wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Już nie PL. Bohaterów Nysy ale Plac. Pl. Bohaterów Nysy - czyli masło maślane.
MiejskieTego w historii Rady Miasta we Wleniu nie było. Na sesji 25 maja radni odrzucili projekt uchwały autorstwa burmistrza Artura Zycha dotyczący zmiany nazwy ulicy "Pl. Bohaterów Nysy" na "Plac. Plac. Bohaterów Nysy".

Uzasadniając potrzebę przyjęcia uchwały burmistrz przekonywał radnych, że zmiana nazwy  wynika jedynie z potrzeby ujednolicenia nazewnictwa i nie niesie żadnych konsekwencji dla mieszkańców.

Burmistrz Artur Zych - Problem polega na tym, że w naszym nazewnictwie występuje wiele nazw: „Ulica Plac Bohaterów Nysy”, „Plac. Plac Bohaterów Nysy”, „Plac Bohaterów Nysy”. I one funkcjonowały w obrocie prawnym. Zwrócono nam uwagę, że tak nie może być, może budzić to wątpliwości, która nazwa jest właściwa. Dla bezsprzecznego użytkowania właściwej nazwy ustaliliśmy, że będzie to Plac. Plac Bohaterów Nysy i w związku z tym, nie powoduje to żadnej zmiany jeżeli chodzi o funkcjonowanie mieszkańców. Nie ma też potrzeby zmiany dowodów osobistych.

Zastępca Burmistrza Piotr Szymański - Problem ten wyszedł przez nowy system i rejestr wyborców. W momencie kiedy sporządzaliśmy ten rejestr były rożne sposoby adresowe i zmuszało nas to do ręcznego sporządzania tego rejestru. Występowały jakieś takie zaszłości gdzie pojawiał się „Plac. Plac Bohaterów Nysy” i „ulica Plac Bohaterów Nysy”. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Urząd Wojewódzki domagało się tej zmiany. Żeby można było rejestr wyborczy jako jednolitą formułę sporządzić.

Ujednolicenia nazewnictwa  domagała się również Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze.

Wyjaśnienia te nie przekonały części radnych z których większość głosowała przeciwko przyjęciu uchwały zmieniającej nazwę. Chociaż decyzja ta miała bardzo różne uzasadnienie.

Radny Jacek Gładysz
- Z przyjemnością zrobię na złość tej pani (Komisarz Wyborczej) która kazała mi pisać ulica Tadeusza Kościuszki bo nie ma takiej ulicy jak Kościuszki.

Zdecydowanym oponentem w tej kwestii był radny Marek DralOd początku byłem przeciw takiej zmianie, nie przekonuje mnie jej zasadność i twierdzenie, że Komisarz Wyborczy na nas (Radnych, Gminie) wymusza taką konieczność. Jak dotąd nazwa ta nikomu nie przeszkadzała. Ponadto z tego co się orientowałem, to w sąsiednich miastach – Lwówek Śl. Jelenia Góra, gdzie również mają „Aleje” i „Place”, jakoś nikt z władz nie planuje zmian ich nazwy. Ponadto zaproponowana zmiana „pl. Pl.” jest nielogiczna.

Po głosowaniu wyraźnie zirytowany Burmistrz Artur Zych prosił o wskazanie właściwej nazwy tej ulicy.

Dwie propozycje zgłosił Marek Dral: „Bohaterów Nysy” i „Plac Bohaterów Nysy”.

W odniesieniu do pierwszej propozycji burmistrz Zych informował, że będzie się to wiązało z kosztem 120 tysięcy złotych, natomiast przy drugiej stwierdził, iż należy sprawdzić taką możliwość. Ponadto burmistrz wyjaśniał, iż wszelkie inne możliwości były przez Urząd badane, jednak na pytanie radnego Drala, jakie są inne możliwe zmiany nazwy, burmistrz Zych nie potrafił udzielić odpowiedzieć.  

Sprawa zmiany nazwy ulicy powróciła w czerwcu. Omawiana była podczas wspólnego posiedzenia Komisji. Burmistrz nie przygotował listy możliwych do przyjęcia  nazw, a po raz kolejny przedstawił odrzucony w głosowaniu na majowej sesji projekt tylko nieco w innym brzmieniu „Plac Pl. Bohaterów Nysy”.

Według radnego Marka Drala burmistrz  przedstawił zupełnie inne uzasadnienie projektu uchwały - Sporym zaskoczeniem dla mnie była zmiana powodu konieczności zmiany nazwy tej ulicy. W maju burmistrz Zych twierdził, iż to Komisarz Wyborczy zaleca nam tę zmianę, tak teraz okazało się, że to  Urząd Statystyczny i jego niedostosowany system informatyczny wymusza na nas zmianę.


