wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
UROCZYSTA SESJA RADY MIASTA I GMINY ZWIĄZANA Z USTANOWIENIEM ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ PATRONKĄ WLENIA.
MiejskieWe wtorek 29 listopada odbyła się uroczysta sesja rady Miasta i Gminy we Wleniu poświęcona osobie świętej Jadwigi Śląskiej.

Tematyka sesji miała związek z procesem ustanowienia świętej Jadwigi patronką miasta Wleń. Z takim pomysłem wystąpił proboszcz parafii św. Mikołaja ksiądz Krzysztof Madej i to z jego inicjatywy pierwszego września tego roku Rada Miasta i Gminy podjęła uchwałę w tej sprawie.


Jako pierwszy zabrał głos burmistrz Artur Zych.
To spotkanie ma być początkiem naszej drogi do przyjęcia patronki miasta świętej Jadwigi Śląskiej. Chciałbym żebyśmy w trosce o dobro wspólne mogli razem tworzyć tą naszą małą ojczyznę, żeby stawała się miejscem wspólnego, dobrego zamieszkiwania. Są to działania związane z tworzeniem pewnej tradycji. To tradycja wiąże nas z określonym miejscem, to my tą tradycję dzisiaj tworzymy. Mówił  w swoim wystąpieniu burmistrz.

 
Ksiądz proboszcz Krzysztof Madej przedstawił religijny wymiar przyjęcia świętej Jadwigi Śląskiej na patronkę miasta oraz rolę patrona w aspekcie życia człowieka i społeczności lokalnej 
– Patron czyli opiekun to ktoś kto się opiekuje, ktoś kto czuwa nad nami zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Mówił ksiądz proboszcz. - Patron to ten który oręduje za nami u pana Boga. Patronów mają nie tylko osoby, ale również grupy społeczne, zawodowe, państwa i miasta. Cieszą się tym samym opieką świętych. My pragniemy aby święta Jadwiga która jest związana historycznie z Wleniem z ziemią wleńską stała się patronką naszego miasta. To wydarzenie wpisze się w Rok Jadwiżański, który rozpoczął się 16 października tego roku i potrwa do 16 października roku przyszłego, a jest on związany z 750 leciem ogłoszenia bulli kanonizacyjnej świętej Jadwigi Śląskiej. Patronat miasta jest związany z oficjalną decyzją którą podejmuje Stolica Apostolska w związku z tym zostało przeze mnie skierowane pismo do księdza biskupa, ponieważ on jest władny dalej przekazać naszą prośbę. Wyjaśniał procedurę przyjęcia patronatu ksiądz Krzysztof Madej.   Motywem przewodnim tej decyzji jest historycznie potwierdzona obecność świętej Jadwigi we Wleniu. Od wielu lat święta Jadwiga odbiera kult od mieszkańców Wlenia który w ostatnich latach szczególnie mocno się rozwiną. Pisał ksiądz proboszcz w liście do biskupa legnickiego. W odpowiedzi ksiądz biskup Biskup Zbigniew Kiernikowski  informował, że z radością przyjął wiadomość o inicjatywie przyjętej przez mieszkańców i władze miasta zmierzające do ustanowienia świętej Jadwigi Śląskiej patronką lokalnej społeczności we Wleniu. Objął również patronat honorowy nad przygotowaniem do tej uroczystości.

Jednym z elementów budowania tożsamości lokalnej poprzez postać świętej Jadwigi Śląskiej był wybór tej świętej na patronkę Zespołu Szkół we Wleniu co w prezentacji przedstawił dyrektor Wiesław Gierczyk.

Sesję uświetnili krótkim występem uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. 

