go prowadzić, żeby w ten sposób zrobił. Mówił burmistrz Zych

 Na koniec dyskusji burmistrz Zych poprosił radnych o danie mu zielonego światła do prowadzenia rozmów i poszukiwania rozwiązań. – Proszę Państwa, ja chciałbym przynajmniej, żeby dzisiaj, z tego dzisiejszego spotkania, żebym miał pewność, że Państwo widzą konieczność reakcji, to dla mnie jest bardzo ważne, ponieważ ja szukamy jeszcze jakiś innych rozwiązań. – mówił burmistrz Zych, który poprosił radnych o nieformalne przegłosowanie stanowiska i danie mu upoważnienia rady „żeby przedstawić w najbliższym czasie propozycje, co możemy w tym zakresie zrobić”. Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na prowadzenie przez burmistrz oficjalnych rozmów.


 Już kilka tygodni później Burmistrz jakby zapomniał o tym, co mówił wcześniej, o Konkursach, przetargach, SWIZ-ie i całej reszcie o jawności i konkurencyjności i na sesji przedstawił radnym Panią dyrektor Szpitala w Zgorzelcu i poinformował, że jest ona zainteresowana przejęciem Ośrodka Zdrowia we Wleniu. Na sesji ze strony burmistrza padła także deklaracja konsultacji społecznych, rozmów z mieszkańcami .