Na kolejnej sesji niespodzianki nie było. Projekt burmistrza przeszedł większością głosów.
  Mimo zmiany uzasadnienia radny Jacek Gładysz nadal głosował na złość pani Komisarz Wyborczej.
ANDRZEJ JAŚKIEWICZ
Komentarze
Wilma dnia czerwca 25 2016 21:27:04
Pierwsze słyszę, żeby plac był ulicą. Plac to plac, aleja to aleja, ulica to ulica. Odsyłam do słownika. Czy nazwy plac Dominikański albo plac Solny także będą poddane jakimś karkołomnym innowacjom lingwistycznym? To jakiś nowy PiS-owski trend?
czytająca dnia czerwca 25 2016 22:27:38
...też uważam, że to tylko brak właściwego używania nazewnictwa...dla mnie też plac to plac...aleja to aleja..a ulica to ulica
aby tak dalej dnia czerwca 25 2016 23:05:05
Panie redaktorze czy ktokolwiek z radnych lub Pan jako redaktor portalu widzieliście te "rzekome" pisma z instytucji ,które rzekomo domagają się zmiany nazwy dotychczasowej Plac Bohaterów Nysy? z jakimś konkretnym uzasadnieniem? Chętnie chciałbym się z tym zapoznać co sądzą tamci fachowcy i jak to uzasadniają. Ciekaw jestem co zrobią z nazwami takich ulic jak Targ Drzewny,Węglowy,Plac Dominikański. Z tego co mi wiadomo w różnych miastach takie nazwy ulic istnieją i żadnych problemów tam nikt nie widzi.
Pan burmistrz widzę ,że coraz częściej mówi w jednej sprawie różne zdania. Dla przypomnienia sprawa studzienki, gdzie na spotkaniu z mieszkańcami mówił,że pewna firma będzie naprawiać a jak się skończyło to każdy widzi czyż NIE?
Panie burmistrzu po co było kupowanie nowych tabliczek z nazwami ul.Plac Bohaterów Nysy skoro chce pan zmiany???? udzieli mi ktoś odpowiedzi???
A ja ... dnia czerwca 26 2016 08:21:58
A ja mam pytanie. Od urodzenia do maja 2008 roku tj. 45 lat mieszkalem we Wleniu. Zycie tak sie potoczylo ze od maja 2008 mieszkam poza granicami kraju. W dalszym ciagu uwazam Wlen za moje miasto. Pytanie. Kto wie o jakich to " Bohaterow Nysy " sie rozchodzi. Jesli ktos ma zamiar odpowiedziec to prosze o powazna odpowiedz , nie w stylu - durniu trzeba bylo sie uczyc - niestety nagrody nie sa przewidziane. Pozdrawiam wszystkich mieszkancow naszego pieknego Wlenia.
do 'A ja" kika słow wyjaśnenia dnia czerwca 26 2016 10:09:53
Plac Bohaterów Nysy Centrum - rynek
Bohaterowie Nysy - żołnierze II Armii Ludowego Wojska Polskiego biorący udział w Operacji Łużyckiej w kwietniu 1945 roku. Była to jedna z najbardziej tragicznych operacji wojennych. Poległo w niej blisko 5000 żołnierzy, 3000 uznano za zaginionych a 10000 zostało rannych. Cmentarz poległych znajduje się w Zgorzelcu i co roku, 16 kwietnia, odbywają się tam uroczystości upamiętniające walczących.

