wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Św. Jadwiga Śląska patronką Wlenia.
Miejskie
Do Przewodniczącej Rady Miasta  i Gminy wpłynął projekt uchwały w sprawie ustanowienia św. Jadwigi Śląskiej patronką miasta Wleń.
W dokumencie czytamy, że Rada Miasta i Gminy Wleń wyraża prośbę i życzenie aby Święta Jadwiga Śląska została Patronką Miasta Wleń, a dzień 16 października zostanie ustanowiony świętem Patronki Miasta Wleń. Jednocześnie radni upoważniają Burmistrza Miasta i Gminy Wleń do wystąpienia z prośbą do Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Legnickiego o wszczęcie przez Stolicę Apostolską procedury ustanowienia Świętej Jadwigi Śląskiej Patronką Miasta Wleń. Projekt zostanie rozpatrzony na najbliższej sesji pierwszego września i najprawdopodobniej zostanie przyjęty.

Z uzasadnienia możemy się dowiedzieć, że:
Tradycją w Polsce jest patronat świętych nad miejscowościami, szczególnie, gdy jest on oparty na historycznych powiązaniach. Święta Jadwiga Śląska była związana z terenem miasta Wleń. Urodzona ok. 1174 roku na zamku Andechs w Niemczech, na Śląsk przybyła w latach 1186-90. W I połowie XIII w. wleński zamek wielokrotnie gościł księżną Jadwigę wraz z małżonkiem księciem Henrykiem Brodatym. Położona na wzgórzu warownia uchodziła za ulubioną rezydencję księżnej, która schodziła do osady leżącej u podnóża Góry Zamkowej, aby zajmować się ubogimi mieszkańcami. W 1214r Wleń otrzymał prawa miejskie z rąk Henryka Brodatego, a w 1217 r. z inicjatywy Św. Jadwigi Śląskiej powstał kościół Św. Mikołaja. Księżną Jadwigę cechowała przede wszystkim gotowość niesienia pomocy biednym, ubogim i potrzebującym. Dostrzegając niedolę poddanych , zakładała liczne instytucje charytatywne, wspierała materialną budowę klasztorów i świątyń. Dawała przykład religijności całemu ludowi Śląska. Została kanonizowana w 1267 r. Święta Jadwiga jako patronka Śląska, Polski, patronka chrześcijańskich rodzin i małżeństw, patronka pojednania i twórczej współpracy między narodami, patronka budujących się kościołów, stała się też patronką wyboru papieża Jana Pawła II ( 16.10.1978 r). Postać Świętej Jadwigi cieszy się uznaniem i szacunkiem nie tylko wśród ludu polskiego na Śląsku, również w wielu parafiach naszego kraju oraz poza jego granicami. Jej postawa niesie uniwersalne wartości: życzliwość dla innych,
wrażliwość na zło, dobroć, niesienie pomocy innym, szczodrość, poszanowania rodziny, pracowitość, które są godne naśladowania we współczesnym świecie. Miejsca we Wleniu związane z Świętą Jadwigą Śląską to: kościół Św. Jadwigi w Łupkach, ścieżka Św. Jadwigi wraz z legendarnym kamieniem odpoczynku, relikwie Św. Jadwigi, figura Św. Jadwigi oraz witraż Św. Jadwigi w kościele we Wleniu, a także, od 2003 r. Zespół Szkół imienia Św. Jadwigi Śląskiej. W związku z powyższym proponujemy, aby patronem miasta Wleń została Święta Jadwiga Śląska.


KOMENTARZ

Kilkanaście lat temu wybór patrona Zespołu Szkół odbył się w głosowaniu poprzedzonym szeroką akcją informacyjną i konsultacjami społecznymi. Swój głos na jedną z kandydatur mógł oddać każdy mieszkaniec gminy. Cała akcja wyboru patrona szkoły wywołała  sporo emocji i ogromne zainteresowanie lokalnej społeczności. Dzisiaj na oficjalnej stronie Urzędu Miasta brak jest jakiejkolwiek informacji na temat inicjatywy wyboru patrona miasta. Wszystko odbywa się jakoś tak wstydliwie po cichu bez żadnego rozgłosu. Aż chciało by się zapytać. Właściwie to po co to wszystko? Tylko tak dla formy?  Bez żadnej treści?

