wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
REMIZA DO ROZBIÓRKI
Miejskie
Po poniedziałkowym wypadku, w którym autobus PKS-u na śliskiej nawierzchni nie wyhamował i wbił się w budynek remizy uszkadzając go, przyszłość obiektu została przesądzona.

Pan Piotr Szymański Sekretarz Gminy Wleń wyjaśnia, iż konstrukcja budynku jest tak mocno naruszona, że należy go jak najszybciej rozebrać. W chwili obecnej po opinii inspektora nadzoru budowlanego Gmina czeka tylko na wizytę rzeczoznawcy z PZU, który musi zobaczyć obiekt. Rozbiórka zostanie przeprowadzona niezwłocznie po oględzinach ubezpieczyciela. Stanie się to najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.
Remiza, która zostanie rozebrana dla wielu starszych mieszkańców wsi, to kawał wspaniałej historii. Sekcja Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełczynie powstała latach 50- tych XX wieku. W latach 70- tych, jednostka była u szczytu świetności. Liczyła wówczas 3 sekcje: męską, żeńską i młodzieżową, a każda z sekcji liczyła 8 osób. Strażacy, dużo czasu poświęcali na działania profilaktyczne, brali również udział w życiu wsi i gminy, uczestniczyli także w licznych zawodach strażackich. Sekcję OSP Bełczyna zlikwidowano pod koniec lat 80-tych XX wieku. Od tamtego czasu budynek, pozostałość po niemieckim areszcie, stał opuszczony.


 
Informacje dotyczące historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełczynie oraz skany dyplomów zostały zgromadzone i udostępnione przez Panią Martę - mieszkankę Bełczyny. Dziękujemy.

Najprawdopodobniej od czasów zakończenia II wojny światowej, lub od rozpoczęcia działalności OSP Bełczyna, na poddaszu remizy skrywane były dwie tablice, pochodzące najprawdopodobniej z pobliskiego pomnika poświęconego poległym w latach 1813-1913. Na kolumnie tego pomnika wykuty jest napis: "Gott war mit uns - Ihm sei die Ehre 1813 - 1913" co w tłumaczeniu znaczy: "Bóg był z nami - Bądź mu chwała 1813 - 1913", natomiast z nieznanych powodów tablice z nazwiskami ofiar ukryto.
Kolejną ciekawostką, o której niewiele osób wiedziało jest fakt, iż remiza po opuszczeniu przez strażaków była garażem dla starego karawanu pogrzebowego.

Marek Dral. Lwowecki.info
Komentarze
krawiec Stefania dnia lutego 03 2017 10:06:11
WIELKA STRATA!!!
Dodaj komentarz
Nick:1 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Ćwiczenia „Bóbr – Kwisa 2008”
Ćwiczenia „Bóbr – Kwisa 2008”
„Bóbr – Kwisa 2008” - Wleń


j23215 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek484 weeks
admin485 weeks
gisia486 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul487 weeks
Maskonp487 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16920436 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.