Myślę ,że ten kawałek historii powinien być pamiętany.
do aby tak dalej dnia czerwca 26 2016 11:48:15
ciekawe, czy pan burmistrz przedstawi tu takie pismo, już nie mogę się doczekać
krawiec Stefania dnia czerwca 26 2016 13:49:09
A MOŻE TEN PLAC NAZWAĆ ;;PLAC NIEUDOLNOŚCI WŁADZ;;?
A może dnia czerwca 26 2016 14:47:52
A może wystarczy zapytac sie zorientowanych ludzi o konkrety niz siac ferment
A może dnia czerwca 26 2016 14:50:01
Czy do konca trzeba we wszystko wierzyc co pojawia sie w roznych artykulach na roznych portalach.
mieszkanka dnia czerwca 26 2016 16:05:21
czy burmistrz we Wleniu nie ma poważniejszych problemów niż robienie dobrze różnych urzędnikom z różnych urzędów? tak bardzo martwią go ich problemy?
szkoda, że nie martwią go problemy tych, którzy po Placu Bohaterów Nysy codziennie chodzą? dlaczego nie martwi się wyglądem ulic i chodników we Wleniu? chyba mniej ważne jest jaką nazwę nosi ulica, skoro wlenianom to nie przeszkadza, a w jakim stanie jest ta ulica?
do zastępcy burmistrza Piotra Szymańskiego dnia czerwca 26 2016 17:09:28
Panie sekretarzu -zastępco burmistrza Wlenia. Mam zaszczyt brać udział przez ostatnie 26 lat w wielu wolnych wyborach i nigdy nie spotkałem się aby składając jakikolwiek dokument w PKW czy UMiG Wleń, Sądzie, Starostwie ktokolwiek z urzędników informował mnie o jakimkolwiek problemie z wprowadzeniem nazwy osoby, której adres brzmiał" Wleń Plac Bohaterów Nysy".
Więc proszę aby Pan przestał gadać głupoty odnośnie różnych sposobów adresowych.Czy chce Pan powiedzieć,że taki super informatyk urzędowy i najnowszy sprzęt komputerowy nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Co stoi na przeszkodzie bo w moim sprzęcie wchodzą wszystkie nazwy ulic znajdujące się we Wleniu.
Jakoś Urząd Skarbowy nie wnioskował o zmianę ulic choć najwięcej ma danych co Pan na to ?
Czekam na odpowiedź.
Do.. dnia czerwca 26 2016 18:02:56
do 'A ja" kika słow wyjaśnenia . Dziekuje za wpis. Chyle czola przed wiedza na ten temat.Rzadko spotykane. Jakis czas temu widzialem na tej stronie pytania w stylu co to do cholery za "Bohaterowie". Mi osobiscie przytrafilo sie kiedys ze czlowiek nie majacy nic wspolnego z Wleniem , jak zobaczyl ta nazwe powiedzial - ... musze tam przyjechac i zobaczyc w czasie forsowania Nysy zginal moj tato. Przesylam pozdrowienia.
wyborca dnia czerwca 26 2016 18:31:05
Proszę o informacje jak radni głosowali w sprawie tej nazwy. Bardzo jestem ciekawy.
Jan dnia czerwca 26 2016 22:30:50
dajcie jak radni glosowali abym wiedzial na kogo nie glosowac w nastepnych wyborach
asia dnia czerwca 27 2016 14:24:12
Czyli tylko trójka radnych była przeciw? A co z resztą?
Mira dnia czerwca 27 2016 16:10:31
Trójka sensownych radnych a reszta jak zwykle rączka do góry na tak. Mój radny niestety jest wśród nich.
mieszkaniec dnia czerwca 27 2016 19:24:00
a miało być lepiej - lepiej nie mówić
Wyjasnienie dnia czerwca 27 2016 21:36:09
W nazwie Placu nic się nie zmieni jedynie potrzebna byla zmiana w celach admionistracyjnych,czy to tak trudno zrozumiec
mama dnia czerwca 27 2016 22:10:27
czy możemy poznać treść pism z Ministerstwa i urzędu wojewódzkiego odnośnie problemów z nazwą ulicy?
walec dnia czerwca 27 2016 22:12:30
burmistrz i sekretarz mają problem z nazwą a z tą ruderą na zdjęciu nie mają?????
mieszkanka dnia czerwca 27 2016 22:15:39
szkoda, że burmistrz nie zrobił konsultacji wśród mieszkańców w sprawie nazwy :(
:-((( dnia czerwca 28 2016 08:07:13
A tak miało wszystko iść do przodu a tu same popierdulki:-(((
pap.samorzad dnia czerwca 30 2016 06:15:42
Pytanie 14. ADM: Jak poprawić meldunki w gminie? Np. prawidłowa nazwa ulicy to Józefa Piłsudskiego, ale mamy osoby zameldowane na J. Piłsudskiego lub Piłsudskiego, jak to zbiorczo poprawić?

Odp.: Należy dokonać zmian w Panelu Administratora > zmiany administracyjne > rejestruj zmianę nazwy ulicy r11; wypełniając odpowiednio pola rAdres do zmianyr1; oraz rAdres po zmianier1;. Dokonane poprawki pojawią się na danych meldunkowych obywateli zameldowanych pod wskazanymi adresami w postaci komentarza o zmianie nazwy ulicy.
może by wystarczyło zamiast wałkować temat na 2 sesjach?
:) dnia czerwca 30 2016 09:43:57
Burmistrz zawsze ma racje, a jak nie ma to patrz ...
Dodaj komentarz
Nick:2 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Zawody UKS Bobrzanie
Zawody UKS Bobrzanie
Zawody UKS Bobrzanie


j23214 weeks
Administrator483 weeks
tender483 weeks
jasiek483 weeks
admin484 weeks
gisia485 weeks
jordan486 weeks
enisia486 weeks
lekul486 weeks
Maskonp486 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16903376 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.