ANDRZEJ JAŚKIEWICZ
 
Komentarze
zainteresowana dnia sierpnia 25 2016 22:58:42
gdzie można wyrazić swój sprzeciw ?
. dnia sierpnia 25 2016 23:21:12
Jestem osobą wierzącą- może nie tak głęboko i ostentacyjnie- jednak jestem przeciw takim pomysłom. Rozdział Państwa Polskiego od jakiejkolwiek religii powinien być faktem. Nie cofajmy się do wieków ciemnych. To już było przerabiane.
Nie można się sprzeciwiać dnia sierpnia 25 2016 23:22:09
To nie burmistrz Zych obiecywał konsultacje społeczne i współudział mieszkańców w decydowaniu o losach Wlenia?
ul.Kościuszki dnia sierpnia 26 2016 13:38:42
Mam nadzieję, że mieszkańcy będą mogli współdecydować w tak ważnej kwestii. Dobrze byłoby też poinformować z jakimi kosztami dla budżetu wiąże się ten pomysl. A tak poza tym to takie sztuczne budowanie prestiżu Wlenia: czy będzie patron czy go nie będzie to i tak ta sama bida i brak perspektyw
Jagna dnia sierpnia 26 2016 15:59:32
A gdzie jakiekolwiek konsultacje że społeczeństwem?!!!To wspólne miasto czy tylko 12 ludzi z rady?? Szkoła św.Jadwigi,ścieżka św.Jadwigi co jeszcze.??Tu nie tylko katolicy mieszkają i płacą podatki.
lupo dnia sierpnia 26 2016 16:12:48
Jeśli ten numer przejdzie ani ja, ani moi znajomi na obecne władze głosow nie oddamy - to jakieś jaja są
hahahaha dnia sierpnia 26 2016 18:00:54
Ryby, dzieci i ludzie we Wleniu głosu nie mają.
krawiec Stefania dnia sierpnia 26 2016 18:57:32
FAT TEN BARDZO MNIE URADOWAŁ ,JA JUŻ DAWNO UZNAŁAM ŚW.JADWIGĘ ZA PATRONKĘ NASZEJ GMINY,KILKA LAT TEMU NAPISAŁAM HYMN WLENIA W REFENIE JEST ZAPIS ;;JADWIGO ŚWIĘTA JADWIGO OPIEKUJ SIĘ NASZĄ GMINĄ ,LUDZIE NIECH BĘDĄ SZCZĘŚLIWI ,A WODY BOBRU WCIĄŻ PŁYNĄ;;; JAK DOBRZE,ŻE DOCZEKAŁAM ,ŻE MOJE UKOCHANE MIASTECZKO MA TAKĄ OPIEKUNKĘ..DZIĘKUJĘ
// dnia sierpnia 26 2016 21:36:46
Pani Stefanio, ręce opadają :(
pokemon dnia sierpnia 27 2016 08:33:43
aż nie mogę uwierzyć że nie wywiązala sie tu jakaś większa dyskusja. Może luszie we Wleniu rzeczywiście maja już wszystko w tyle
Taki patrony, jakie czasy. dnia sierpnia 27 2016 14:21:20
Wolę patrony w długopisie, ale nie w. Nie złośliwie, ale stwierdzam jedynie fakty. Dziwne, że dawni działacze są najbardziej fanatyczni. Nie ważne, jaki patron. Czy nie dziwne, że nie tak dawno z czerwoną legitymacją pzpr, a teraz z książeczką do nabożeństwa? Przez Wleń przeszli różni wierni, a to Francuzy, a to Ruskie, a to stalinowcy, a to pzpr, atomy RP z Rancza Prezesa. Były ulice Adolfa, Stalina, Jaśkiewicza, Apii i z pewnością wyskoczą z wnioskiem ul. PLK lub pomnika. Takie to jakieś dziwne zachowania. Dudowłazy były, są i będą. Dla mnie są to typowe pośmiewiska. Obecnie kabarety są blade wobec działań tzw. działaczy.

