wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Czy gmina odzyska Basztową?
Miejskie
Przed wojną „Deutsches Haus” z 40-stoma miejscami noclegowymi, restauracją, salą balową i kinem był reprezentacyjnym budynkiem we Wleniu.

Po 1945 roku budynek stracił funkcje hotelu. Dawna restauracja zyskała nową nazwę „Basztowa”. Przez długie lata dwie sale (dla palących i niepalących) wypełnione były stałymi bywalcami, którzy wpadali tu na śledzika i 50-tkę. (alkohol podawano tylko z zakąską). Dawna sala balowa została przebudowana na kino „Jutrzenka”. Piętro w latach 70 zajmował GOK i biblioteka publiczna, a dawne pokoje hotelowe zostały adaptowane na mieszkania socjalne.


Lata 80-te to początek stopniowej degradacji obiektu. Ośrodek Kultury i Biblioteka zostały przeniesione na ulicę wówczas Politajewa, a obecnie Chopina. Kino zostało zamknięte z powodu złego stanu technicznego. Z mieszkań na piętrze wyprowadzili się lokatorzy. Budynek opuszczony przez mieszkańców stopniowo popadał w ruinę. W latach dziewięćdziesiątych po raz pierwszy zmienił właściciela. Kupił go przedsiębiorca budowlany z Jeleniej Góry. W trakcie trzeciej kadencji Rady Miasta budynek został odkupiony i ponownie stał się własnością Gminy Wleń. W 2001 roku ówczesny burmistrz Bogdan Mościcki wydzierżawił obiekt kolejnemu inwestorowi który niestety nie podjął żadnych prac remontowych. W okresie kadencji B. Szeffsa gmina wygasiła dzierżawę i odzyskała nieruchomość. Została wykonana inwentaryzacja oraz dokumentacja projektowa, która przewidywała kapitalny remont budynku. Na parterze miała się mieścić mała restauracja z pełnym zapleczem kuchennym, a na piętrach 12 lokali mieszkalnych. Uzyskano pozwolenie na budowę i przystąpiono do prac rozbiórkowych. Po wyborach samorządowych nowa rada na wniosek burmistrza Mościckiego ponownie przeznaczyła budynek na sprzedaż. Nie obyło się przy tym bez pewnych kontrowersji. Pierwszy projekt uchwały został głosami radnych odrzucony. A pierwszy przetarg nie odbył się z powodu braku kupców. 14 listopada 2007 r. miał miejsce drugi przetarg. Cena wywoławcza wynosiła około 100.000 zł i za taką kwotę budynek został sprzedany.
Dawny Hotel po raz kolejny zmienił właściciela. Niestety nabywca po przeprowadzeniu niewielkich prac zabezpieczających stracił zainteresowanie budynkiem. Od ośmiu lat dawny hotel straszy mieszkańców Wlenia i turystów swoim wyglądem. Ze względu na to, że stanowi coraz większe zagrożenie dla przechodniów dostęp do ruiny od strony rynku został w końcu zabezpieczony ponad dwu metrowym płotem.  (czytaj: Wleninfo.pl)
W środę, 28 grudnia 2016 roku „Basztowa” została wystawiona na licytację przez Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim, do której przystąpił tylko jeden potencjalny inwestor, który to przed jej rozpoczęciem wpłacił wymagane wadium. Mieszkający na drugim końcu Polski Pan Marcin mówił, iż nie ma pomysłu na biznes, a ewentualny zakup ma być lokatą kapitału. Jednak ze względu braku innych oferentów potencjalny inwestor odstąpił od licytacji, licząc, iż przy kolejnym podejściu uda mu się nabyć nieruchomość po jeszcze niższej cenie. Podczas drugiej licytacji usytuowany w centrum Wlenia budynek o łącznej powierzchni 698,10 m2 położony na trzech działkach o łącznej powierzchni 0,1069 ha. Zostanie wystawiony za cenę wywoławczą niespełna 66,5 tysiąca złotych.

Czy i kto kupi „Niebieski domek” i co dalej stanie się z obiektem? O tym przekonamy się już za dwa miesiące.


MAREK DRAL - LWOWECKI.INFO
A.Jaśkiewicz
Komentarze
PiS dnia grudnia 29 2016 08:35:07
Niech go odkupi gmina i przeznaczy na mieszkanie plus.
.Nowoczesna Platforma Ludowa dnia grudnia 29 2016 12:51:46
Taaaaa, tylko dlaczego na tym przetargu nie było burmistrza !!!!
krawiec Stefania dnia grudnia 29 2016 13:58:06
niech ktoś kupi i coś zrobi ,niech ten''straszak'' zostanie uporządkowany!
kk dnia grudnia 29 2016 15:12:59
Niby skąd Gmina ma wyskrobać 66 tysięcy???
xd dnia grudnia 30 2016 00:58:56
może jakby zrezygnować z premii rozdawanych między sobą, to coś by sie tam znalazło.
KIBIC dnia grudnia 30 2016 09:44:38
A GDZIE TE 1OO TYS ZA KTORE ZOSTALA SPRZEDANA
Wiesław Santos de Larbilacjionte dnia grudnia 30 2016 13:08:27
Zawali się w końcu to dziadostwo
Pomyśleć? dnia stycznia 03 2017 00:40:16
Na filmie z sesji jest wszystko powiedziane i wyjaśnione jak to wygląda. Trzeba zadać sobie tylko ten trud i chcieć obejrzeć ze zrozumieniem coś co nie jest tylko glupkowatym show ba polsacie.
Dodaj komentarz
Nick:4 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

X Gminny Przegląd Recytatorski
X Gminny Przegląd Recytatorski
X Gminny Przegląd Recytatorski


j23216 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin486 weeks
gisia487 weeks
jordan488 weeks
enisia488 weeks
lekul488 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16938324 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.