 Radny Marek Krzysztof Dral – Jako Radny tej gminy, który żywo interesuje się jej funkcjonowaniem, nic mi nie wiadomo o żadnym Konkursie czy konkurencyjnym przetargu, bynajmniej na wleńskich stronach nic takiego nie ma. Nic mi nie wiadomo o żadnym spotkaniu z mieszkańcami gminy ws. przejęcia ośrodka. A już 7 lutego radni mają wydać opinię, wyrazić zgodę na połączeniu SP ZOZ-u ze zgorzeleckim Szpitalem. Może się mylę, ale odnoszę wrażenie, że cała sprawa była wcześniej ukartowana i czuję się oszukany. Zgadzam się, iż z Ośrodkiem Zdrowia trzeba coś zrobić, ale tylko na zasadach konkurencyjności ofert, wyboru lepszej, a nie brania na chybcika.
Komentarze
Prawo dnia lutego 08 2017 22:21:56
Panie Radny kłania się znajomość przepisów prawa. Polecam, zwłaszcza radnym.
byly mieszkaniec dnia lutego 08 2017 22:48:52
Może zamiast podwyżki pensji dla but.ostrza i pracowników to warto podnieść dofinansowanie z gminy na stanowisko lekarza. Przecież burmistrz i inni z administracji też moga odejść a pieniądze w tym czasie zmarnowane przepadną.
do były mieszkaniec dnia lutego 09 2017 06:09:03
to Panowie doktorzy jeszcze nie napełnili kieszeni ze trzeba im coś dawać
dostaja przeciez po 30 tysi na miesiac
śmieszne ? dnia lutego 09 2017 09:27:01
Skoro dostają po 30 tys w szpitalach itp to jaki lekarz przyjdzie do ośrodka we Wleniu ???
krawiec Stefania dnia lutego 09 2017 09:56:35
WPRAWA PRZYCHODNI WE WLENIIU IUŻ PRZESĄDZONA ;BYŁ PIĘKNY DOM DLA LEKARZY ,PO SPRZEDANIU TEGO OBIEKTU WIADOME BYŁO,ŻE NIE ZNAJDZIE SIĘ CHĘTNEGO LEKARZA
Don dnia lutego 09 2017 09:57:35
Brawa dla wladz wlenia no podniesc to sobie moga za to pesje ja jastem za precz z osrodkiem zdrowia wladza i sprawiedliwosc pi naszej stronie jak nie pasuje to w.
xyz dnia lutego 09 2017 10:12:52
Oddanie ośrodka zdrowia jest m.in tym wybitnym osiągnięciem p.b urmistrza dlatego należy mu się ta podwyzka.
Don dnia lutego 09 2017 12:01:18
Brawo nie ma jak wlen
krawiec Stefania dnia lutego 09 2017 13:18:05
SERCE WYSIADA
krawiec Stefania dnia lutego 09 2017 13:19:28
RADNI? EZRADNI111
Do Krawiec Stefanii dnia lutego 09 2017 13:38:35
Pani Stefanio nie zna Pani wielu szczegółów, wielu spraw,jedynie co napisze portal. Wiec proszę się nie wypowiadać, lecz bardziej zgłębić informację od różnych stron zaintersowanych
Do Krawiec Stefanii dnia lutego 09 2017 13:40:27
Ośrodek dzięki tym zmianom będzie funkcjonował dopiero jak powinien. Proszę popatrzyć na Ośrodek w Gryfowie, a szpital w Zgorzelcu jest najlepszy.
Don dnia lutego 09 2017 14:44:38
Na pewno najlepszy operacja przeprowadzona w ubieglym roku nie udana zarazili e-kola masakra gratuluje wyboru
anonimowy dnia lutego 09 2017 16:04:01
A gdzie mamy zgłębiać ową wiedzę??? Brak konsultacji społecznych jak były tak są. Czy może mamy się konsultować przez fejsa albo Twittera (bo takie propozycje też już tu słyszałem)?
do anonimowy dnia lutego 09 2017 17:10:28
Czytać na stronie Urzędu Miasta i Gminy informacje
anonimowy dnia lutego 09 2017 17:40:44
Informacje o czym??? O tym co już postanowione? A gdzie są informację dotyczące głosowań nad nowymi projektami i pomysłami przez radę? Ja tam osobiście wolałbym wiedzieć nad czym radni i burmistrz pracują zanim zostanie to uchwalone... Przecież taki plan obrad chyba istnieje, prawda?
anonimowy dnia lutego 09 2017 18:08:57
Jak szanowny kolega wróci do artykułów poprzednich na temat Ośrodka to znajdzie takie spostrzeżenia. Pisząc "TU" miałem na myśli ów wspaniały portal :).
Wyborca z ogrodowej dnia lutego 09 2017 18:12:14
Panie Dral a Pan jest zarejestrowany w przychodni we wleniu?skoro jest Pan jak pisze związany z nią bardzo
anonimowy dnia lutego 09 2017 18:14:31
A tak na marginesie to kiedy Pan Bip przeglądał? Wypadałoby co nieco uzupełnić...
rodzic dnia lutego 09 2017 19:14:42
A szkoły we Wleniu nie można zrobić filią np szkoły lwóweckiej na pewno byłoby taniej i efekty nauczania pewnie byłyby lepsze,a przy braku nauczycieli to super rozwiązanie moim zdaniem,nie wiem co pan burmistrz i rada sądzą o tej propozycji
bikko dnia lutego 09 2017 21:11:18
no i pozamiatane, najpierw kościół zabrał sanatorium, potem Izery wodę, teraz Zgorzelec przejmie ośrodek zdrowia, kto chce naszego burmistrza? chętnie oddamy
Mieszkanka dnia lutego 10 2017 07:08:47
Warto by się zastanowić nad dyżurami w sobotę i niedzielę, choćby 2 godzinne -pacjent , który ma zlecone zastrzyki np. z antybiotyku nie ma gdzie tego zrobić, jeżeli już, to prywatnie nie każdego na to stać-tak wygląda opieka nad chorym? Zastanówcie się! Tutejsza placówka wymaga
reorganizacji pod każdym względem-może radni przejdą się do Ośrodka i posłuchają pacjentów.
subiektywny dnia lutego 10 2017 07:26:28
p. Romaniuk nie jest doktorem tylko lekarzem medycyny...
edek dnia lutego 10 2017 12:30:26
Jakie konsultacje ,jak 90% spoleczności nie potrafi zrozumiec tekstu pisanego , a tylko im się wszystko należy.
Nie wiem czemu mieszkańcy traktuja burmistrza ,którego sami wybrali jako wroga.
do edka dnia lutego 10 2017 12:44:35
Bo się zawiedli
Do mieszkanki dnia lutego 10 2017 19:58:09
Jak to nie ma gdzie zrobić zastrzyku,a Gryfow tam przecież jest pomoc świąteczna,a pretensje należy kierować do NFZ
karawana dnia lutego 11 2017 00:59:31
Kto głosował na burmistrza z PiSu
krawiec Stefania dnia lutego 11 2017 13:35:24
NIE JESTEM Z PISU ,ALE GŁOSOWAŁAM NA P.ZYCHA ,BO TO PORZĄDNY CZŁOWIEK I MAM O NIM DOBRE ZDANIE.WIEM,ŻE NIE WSZYATKIM TO SIĘ PODOBA ,ALE MAM PRAWO DO WŁASNEGO ZDANIA
do karawana dnia lutego 12 2017 14:28:55
Ja nie wiem czy burmistrz jest z PISu może niech się sam określi
mik dnia marca 11 2017 17:50:30
ja tez glosowalem na pana Zycha i uwazam ze zrobilem zle
Dodaj komentarz
Nick:2 + 4:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

XI Turniej Rodzin
XI Turniej Rodzin
XI Turniej Rodzin


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16936418 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.