Kto jest autorem projektu uchwały? Jego ekscelencja burmistrz? Nie wstydźcie się przedstawić, gdyż może mieć to wpływ na nagrodę z Rancza Prezesa lub Królestwa Nieziemskiego. Odwagi autorze lub autorzy wiekopomnej uchwały.
lupo dnia sierpnia 27 2016 18:27:40
podobno to pomysł proboszcza
kibic dnia sierpnia 27 2016 19:06:08
Po co to wszystko?a św.Jadwiga budowała kościoły sama,czy może biedni ludzie pomagali?
sentym dnia sierpnia 28 2016 11:23:03
Do '' taki patrony, jakie czasy'' Dotyczy Twojego ostatniego zdania w wypowiedzi do której się odwołuję. Odwagi autorze swojej krytyki i przedstaw się!!!
jasiek dnia sierpnia 28 2016 11:50:16
No to tym numerem Panie Burmistrzu i "szanowna" rado stracicie Pan wiele,wiele głosów w następnych wyborach.A do "taki patrony, jakie czasy" masz rację .Pani z rynku ,która jeszcze kilkadziesiąt lat temu czytała dzieła Leninia z ogniem w oczach na zebraniach PZPR ,teraz lata pierwsza do kościoła na kolanach prawie.Wot-- chorągiewki są i były.
do sentym dnia sierpnia 28 2016 20:12:46
A Ty anonimowy sentym? Jestem osobą prywatną i żebyś nie wbił mi noża w plecy lub spalił budę. Nie mogę, sfora ministranta błyszczyka i zero są na polowaniu. Muszę uważać na bojówki ministranta wojny i prezesa, a we Wleniu nigdy ich nie brakowało. Jesteś jednym z tych dudowłazów? Chodzisz do spowiedzi? Pleban mówił na religii, że z Panem można rozmawiać bez fałszywych pośredników. Strzeż się więc fałszywych pośredników. Od czasu jak szpicle i ci w kieckach wiedzieli, co mówię już nie udzielam wywiadów, a sumienie mam czyste, dlatego mogę taki tekst napisać. A Ty sentym.entalnie też kapujesz? Powrót do średniowiecza? Wiesz co to dekalog? Twój patron z II stopnia? Dla przypomnienia, w większości kościołów chrześcijańskich, została zaakceptowana zmieniona wersja dekalogu, która dzisiaj nazywana jest również przykazaniami katechizmowymi lub dekalogiem katechizmowym. W dekalogu zmieniono drugie przykazanie dotyczącego zakazu kultu obrazów i rzeźb /wizerunków/, które w wersji katechizmowej zostało usunięte. Poczytaj Stary i Nowy testament. Poczytaj Biblię i być może się zdziwisz, jak wielka jest różnica w tym, co słyszysz z ambony lub ratusza. Dla rozjaśnienia umysłu i równowagi poczytaj przeklęte wersety. Wtedy być może nastąpi otrzeźwienie umysłów takich jak Twoje i nie krytykuję, tylko stwierdzam fakty. Damy Radę? Macie Radę. Amen.
krawiec Stefania dnia sierpnia 30 2016 11:03:40
KAŻDY MA PRAWO DO WŁASNEGO ZDANIA,NAWET ANONIMOWA SOBA ,KTÓREJ RĘCE OPADAJĄ [CZEMU ANONIMOWO?.JA NIE POGNIEWAM SIĘ ,A KRYTYKĘ PRZYJMUJĘ Z POKORĄ]
Dodaj komentarz
Nick:2 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Podtopione Łupki 2011.08.04
Podtopione Łupki 2011.08.04
Podtopione Łupki


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16906025 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.