Na zakończenie burmistrz Artur Zych powiedział, że chciałby żeby to spotkanie było początkiem procesu w który włączą się wszyscy mieszkańcy. Poinformował również, że patronat honorowy nad przebiegiem prac nad powołaniem świętej Jadwigi Śląskiej patronką miasta objął wojewoda dolnośląski pan Paweł Hreniak.
Komentarze
fajnie dnia grudnia 01 2016 06:48:56
Uroczysta sesja ??? To jakaś kpina!!
Gdzie wystąpienie księdza Bunikowskiego? przecież taka wzmianka się znajdowała na BIP Wleń.
Dobrze ,że przyszła młodzież i pokazała przedstawienie bo tak to trzeba pojechać do Trzebienia. Czy rozdawano jakieś ulotki dotyczące przyszłej patronki?
Panie burmistrzu słowa "fajnie by było" pasuje do wielu wielu wielu życzeń mieszkańców odnośnie tego co wkurza ich do "czerwoności"
mik dnia grudnia 01 2016 18:55:28
Dla mnie to granda i kpina z mieszkańców. W świeckim rzekomo panstwie po cichu, bez konsultacji, ustanawia się patronkę - świętą. Nie spodziewałam się, że tak szybko będę żałować mojego głosu w wyborach.
Nie dnia grudnia 01 2016 18:59:56
A może by tak zapytać mieszkańców szanowna władzo.Mamy podobno demokrację.Czyżby już do poziomu gminy dotarły polacenia prazesa i ojca dyrektora.Panowie radni reprezentujecie chyba wszystkich mieszkańców miasta i gminy, czy mylę się Mamy już patrona szkoły.A może hurtem załatwić patrona miasta a nazwy ulic przemianować.Świętych wystarczy.I tak nie zaspokoicie zachłanności jedynie słusznej opcji.Do roboty.
Tak dnia grudnia 01 2016 19:27:37
Fajnie to wygląda ale nie wiem czy to zabawa czy ogłupianie ludzi. Zamyka się kościół na Zamku św. Jadwigi Śląskiej, a tutaj wielka rada z proboszczem, burmistrzem chce ogłosić patronem Wlenia św. Jadwigę. Może wystąpić do biskupa legnickiego o jeszcze jednego wikarego bo proboszcz się nie wyrabia??? W ten sposób będzie większa reklama dla Wlenia czyż NIE????
mik dnia grudnia 01 2016 19:38:57
już pozamiatane, patronka ustanowiona, dokumenty podpisane. My tu możemy sobie najwyżej pogadać. Oby do następnych wyborów...
olek dnia grudnia 01 2016 19:41:59
super inicjatywa, mieszkańcy nic nie stracą ze beda mili dobra patronke,
Warto to powiedzieć i pokazać społeczeństwu.
Rozumię ze niektórych fanatyków trafia ze to nie oni robią... mimo że siedzą w pierwszych ławach na mszy ....
Awersja do władzy bo nie moja???
Nie dnia grudnia 02 2016 17:10:25
To jakiś absurd.Kto pytał mieszkańców i kiedy.Jeżeli ktoś chce mieć patrona niech sobie obiera w domu.Miasto to nie jego prywatny folwark i niech nie robi tego w imieniu innych.Państwo na razie jest świeckie i nie słyszałem żeby zmieniono w Konstytucji na wyznaniowe.
edek dnia grudnia 03 2016 08:14:09
Nastepny krok to pewnie dziesiecina , albo odrobka na rzecz czarnej mafii , bo im malo. Teraz pewnie dwie tace beda w kosciele - jedna dla Jadwigi , druga dla proboszcza .
Zenek dnia grudnia 03 2016 13:21:10
Sw.Jadwiga.Ksiezna pochodzenia niemieckiego.Niemka.Przyjechala do Wroclawia z Bawarii.Henryk Brodaty tez pol krwi Niemiec,wiec czy niema polakow na patrona Wlenia
obcy dnia grudnia 03 2016 13:53:44
Jak na razie to kompletna porażka wizerunkowa gminy i parafii. Totalna prowizorka. Do dzisiaj nie ma żadnych informacji o tak zwanej uroczystej sesji ani na stronie Urzędu (poza marnej jakości wideo) ani na stronie parafii. Jedyna informacja jaka sie pojawiła to na wleninfo. Jeszcze raz się okazuje że to jedyne rzetelne źródło informacji o gminie. Chociaż wielu to nie w smak.
zawias. dnia grudnia 03 2016 15:01:36
A ja chcialbym"swiatowida"choc z czasow poganistwa,ale Nasz polski a nie narzucony.
KM dnia grudnia 03 2016 16:58:38
Moi drodzy ,
święta Jadwiga - za swe dobro została świętą.......... to dobrze, że dobrzy ludzie związani z historią naszego miasta nas strzegą.
Może kiedyś doczekamy się ze wśród mieszkańców Wlenia będzie jakiś święty i wtedy pierwszy zaproponuje żeby był naszym patronem.
Moi drodzy radni miejscy a wiec wasi sąsiedzi przez was wybrani i mający wasz mandat poparli ten symboliczny wybór
który nie ma żadnych konsekwencji ...
Taki wybór to modlitwa za wszystkich, za naszą przyszłość , naszych bliskich
pozdrawiam
do KM dnia grudnia 03 2016 17:44:51
A może ja sobie nie życzę jakichkolwiek modlitw za mnie!
Myśląc w ten sposób, że coś tam jest bez konsekwencji oznacza przyzwolenie na większość działań. Działania naszego rządu i większości samorządowych właśnie do tego zmierzają, abyśmy przestali logicznie myśleć, a co za tym idzie mieć swoje, często odmienne zdanie. Naród ma być glupi, niedouczony i posłuszny. Łatwiej się rządzi...
do KM dnia grudnia 03 2016 19:20:50
Święta prawda władza traktuje nas jak głupków tylko ze za rok z hakiem będzie ten pan pukać do naszych drzwi z gadka jacy my glupki ważni i ile to od naszego głosu zależy.
do Zenka dnia grudnia 04 2016 08:39:43
Wbrew dawnej propagandzie mysle ,ze zaden z Piastow Slaskich raczej polskiego nie znal , ale co to ma do rzeczy skad kto pochodzi. Jesli sie zasluzyl dla tych ziem to nie ma co przeczyc faktom. Nie da sie wykasowac historii. W koncu Wlen byl rzadzony po ok 200 lat przez wladze 4 panstw a ludzie byli ci sami. Tylko w 45 tym troche namieszali zmieniajac wladze wraz z ludzmi po eraz pierwszy. Co nie zmienia faktu ,ze jestem za sekularyzacja . Juz jedna miala miejsce za czasow pruskich. W pobliskich Czechach kosciol jako instytucjanic nie posiada , a koscioly naleza do narodu. U nas ta bande raczej niewiele ma wspolnego z Bogiem i liczy sie tylko stan posiadania. To wcale nie przeszkadza sprawowac poslugi. Jest to zorganizowana grupa przestepcza o charakterze mafijnym
do do Zenka dnia grudnia 04 2016 09:51:09
Nic dodać nic ująć! Na dodatek walczą z sektami, a sami nie są niczym innym jak zalegalizowaną sektą.
mira dnia grudnia 04 2016 21:39:24
to nie sekta tylko korporacja, jak pan ksiądz chciał, żeby go biskup docenił, to trza było powiedzieć, radni pean pochwalny by napisali i premia by była, pogłaskanie po główce i pochwała na akademii kościelnej, po co od razu w to wciągać stolicę apostolską ???
edek dnia grudnia 05 2016 11:06:32
Swiete slowa .
A kto to jest ten gosc z wasem na ostatnim zdjeciu ?
babol dnia grudnia 07 2016 17:33:51
Ilu z Was wypowiadających się na tym "portalu" było na sesji?
Dodaj komentarz
Nick:5 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaPrzekazanie wozu bojowego.


j23215 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek484 weeks
admin485 weeks
gisia486 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul487 weeks
Maskonp487 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16920601 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.